Avustralya Work and Holiday Vizesi

Avustralya Work and Holiday Vize Şartları ve 2024 Başvuru İşlemleri

Avustralya working holiday maker programı, yabancı ülkelerden gelen kişilerin Avustralya’da tatil yaparken aynı zamanda da ülkede çalışmalarına imkan veren bir programdır. Working holiday Avustralya programı kapsamında belirli şartları sağlayan yabancı ülke vatandaşlarına working holiday (Subclass 417) vizesi ve work and holiday (Subclass 462) vizesi şeklinde iki tür vize verilebilmektedir. Working holiday vizesi sınırlı sayıda ülke vatandaşına verilmektedir ve Türkiye Cumhuriyeti bu ülkeler arasında yer almamaktadır.

Avustralya hükümeti tarafından 2003 yılında work and holiday vizesi uygulaması yürürlüğe konulmuştur ve bu vize uygulaması ile beraber daha fazla ülkenin programa katılması için anlaşma yapılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti 2003 yılında yapılan düzenlemeler ile birlikte Avustralya working holiday programına dahil edilmiştir.

Avustralya working holiday maker programı kapsamında Türkiye Cumhuriyeti'ne her yıl 100 adet vize kotası verilmektedir. Kota dahilinde verilen çalışma ve tatil vizesi hamiline 12 ay Avustralya'da kalma ve bu süre zarfı içerisinde çalışma ve sınırlı süreyle eğitim alma hakkı sağlamaktadır. Avustralya hükümeti, 2022-2023 program yılı için vize limitlerinde bir defaya mahsus olmak üzere yüzde 30'luk bir artış açıklamıştır ve buna bağlı olarak Türkiye Cumhuriyeti'nden 100 yerine 130 adet başvuru alınacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti'nden yapılan vize başvurularında en yüksek onay oranına sahip olan akredite acente Vizem.net, 18 ile 30 yaş arasındaki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına Avustralya work and holiday vizesi başvuruları için danışmanlık ve takip hizmeti sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Avustralya Çalışma ve Tatil Vizesi Türleri Nelerdir?

Avustralya çalışma ve tatil vizesi türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Avustralya working holiday vizesi (Subclass 417)
 • Avustralya work and holiday vizesi (Subclass 462)

Avustralya Working Holiday Vizesi Kimlere Verilir?

Avustralya working holiday vizesi; Belçika, Kanada, Kıbrıs Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Çin Halk Cumhuriyeti, Hong Kong, İrlanda Cumhuriyeti, İtalya, Japonya, Kore Cumhuriyeti, Malta, Hollanda, Norveç, İsveç, Tayvan ve Birleşik Krallık ülkelerinin vatandaşlarına verilir.

Avustralya Work and Holiday Vizesi Kimlere Verilir?

Avustralya work and holiday vizesi, Subclass 462 kodu altında ele alınan ve hamiline Avustralya’da tatil yaparken aynı zamanda kısa süreli işlerde çalışma hakkı veren bir vize türüdür.

Avustralya work and holiday vizesi; Arjantin, Avusturya, Brezilya, Şili, Çin Halk Cumhuriyeti, Çek Cumhuriyeti, Ekvador, Yunanistan, Macaristan, Endonezya, İsrail, Lüksemburg, Malezya, Moğolistan, Peru, Polonya, Portekiz, San Marino, Singapur, Slovak Cumhuriyeti, Slovenya, İspanya, İsviçre, Tayland, Türkiye Cumhuriyeti, Uruguay, Amerika Birleşik Devletleri ve Vietnam ülkelerinin vatandaşlarına verilir.

2003 yılında uygulanmaya koyan Avustralya work and holiday vizesi, daha fazla yabancı ülke vatandaşının working holiday programına katılımını sağlamak amacıyla düzenlenmiştir.

Avustralya Work and Holiday Şartları Nelerdir?

Avustralya work and holiday şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuru sahibinin Avustralya work and holiday programına kabul edilen ülkelerden birinin vatandaşı olarak geçerli bir pasaporta sahip olması
 • Avustralya work and holiday programı başvuru sahibinin başvuru tarihinde 18 ile 30 yaş arasında olması
 • Avustralya work and holiday programı başvuru sahibinin yükseköğrenim ya da 2 yıllık önlisans mezunu olması
 • Başvuru sahibinin Avustralya work and holiday programını sürdürebilmek için yeterli düzeyde İngilizce bilgisine sahip olduğunu gösteren ve yetkili bir kurumdan alınmış İngilizce dil sınavı belgesi ya da dil eğitimi belgesine sahip olması
 • Başvuru sahibinin Avustralya’da kalınacak süre boyunca geçimini sağlamaya ve seyahat sonunda Avustralya’dan ayrılma masraflarına yetecek düzeyde maddi birikimi olması
 • Avustralya work and holiday programı başvuru sahibi için Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından destek mektubu düzenlenmiş olması
 • Avustralya work and holiday programı başvuru sahibinin talep edilen karakter şartlarını sağlaması ve herhangi bir sabıka kaydı bulunmaması
 • Başvuru sahibinin Avustralya’nın yaşam tarzına saygı duyacağını ve Avustralya yasalarına uyacağın teyit eden Avustralya Değerler Beyanını kabul etmiş olması
 • Başvuru sahibi ile birlikte Avustralya’ya bakmakla yükümlü olunan bir çocuğun seyahat etmeyecek olması

Work and holiday Avustralya şartları eksiksiz bir biçimde sağlandığı durumda, kişiler gerekli evrakları hazırlayarak vize başvurusunda bulunabilir.

Avustralya Tatil ve Çalışma Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Avustralya tatil ve çalışma vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Avustralya tatil ve çalışma vizesi başvuru sahibine ait bir pasaportta kişisel bilgilerin yer aldığı sayfalar ile pasaportun veriliş bilgilerinin yer aldığı sayfaların fotokopileri ibraz edilmelidir.
 • Doğum belgesi: Vize başvuru sahibinin tam adı ile kişinin ebeveynlerinin tam adını içeren doğum belgesinin ibraz edilmesi gerekir.
 • Fotoğraf: 6 ay içerisinde, kaliteli olarak çekilmiş, baş ve omuzlar ile tüm yüzün göründüğü, açık renkli fon önünde çekilmiş biyometrik fotoğraf gereklidir.
 • Finansal yeterlilik durumu ile ilişkili belgeler: Vize başvuru sahibinin yapmak istediği söz konusu Avustralya seyahatinin çeşitli masrafları için yeterli düzeyde maddi durumu olduğunu gösterir birlikte, en az 5.000 Avustralya doları tutarında birikimi gösteren belgelerin ibraz edilmesi gerekir.
 • Eğitim durumu ile ilişkili belgeler: Kişinin Avustralya tatil ve çalışma vizesi başvurusu için gerekli düzeyde eğitim durumuna sahip olduğunu gösteren diploma veya eğitim sertifikası gibi belgelerin vize işlemleri için sunulması gerekir.
 • Destek mektubu: Avustralya tatil ve çalışma vizesi başvurusu sahibi için Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından düzenlenmiş destek mektubunun vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekir.
 • İngilizce yeterlilik durumu ile ilişkili belgeler: Başvuru sahibinin İngilizce konuşan bir ülke vatandaşı olmadığı durumda, kişinin yeterli düzeyde İngilizce bilgisine sahip olduğunu gösteren çeşitli belgelerin sunulması gerekir.
 • Adli sicil kaydı: Karakter şartını sağlamak amacıyla temiz bir adli sicile sahip olunduğunu gösteren adli sicil kaydı, e-devlet üzerinden alınabilmektedir.

Dışişleri Bakanlığı Avustralya Work and Holiday Destek Mektubu Nasıl Alınır?

Dışişleri Bakanlığı Avustralya work and holiday destek mektubu, ilgili belgelerin posta yolu ile Dışişleri Bakanlığı’na gönderilmesi ile alınır. Avustralya work and holiday vizesi için destek mektubu talebinde bulunan kişilerin ön değerlendirme süreci için kabul edilmesi durumunda bu kişiler mail yolu ile bilgilendirilir.

Ön değerlendirme sürecine kabul edilen başvuru sahiplerinin Avustralya Büyükelçiliğine yapılacak olan vize başvurusunu online olarak tamamlamaları gerekir. Avustralya work and holiday vize başvurusunda online işlemler sırasında başvuru sahibine Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından gönderilen belgelerin sisteme eklenmesi gerekir.

Avustralya work and holiday vizesi destek mektubu için örnek bir mektup aşağıda verilmiştir.

Dışişleri Bakanlığı Avustralya Work and Holiday Destek Mektubu Nasıl Alınır?
Dışişleri Bakanlığı Avustralya Work and Holiday Destek Mektubu Nasıl Alınır?

YÖK Avustralya Çalışma ve Tatil Vizesi Destek Mektubu Nasıl Alınır?

YÖK Avustralya çalışma ve tatil vizesi destek mektubu, halen eğitim gören öğrencilerin bağlı oldukları eğitim kurumunu rektörlük birimi üzerinden Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na (YÖK) ilgili belgeleri ileterek alınır.

YÖK Avustralya çalışma ve tatil vizesi destek mektubu başvurusu için gerekli olan tüm evrakların ve kişinin bağlı olduğu eğitim kurumunun rektörlük birimi tarafından yazılmış bir yazının ibraz edilmesi gerekir. Destek mektubu başvuru işlemleri başvuru sahibinin bağlı olduğu eğitim kurumunun rektörlük birimi tarafından gerçekleştirilir.

YÖK Avustralya çalışma ve tatil vizesi destek mektubuna şahsen, özel eğitim kurumları ya da danışmanlık şirketleri ile başvuru yapan kişilerin talepleri kabul edilmemektedir.

Avustralya Work and Travel Vizesi için Sağlık Raporu Gerekir Mi?

Avustralya work and travel vizesi için; tüberküloz riski yüksek olarak belirlenmiş olan ülkelerden başvuru yapan kişilerin güğüs röntgeni ya da genel sağlık raporu ibraz etmeleri gerekir ancak Türkiye Cumhuriyeti tüberküloz riski düşük olan ülkeler arasında kabul edildiği için başvuru sahiplerinin sağlık raporu ibraz etmesine gerek bulunmamaktadır.

Avustralya work and travel vizesi başvurularında destekleyici belgelerin talep edildiği mail ile birlikte sağlık raporu da talep edilebilir. Talep edilmesi durumunda Avustralya work and travel vizesi başvuru sahiplerinin sağlık raporu alarak bu belgeyi İmmiAccount hesabına yüklemeleri gerekir.

Avustralya Work and Travel Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Avustralya work and travel vize başvurusu, Avustralya hükümetinin resmi vize başvuru portalı olan İmmiAccount üzerinden online olarak yapılır. Avustralya work and travel vize başvuru işlemleri için Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na ya da Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’na yapılan destek mektubu başvurusu ön değerlendirme sürecinden geçen ve kotaya kabul edilen başvuru sahiplerinin, İmmiAccount sistemi üzerinden kullanıcı hesabı oluşturmaları gerekir. İmmiAccount kullanıcı hesabına yeni vize başvurusu için giriş yapan kişilerin Subclass 462 vize türünü tercih ederek Avustralya work and holiday vizesi başvuru sayfasına ilerlemeleri gerekir. Online sistem üzerinden; başvuru formunun doldurulması, vize belgelerinin sisteme yüklenmesi ve vize harcının ödenmesi gibi işlemleri tamamlayan kişilerin başvuru işlemleri tamamlanmaktadır.

Online sistem üzerinden gerekli başvuru işlemlerini tamamlayan kişilere Avustralya Büyükelçiliği İçişleri Departmanı tarafından içerisinde; başvuru bilgilerinin alındığı ve kişinin biyometri bilgilerini vermek üzere aracı kuruma müracaat etmesi gerektiği bilgisini içeren bir bilgilendirme maili gönderilir. Başvuru sahiplerinin biyometri bilgilerini vermek üzere Avustralya vize başvuruları için ilgili dış temsilcilikler tarafından yetkilendirilmiş aracı kurum olan VFS Global üzerinden vize randevu tarihi almaları gerekir. Vize randevusu için aracı kurumun vize başvuru merkezine şahsen müracaat ederek biyometri bilgilerini veren kişilerin Avustralya work and travel vize başvuru işlemleri tamamlanır.

Avustralya Work and Holiday Başvuru Tarihi Ne Zamandır?

Avustralya work and holiday programı başvuruları, 1 Temmuz tarihinde başlayıp ertesi yılın 30 Haziran tarihine kadar devam etmektedir. Work and holiday Avustralya başvuru işlemleri için kotanın dolması halinde daha fazla başvuru kabul edilmemektedir.

Vize kotasının dolması halinde kişilerin yeni program dönemi için 1 Temmuz’u beklemeleri gerekir. 1 Temmuz 2023 tarihinde başlayacak olan Avustralya work and holiday program yılı için Türkiye Cumhuriyeti'nden başvurular alınmaya devam etmektedir.

Avustralya Working Holiday Vize Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Avustralya working holiday vize başvuru ücreti 510 Avustralya doları olarak belirlenmiştir. Work and Holiday Avustralya ücreti ödeme işlemleri, başvuru sahibinin İmmiAccount sisteminde bulunan kullanıcı hesabı üzerinden kredi kartı kullanılarak yapılır. Vize harcına ek olarak aracı kurum başvuru merkezinde biyometri işlemleri için 63 Türk lirası hizmet bedeli ücretinin de ödenmesi gerekir.

2022 yılında yapılacak Avustralya work and holiday vizesi başvuruları için; tüm vize harcı, rezervasyon işlemleri, yeminli çeviri, çevrimiçi form doldurma, seyahat sağlık sigortası, online belge yükleme ve danışmanlık hizmeti gibi işlemlerin ücretleri de dahil olmak üzere tüm masraflar ortalama 420 dolar tutar.

Avustralya Work and Holiday Vizesi Kaç Ayda Çıkar?

2022 yılının Ağustos ayı itibariyle Avustralya Göç ve Vatandaşlık Dairesi tarafından duyurulan vize işlem sürelerine göre Avustralya work and holiday vizesi başvurularının %90'lık bir kısmı yaklaşık 7 ayda sonuçlanmaktadır.

Avustralya Work and Travel Vizesi Ne Kadar Süre için Verilir?

Avustralya work and travel vizesi geçici bir vizedir ve hamillerinin vizenin onaylanmasını takip eden 12 ay içerisinde Avustralya’ya giriş yapmaları gerekir.

Avustralya work and travel vizesi kişinin Avustralya’ya giriş yapması ile aktifleşmektedir. Avustralya working holiday vize ile Avustralya’ya giriş yapan kişilerin; 12 aya kadar ülkede bulunma ve 12 aylık bir süre içerisinde istendiği kadar ülkeye giriş ve çıkış yapabilme hakları bulunmaktadır.

Avustralya'da Work and Travel Vize Süresi Uzatılabilir Mi?

Avustralya’da work and travel vizesi süresi uzatılamaz. Avustralya work and travel vizesinin geçerlilik süresi biten kişiler, gerekli şartları sağladıkları durumlarda yeniden vize başvurusunda bulunabilir.

Avustralya Work and Holiday Vizesi İle Çalışma Şartları Nelerdir?

Avustralya work and holiday vizesi ile çalışma şartları arasında; kişinin 6 ay süresince aynı işveren ile çalışması şartı bulunmaktadır. Work and holiday vizesi ile Avustralya’da çalışmak isteyen kişilerin hangi alanda çalışmaları gerektiğine yönelik herhangi bir sınırlandırma bulunmamaktadır. Avustralya’ya temel seyahat amacı çalışmak olan kişilerin work and holiday vizesi yerine Avustralya çalışma vizesine başvuruda bulunmaları tavsiye edilir.

Avustralya Working Holiday Vizesi İle Eğitim Alınabilir Mi?

Avustralya working holiday vizesi ile eğitim alınabilir. Working holiday vizesi ile Avustralya’da bulunan kişilerin 4 aya kadar eğitim alma hakları bulunmaktadır.

Avustralya’ya temel seyahat amacı ülkede eğitim almak isteyen kişilerin working holiday vizesi yerine Avustralya öğrenci vizesi başvurusunda bulunmaları tavsiye edilmektedir. Avustralya öğrenci vizesi ile kişiler 5 yıla kadar Avustralya’da kalarak ülkede eğitim alabilmektedir. Avustralya öğrenci vizesi almak isteyen kişilerin Avustralya’da faaliyet gösteren bir eğitim kurumundan kabul almış olmaları gerekir.

Avustralya Work and Holiday Vizesine 2. Kez Başvurma Şartları Nelerdir?

Avustralya work and holiday vizesine 2. kez başvurma şartları aşağıda listelenmektedir.

 • Başvuru sahibinin Subclass 462 vizesi ile daha önceden Avustralya’ya giriş yapmış olması
 • Başvuru sahibinin Avustralya’da bulunduğu durumlarda kişinin vize sahibi olması ya da vizesinin geçerlilik süresinin 28 günden daha kısa bir süre önce dolmuş olması
 • Vize başvuru sahibinin 18 ile 30 yaş aralığında olması
 • Vize başvuru sahibinin Subclass 462 vizesi kriterlerine uygun olarak 3 aylık iş sürecini tamamlamış olması

Avustralya Working Holiday Vizesine Yeniden Başvuru için Hangi İşlerde Çalışmış Olmak Gerekir?

Avustralya working holiday vizesine yeniden başvuru için çalışılmış olması gereken işler aşağıda listelenmiştir.

 • Avustralya’nın kuzeyinde ya da büyük şehirlerin dışında yapılan turizm ve misafirperverlik işleri
 • Kuzey Avustralya'da ve bölgesel Avustralya'nın kimi bölgelerinde yapılan bitki ve hayvan yetiştiriciliği
 • Yalnızca Kuzey Avustralya'da yapılan balıkçılık ve inci avcılığı
 • Yalnızca Kuzey Avustralya'da yapılan ağaç yetiştiriciliği ve kesimi
 • Kuzey Avustralya'da ve bölgesel Avustralya'nın diğer belirli bölgelerinde yapılan inşaat işleri
 • 31 Temmuz 2019 tarihinden sonra yalnızca orman yangınından etkilenen bölgelerde yapılan orman yangını kurtarma çalışmaları
 • 1 Temmuz 2022 tarihi veya sonrasında yapılan başvurular için 1 Ocak 2022 tarihinde veya sonrasında gerçekleştirilen, yalnızca beyan edilen sel kurtarma alanlarında yapılan sel kurtarma çalışmaları

Working holiday vizesine yeniden başvuru için belirtilen işlerden herhangi birinde defter tutma gibi destekleyici işlerde görev yapmış olan kişiler iş tanımını karşılamış olarak kabul edilmemektedir.

İkinci bir Avustralya working holiday vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin, belirtilen işlerden herhangi birinde 3 ay süre ile çalışmış olmaları şartı aranmaktadır. Avustralya working holiday vizesine üçüncü kez başvuruda bulunmak isteyen kişilerin belirtilen çalışma alanlarından birinde 6 ay süre ile çalışmış olmaları gerekir.

Avustralya working holiday vizesi için tekrardan başvuruda bulunacak olan kişilerin, gerekli çalışma şartlarını karşılayabilmek için Avustralya iş ilanları araştırmaları tavsiye edilir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: