Avustralya Öğrenci Vizesi

Avustralya Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Avustralya resmi dili İngilizce olması, öğrencilere çalışma imkânı tanıması, doğası ve yaşam şartlarıyla Türk öğrenciler tarafından her geçen gün daha fazla tercih edilmektedir. Türkiye’den gerçekleştirilen Avustralya öğrenci vizesi başvuruları her yıl bir önceki yıla göre artış göstermektedir.

Buna karşın Avustralya öğrenci vize işlemleri pek çok detayı barındırdığından çok fazla kritere sahiptir. Başvuruların olumlu sonuçlanması için vizemnet uzmanlarından vize başvurusu, evrak temini konularında danışmanlık hizmeti alabilir ve başvurunuzu doğru şekilde tamamlayabilirsiniz.

Avustralya Eğitim Vizesi Türleri Nelerdir?

Avustralya’da eğitim almak veya bir kurumda eğitmenlik yapmak için iki farklı vizeye başvuru olanağı mevcuttur. Avustralya eğitim vizesi 2 ana kategoriden oluşmaktadır.

Eğitim almak için subclass500 kodlu eğitim vizesine eğitmenlik için ise subclass407 kodlu eğitim vizesine başvuru yapılabilir.

Ayrıca kısa süreli, üniversite ve yükseköğretim mezunlarına yönelik subclass590 kodlu bir kategori daha bulunmaktadır. Diğer yandan kısa süreli (90 günden az) eğitim için öğrenci turist vizesi seçeneği de bulunmaktadır. Aşağıdaki durumlarda öğrenci vizelerine başvuru yapılabilir.

 1. Ortaöğretim-Lise Eğitimi
 2. Lisans Eğitimi (Üniversite)
 3. Yüksek Lisans Eğitimi (Master)
 4. Doktora Eğitimi
 5. İngilizce Dil Eğitimi
 6. Sertifika ve diploma Programları

Vizem.net yurtdışı eğitim danışmanlığı kapsamında Avustralya’da dil eğitimi almak isteyen öğrencilerden kayıt işlemleri dahil olmak üzere tüm vize ve oturum izni başvuruları konusunda danışmanlık hizmeti vermektedir.

Öğrenci Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Avustralya öğrenci vizesi için gerekli belgeler aşağıda verilmiştir.

 • Başvuru Sahibi Öğrenci İse;
  • Kabul Mektubu: CoE (certificate of enrolment) belgesi
  • Pasaport: Geçerli Pasaport ve varsa eski pasaportlar, vize sayfaları, giriş-çıkış damgaları
  • Fotoğraf: Son 6 ay içinde çekilmiş 1 adet biometrik fotoğrafınız
  • Diploma: mezuniyete ait diploma sureti, ya da öğrenci belgesi (İngilizce)
  • Nüfus Kayıt Sureti Evrakı
  • Sabıka Kayıt Evrakı
  • Kimlik Fotokopisi
  • Evlilik Cüzdanı (Evli iseniz)
  • Askerlik Durumu Gösterir evrak
  • İngilizce Eğitim/Kurs Belgeleri: Geçmişe ait İngilizce eğitiminize dair tüm evraklar hazırlık eğitimi vb.
  • Hazırlık Sınıfı (Lise veya Üniversite, Transkript)
  • Sertifika Kurs Katılım Belgesi
 • Başvuru Sahibi Çalışan ise;
  • Son 3 aya ait maaş bordrosu
  • İşyerinizden, görevinizi, iş giriş tarihinizi, Avustralya’da eğitim izninizi ve döndüğünüzde işinize devam edeceğinizi gösteren antetli kağıda yazılmış ıslak imzalı resmi yazı.
  • SGK Sigorta Kayıtları
  • Banka Hesap Dökümleri

Sponsorlu Başvuru: Bir sponsorlu başvuru yapıyorsanız sponsorunuza ait son 3 aylık maaş bordrosu ve çalışma evrakları; emekli ise maaş hesap ekstresi; iş yeri sahibi ise şirketinin çalışma belgesi, ticaret sicil gazetesi (güncel), imza sirküleri, vergi levhası; kira kontratları vb. evraklar eklenmelidir.

Başvuru yapmadan önce uygun dokümanları kişisel durumunuza uygun şekilde öğrenmek ve için vizem.net uzmanlarıyla iletişime geçebilirsiniz.

Avustralya Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır

Avustralya Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Ankara Avusturya Büyükelçiliği ve buraya bağlı Avustralya konsoloslukları doğrudan vize başvurusu almamaktadır. VFS Global Avustralya Aracı kurumlardan randevu alınarak bu merkezlerde evrakların beyan edilmesi ve biyometrik bilgilerin verilmesi ile öğrenci vize başvuruları yapılabilmektedir.

Vizem.net üzerinden yapılan başvurularda ise vizem.net başvuru sahibi ile aracı kurum arasında işlemlerin doğru ve sorunsuz sürdürülmesi ve başvurunun eksiksiz tamamlanmasına yardımcı olur. Vizem.net danışmanlığında Avustralya vizesinin nasıl alınacağı aşağıda verilmiştir.

 1. Alınacak eğitime göre başvurulacak vize türü belirlenir.
 2. İlgili öğrenci vizesi için gerekli evraklar vizem.net merkez ofisine elden ya da kargo ile gönderilir.
 3. Evrak kontrolü yapıldıktan sonra gerekli form ve dilekçe danışmanlar tarafından doldurulup başvuru sahibi adına aracı kurum üzerinden başvuru oluşturulut. Bu aşamadan sonra evraklar ilgili saha danışmanına iletilerek süreç devam ettirilir.
 4. Randevu günü saha danışmanı başvuru merkezindeki parmak izi ve evrak beyanı işlemlerinde başvuru sahibine refakat eder. Burada gerçekleşecek işlemleri hızlandırır.
 5. Vize onayını takip eden iş günü pasaport başvuru merkezinden alınarak başvuru sahibinin adresine ücretsiz olarak gönderilir.

Vizem.net Avustralya öğrenci başvurularında son 2 yıl içerisinde 100% onaylanma oranı ile Türkiye’deki en iyi onaylanma skoruna sahip akredite acentedir.

Sık Sorulan Sorular

Merkezimize Avustralya eğitim vizesi ile ilgili sorulan soruların yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir. Daha fazla bilgi ve başvuru için 0850 241 1868

Avustralya Öğrenci Vizesi Çalışma İzni Sağlar Mı?

Öğrenci vizesi ile Avustralya’da eğitim imkânlarından faydalanabilir, dil okulu, lise ve üniversite eğitimi alınabilir.

Eğitim süresince Avustralya öğrenci vizesi çalışma izni haftalık 20 saat olarak sınırlandırılmıştır. 2 yıl ve üzeri eğitimler sonrası tam zamanlı olarak çalışma izni hakkı kazanılmaktadır. Ayrıca öğrenci eğer evli ve çocukları var ise ailesi için de Avustralya vizesi alarak beraberinde seyahat edebilir.

Avustralya Öğrenci Vizesi Almak Zor Mudur?

Herhangi bir eğitim amacıyla öğrenci vizesi başvurusu yapacak kişilerin öncelikle kabul alacakları eğitim kurumunun olması gerekir. Kurum seçiminden sonra kurumun kabul şartlarını yerine getirerek CoE (Certificate of Enrolment) belgesini temin edilmelidir.

Bu belge vize başvurusuna eklenmelidir. Fakat Dil kurslarında 3 aya kadar dil eğitimi alacak kişiler bu belge olmaksızın başvuru yapabilmektedir. Kurum Kabul yazısı başvuru sahibine ulaştığında vize başvurusu yapılabilir.

Avustralya’daki eğitim kurumları Seviye 1-2-3 olarak sınıflandırılmıştır. Seviye 1 olarak değerlendirilen bir kurumdan kabul alınması yeterli olup vize başvurusunun olumlu sonuçlanmasına yardımcı olacaktır.

CoE (Certificate of Enrolment) sertifikası bulunan başvuru sahiplerinin Avustralya öğrenci vizesini almaları nispeten daha kolay olacaktır.

Avustralya Öğrenci Vizesi Ücreti Ne Kadar?

2021 yılı itibariyle Avustralya öğrenci vize ücreti 620AUD olarak belirlenmiştir. Bu ücret Konsolosluk harç bedeli olarak ödenmekte ve alınacak hizmete göre danışmanlık hizmet bedeli değişiklik göstermektedir. Avustralya vize ücreti sayfasından hizmet bedelleri incelenebilir.

Avustralya Öğrenci Vizesi Süre Uzatma Yapılabilir Mi?

Öğrenci vizelerinde süre kabul edilen programa göre değişiklik gösterecektir. Ancak üst sınır 6 yıl olarak belirlenmiştir.

Vize süresi boyunca alınan eğitim programının tamamlanamadığı durumlarda Avustralya’da vize uzatmak veya farklı bir vize türüne başvuru yapmak mümkün olmaktadır.

Avustralya Öğrenci Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Öğrencinin Avustralya vize başvurusu pek çok nedene bağlı olarak uzun veya kısa sürede onaylanabilir. Homeaffairs.gov.au sitesinden kabul alınan eğitim türüne göre vizenin ortalama olarak ne kadar sürede çıkacağı öğrenilebilir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Avustralya öğrenci vizeleri son 3 yılda ortalama 16 iş günü içerisinde alınmıştır.

Avustralya Öğrenci Vize Reddi

Avustralya vizeleri diğer pek çok ülke vizesine göre daha çeşitli ve kodları itibariyle karmaşık bir yapıya sahiptir.

Eksik form, dilekçe doldurulması sahte evrak beyanı, öğrenci adayının geri döneceğini belgeleyen evrakların eksikliği ve yeterli maddi imkanlara sahip olunmaması Avustralya öğrenci vize reddinin başlıca sebepleridir.

Daha önceden Avustralya öğrenci vize başvurusu reddedilmiş uygun koşullardaki öğrenci adaylarının Vizem.net danışmanlığında yapılan 2. Başvuruları %81 oranında onaylanmıştır. (2018-2021 yılları arası)

Avustralya Eğitim Vizesi

Avustralya Öğrenci Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Şahsen (acente kullanılmadan) yapılan Avustralya öğrenci vize başvurusu için takip edilecek adımlar aşağıdaki gibidir.

 1. Immiaccount hesabına giriş yapılarak çevrimiçi başvuru formu dikkatlice ve eksiksiz bir şekilde İngilizce olarak doldurulur.
 2. Başvuru Formunun doldurulması ile birlikte en yakın aracı kurum şubesinden online randevu alınır. Randevu alırken birden fazla başvuran birlikte başvuru yapılacak ise hepsi tek tek bir başvurucu sayfasından eklenmelidir. Ayrıca ücretli fotokopi, form doldurma desteği, öncelikli görüşme gibi ek-hizmetler isteğe bağlı olarak seçilebilir.
 3. Başvurulan vize türüne uygun gereken evraklar hazırlanarak randevu tarihinde şahsen başvuru merkezine gidilerek biyometrik bilgiler verilir ve evrak beyanı yapılır.
  Bu süreçte eksik yada yanlış hazırlanmış bir belge bulunuyorsa sürecin en baştan başlamasına ve başvuru sahibi için zaman ve maddi kayba sebep olabilmektedir.
  Böyle bir durumu fark edildiğinde veya evrakların güncel durumuyla ilgili bir değişiklik olduğunda en kısa sürede ilgili AVBM birimi ile iletişime geçilmesi vize başvurunuzun onaylanması adına önemlidir.
 4. Vize başvurusu yapan kişilere beyan ettikleri telefon ve e-posta aracılığıyla başvurularının durumu ve işlemleri tamamlanmış başvurulara ilişkin pasaport/vize/belgelerini Avustralya Vize Başvuru Merkezlerinden sadece Çarşamba günleri 09:00-16:00 saatleri arasında gişelerden teslim alınabileceği ile ilgili bilgilendirme yapılır.
 5. Vize onay süreci sonunda (vize türüne göre 9-25 gün) onay cevabının ardından başvuru sahibi tekrar aracı kurum merkezine giderek vizesini pasaportu ile birlikte teslim alır. Vize Başvuru Merkezlerinden farklı şehirlerde olan kişilerin tekrar başvuru merkezinin bulunduğu şehre gelmesi gerekir.

Başvuru formundaki tüm soruları eksiksiz doldurulduğundan ve gereken belgelerin eklediğinden emin olunmalıdır. Avustralya İçişleri Bakanlığı Göç ve Sınır Koruma Departmanı (DIBP) resmi web sitesinden online olarak Avustralya vizeleri hakkında detaylı bilgiye erişebilir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Paylaş: