Avustralya Vize Reddi

Avustralya Vize Reddi Nedenleri ve İtiraz Süreci

Avustralya vize başvuruları genel olarak kişinin başvuru formunu yanlış ya da eksik doldurdurması, pasaportunun güncel olmaması, vize bitiminden sonra ülkesine döneceğini kanıtlayamaması, talep edilen vize türüne uygun evrakların hazırlanmaması, seyahat süresi için yeterli finansal kaynağa sahip olunmaması, belirlenen yaş sınırının altındaki başvurularda izin belgesinin eksik olması veya vize ücretinin ödenmemesi ya da hatalı olarak ödenmesi gibi gerekçelerle reddedilmektedir.

Daha önce Avustralya vizesi reddedilen kişilerin, Vizem.net tarafından yapılan ikinci vize başvurularında başvuruların %82,7’si onaylanmış olup bu oran Türkiye’deki en yüksek akredite acente skorudur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

2023 Yılında Avustralya Vize Red Oranları Nasıldır?

2023 yılında dünya geneli Avustralya vize ret oranları aşağıdaki tablodadır.

Vize TürüToplam Başvuru SayısıVize Ret SayısıVize Ret Oranı
Ziyaretçi vizesi305.18325.857% 8,47
Çalışma vizesi15.7601.370% 8,69
Öğrenci vizesi247.96643.558% 17,56

Avustralya Vize Red Sebepleri Nelerdir?

Avustralya vize ret sebepleri aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaportun geçerlilik süresinin talep edilen süreden kısa olması
 • Başvuru formunun eksik doldurulması
 • Vize başvurularında bulunan kişinin adli sicilinin, Avustralya kamu güvenliği için tehdit oluşturması
 • Avustralya vize başvurusu için talep edilen belgelerin eksik gönderilmesi
 • Vize başvuru sürecinde talep edilen bilgilerin yanlış ya da eksik cevaplandığının tespit edilmesi
 • Vize başvurusunun ardından kişiden ek belge talep edilmesi durumunda, bu belgelerin ilgili kuruma iletilmemesi
 • Kişinin Avustralya seyahati boyunca ihtiyaçlarını karşılayabilecek maddi imkana sahip olduğuna yönelik yeterli kanıtın sunulmaması
 • Kişinin seyahatinde belirli şartları taşıyan sağlık sigortasını yaptırmaması ya da belirlenen kriterlere uygun olmayan bir sağlık sigortasına sahip olması

Karakter Şartına Dayalı Avustralya Vize Reddi Nedir?

Karakter şartına dayalı Avustralya vize reddi, kişinin karakter kriterlerini sağlamaması durumunda İçişleri bakanlığı tarafından vize başvurusunun reddedilmesi ya da vizenin iptal etmesi durumudur. Başvuru sahibinin kendi ülkesinde ya da başka bir ülkede herhangi bir sebeple cezai bir mahkumiyete sahip olması halinde, vize reddine karar verilebilmektedir.

Başvuru sahibinin sabıka kaydına sahip olması durumunda, bu durumu başvuru sırasında belirtmesi gerekmektedir. Vize başvurusu karakter şartı nedeniyle reddedilen kişiler, Avustralya vize şartları sağlanamadığı için, diğer vize türlerini de alamayabilmektedir.

Kişinin vize başvurusunun reddedildiği durumlar aşağıda listelenmiştir.

 • Kişinin önemli bir sabıka kaydına sahip olması
 • Kişinin göçmenlik gözaltından kaçmaktan hüküm giymesi ya da göçmenlik gözaltı sürecinde bir suç işleyerek hüküm giymesi
 • Kişinin suç örgütü üyesi olması ya da suç teşkil ettiği kabul edilen bir kişi veya kuruluşla ilişkisinin bulunması
 • Kişinin organize bir suça karışmış olması ya da karışmış olabileceği şüphesinin var olması

Avustralya Vize Reddi Nasıl Öğrenilir?

Avustralya vize reddi, Avustralya dış temsilciliği tarafından kişiye yazılı olarak bildirilmektedir. Kişinin vize reddinin gerekçesini talep etme hakkı ya da kararın yeniden değerlendirilmesini talep etme hakkının olup olmadığı kişiye bildirilmektedir.

Avustralya Vize Reddi Sonrasında Ne Yapılabilir?

Avustralya vize reddi sonrasında kişi başvurduğu vize türüne ya da vize reddi nedenine bağlı olarak yeniden başvuru yapabildiği gibi, aynı zamanda başvurusunun yeniden değerlendirilmesi amacıyla İdari Temyiz Mahkemesine itiraz başvurusu yapabilmektedir.

Avustralya Vize Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

Avustralya vize reddine karşı, İdari Temyiz Mahkemesine itiraz başvurusu yapılarak itiraz edilir. İtiraz başvurusu online olarak yapılabildiği gibi aynı zamanda dilekçe yazılarak da yapılabilmektedir. İtirazın, vize sonucunun bildirilmesinden sonraki 28 gün içerisinde yapılması gerekmektedir. Kişinin göçmenlik gözaltında olması halinde itiraz, başvurunun bildirilmesinden sonraki 7 gün içinde yapılmalıdır.

İtiraz için yaklaşık 1.826 Avustralya doları temyiz ücretinin ödenmesi gereklidir. Ücret, başvuru süresi içerisinde ödenir; kişinin itiraz başvurusunun onaylanması durumunda kişinin ödemiş olduğu ücretin %50’si, olumsuz sonuçlanması durumunda ise ücretin tamamı iade edilir.

Başvurunun yapılasından sonraki süreçte İdari Temyiz Mahkemesi kişiye başvurunun alındığına ve bundan sonraki sürecin nasıl işleyeceğine yönelik bilgileri içeren bir mektup göndermektedir. İtiraz başvurusunda talep edilmedikçe ek belge gönderilmemektedir.

Avustralya Vize İtiraz Süreci Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Avustralya vize itiraz süreci öğrenci vize reddi için ortalama 530 gün, öğrenci vize iptali için ortalama 450 gün, geçici çalışma vizeleri için ortalama 885 gün ve nitelikli çalışma vizeleri için ortalama 578 günde sonuçlanmaktadır.

Avustralya Vize Reddi Sonrası Tekrar Başvuru Nasıl Yapılır?

Avustralya vize reddi sonrası tekrar başvuru yapılması yerine ilk olarak öncelikle itiraz hakkının kullanılması önerilmektedir. İtiraz başvurusunda ret gerekçelerinin giderilmesi mümkündür; itirazın da reddedilerek vizenin verilmemesi halinde yeni bir vize başvurusu yapılması tercih edilir.

Kişiler, reddedilen vize başvurusunun ardından yapılan yeni vize başvurusunda, önceki başvurudaki ret gerekçeleri incelenmelidir. Önceki ret gerekçesine karşı çeşitli kanıtlayıcı belgelerle başvurunun desteklenmesi gereklidir.

Avustralya Vize Reddi Alanlar Hangi Durumda Yeniden Başvuru Yapamaz?

Avustralya vize reddi alan kişiler, karakter testini geçememeleri nedeniyle ret almış ise, bu kişilerin başka bir vize için tekrar başvuru yapması yasaklanabilmektedir.

Avustralya Vize Reddi Pasaporta İşlenir Mi?

Hayır, Avustralya vize reddi pasaporta işlenmez. Vize ret kararı verilmesi durumunda pasaporta herhangi bir işlem yapılmasa da bu karar Avustralya Göç ve Vatandaşlık Dairesi’nin veri tabanında saklanmaktadır.

Avustralya Vize Sonuç Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?

Avustralya vize sonuç sorgulama işlemi, ImmiAccount hesabı üzerinden ya da aracı kurum başvuru kanalından online olarak yapılabilir.

Avustralya vizesinin onaylanıp onaylanmadığı bilgisine Avustralya vize sorgulama işlemi ile ulaşmak mümkün değildir. Sadece dış temsilciliğin başvuru sahibine göndereceği bildirim ile vize onay ya da ret kararı öğrenilebilmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: