Avustralya İş Vizesi

Avustralya İş Vizesi Başvuru Şartları ve Gerekli İşlemler

Avustralya’da yabancı uyruklu kişiler için iş aramak, iş imkanları için görüşmeler yapmak, Avustralya’da faaliyet gösteren bir kurumdan alınan iş teklifi hakkında görüşme yapmak ve anlaşma yapmak, ticari konferans veya fuarlara katılmak için 3 aya kadar düzenlenen vize türüne Avustralya iş vizesi denmektedir. Avustralya iş vizesi, en fazla 90 günlüğüne verilen kısa süreli bir ziyaretçi (Subclass 600) vizesidir.

Avustralya iş vizesine sahip olan kişiler, vize geçerlilik süresince iş arayabilir, iş görüşmelerine katılabilir, iş sözleşmesi imzalayabilir, ticari organizasyonlara katılabilir ve Avustralya’da yasal olarak 3 aya kadar ikamet edebilir.

Vizem.net Türkiye'den yapılan Avustralya ticari vize başvurularında gerekli belgelerin kontrolünden, online yükleme işlemleri ve başvuru takibine dek tüm süreç için danışmanlık hizmeti veren yetkili kuruluştur.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Hangi Durumlarda Avustralya Ticari İş Vizesi Alınabilir?

Avustralya ticari iş vizesinin alınabildiği durumlar aşağıda verilmiştir.

 • Ticari amaçla toplantılara, konferanslara, fuarlara ve seminerlere katılmak
 • İş aramak
 • Resmi işlerde yabancı bir hükümeti temsil etmek
 • Müzakerelerde ve iş fırsatlarının araştırılmasında uluslararası bir kurumu temsil etmek

Avustralya İş Ziyareti Vizesi için Başvuru Şartları Nelerdir?

Avustralya iş ziyareti vizesi için başvuru şartları aşağıda verilmiştir.

 • Vize başvuru sahibinin Avustralya ziyareti yalnızca ticari amaç taşımalıdır.
 • Vize başvuru sahibinin Avustralya’da geçici ve kısa süreli olarak kalma niyeti taşıması gerekmektedir ve vize geçerlilik süresi sona ermeden kendi ülkesine dönme hedefi olmalıdır.
 • Vize başvuru sahibinin Avustralya'da geçireceği sürede yapacağı barınma, beslenme ve diğer yaşam masrafları için yeterli finansal duruma sahip olması gerekmektedir.
 • Vize başvuru sahibine ait herhangi bir suç unsuru kaydı bulunmamalıdır.

Avustralya Ticari Vize için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Avustralya ticari vize için gerekenler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Planlanan Avustralya ziyaret süresinden sonra en az 6 ay daha geçerli olan pasaporta ait pasaport kimlik sayfasının ve önceki seyahatler için düzenlenmiş vize ve giriş çıkış damgalarının olduğu sayfaların fotokopisi eklenmelidir.
 • Avustralya ticari vize başvuru formu: Vize başvuru formunun İmmiAccount portalı üzerinden online olarak eksiksiz bir şekilde İngilizce dilinde doldurulması gerekmektedir.
 • Fotoğraf: 35x45 mm ölçülerinde biyometrik özelliklere sahip güncel tarihli 1 adet biyometrik fotoğrafın teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Avustralya davet mektubu: Avustralya’da ziyaret edilecek şirketten başvuru sahibi adına düzenlenmiş davetiye veya kongre, konferans veya fuara katılım gösterilecekse organizatör kuruluş tarafından düzenlenmiş davetiye mektubunun başvuru evraklarının arasına eklenmesi gerekmektedir.
 • İşveren izin yazısı: Vize başvuru sahibinin kendi ülkesinde çalıştığı kurumdaki pozisyonu, göreve başlangıç tarihini belirten işveren yazısında ilgili Avustralya seyahat tarihlerinde vize başvuru sahibinin izinli sayılacağı beyan edilmelidir.
 • Mesleki belgeler: Vize başvuru sahibinin yaptığı işe dair yeterlilik sahibi olduğunu gösteren diploma ve sertifikalar; Avustralya’da iş üzerine bağlantı kurduğunu gösteren belgeler ve Avustralya’da yapılması planlanan iş ile sahip olunan yeterliliğin uyumlu olduğunu kanıtlayan belgelerin ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Finansal durumu gösteren belgeler: Vize başvuru sahibi adına kayıtlı banka hesabına ait 3 aylık hesap hareketlerini gösteren hesap cüzdanı, maaş bordrosu ve varsa gayrimenkul tapuları ve kira gelir sözleşmeleri eklenmelidir. Avustralya seyahatine ait masrafların bir başka kişi tarafından karşılanması halinde vize sponsor mektubu yazılmalıdır.
 • Avustralya seyahat planı: Avustralya seyahati süresince neler yapılacağını gösteren tarihli ve detaylı seyahat planı, ulaşım bilgileri ve ziyaret edilecek şirketin iletişim bilgilerini gösteren belgenin sunulması gerekmektedir.
 • Avustralya konaklama belgeleri: Avustralya seyahati boyunca vize başvuru sahibinin nerede konaklayacağını gösteren rezervasyon belgeleri teslim edilmelidir. Aile üyesi veya arkadaşta kalınması durumunda vize davet mektubuna ihtiyaç duyulmaktadır.
 • Adli sicil kaydı: Vize başvuru sahibi, e-devlet üzerinden barkodlu adli sicil kaydı temin edebilmektedir.
 • Kimlik kartı: Türkiye Cumhuriyeti nüfus kimlik kartı fotokopisi eklenmelidir. Başvuru sahibi yabancı ise Türkiye Cumhuriyeti oturum izni fotokopisi sunulmalıdır.
 • Nüfus kayıt örneği: Başvuru sahibinin tüm aile üyelerini içeren tam vukuatlı nüfus kayıt örneği e-devlet üzerinden barkodlu olarak alınabilmektedir.

Tüm Avustralya ticari vize başvurularında yukarıda verilen evraklar standart olarak istenmektedir. Avustralya dış temsilciliği, başvuru evrakları teslim edildikten sonra seyahat amacını destekleyici nitelikte ek belgeler talep edebilmektedir. Avustralya ticari vize evrakları güncel, eksiksiz ve doğru beyanlarla hazırlanmalı ve Türkçe dilinde olan evrakların İngilizce diline tercüme ettirilmesi gerekmektedir.

Avustralya Ticari Vize Davetiyesi Nasıl Olmalıdır?

Avustralya’yı ticari amaçlarla ziyaret edecek kişinin ticari vizeye başvurabilmesi için Avustralya’da ziyaret edilecek işyeri tarafından yazılmış Avustralya ticari vize davetiyesi alması gerekmektedir. Avustralya ticari vize davetiyesi, vize başvuru sahibinin Avustralya’ya iş amacıyla davet edildiğini gösterdiği için resmi makamlara teyit ettirilmesi gerekmektedir.

Avustralya ticari vize davetiyesi, Avustralya dış temsilciliğine hitaben resmi bir dille şirketin antetli kağıdı üzerine yazılmalıdır ve kaşelenerek şirket yetkilisi tarafından imzalanmalıdır. Avustralya ticari vize davetiyesinde vize başvuru sahibine ait kimlik bilgileri, seyahat tarihleri, seyahat amacı ve yapılacak iş kapsamında detaylı bilgiler bulunmalıdır.

Avustralya İş Vizesi için Sunulabilecek Mesleki Belgeler Nelerdir?

Avustralya iş vizesi için sunulabilecek mesleki belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Mesleki yeterlilik belgeleri
 • Mezuniyet diploması
 • Uzmanlık sertifikaları
 • Başvuru sahibinin aktif olarak çalıştığını ve görevini gösteren işveren yazısı
 • Geçmiş işyerlerinden alınan referans yazıları
 • Avustralya’da ilişkili olunan şirkete ait ticaret sicil kaydı, yıllık faaliyet raporu

Avustralya Ticari İş Vizesi Nasıl Alınır?

Avustralya ticari iş vizesi, başvuru sahibinin şahsen başvurusu ya da akredite acenteler üzerinden aracılık hizmetiyle alınabilmektedir. Türkiye'den yapılacak Avustralya ticari vize başvurularının online olarak İmmiAccount başvuru sistemi üzerinden yapılması gerekmektedir.

Avustralya ticari iş vizesine başvuru yapmak için İmmiAccount başvuru portalı üzerinden başvuru sahibi adına hesap oluşturulmalıdır. Yeni vize başvurusu yapmak üzere sisteme giriş yapılarak vize türü Subclass 600 Avustralya iş ziyareti vizesi seçimi yapılmalıdır. Vize başvuru sahibinin Avustralya ticari iş vizesi başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurması gerekmektedir ve destekleyici vize başvuru evraklarını sisteme online olarak yüklemesi gerekmektedir. Avustralya ticari iş vizesi başvuru ücreti online olarak ödenmektedir.

Avustralya ticari iş vizesi için yapılan online başvurular, Ankara Büyükelçiliği İçişleri Ofisi tarafından incelenerek başvuru sahibine, başvurunun alındığı ve biyometri kaydı vermesi gerektiğini bildiren e-mail gönderilmektedir. Vize başvurusu için yetkili olan aracı kurum VFS Global’in İstanbul, Ankara veya Gaziantep’te bulunan vize başvuru merkezinden randevu alınması gerekmektedir. Randevu tarihinde vize başvuru merkezine gidilerek biyometri işlemleri şahsen tamamlanmaktadır.

Avustralya Ticari Vize Ücreti Ne Kadardır?

Avustralya ticari vize ücreti 150 AUD olarak uygulanmaktadır ve online başvuru esnasında kredi kartı ile ödenmektedir. Avustralya ticari vize başvurularında, aracı kurum merkezindeki parmak izi işlemleri için ek hizmet bedeli olarak nakit 63 TL alınmaktadır.

Avustralya ticari vize başvuru ücreti, rezervasyon işlemleri, vize başvuru formu doldurma, yeminli tercüme hizmeti, seyahat sağlık sigortası yaptırma, online evrak yükleme ve danışmanlık ücreti dahil Avustralya iş ziyareti vizesi masrafları 2024 yılı için ortalama 355 AUD tutmaktadır.

Avustralya İş Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Avustralya Göç ve Vatandaşlık Dairesi tarafından 2024 itibariyle duyurulan vize işlem sürelerine göre Avustralya iş vizesi başvurularının büyük çoğunluğu ortalama 48 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Avustralya vize işlem sürelerinin uzamasına genellikle başvuru sayısında yaşanan yoğunluk, yanlış vize türüne başvuru yapılması veya eksik belge ile başvuru yapılması gibi durumlar neden olmaktadır.

Avustralya ticari vize başvurularının vize işlem sürelerinin yüzdeliği aşağıda verilmiştir.

 • Başvuruların %25’i: 21 gün
 • Başvuruların %50’si: 36 gün
 • Başvuruların %75’i: 52 gün
 • Başvuruların %90’ı: 57 gün

Ticari Vize ile Avustralya'da Ne Kadar Süre Kalınabilir?

Ticari vize ile Avustralya’da en fazla 3 aylık süre ile kalınabilmektedir.

Avustralya İş Ziyareti Vize Süresi Uzatılabilir Mi?

Hayır, Avustralya iş ziyareti vize süresi uzatılamamaktadır. Avustralya iş ziyareti vizesi hamili olan kişiler, gerekli kriterleri sağladığı takdirde mevcut ticari vize süresi bitmeden 2 hafta önce Avustralya topraklarında iken turist vizesine başvuru yapabilmektedir.

Avustralya Ticari Vize Süresi Sonunda Turistik Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Avustralya ticari vize alarak Avustralya’ya seyahat eden kişiler, Avustralya’da daha uzun süre kalmak istediklerinde mevcut vizelerinin geçerlilik süresi dolmadan önce Avustralya’da bulundukları esnada turist vizesine başvuru yapabilmektedir.

Avustralya turist vizesi başvuru ücreti 2022 yılı itibariyle 380 AUD olarak belirlenmiştir. Avustralya turist vizesine başvuru yapabilmek için başvuru sahibine ait pasaportun geçerli olması, ticari vize ile Avustralya’da bulunulan sürede herhangi bir suça karışmaması, başvurulan turist vize süresi için Avustralya’da geçerli olan seyahat sağlık sigortası düzenlenmesi ve yeterli düzeyde maddi varlığa sahip olunması gerekmektedir. Avustralya turist vizesi en fazla 12 aylık süre ile düzenlenmektedir ve vize geçerlilik süresince Avustralya’da ikamet hakkı sağlamaktadır. Avustralya turist vizesi hamili olan kişiler, Avustralya’da yaşayan aile ve arkadaşlarını ziyaret edebilmekte ve en fazla 3 aylık süreliğine eğitim programlarına kayıt olabilmektedir. Avustralya turist vizesi, hamiline çalışma hakkı vermemektedir.

Sık Sorulan Sorular

Avustralya ticari vize işlemleri ve vize sahiplerine tanınan haklar ile ilgili Vizem.net uzmanlarına en sık yöneltilen sorular aşağıda yanıtlanmıştır.

Avustralya'ya İş Seyahati için VIP Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Avustralya’ya iş seyahati için VIP vize başvurusu yaparken vize randevusu esnasında premium lounge hizmeti alınmaktadır. Vize başvuru merkezlerinin VIP servis hizmetlerinden yararlanabilen vize başvuru sahipleri çeşitli ayrıcalıklara sahip olmaktadır. Vize başvurularında VIP hizmetten faydalanmak vize sonucunu veya işlem süresini değiştirmemektedir.

Avustralya vize başvuru merkezi VFS Global’in VIP hizmetlerinden Ankara ve İstanbul merkezlerinde faydalanılabilmektedir ve kişi başı 160 TL olarak uygulanmaktadır. Avustralya VİP vize hizmeti kapsamında; vize başvurusu esnasında personel tarafından özel asistanlık, çıktı ve fotokopi hizmeti, içecek ikramı, VIP salonda televizyon, dergi ve gazete sunumu ve sıra beklemeden başvuru yapma imkanı bulunmaktadır.

İş için Düzenli Olarak Avustralya'ya Gidecek Kişiler Kaç Yıllık Vize Alabilir?

Avustralya’nın uzun süreli ticari vize uygulaması bulunmamaktadır ve belirli şartların sağlanması halinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına en fazla 12 aylık ticari vize verilmektedir. Avustralya çok yıllık ticari vize uygulaması yalnızca Çin Cumhuriyeti vatandaşları için düzenlenebilmektedir.

Avustralya Ticari Vizesi ile Avustralya'da İş Aranabilir Mi?

Evet, Avustralya ticari vize ile Avustralya’da iş aranabilir, iş görüşmeleri yapılabilir ve iş bulunarak gerekli kriterlerin sağlanması durumunda Avustralya topraklarındayken çalışma vizesi türlerine başvuru yapılabilmektedir.

İş Vizesi Sahipleri Avustralya'da Çalışabilir Mi?

Hayır, iş vizesi sahiplerine Avustralya’da çalışma hakkı tanınmamaktadır. Avustralya iş vizesi sahiplerine ticari amaç doğrultusunda toplantı, konferans ve fuarlara katılma, Avustralya’da iş arama, Avustralya’da faaliyet gösteren bir şirket ile iş sözleşmesi imzalamaya gitme ve kendi ülkesinde çalıştığı kurumu Avustralya’da temsil etme hakkı verilmektedir.

Avustralya iş vizesi sahipleri, Avustralya’da gelir getiren herhangi bir işte çalışma hakkına sahip olmamaktadır ve ürün veya hizmet satışı yapamamaktadır. Avustralya’da çalışmak ve kazanç elde etmek isteyen kişilerin Avustralya çalışma vizesi başvurusu yapması gerekmektedir.

Ticari Vize ile Avustralya'da Şirket Kurulabilir Mi?

Hayır, ticari vize ile Avustralya’da şirket kurulamamaktadır. Avustralya ticari vize ancak Avustralya’da iş görüşmesi, konferans veya fuara katılma, iş sözleşmesi imzalama veya çalışılan kurumu Avustralya’da temsil etme amaçlarıyla düzenlenmektedir.

Avustralya’da şirket kurmak isteyen kişilerin, işin niteliğine ve başvuru sahibi olarak taşınan özelliklere göre iş kurma ve yatırımcı vizesi türlerine başvuru yapması gerekmektedir. Avustralya’da iş kurmak için başvuru yapılması gereken vize türü Avustralya iş kurma ve yatırımcı vize kategorisinde bulunmaktadır.

Avustralya Ticaret Ataşeliği Nerededir?

Avustralya Ticaret Ataşeliği, Level 7 Suite7.02 25 Bligh Street Sydney, 2000 NSW Sydney Avustralya adresinde yer almaktadır. Avustralya Ticaret Ateşeliğinin telefon numarası +61 2 92 333494’tür ve mail adresi sidney@ticaret.gov.tr’dir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: