Avustralya Turist Vizesi

Avustralya Turist (Subclass 600) Vizesi Başvuru Süreci 2023

Avustralya’ya turistik amaçlar ile seyahat edecek kişilerin Subclass 600 kodlu Avustralya ziyaretçi vizesi olarak da bilinen Avustralya turist vizesini almaları gerekmektedir.

Avustralya turist vizesi yabancıların tatil ya da ziyaret amaçları ile Avustralya’yı 3, 6 ya da 12 ay süre ile düzenlenen bir vize türüdür ve bu vize türü hamiline Avustaralya’da özel durumlar dışında en fazla 3 ay kalma imkanı sağlamaktadır.

Avustralya turistik vize başvurusu için: 0850 241 1868

Türkiye'den Avustralya'ya Turistik Seyahat için Vize Gerekiyor Mu?

Türkiye’den Avustralya’ya turistik seyahat için pasaport türü farketmeksizin turistik vize alması gerekmektedir.

Avustralya Turist Vizesi Şartları Nelerdir?

Avustralya turist vizesi şartları aşağıda verilmiştir.

 • Avustralya’da sadece geçici olarak kalma niyetinde olunmalı; her vize kuralına ve vize geçerlilik süresine uyulmalıdır.
 • Seyahat biriminde Avustralya’dan ayrılma niyetinde olunmalıdır.
 • Avustralya’daki seyahatleri boyunca yeteri kadar finansal kaynağa sahip olunmalıdır.
 • Başvuru sahiplerinin adli sicil kayıtları temiz olmalıdır.

Avustralya Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Avustralya turist vizesi şahsen online başvuru yaparak ya da vize danışmanlığı aracılığıyla alınabilmektedir.

Türkiye’den yapılan tüm vize başvurularında, aracı kurum vize başvuru merkezlerinde biyometri kaydının verilmesi gerekmektedir. Avustralya vize başvuruları Ankara Avustralya Büyükelçiliği bünyesinde hizmet veren İçişleri Bakanlığı Ofisi tarafından değerlendirilmekte ve onaylanmaktadır.

Avustralya Turistik Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Avustralya turistik vize başvuruları Türkiye’den online olarak ImmiAccount başvuru sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Başvuru yapmak için ilk olarak ImmiAccount sistemi üzerinden hesap oluşturmak ve daha sonra hesaba giriş yapmak gerekmektedir. Sisteme girildikten sonra başvuru ekranından Subclass 600 kodlu vize türü seçilir, vize başvuru formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulur, online olarak vize evrakları sisteme yüklenir ve vize başvuru ücreti ödenerek başvuru tamamlanır.

Başvuru yapıldıktan sonra Avustralya Büyükelçiliği İçişleri Departmanı başvuru sahibine başvurunun alındığına ve biyometrik kaydının verilmesi gerektiğine dair e-mail gönderir.

Başvuru sahibi söz konusu e-maili aldıktan sonra aracı kurum vize başvuru merkezi olan VFS Global’den randevu almalı ve randevu tarihinde vize başvuru merkezine şahsen giderek biyometri işlemlerini tamamlamalıdır.

ImmiAccount sisteminde hesap oluşturma sayfasının görseli aşağıda verilmiştir.

Avustralya Turistik Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?
Avustralya Turistik Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vizem.net aracılığı ile yapılan Avustralya vizesi başvurularında; online başvuru formu doldurma, evrak yüklemesi, randevu alma ve ücret ödeme işlemleri uzman danışmanlar tarafından yapılmaktadır.

Avustralya'ya Turist Vizesi için Elden Başvuru Yapılabilir Mi?

Avustralya’ya turist vizesi için elden başvuru yapılamaz. 2022 yılından itibaren Türkiye’deki aracı kurum vize başvuru merkezlerinden, sadece Avustralya vizesi online başvurusu yapanlar için biyometri randevusu verilmektedir.

Online başvuru yapamayacak kişiler için aracı kurum vize başvuru merkezlerinde ücretli online başvuru desteği sunulur. Avustralya turist vizesi için aracı kurum vize başvuru merkezinde yapılacak online başvuru desteği hizmeti 68 TL’dir.

Avustralya Turist Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Avustralya turist vizesi için gerekenler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Seyahat bitiminden sonra 6 ay daha geçerli olan bir pasaportun kimlik bilgilerinin olduğu sayfaların renkli, taranmış halleri ve varsa daha önceki pasaportların kopyaları gereklidir.
 • Biyometrik fotoğraf: 1 adet 35-40 mm genişliğinde, 45-50 mm yüksekliğinde, arka planı beyaz, yüzün açık bir şekilde göründüğü, nötr bir ifadeyle çekilen, 6 aydan eski olmayan fotoğraf gerekmektedir.
 • Avustralya turistik vize başvuru formu: ImmiAccount hesabından online olarak vize başvuru formu eksiksiz ve doğru bilgiler ile İngilizce dilinde doldurulmalıdır.
 • Finansal yeterlilik belgeleri: Avustralya seyahati sırasında başvuru sahibinin Avustralya’da rahat bir şekilde geçimini sağlayacağını kanıtlayan son 3 aya ait banka hesap dökümleri ya da maaş bordrosu gibi belgelerin veya sponsora sahip olma durumunda sponsora ait finansal belgelerin sunulması gereklidir.
 • Avustralya seyahat planı: Avustralya seyahatinin tarihlerini gösteren detaylı bir seyahat planının sunulması istenmektedir.
 • Konaklama belgeleri: Avustralya seyahati sırasında kalınacak otelin rezervasyon belgeleri ya da aile veya arkadaş yanında kalınacak ise davet mektubu ibraz edilmelidir.
 • Ulaşım belgeleri: Avustralya’ya gidiş ve dönüş uçak biletlerinin rezervasyonları sunulmalıdır.
 • Kimlik kartı: T.C. kimlik kartının fotokopisinin veya yabancı kişiler için T.C. oturum izni belgesinin ibrazı gereklidir.
 • Nüfus kayıt örneği: Başvuru sahibi e-devlet üzerinden tüm aile bilgilerini gösteren tam vukuatlı nüfus kayıt örneğini almalıdır.
 • Adli sicil kaydı: E-devlet üzerinden adli sicil kaydı belgesi alınmalıdır.

Yukarıda listenden evraklar tüm Avustralya turist vizesi başvuruları için istenilen standart evraklardır.

Avustralya turistik vize evrakları başvuru sahibinin çalışma ve konaklama durumuna göre değişkenlik gösterebilmektedir. Avustralya turist vizesi için gerekli tüm evraklar eksiksiz, güncel ve doğru bilgiler verilerek hazırlanmalıdır ve Türkçe dilinde olan evraklar İngilizce diline tercüme ettirilmelidir.

Avustralya Turist Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Avustralya turist vizesi için başvuru formu ImmiAccount sisteminden online olarak doldurulabilmektedir. ImmiAccount sistemi üzerinden form doldurulurken doğru vize türünün seçildiğinden emin olunmalıdır. Vize türü seçildikten sonra vize başvuru formu eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Vize başvuru formunda ad, soyad, medeni hal, doğum yeri ve tarihi, cinsiyet ve milliyet gibi kişisel bilgiler, Avustralya’ya neden seyahat edilmek istendiği ve ne kadar süre kalınacağı gibi bilgiler yer almaktadır. Vize başvurusu aile üyeleri ile ya da arkadaş grubu ile yapılıyor ise herkes bireysel olarak vize başvuru formunu doldurmalıdır.

Vize başvuru formu doldurulurken hiç bir bölüm boş bırakılmamalı, bütün bölümler eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmalıdır. Başvuru formu İngilizce dilinde doldurulmalı ve başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır.

Avustralya online turistik vize başvuru formunun görseli aşağıda verilmiştir.

Avustralya Turist Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Avustralya Turist Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Avustrayla Turistik Vize Başvurusu İçin Pasaport Nasıl Sunulmalıdır?

Avustralya turistik vize başvurusu için pasaportun kimlik bilgilerinin yer aldığı sayfaları ve işlenmiş sayfaları taranarak ImmiAccount başvuru sistemine yüklenmelidir.

Daha önce başka bir ülkeye seyahat edildiyse, giriş ve çıkışları gösteren vizelerin yer aldığı sayfaların kopyaları da sunulmalıdır.

Vize başvurusu yapılırken orijinal pasaportun gönderilmesi gerekmez, istenen sayfaların kopyalarının sisteme yüklenmesi yeterlidir. Boş pasaport sayfalarının verilmesine gerek yoktur.

Avustralya Turistik Vize için Sunulabilecek Finansal Kaynak Belgeleri Nelerdir?

Avustralya turistik vize için sunulabilecek finansal kaynak belgeleri aşağıda listelenmiştir.

 • Son 3 ayın banka hareketlerini gösteren kişisel banka hesabı dökümü
 • Maaş bordrosu
 • Denetlenmiş hesap tabloları
 • Vergi kayıtları
 • Dönemlik yatırımlar
 • Kredi kartı ekstreleri

Avustralya İçişleri Bakanlığı Göç ve Vatandaşlık Ofisi, Avustralya vizesi için başvuru sahiplerinin hesabında bulunması gereken bakiye ile ilgili net bir rakam duyurmamaktadır. Seyahat amacına ve planına bağlı olarak her başvuru özel olarak değerlendirilerek başvuru sahibinin seyahat için yeterli finansal kaynağa sahip olup olmadığı incelenmektedir.

Vize başvurusu için banka hesap dökümü son 3 ayın hesap hareketlerini içermeli, İngilizce dilinde olmalı ve banka tarafından imzalanarak kaşelenmelidir.

Avustralya Turist Vizesi için Sağlık Sigortası Gerekli Midir?

Avustralya turist vizesi için sağlık sigortası, ticari ya da turistik amaçlar ile yapılacak seyahatler için vize başvurularında istenilen zorunlu evraklar listesinde değildir.

Avustralya’ya turistik amaç ile gidecek kişilerin seyahatleri esnasında gelişebilecek beklenmedik ve riskli durumlara karşı önlem olarak Avustralya vizesi için seyahat sağlık sigortası yaptırması, Avustralya İçişleri Bakanlığı tarafından önerilmektedir.

Avustralya Turist Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Avustralya turist vizesi ücreti 150 Avustralya dolarıdır ve vize başvurusu sırasında kredi kartı ile ödenmektedir. Yapılacak tüm Avustralya vize başvurularında, aracı kurum merkezindeki işlemler için nakit olarak 63 TL ek hizmet bedeli alınmaktadır.

2022 yılı için Avustralya turistik vize masrafları; vize başvuru harcı, online vize başvuru formunun doldurulması, rezervasyon işlemlerinin yapılması, seyahat sağlık sigortası, online vize belgeleri yükleme, yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti dahil olarak ortalama 235 dolar tutmaktadır.

Avustralya Turistik Vize için Randevu Nasıl Alınır?

Turistik Avustralya vizesi için online vize başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra başvuru sahibine biyometri işlemlerini yapmasını söyleyen bir mail bildirimi gelmektedir ve maili alan kişiler aracı kurum vize başvuru merkezinden online olarak randevu almalıdır.

Avustralya turist vizesi için biyometri kayıtlarını almakla yetkili olan aracı kurum VFS Global’dir ve VFS Global’in yalnızca İstanbul, Ankara ve Gaziantep illerinde bulunan ofislerinde vize işlemleri tamamlanabilmektedir.

Avustralya Turist Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Avustralya turist vizesinin çıkma süresi, 2022 Ağustos ayından itibaren Avustralya Göç ve Vatandaşlık Dairesi’nin duyurduğu vize işlem sürelerine bağlı olarak, turistik vizelerin büyük bir çoğunluğu için ortalama 4 aydır. Başvuru sayısının fazla olması, eksik belgeler ile vize başvurusunun yapılması, dış temsilciliğin yoğunluğu ve yanlış vize türüne başvurulması gibi nedenler vize işlem sürelerinin uzamasına neden olmaktadır.

Toplam turist vize başvuruları için vize işlem süreleri aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuruların %25’i: 16 gün
 • Başvuruların %50’si: 42 gün
 • Başvuruların %75’i: 63 gün
 • Başvuruların %90’ı: 4 ay

Avustralya turist vizesine başvurulmak isteniyorsa, seyahat tarihinden önce en az 1 ay önce, hatta daha da öncesinde başvuru yapılması önerilmektedir. Çoğu başvuru birkaç haftada sonuçlanmasına rağmen, bazı turist vize başvurularının sonuçlanması 4 aydan fazla sürebilmektedir.

Avustralya'ya Hızlı Turist Vizesi Alınabilir Mi?

Avustralya’ya hızlı turist vizesi alınamamaktadır. Avustralya’nın vize başvuruları için hızlı işlem seçeneği bulunmamaktadır.

Avustralya Turist Vizesi Kaç Yıllık Verilir?

Avustralya turist vizesi genellikle 3 aylık verilmektedir. Avustralya’nın çok yıllık turist vize uygulaması bulunmamaktadır, ancak birinci dereceden aile yakınlarının Avustralya’da bulunduğu bazı durumlarda 12 aylık turist vizesi verilebilmektedir. Sadece Avustralya’ya sık sık seyahat eden Çin vatandaşları için 10 yıllık vize uygulaması bulunmaktadır.

Başvuru sahibinin kişisel durumuna bakılarak verilecek vize süresi belirlenir. Avustralya turist vizesinin süresi belirlenirken başvuru sahibinin Avustralya’da neden kalmak istediği ve ne kadar süre kalmak istediği gibi hususlar göz önünde bulundurulur. Değerlendirme sonucunda başvuru sahibinin talep ettiği vize süresi verilemeyebilmektedir.

Avustralya Turistik Vize Reddi Nedenleri Nelerdir?

Avustralya turistik vize reddi nedenleri aşağıda verilmiştir.

 • Yüksek riskli ülkelerin vatandaşı olunması
 • Daha önce vize reddi alınmamış olunması
 • Vize için istenilen belgelerin eksik olması
 • Vize başvurusunda tutarsız belgelerin ya da bilgilerin beyan edilmesi
 • İstenilen sağlık gereksinimlerinin karşılanamaması
 • Yanıltıcı ya da sahte bilgiler verilmesi
 • Karakter gereksiniminin karşılanamaması

Avustralya turist vizesi başvurusu reddedilen kişiler başvurunun yeniden değerlendirilmesi için idari temyiz mahkemesine itiraz başvurusu sunabilir ya da yeniden vize başvurusu yapabilir.

Sık Sorulan Sorular

Türkiye'den yapılacak Avustralya seyahatleri ve turistik vize işlemleri hakkında uzmanlarımıza en sık iletilen sorular aşağıda cevaplanmıştır.

Avustralya Turist Vizesi Pasaporta İşlenir Mi?

Hayır, Avustralya turist vizesi pasaporta işlenmemektedir. Vize bilgileri, göçmenlik kontrol birimlerinin pasaport ve ImmiCard ile ulaşılabilmesi için online olarak kaydedilir.

Vize teslim alındığında ve Avustralya’ya seyahat edildiğinde, VEVO adı verilen vizenin süresini ve şartlarını görebilmek için kullanılan online sisteme erişebilmek için gerekli tüm bilgileri içeren, vize verildiğine dair belgenin bir kopyası başvuru sahibinin yanında bulundurulmalıdır. E-mail doğrulamasıyla alınan vize numarası ya da ImmiCard kullanılarak VEVO’ya erişim sağlanabilmektedir.

Avustralya Turist Vizesi İle Çalışmak Mümkün Müdür?

Hayır, Avustralya turist vizesi ile çalışmak mümkün değildir. Hiçbir koşulda Avustralya turist vizesi ile Avustralya’da çalışılmasına izin verilmemektedir; ancak gönüllü olarak çalışılması mümkün olmaktadır.

Avustralya’da turist vizesi ile gönüllü çalışabilmek için bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Konaklama, yemek ya da harçlık dışında ödeme almamak, kısa süreli çalışmak, topluluk yararına kar amacı gütmeyen organizasyonlarda çalışmak ve Avustralya ziyaretinin tesadüfi olması Avustralya gönüllü çalışma şartları arasındadır.

Turistik Avustralya Vizesi İle Eğitim Alınabilir Mi?

Turistik Avustralya vizesi ile eğitim almak, eğitimin süresine bağlı olarak mümkün olabilmektedir. Avustralya’da en fazla 3 ay sürecek dil eğitimi, mesleki eğitim ya da kısa süreli kurs programlarına turistik vize ile katılım sağlanabilmektedir. Avustralya’da 3 aydan fazla dil eğitimi alabilmek için dil okulu vizesi almak gerekmektedir.

Dil okulu vizesi alabilmek için Avustralya’da bir dil kursuna kaydolmak, 6 yaşından büyük olmak ve öğrenci sağlık sigortasına sahip olmak gerekmektedir. Avustralya dil okulu vizesi hamiline dil okulu süresince herhangi bir sektörde çalışma hakkı, aile üyelerini Avustralya’ya getirme imkanı ve dil kursuna gitme hakkı vermektedir.

Avustralya'da Gezilecek Turistik Yerler Nerelerdir?

Avustralya’da gezilecek turistik yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Sidney Opera Evi, Sidney
 • Melbourne Kraliyet Botanik Bahçeleri, Melbourne
 • Wellington Dağı, Hobart
 • Kakadu Ulusal Parkı, Darwin
 • Uluru, Alice Springs
 • Tasmanya, Hobart
 • Broome
 • Kimberly Bölgesi
 • Whitsunday Adaları, Queensland
 • Barossa Vadisi, Adelaide

Avustralya bir ada ülkesidir ve özellikle sahil ve doğal güzellikler bakımından zengindir. Avustralya’ya turistler en çok iklimi, sahilleri, şehirleri ve doğal güzellikleri sebebiyle gelmektedir. Avustralya gezilecek yerler bakımından zengin bir ülkedir, hem büyük metropol şehirleri hem de adaları ile turistler için birçok farklı gezi seçeneği sunmaktadır.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: