Avustralya Vize Ücretleri

Avustralya Vize Ücreti ve 2023 Başvuru Masrafları

Avustralya vize ücretleri, Avustralya İçişleri Bakanlığı Göç ve Vatandaşlık Dairesi tarafından belirlenir ve güncellenir. Vize türüne göre alınan vize ücretleri değişkenlik göstermektedir. Güncel vize ücretleri tarifesine Avustralya hükümeti websitesinden ulaşılabilmektedir.

Avustralya vize ücretlerinin son güncellemesi 1 Temmuz 2021’de yapılmıştır ve güncel vize ücretlerinin bilgileri aşağıdaki başlıklarda verilmektedir.

Vize harçlarının ücretleri zaman zaman değişebilmektedir ve başvuru sahipleri başvuru yapılan tarihteki vize ücretlerine tabidir. Başvurunun sunulduğu gün ile başvurunun ilgili makamca alındığı gün arasında fiyat artışı mevcut ise, başvuru sahibinin artış göre yeniden başvuru ücreti ödenmesi gerekecektir. Başvuru ücretleri her yıl 1 Ocak ve 1 Temmuz’daki yabancı kura göre ayarlanmaktadır ve başvurulardaki Avustralya vize fiyatları kur değişimine göre artıp azalmaktadır.

Vizem.net danışmanlığı ile yapılan Avustralya vize başvurularında vize harcı, vize başvuru formunun doldurulması, online evrak yükleme, gerekli durumlarda yeminli tercüme hizmeti ve danışmanlık ücreti dahil 2022 yılında masraflar ortalama olarak 220-255 dolar arasında tutmaktadır.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Avustralya Vize Ücretleri Nelerdir?

Avustralya vize ücretleri, diğer birçok ülkeden farklı olarak sadece tek tip bir vize başvuru harcından oluşmamaktadır. Başvurulan vize türüne ve başvuru yöntemine göre farklı ücretlerin talep edilmesi ya da hiç ücret ödenmemesi mümkündür.

Avustralya vize ücretleri aşağıda listelenmiştir.

 • Temel başvuru ücreti: Vize başvuru harcı olarak alınır. Belirli vize türleri için başvuru harcı alınmayabilir.
 • Ek başvuru sahibi ücreti: Birden fazla başvuru sahibi olan durumlarda her ek başvuru sahibi için ödenen ücrettir. Vize türüne, başvuru sahibinin yaşına ve başvurunun Avustralya içinden veya dışından yapılmasına göre ücretler değişir.
 • İnternet dışı başvuru ücreti: Vize başvurusunun online değil, fiziki olarak şahsen, posta veya kurye gibi yöntemlerle yapılması halinde internet dışı başvuru ücreti ödenir.
 • Müteakip geçici başvuru ücreti: Sadece belirli vize türleri için bireylerin vize geçmişine göre hesaplama yapılarak ödenir.

Avustralya Vize Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Avustralya vize ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Vize türüVize başvuru harcıİnternet dışı başvuru ek ücretiEk başvuru sahibi ücreti
Avustralya turist vizesi150 AUDÜcretsizÜcretsiz
Avustralya iş ziyareti vizesi150 AUDÜcretsizÜcretsiz
Avustralya work and holiday vizesi510 AUD80 AUDÜcretsiz
Avustralya tedavi vizesiÜcretsizÜcretsizÜcretsiz
Avustralya transit vizeÜcretsizÜcretsizÜcretsiz
Avustralya öğrenci vizesi650 AUDÜcretsiz485 AUD (18 yaş ve üstü)
Avustralya mezun vizesi1.730 AUD80 AUD865 AUD (18 yaş ve üstü)
Avustralya staj vizesi325 AUDÜcretsiz325 AUD (18 yaş ve üstü)
Avustralya çalışma vizesi325 AUDÜcretsiz325 AUD (18 yaş ve üstü)
Avustralya aile birleşimi vizesi8.085 AUDÜcretsiz4.045 AUD (18 yaş ve üstü)
Avustralya yatırımcı vizesi8.085 AUDÜcretsiz4.045 AUD (18 yaş ve üstü)

Avustralya Göç ve Vatandaşlık Dairesi tarafından çok sayıda vize türü tanımlanmıştır; yukarıda verilen kategoriler dışında farklı vize türleri de bulunmaktadır ve ücretler alt vize türlerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Bazı Avustralya vize türleri için başvuru ücreti muafiyeti bulunmaktadır; bu nedenle doğru ve detaylı başvuru ücreti bilgilerinin resmi websitesinde yer alan başvuru ücreti hesaplama aracı ile öğrenilmesi gereklidir.

Avustralya Vizesi için Başvuru Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Avustralya vizesi için başvuru ücreti hesaplaması ortalama olarak, vize ücreti hesaplayıcı aracı ile yapılabilmektedir. Vize türü seçildikten sonra, başvurunun hangi tarihte yapılacağı ve para birimi bilgileri girilerek hesaplama yapılabilmektedir.

Avustralya vizesi için başvuru ücreti hesaplama aracının görseli aşağıda verilmiştir.

Avustralya Vizesi için Başvuru Ücreti Nasıl Hesaplanır?
Avustralya Vizesi için Başvuru Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Avustralya Vize Harcı Nereye Ödenir?

Avustralya vize harcı online başvuru esnasında doğrudan Avustralya Vize Göçmenlik Dairesine ödenmektedir.

Avustralya Vizesi Ücreti Nasıl Ödenir?

Avustralya vizesi ücreti, online vize başvurusunun yapılması durumunda ImmiAccount hesabı üzerinden kredi kartıyla ve Avustralya doları cinsinden ödenmektedir. Visa, MasterCard ve debit kart ile yapılan ödemelerde %1,40 oranında bir ek başvuru masrafı alınmaktadır. Başvuru yapılmadan önce ilgili banka, kredi kartı ile yabancı kur üzerinden bir ödeme yapılacağı konusu hakkında bilgilendirilmelidir, bilgilendirilmediği takdirde ödemenin reddedilmesi mümkündür. Vize ücretinin ödenmemesi durumunda başvurular geçersiz sayılmaktadır.

Avustralya Vize Ücreti İadesi Hangi Durumlarda Yapılır?

Avustralya vize ücreti iadesinin yapılacağı durumlar aşağıda listelenmiştir.

 • Yapıldığı esnada başvurunun gerekmemesi halinde
 • Departman tarafından bir hata yapılması durumunda
 • Başvuru sahibinin ölüm durumunda
 • Sponsorluğun veya adaylığın başarısız olması durumunda
 • Başvuru sahibi tarafından bir hata yapıldıysa

Avustralya Vize Reddi Alınması Halinde Başvuru Ücreti İade Edilir Mi?

Hayır, vize reddi alınması durumlarında, başvuru ücreti iade edilmemektedir.

Çocuklar ve Bebekler için Avustralya Vize Ücreti Alınır Mı?

Evet, çocuklar ve bebekler için Avustralya vize ücreti ödenmektedir. Vize ücreti, yaştan bağımsız tüm başvuru sahipleri için alınmaktadır.

Avustralya Vizesi için Aracı Kurum Hizmet Bedeli Ne Kadardır?

Avustralya vizesi için aracı kurum hizmet bedeli olarak, aracı kurum merkezinde yapılan parmak izi işlemleri için 63 TL alınmaktadır. Hizmet bedeli vize randevusu esnasında nakit ve TL cinsinden ödenmelidir.

Avustralya Vizesi için Danışmanlık Ücreti Ne Kadardır?

Avustralya vizesi için danışmanlık ücreti talep edilen vize türüne göre değişkenlik göstermektedir. Vize danışmanlık ücreti turistik, ticari ya da aile ziyareti gibi amaçlarla alınan kısa süreli vizeler için 25-90 euro, çalışma vizesi, aile birleşimi vizesi ya da öğrenci vizesi gibi alınan uzun süreli vizeler için ise 70-160 euro arasında değişmektedir.

Başvuru Ücreti Alınmayan Avustralya Vize Türleri Hangileridir?

Başvuru ücreti alınmayan Avustralya vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Avustralya tıbbi tedavi vizesi
 • Avustralya transit vize
 • Avustralya denizci vizesi
 • Avustralya e-vize
Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: