Dubai Eğitim Sistemi

Dubai Eğitim Sistemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dubai eğitim sistemi, Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki eğitim sistemi ile aynıdır ve okul öncesi eğitim, ilköğretim, ortaöğretim, lise ve yükseköğrenim olmak üzere 5 aşamalıdır ancak yalnızca ilkokul, ortaokul ve lise eğitimi zorunludur.

Birleşik Arap Emirlikleri, 2017 yılı Küresel Rekabetçilik Endeksi sıralamasında ilköğretim kalitesi açısından dünya çapında 16, yükseköğrenim kalitesi açısından dünya çapında 12. sırada yer almıştır.

Dubai’de dünya çapında tanınmış 63 üniversite bulunmaktadır ve üniversitelerin çoğu üstün kalitede eğitim vermektedir. Dubai’deki üniversitelerin büyük çoğunluğu yurt dışındaki üniversitelerle olan ortaklığı, eğitim kalitesi, sağladığı olanaklar ve İngilizce eğitim dili sebebiyle uluslararası öğrenciler tarafından yoğun ilgi görmektedir.

Dubai'de Eğitim Zorunlu Mudur?

Dubai’de 6 yaşından itibaren başlayan ilköğretim, 12 yaşından 15 yaşına kadar süren hazırlık eğitimi ve 15 yaşından 18 yaşına kadar süren ortaöğretim seviyeleri zorunlu eğitim aşamalarıdır.

Birleşik Arap Emirlikleri kabinesi Temmuz 2012’de zorunlu eğitim yaşını, gelişmiş ülkelerin eğitim sistemi ile aynı seviyeye getirmek için bir yasa onaylamıştır ve bu yasa Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki çocukların, 6 yaşında başlayan ilköğretim seviyesinden 18 yaşına kadar süren 12. sınıf eğitimini tamamlayana kadar eğitim görmelerini zorunlu kılmaktadır. 2012 yılında onaylanan eğitim yasası ile Dubai’de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen akademik takvime uygun olarak velilerin çocuklarının eğitimdeki kararlılıklarını ve sürekliliğini takip etmeleri zorunludur.

Birleşik Arap Emirlikleri Eğitim Türleri Nelerdir?

Birleşik Arap Emirlikleri’nde eğitim türleri; devlet okulu eğitimi ve özel okul eğitimi olmak üzere iki türlüdür.

Dubai'deki özel okulların eğitimi iyi, yüksek ve olağanüstü kalitedeyken, devlet okulları yeterli veya düşük olarak derecelendirilmektedir ancak bu durum, hükümetin halk eğitimine daha fazla yatırım yapmasıyla değişmektedir.

Dubai'de Devlet Okulu Eğitimi Nasıldır?

Dubai devlet okulları, Birleşik Arap Emirlikleri hükümeti tarafından desteklenen, BAE vatandaşları için ücretsiz eğitim veren kamu kurumlarıdır.

Dubai devlet okullarında ilköğretim ve ortaöğretim seviyeleri ücretsiz olarak verilmektedir ve 6 yaş ile 18 yaş arasındaki erkek ve kız öğrencilerin tümü için eğitim zorunludur ancak devlet okullarında karma eğitim verilmemektedir. Dubai’de ortaokuldan mezun olan öğrencilere bir Ortaokul Bitirme Sertifikası veya Teknik Lise Diploması verilmektedir. Dubai’de eğitim dili Arapçadır ve ikinci yabancı dil olarak İngilizce kullanılmaktadır.

Dubai’de Federal Eğitim Bakanlığı tarafından yönetilen toplam 79 tane devlet okulu bulunmaktadır.

Dubai'de Özel Okul Eğitimi Nasıldır?

Dubai’de özel okul eğitimi, tüm eğitim aşamaları için ücretli şekilde verilmektedir ve özel okullarda karma eğitim sistemi seçenekleri de bulunmaktadır.

Dubai özel okullarında Amerikan, İngiliz ve Uluslararası Bakalorya müfredatı, İngilizce olarak öğretilmektedir ve Arapça bilmeyen tüm öğrenciler ikinci dil olarak Arapça dil dersleri, Müslüman ve Arap öğrenciler İslami çalışmalar almalıdır.

Dubai’de farklı müfredat seçenekleri sunan toplam 148 tane özel okul bulunmaktadır ve özel okulların yıllık eğitim ücretleri müfredata, eğitim kurumunun konumuna, öğretmen kadrosuna, eğitim aşamasına ve sunulan birtakım farklı hizmetlere göre yıllık 1.725 AED ile 107.200 AED arasında değişiklik göstermektedir.

Dubai'de Eğitim Aşamaları Nelerdir?

Dubai’de eğitim aşamaları aşağıda listelenmiştir.

  • Dubai’de okul öncesi eğitim
  • Dubai’de ilköğretim
  • Dubai’de ortaöğretim
  • Dubai’de lise eğitimi
  • Dubai’de yükseköğrenim

Dubai'de Okul Öncesi Eğitim Nasıldır?

Dubai'de Okul Öncesi Eğitim Nasıldır?
Dubai'de Okul Öncesi Eğitim Nasıldır?

Dubai’de okul öncesi eğitim isteğe bağlıdır ve birinci sınıfa kabul yaşının altındaki 4 ve 5 yaş aralığındaki çocuklara verilmektedir. Dubai’de anaokulu eğitimi, devlet okulları ya da özel okullarda alınabilmektedir ve genellikle okul öncesi eğitim, karma eğitimdir.

Dubai’de anaokulu seviyesindeki çocuklara sanat, müzik, din, İngilizce, Arapça ve matematik öğretilmektedir ve çocuklara farklı aktiviteler sunulmaktadır. Dubai'de okul öncesi eğitim, çocukların ilköğretim düzeyi ve sonrasında başarılı olmaları, sosyal, fiziksel ve akademik becerilerde gelişmeleri için verilmektedir.

Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşları için Dubai’deki devlet kurumlarından alınan anaokulu eğitimi ücretsizdir ancak yabancı uyruklu kişiler için devlet okulları da ücretlidir. Dubai’de anaokulu eğitimi ücretleri, eğitim kurumunun konumuna, öğretmen kadrosuna, anaokulunda sunulan hizmetlere ve ders ile uygulamalara göre yıllık 8.800 AED ile 50.000 AED arasında değişiklik göstermektedir.

Dubai'de İlkokul Eğitimi Nasıldır?

Dubai'de İlkokul Eğitimi Nasıldır?
Dubai'de İlkokul Eğitimi Nasıldır?

Dubai’de ilkokul eğitimi zorunludur ve 6 yaşında başlayıp 12 yaşına kadar devam etmektedir. Dubai'de ilkokul eğitiminde öğrencilere matematik, fen bilimleri, İngilizce, Arapça ve sosyal bilgiler gibi konularda eğitim verilmektedir ve Dubai’de çocuklara Fransızca, Hintçe ve hatta Rusça gibi başka yabancı diller öğreten çok sayıda okul bulunmaktadır.

İlköğretim, BAE'de Eğitim Bakanlığı tarafından 6 yaşından itibaren zorunludur ve çoğu okul ilköğretim ile ortaöğretim eğitimini bir arada sunmaktadır ve öğrencilerin ilkokuldan mezun olduktan sonra ayrı bir okula transfer olmalarına gerek kalmamaktadır.

Dubai’de ilkokul eğitimi, devlet okullarında ücretsizdir ancak özel okullarda yıllık ücretler yaklaşık 3.000 AED’dir ve Dubai’de ilkokul eğitimi pazar ile perşembe günleri arasında, saat 07:40 ile 15:00 arasındadır. Dubai’de ilkokul eğitimi 2018 yılından beri karma eğitim şekilde verilmektedir.

Dubai'de Ortaokul Eğitimi Nasıldır?

Dubai'de Ortaokul Eğitimi Nasıldır?
Dubai'de Ortaokul Eğitimi Nasıldır?

Dubai’de ortaokul eğitimi zorunludur ve 12 yaşında başlayıp 15 yaşına kadar devam etmektedir. Dubai’de ortaokul eğitimi ilköğretim ile benzer müfredata sahip olup matematik, fen bilimleri, İngilizce, Arapça ve sosyal bilgiler gibi konularda eğitim vermektedir.

Dubai’de özel okullarda verilen ortaokul eğitimi ücretleri yıllık ortalama 25.000 AED tutmaktadır ve devlet okulları ile özel okullar karma eğitim vermektedir.

Dubai'de Lise Eğitimi Nasıldır?

Dubai'de Lise Eğitimi Nasıldır?
Dubai'de Lise Eğitimi Nasıldır?

Dubai’de lise eğitimi, akademik konulara odaklanan ve 15 yaşında başlayıp 18 yaşına kadar devam eden eğitim türü ve özel beceriler kazandırmaya odaklanan ve 12 yaşında başlayıp 18 yaşına kadar devam eden eğitim türü olarak ikiye ayrılmaktadır.

Dubai’de akademik konulara odaklanan lise eğitimi, 3 yıl sürmektedir ve okulda zorunlu dersler matematik, sosyal bilgiler, beden eğitimi, din ve Arapça; seçmeli dersler bilim, dil, sosyoloji, tarih ve bilgisayar çalışmaları gibi konulardaki derslerdir. Dubai’de 3 yıllık lise eğitimi sonunda öğrencilere bitirme sertifikası verilmektedir.

Dubai’de teknik liseler 6 yıl sürmektedir ve öğrencinin özel becerilerine göre seçilen bölüm ağırlığında dersler verilmektedir. Dubai’de teknik lise mezunlarına teknik lise diploması verilmektedir.

Dubai’de lise eğitimi ücretleri yıllık 12.723 AED ile 64.093 AED arasında değişiklik göstermektedir.

Dubai'de Yükseköğrenim Eğitimi Nasıldır?

Dubai'de Yükseköğrenim Eğitimi Nasıldır?
Dubai'de Yükseköğrenim Eğitimi Nasıldır?

Dubai’de yüksek öğrenim eğitimi genellikle 4 yıl sürmektedir ancak tıp, diş hekimliği, eczacılık, veterinerlik ve bazı mühendislik bölümleri için süre değişebilmektedir.

Dubai üniversitelerinde lisans eğitimi yarı zamanlı veya tam zamanlı olarak tercih edilebilmektedir ve üniversitelerin akademik dönemleri güz, bahar ve yaz olarak üçe ayrılmaktadır. Lise eğitimini tamamlamış olmak ve uygun vize sahibi olmak, Dubai’de üniversite başvurusu yapmak için aranan başlıca şartlar arasında yer almaktadır.

Dubai’de 63 tane üniversite ile kolej bulunmaktadır. Dubai’deki en iyi üniversiteler; Dubai Amerikan Üniversitesi ile Zayed Üniversitesi’dir. 2022 yılı Dünyanın En İyi Üniversiteleri sıralamasında Dubai Amerikan Üniversitesi 601. sırada ve Zayed Üniversitesi 651. sırada yer almaktadır.

Dubai’de bulunan üniversitelerden alınan diplomaların YÖK tarafından denkliği bulunmaktadır.

Dubai'de Eğitim Ücretli Midir?

Dubai’de eğitim devlet okullarında ücretsiz, özel okullarda ücretlidir ancak uluslararası öğrenciler, devlet okulu veya özel okul fark etmeksizin her eğitim aşamasında belirli ücretlere tabidir.

Dubai’de devlet okuluna gidecek Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşı olmayan kişilerin çocukları için eğitim ücreti yılda 6.000 AED, özel okula gidecek öğrencilerin eğitim ücreti, anaokulu için ortalama yıllık 2.700 AED’den son zorunlu eğitim yılına kadar 66.000 AED’ye çıkabilmektedir.

Dubai'de Evde Eğitim Var Mıdır?

Dubai’de evde eğitim vardır ve Birleşik Arap Emirlikleri hükümeti, ebeveynlerin eğitim departmanına kaydolması ve gerekli kitap ve çalışma materyallerini almasının ardından çocuklara evde eğitim hakkı tanımaktadır ancak çocukların her dönem sonunda ilgili sınavları geçmesi zorunludur.

Dubai'de Yabancı Dil Eğitimi Nasıldır?

Dubai’de yabancı dil eğitimi 4 veya 5 yaşında başlayan anaokulu eğitimi ile başlayıp 18 yaşına kadar süren zorunlu eğitim süresince belirli düzeyde devam etmektedir. Dubai’de Arapça bilen öğrenciler için İngilizce ikinci dil, İngilizce veya farklı dil bilen öğrenciler için Arapça ikinci dil olarak öğretilmektedir.

Dubai’de onlarca dil okulu bulunmaktadır ve Dubai’de dil eğitimi özellikle İngilizce ve Arapça dillerinde yoğunlaşmaktadır ancak Dubai’de Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Portekizce ve Çince dil eğitimi veren dil okulları da bulunmaktadır.

Dubai’de en popüler dil okulları ES Dubai, Speak English Institute ve Eton Institute’dür ve kayıt ücretleri sırasıyla 1.597 AED, 1.542 AED ve 1.539 AED’dir.

Dubai Eğitim Sisteminde Din Dersi Zorunlu Mudur?

Dubai eğitim sisteminde din dersi zorunludur ve genellikle anaokulu eğitiminde din dersleri başlayıp zorunlu eğitim süresi boyunca devam etmektedir ancak din dersi gayrimüslimler için isteğe bağlıdır.

Dubai eğitim sisteminde zorunlu olan din dersi temelleri, Dubai dini olan İslamiyet tarihi, görgü ve ahlak, Kuran-ı Kerim ve bilim, İslam doktrini ve ibadet şartlarıdır.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: