Dubai Öğrenci Vizesi

2023 Yılında Dubai Öğrenci Vizesi Başvuru Süreci 2023

Dubai öğrenci vizesi Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşı olmayan kişilerin Birleşik Arap Emirlikleri’nde eğitim görmek amacıyla edindiği Birleşik Arap Emirlikleri vizesidir. BAE vatandaşı olmayan 18 yaş üzeri kişiler Dubai’de okuyabilir. Dubai’de eğitim almak isteyen yabancı uyruklu kişiler Dubai öğrenci vizesi almalıdır.

Dubai üniversite okumak için tercih edilen şehirlerden biridir. Ortadoğu bölgesinde eğitim almak isteyen kişiler için özellikle gelişmişliği ve turizm merkezi olmasıyla birlikte Dubai’de okumak tercih edilmektedir. Yabancı uyruklu kişiler genellikle bölgenin en iyi üniversitelerinde okumak, BAE’de yaygın olarak konuşulan İngilizceyi geliştirmek, uluslararası yapıdaki bir üniversitede ve şehirde okumak, mezun olduktan sonra Dubai’deki iş fırsatlarından yararlanmak, kültürel anlamda kendini geliştirmek ve yetenekli öğrencilere verilen yeni Altın Vize programından yararlanmak için Dubai’yi tercih etmektedirler.

Vizem.net, Türkiye'den Dubai'ye eğitim amacıyla gitmek isteyen kişilere yurt dışı eğitim danışmanlığı ve vize uzman desteği sunan akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Dubai Öğrenci Vizesi Başvuru Şartları Nelerdir?

Dubai öğrenci vizesi başvuru şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Vize başvuru sahibi Dubai’de faaliyet gösteren bir üniversiteden resmi bir kabul mektubu almalıdır.
 • Başvuru sahibi olan öğrenci en az 18 yaşında olmalıdır.
 • Başvuru sahibi tıbbi uygunluk testini geçmelidir.
 • Başvuru sahibinin ailesinin, kabul aldığı üniversitenin veya bir akrabasının öğrenciye sponsor olması gereklidir.
 • Birleşik Arap Emirlikleri İkamet ve Yabancı İşleri Genel Müdürlüğü’nün onayının alınması gereklidir.

Dubai Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Dubai öğrenci vizesi Dubai’de faaliyet gösteren bir eğitim kurumundan kabul aldıktan sonra gerekli şartların karşılanmasıyla alınmaktadır. Dubai öğrenci vizesi almak için öncelikle Dubai’deki bir eğitim kurumuna başvurmak ve kabul almak gereklidir. Dubai’de faaliyet gösteren eğitim kurumundan kabul almasının ardından Dubai’ye giriş yapılabilmesi için İkamet ve Yabancı İşleri Genel Müdürlüğü’nden giriş izni gerekmektedir. Dubai’ye giriş izni alınması için kabul alınan eğitim kurumunun başvuru sahibi adına Dubai’ye giriş için İkamet ve Yabancı İşleri Genel Müdürlüğü’ne başvurması gerekmektedir.

Dubai’ye giriş izni alındıktan ve Dubai’ye giriş yapıldıktan sonra, ilgili eğitim kurumu öğrenci adına vize başvurusunda bulunmalı ve Dubai öğrenci vizesi almalıdır.

Öğrenci Vizesi için Dubai'ye Giriş İzni Nasıl Alınır?

Öğrenci vizesi için Dubai'ye giriş izni İkamet ve Yabancı İşleri Genel Müdürlüğü’nden alınmaktadır. Dubai’ye giriş iznine öğrencinin kabul aldığı eğitim kurumu başvurmaktadır. Dubai’ye giriş izninin alınması ile Dubai’ye giriş yapmak ve ardından Dubai öğrenci vizesi başvuru işlemlerini başlatmak mümkündür.

Dubai giriş izni başvurusu Federal Kimlik ve Vatandaşlık Kurumu, ICA'nın eChanel portalı, çevrimiçi veya şahsen yapılan başvurularda İkamet ve Yabancılar İşleri Genel Müdürlüğü, ev sahibinin yapacağı başvurularda İkamet ve Yabancılar İşleri Genel Müdürlüğü’nden lisans almış Amer merkezleri, Apple ve Android için İkamet ve Yabancılar İşleri Genel Müdürlüğü Dubai mobil uygulamaları aracılığıyla yapılabilir.

Dubai Öğrenci Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Dubai öğrenci vizesi için gerekli olan evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport
 • Pasaportun çok sayıda kopyası
 • Pasaport boyutunda birkaç fotoğraf
 • Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki eğitim kurumundan kabul belgesi
 • Yaşam giderlerinin ve öğrenim ücretlerinin karşılanabileceğini gösteren finansal kanıt
 • Birleşik Arap Emirlikleri hükümeti tarafından onaylanmış bir sağlık kurumundan alınan tıbbi sertifika
 • Konaklama belgesi
 • Önceki üniversitelerden alınmış eğitim belgeleri

Dubai öğrenci vizesi için gerekli belgeler kabul alınan eğitim kurumuna göre değişiklik gösterebilir. Dubai öğrenci vizesi için gerekli belgelerin tam listesi kabul alınan eğitim kurumundan alınmalıdır.

Dubai Öğrenci Vize Ücreti Ne Kadardır?

Dubai vize ücreti ilk kez verildiğinde 100 Birleşik Arap Emirlikleri dirhemidir.

Dubai’de eğitim görmek için alınan Dubai öğrenci vizesi ücreti kayıt sırasında verilmektedir. Dubai’ye seyahat etmek amacıyla başvurulan Dubai için vize ücreti farklı vize türlerine göre değişmektedir.

Dubai Öğrenci Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Dubai öğrenci vizesi tüm belgeler eksiksiz verildiğinde 2 ile 5 hafta arasında çıkmaktadır. Dubai öğrenci vizesine yapılan express vize başvurularının sonuçlanması 1 ile 3 hafta arası sürmektedir. Dubai öğrenci vizesi için gerekli belgelerin düzenli ve onaylı bir şekilde verilip verilmemesi de başvuru süresini etkilemektedir.

Dubai Öğrenim Vizesi Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?

Dubai öğrenim vizesi başvuru takibi başurunun yapıldığı online portal üzerinden referans ve kayıt numarası ile yapılabilir.

Dubai öğrenim vizesi başvurusu sırasında başvuru kayıt numarası verilmektedir. Online başvurularda verilen e-posta adresine ve cep telefonuna gelen kayıt numarası ile Dubai vize takip işlemi yapmak mümkündür.

Dubai Öğrenci Vizesinin Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Dubai öğrenci vizesinin geçerlilik süresi 1 yıldır. Dubai öğrenci vizesi, ilgili üniversitede alınan eğitimin veya faaliyetlerin devam etmesi halinde uzatılabilir.

Dubai Öğrenci Vizesi Geçerliliği Hangi Durumda Kaybedilir?

Dubai öğrenci vizesi geçerliliği vize sahibinin 6 ay boyunca Dubai’de bulunmaması halinde kaybedilir. Vize sahibi yabancı öğrencinin 6 ay boyunca Dubai’de bulunmaması halinde bu durum genellikle sponsor tarafından göçmenlik makamlarına bildirilmektedir. Dubai öğrenci vizesi geçersiz kılınan öğrencilerin Dubai’ye tekrar giriş yapabilmeleri için vizelerini iptal ettirmeleri gerekmektedir.

Dubai Öğrenci Vize Süresi Nasıl Uzatılır?

Dubai öğrenci vize süresi eğitim alınan kurumdaki eğitimin veya çalışmaların devam ettiğini gösteren resmi belge ile uzatılır.

Dubai öğrenci vizesinin uzatılması için vizenin yenilenmesi gereklidir. Dubai’de eğitim alınan kurumun verdiği resmi belge ile vizenin her yıl yenilenerek uzatılması mümkündür. Dubai öğrenci vizesinin süre bitiminden en az 1 ay önce uzatılması tavsiye edilmektedir. Dubai öğrenci vizesi yenileme ücreti 100 Birleşik Arap Emirlikleri dirhemidir.

Sık Sorulan Sorular

Dubai öğrenci vizesi ve yabancı öğrenciler için Dubai'de eğitim hakkında en sık sorulan sorular cevapları ile birlikte aşağıda sıralanmıştır.

Uzun Süreli Dubai Öğrenci Vizesi Nedir?

Uzun süreli Dubai öğrenci vizesi not ortalaması yüksek ve başarılı öğrenciler için verilen 5 yıllık öğrenci vizesidir. Dubai uzun süreli öğrenci vizesi 24 Kasım 2018 yılından beri uygulanmaktadır.

Kimler Uzun Süreli Dubai Öğrenci Vizesine Başvurabilir?

Uzun süreli Dubai öğrenci vizesi başvuru kriterleri aşağıda listelenmiştir.

 • Özel okul veya devlet okulu fark etmeksizin ortaokuldan en az %95’lik notla mezun olmak
 • Yurt içi veya yurt dışındaki üniversitelerden en az 3.75’lik not ortalamasıyla mezun olmak

Öğrenci Vizesi ile Dubai'de Çalışabilir Mi?

Öğrenci vizesi ile Dubai’de ancak çalışma izni de alındığında çalışılabilir. Dubai’de çalışma izni alınarak yabancı öğrencilerin çalışabilmesi yeni bir yasal karardır ve daha öncesinde Dubai’deki yabancı öğrencilerin çalışmasına izin verilmemiştir.

Dubai öğrenci vizesine ek olarak çalışma izni alan kişiler Dubai’de tam zamanlı çalışamazlar. Dubai öğrenci vizesi ve Dubai çalışma izni sahibi yabancı öğrenciler ardışık 4 saate kadar çalışabilirler.

Dubai'de Üniversite Eğitiminin Avantajları Nelerdir?

Dubai'de Üniversite Eğitiminin Avantajları Nelerdir?
Dubai'de Üniversite Eğitiminin Avantajları Nelerdir?

Dubai’de üniversite eğitiminin avantajları aşağıda listelenmiştir.

 • Ortadoğu bölgesinin en iyi eğitimini veren üniversitelerden birinde okumak
 • Çok uluslu yapısı ve turizm gözdesi olması sebebiyle yabancı dil geliştirmek için uygun bir yer olması
 • Üniversite eğitimi sonrasında Dubai’de önemli iş fırsatlarından yararlanma imkanı
 • Tüm dünyadan öğrenci alan uluslararası bir üniversitede eğitim almak
 • Çok hızlı bir şekilde gelişmiş Birleşik Arap Emirlikleri'ni gezme fırsatı

Lisans ve lisansüstü eğitimlerini yurt dışında okumak avantajlı bir durumdur. Yurt dışında eğitim almak için her ne kadar Amerika ve Avrupa ülkelerine başvurulsa da Dubai’de üniversite okumak hem kültürel gelişim hem de iyi bir eğitim almak açısından giderek daha fazla tercih edilmektedir.

Dubai'de Dil Eğitimi İmkanları Nasıldır?

Dubai’de dil eğitimi imkanları Arapça, İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Türkçe, Almanca, Farsça ve Fransızca öğrenmek için fırsat sağlar. Dubai’nin en iyi dil okulları Dubai şehrinde yer alan UK College of Business and Computing İngilizce dil okulu, English Path Dubai İngilizce dil okulu, Speak English Institute İngilizce dil okulu, ES Dubai dil okulu ve Eton Institute Dubai dil okuludur.

Dubai çok uluslu kültürel, sosyal, eğitim ve iş alanları ile dil öğrenimi için sık sık tercih edilen bir emirliktir. Dubai dil okulu fiyatları yıllık ortalama 2.208 Birleşik Arap Emirlikleri dirhemidir. En ucuz fiyatıyla saat başına 51 Birleşik Arap Emirlikleri dirhemi ile Dubai dil eğitimi almak mümkündür.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: