Dubai İş Vizesi

Dubai İş Vizesi 2023 Yılı Başvuru Şartları ve Yatırımcı Vizeleri

Dubai iş vizesi, yabancı yatırımcıları Dubai’de yatırım yapmaya teşvik etmek, yöresel ekonomiyi canlandırmak ve uluslararası yatırımcıların ülkede başarılı ve kolay bir şekilde iş kurmasına imkan tanımak amacıyla verilmektedir. Yatırımcı vizesi Dubai’de ikamet etmek isteyen yatırımcılara ve yatırımcıların ailelerine kalıcı oturum izni imkanı sunmaktadır. Dubai iş vizesi, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) yatırımcı ve girişimci vizesi olarak da bilinmektedir.

Vizem.net, Dubai'ye yatırım yapmak ve kalıcı oturma izni almak isteyen Türk vatandaşı ve Türkiye'de oturumu bulunan yabancı girişimcilere yatırım ve oturma izni işlemlerinde danışmanlık hizmeti sunan akredite kuruluştur.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Dubai İş Vizesi Nedir?

Dubai iş vizesi “Altın Vize” sisteminin bir parçası olan, yabancı yatırımcılara ve yatırımcıların bakmakla yükümlü oldukları kişilere Dubai’de ikamet etme imkanı sağlayan birr vize türüdür. Dubai’den iş vizesi almak Birleşik Arap Emirlikleri’nin ekonomik olarak kalkınmasını ve cezbedici bir iş ortamı oluşmasını sağlaması açısından önemlidir.

Ticari Dubai Vize Türleri Nelerdir?

Ticari Dubai vize türleri sürelerine bağlı olarak altı aylık ve bir aylık olmak üzere iki tanedir. Ticari Dubai vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Altı aylık vize: Birleşik Arap Emirlikleridışında ikamet eden adaylar altı aylık geçerli olacak geçici iş vizesi edinmektedir. Dubai’de yatırım yapacak kişilere, girişimci adaylarına daha sonrasında yerleşmeye karar verme ihtimalleri göz önünde bulundurularak büyüme imkanlarını keşfetme ve gözlem yapmaları için çoklu giriş vizesi verilmektedir. Dubai altı aylık ticari vize sahibi yatırımcıların son geçerlilik tarihi dolmadan önce belge statülerini oturma iznine çevirmeleri gerekmektedir.
 • Bir aylık vize: Vize almaya hak kazanan ve halihazırda Dubai’de ikamet eden yatırımcı adaylarına bir aylık vize alma hakkı tanınmaktadır. Dubai geçici ticari vizenin son geçerlilik tarihi dolmadan önce belge statüsünün yatırımcı tarafından oturma iznine çevrilmesi gerekmektedir.

Kimler Dubai Girişimci Vizesi Alabilir?

Dubai girişimci vizesini girişimciliğe dair deneyimi bulunan ve vize başvurusu için uygun niteliklere sahip her ülkeden yatırımcı ve girişimciler alabilmektedir.

Kariyerinin herhangi bir noktasında bir iş kurmayı başarmış bir kişi, Dubai girişimci vizesi alabilmek için uygun şartları karşılayan bir girişimci adayıdır. Kariyerini şekillendirecek başka iş deneyimlerine imza atmak isteyen ve bir sonraki adımını Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Dubai’de iş kurmak olarak planlayan kişi veya kişiler girişimci vizesi alabilmektedir.

Birleşik Arap Emirlikleri İş Vizesi Başvuru Şartları Nelerdir?

Birleşik Arap Emirlikleri iş vizesi başvuru şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Girişimci olarak deneyimlerini kanıtlamak
 • Bir start-up organizasyonu hissesinin büyük bir hissedarı veya üst düzey yetkilisi olmak
 • Birleşik Arap Emirlikleri’ne yerleşmeye ve yedi emirliğin birinde kanunlara uygun bir iş kurmaya istekli olmak
 • Birleşik ArapEmirlikleri'ndehayata geçireceği bir iş fikri veya plana sahip olmak
 • Federal Yetkililerin Kimlik, Vatandaşlık, Gümrük ve Liman Güvenliği Kurumunun (ICA) sabıka ve sicil kaydı sorgulaması ve sağlık değerlendirmesi dahil kurumun talep ettiği koşulları başarıyla sağlamak

Dubai İş Vizesine Nasıl Başvurulur?

Dubai iş vizesi başvurusunun ilk aşamasında adaylığın Birleşik Arap Emirlikleri Hükümeti tarafından desteklenen bir inovasyon ekosistemi olan Area 2071 tarafından onaylanması gerekmektedir. Başvuru adaylığı onaylandıktan sonra adaylar, Federal Kimlik, Vatandaşlık, Gümrük ve Liman Güvenliği Kurumunun (ICA) aracılığı ile Birleşik Arap Emirlikleri iş vizesine başvurmak için davet edilmektedir.

Birleşik Arap Emirlikleri iş vizesi başvurusunun tamamlanması için e mail adresi ile bir bağlantı adresi gönderilmektedir. Federal Kimlik, Vatandaşlık, Gümrük ve Liman Güvenliği Kurumunun resmi internet sitesine ulaşılan bağlantıya tıklayarak Dubai vize başvurusunu tamamlamak mümkündür. Dubai iş vize başvurusunu tamamlamak için gönderilen bağlantı adresine gerekli belgeleri yüklemek gerekmektedir.

Dubai İş Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Dubai iş vizesi için gereken belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Geçerli Birleşik Arap Emirlikleri oturum iznivizesi ilebirlikte güncel ve eski pasaportların aslı ve fotokopileri belgelenmelidir. Güncel ve eski Birleşik Arap Emirlikleri vize belgelerinin kopyaları, Birleşik Arap Emirlikleri’nde iki yıldan fazla ikamet edildiğini kanıtlamalıdır.
 • Türkiye’deki şirketten ziyaretin amacını ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki şirketin detaylarını içeren bir Dubai iş vizesi davet mektubu sunulmalıdır.
 • Türk şirketinin kuruluş belgesini içeren iş ruhsatının fotokopisi gösterilmelidir.
 • Dubai'deki şirketin geçerli iş ruhsatı fotokopisi gösterilmelidir.
 • Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki ikamet iki yıl tamamlanmadıysa Faks Formu sunulmalıdır.
 • İş vizesi için gereken tüm dokümanların bir aslı ve bir kopyası mevcut olmalıdır.

BAE Yatırımcı Vizesi Başvuru İşlemleri Ne Kadar Sürer?

Birleşik Arap Emirlikleri yatırımcı vizesi başvuru süreci toplamda 60 gün civarında sürmektedir. İlk 30 gün ön başvuru incelenmesini ve sonraki 30 gün de Dubai iş vizesine müracaat eden kişilerin başarılı aday konumuna geçmelerinin ardından Federal Yetkililerin Kimlik, Vatandaşlık, Gümrük ve Liman Güvenliği Kurumunun (ICA) koşullarını yerine getirmesini içermektedir.

Dubai İş Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Dubai iş vizesi, vize başvurusunu takip eden 3-4 iş günü içinde çıkmaktadır.

Dubai Ticari Vize Sonucu Nasıl Öğrenilir?

Dubai ticari vize işlemi sonucu e-mail aracılığıyla öğrenilmektedir. Dubai iş vizesi sonucunun açıklandığı e-mailde vize başvurusu yapan kişi, başvuru onaylandıktan sonraki aşamalar hakkında bilgilendirilmektedir.

Vize başvurusu yapan bir adaya Birleşik Arap Emirlikleri’nde yaşamıyorsa ülkede yerleşmeye karar verme ihtimalleri göz önünde bulundurularak büyüme imkanlarını keşfetme ve gözlem yapması için altı aylık vize temin edilmektedir. Altı aylık vize sahibi yatırımcıların son geçerlilik tarihi dolmadan önce belge statülerini oturma iznine çevirmeleri gerekmektedir.

Dubai İş vizesi adayı halihazırda Birleşik Arap Emirlikleri’nde ikamet ediyorsa geçici ve bir aylık vize verilmekte ve son geçerlilik süresi dolmadan önce vizenin oturma iznine çevrilmesi gerekmektedir. Emirates Towers’taki SERVICES1’de veya doğrudan Federal Yetkililerin Kimlik, Vatandaşlık, Gümrük ve Liman Güvenliği Kurumunda Dubai vize başvurusu sürecinde geçici vizeleri oturma iznine çevirme işlemleri yapılmaktadır.

Dubai İş Vizesinin Avantajları Nelerdir?

Dubai iş vizesinin avantajları aşağıda listelenmiştir.

 • Dubai çoklu giriş vizesine başvuru yapan kişiler iş kurma prosedürlerini işleme koymak için altı aylık süre içerisinde ülkeye giriş yapabilmektedir.
 • Başvuru yapan kişiler oturma izni hakkı kazanabilmek için çalıştıkları işletmeden üç üst düzey personeli aday gösterebilmektedir.
 • Dubai iş vizesine başvuran kişiler kalıcı oturma izni alabilmektedir.
 • İş vizesi alan kişiler aile üyelerini Dubai’ye getirebilmektedir.

İş Vizesi ile Dubai'de Kalıcı Oturma İzni Alınabilr Mi?

İş vizesi ile Dubai’de kalıcı oturma izni alınabilmektedir. Dubai’de iş vizesi ilk olarak geçici altı aylık veya bir aylık ülkeye giriş vizesi verilmektedir. Dubai geçici giriş vizeleri son geçerlilik tarihleri dolmadan önce oturma iznine çevrilmelidir.

Dubai iş vizesi alan herkese kalıcı oturum izni hakkı tanınmamaktadır. Dubai kalıcı oturum izni şartları süreç 2-5 yıl arasında değişen oturum izinleri için farklı, kalıcı oturum izni için farklı işlemektedir. Birleşik Arap Emirlikleri’nde kurulan şirketlere 10 milyon Birleşik Arap Emirliği dirhemi (yaklaşık 2.047.915,25 £) yatırım yapmaları ve en az bu tutarda alım gücü olduklarını kanıtlamaları koşuluyla yatırımcı ve girişimcilerin Dubai oturma izni kalıcı statüsüne dönmektedir. Dubai’de bir konuda uzman olan ve özel yeteneği bulunan insanlara verilen kategori sayesinde ülke ekonomisini canlandıran, hükümet tarafından tanınmış akreditasyonları bulunan ve Ekonomi Bakanlığı tarafından patentli mucitler, bilim insanları ve doktorlara kalıcı oturma izni verilmektedir. Uzman olan ve özel yeteneği bulunan kişiler, Birleşik Arap Emirlikleri’nde bulunan ve ulusal önceliği kanıtlanmış bir kurumla iş sözleşmeleri olduğunu kanıtlayarak kalıcı oturma izni hakkı kazanabilmektedir.

Dubai İş Vizesi ile Aile Üyelerini Dubai'ye Getirmek için Şartlar Nelerdir?

Dubai iş vizesi ile aile üyelerini Dubai’ye getirmek için sağlanması gereken koşullar aşağıda listelenmiştir.

 • Geçerli bir oturum iznine sahip olan yabancı ülke vatandaşları, ailelerine sponsor olabilmektedir.
 • Dubai’de ikamet eden kişi Birleşik Arap Emirlikleri’nde aile üyelerinden eşine, ebeveynlerine veya çocuklarına kefil olmak için gereken minimum gelir oranını karşıladığı sürece sponsorluk sağlayabilmektedir. Dubai/Birleşik Arap Emirlikleri’nde aile üyelerine kefil olmak için gereken minimum gelir miktarı 4.000 Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi veya erkek kefiller için 3.000 Birleşik Arap Emirlikleri dirhemine ek olarak konaklama giderlerini karşılamaktır.
 • Dubai’de oturum izni olan ve aile üyelerine sponsor olan kişi, ailesinin bakımını ve ihtiyaçlarını karşılamalıdır.
Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: