Abu Dhabi Vizesi

Abu Dhabi Vizesi Başvuru Süreci 2023

Abu Dhabi, Basra Körfezi kıyısında yer alan bir şehir olup Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’nin başkentidir. Turistik açıdan gözde hale gelen Abu Dhabi şehrini her yıl binlerce turist ziyaret etmektedir. Büyük Şeyh Zayed Camii, Gelenek Köyü ve Al Jahili Kalesi gibi turistik lokasyonlar Abu Dhabi’de en çok ilgi gören yerlerdendir. Abu Dhabi en çok turistik mekanları ile bilinen bir şehir olsa da eğitim ve çalışma amacı ile yurt dışına çıkmak isteyen birçok yabancı vatandaşın tercihleri arasındadır. T.C vatandaşlarının Abu Dhabi’ye seyahat etmek istemesi durumunda, pasaport türüne ve Abu Dhabi’ye gidiş amacına göre öncesinde Abu Dhabi vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. Vizem.net Türkiye'den Abu Dhabi'ye seyahat edecek kişilere vize başvuru işlemleri için danışmanlık hizmeti veren, son 3 yıldaki en yüksek vize onay oranına sahip akredite acentedir. Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Abu Dhabi'ye Vize Gerekiyor Mu?

T.C vatandaşlarının Abu Dhabi’ye yapacakları seyahat için pasaport türüne ve seyahat süresine göre vize almaları gerekmektedir. Umuma mahsus (bordo) pasaport hamillerinin Abu Dhabi seyahatlerini gerçekleştirebilmeleri için vizeye sahip olmaları gerekmektedir. Hususi (yeşil), hizmet (gri) ve diplomatik (siyah) pasaport hamilleri 90 günü aşmayacak olan Abu Dhabi seyahatleri için vize işlemlerinden muaftır.

Abu Dabi Transit Vize İstiyor Mu?

Abu Dabi; ücretsiz 48 saatlik transit vize ve 50 AED ücret gerektiren 96 saatlik transit vize imkanı sağlamaktadır.

Hususi (yeşil), hizmet (gri) ve diplomatik (siyah) pasaporta sahip Türk vatandaşları için Abu Dhabi aktarmalı uçuşlarda vizenin seyahat öncesinden alınması gerekmemektedir. Umuma mahsus (bordo) pasaport hamillerinin dışındaki başvuru sahipleri için transit vize gerekmezken, umuma mahsus (bordo) pasaporta sahip Türk vatandaşları Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) seyahatlerinden önce Abu Dhabi transit vizesi almak zorundadır.

Abu Dhabi Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Abu Dhabi vize başvurularında istenen vizenin kısa süreli veya uzun süreli olması başvuru işlemlerinde önemli bir unsurdur.

Kısa süreli Abu Dhabi vize başvuruları e-vize uygulaması ile online olarak yapılabilmektedir. Uzun süreli Abu Dhabi vize başvurularında Abu Dhabi’deki sponsor, işveren, eğitim kurumu ve benzeri tarafların vize başvurusunu İkamet ve Yabancılar İşleri Genel Müdürlüğü üzerinden yapması gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından online olarak yapılan kısa süreli Abu Dhabi vize başvuruları; online vize başvuruları için kullanılan internet siteleri, havayolu şirketleri, Abu Dhabi’de konaklanacak otelin yetkilileri veya akredite vize acenteleri aracılığı ile yapılabilmektedir.

Abu Dhabi E-Vize Başvurusu Nereden Yapılır?

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) e-vize uygulaması en fazla 90 gün konaklamalı seyahatleri kapsayan ve kısa süreli vize türlerinin başvurularının gerçekleştirilebilmesi için yürürlükte olan bir sistemdir. Abu Dhabi e-vize başvuruları, Abu Dhabi’de ikamet eden bir sponsor, Abu Dhabi’de konaklanması planlanan otelin yetkilileri, seyahat acenteleri ve akredite acenteler aracılığı ile online olarak gerçekleştirilebilmektedir.

Başvuru sahipleri tarafından Abu Dhabi vize başvurusu uçak biletinin alımı esnasında Türk Hava Yolları, Emirates, Etihad, Alarabiya ve Flydubai gibi havayolu şirketleri aracılığıyla yapılabilmektedir ve talep edilen vizenin tek veya çok girişli olması için tercih yapılabilmektedir. Başvuru sahipleri tarafından giriş sayısına ve kısa süreli vize türüne karar verildikten sonra havayolu şirketleri aracılığıyla Abu Dhabi vize başvurularının tamamlanması mümkündür. Abu Dhabi e-vizelerinde, bir yetkilinin başvuru sahibi adına gerekli web sitesine girerek vize işlemlerini başlatması ve başvuru adımlarını sırasıyla doldurması yeterli olmaktadır. Abu Dhabi e-vize başvurularında, gerekli vize belge ve evraklarının hazırlanması, bu evrakların renkli tarayıcıdan yüksek çözünürlüklü olarak taratılması, Abu Dhabi e-vize başvuru formunun doldurulması ve gerekli tüm vize evraklarının e-vize sistemine yüklenmesi ile Abu Dhabi vize başvuru süreci tamamlanmış olmaktadır. Vizem.net danışmanlık hizmeti alınarak yapılan Abu Dhabi e-vize başvurularında gerekli vize evraklarının kontrol edilmesi, online sisteme yüklenmesi ve vize ücretinin ödenmesi gibi vize başvuru adımları uzman danışmanlar tarafından yapılmaktadır. Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Abu Dhabi Vizesi için Gereken Evraklar Nelerdir?

Abu Dhabi vizesi için gerekli evraklar aşağıda verilmiştir.

 • Abu Dhabi vizesi başvuru formu: Başvuru sahibi tarafından eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulup imzalanmış Abu Dhabi vizesi başvuru formu gerekmektedir.
 • Abu Dhabi vize başvuru dilekçesi: Başvuru sahibi tarafından neden Abu Dhabi vizesine ihtiyaç duyulduğunun, Abu Dhabi vizesinin başvuru sahibine ne gibi bir olanak sağlayacağının, seyahatin amacı, süresi ve detaylarının detaylı bir şekilde belirtildiği Abu Dhabi vizesi başvuru dilekçesi gerekmektedir.
 • Pasaport: 10 yıldan eski olmayan, Abu Dhabi’ye giriş yapıldıktan sonra en az 6 ay daha geçerli ve başvuru sahibine ait olan bir adet pasaport gerekmektedir. Vize başvurusu için sponsoru bulunan başvuru sahiplerinin sponsorlarına ait olan pasaportu da sunması gerekmektedir.
 • Seyahat belgesi fotokopileri: Pasaportun ilgili sayfalarının fotokopisinin çekilip Abu Dhabi vize başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir. Abu Dhabi vize başvuruları için bazı durumlarında pasaport yerine pasaporta ait tüm sayfaların fotokopisi yeterli olmaktadır. Son 1 yıl içerisinde Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) seyahat etmiş kişilerin giriş çıkış damgalarının fotokopisini ve son 5 yıl içerisinde Schengen ülkelerine, Amerika’ya, Birleşik Krallık’a, Kanada’ya, Rusya’ya, Avustralya’ya veya Yeni Zelanda’ya seyahat etmiş kişilerin vizelerinin fotokopisini sunması gerekmektedir.
 • Fotoğraf: Son 6 ay içerisinde çekilmiş, 43 mm x 55 mm boyutlarında, arka fonu beyaz, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve pasaport fotoğraf standartlarına uygun olup güncel çekilmiş vesikalık fotoğraf gerekmektedir.
 • Konaklama ve uçuş bilgilerini gösteren belge: Konaklamanın yapılacağı yer bilgileri ve uçuş detaylarına yer verilen biletler Abu Dhabi vize başvurularında teslim edilmek zorundadır; konaklanacak otel için rezervasyon belgesinin veya evin/apartın adresinin, uçak biletlerinin veya uçak bileti rezervasyonlarının sunulması yeterli olmaktadır. Abu Dhabi vizesi havayolu şirketi tarafından alınmış ise, uçak biletinin aynı havayolu şirketinden alınması gerekmektedir.
 • Seyahat izni: Yalnız seyahat eden kadın yolcuların babasından veya eşinden alınmış Abu Dhabi seyahat izni (NOC) gerekmektedir.
 • Abu Dhabi seyahat sağlık sigortası: Abu Dhabi’de yapılması planlanan seyahat süresinin tamamını kapsayacak şekilde hazırlanmış seyahat sağlık sigortası belgesi gerekmektedir.
 • İkametgah belgesi: Türkiye’de yaşayıp yabancı ülke vatandaşı olan kişilerin Türkiye’de yaşadığına dair ikametgah belgesi sunması gerekmektedir.
 • Maddi durumu gösterir belge: Bazı durumlarda başvuru sahibinin Abu Dhabi vizesi için maddi durumunu kanıtlayan bir belge sunması istenmektedir. Başvuru sahiplerinin banka dökümlerini, maaş bordrolarını ve benzeri belgelerini sunması maddi durumun yeterliliğinin kanıtlanmasında geçerli olmaktadır.

Abu Dhabi Vize Ücreti Ne Kadardır?

Abu Dhabi 48 saatlik transit vize ücreti 36 AED ve 96 saatlik transit vize ücreti 110 AED’dir.

2022 yılında Abu Dhabi kısa süreli tek giriş vize ücreti 330 AED, uzun süreli tek giriş vizesinin ücreti 697 AED’dir. Abu Dhabi kısa süreli çoklu giriş vizesinin ücreti 642 AED, uzun süreli çoklu giriş vizesinin ücreti 1.689 AED’dir. Abu Dhabi çalışma vizesi ücretleri işyerinin ne tür bir çalışan profiline sahip olduğuna göre değişmektedir ve buna göre kategorilere ayrılmaktadır. Abu Dhabi çalışma vizesi ücretleri 1. kategoride 300 AED, 2. kategoride seviyelere göre 600 ila 2.000 AED ve 3. kategoride 5.000 AED olarak hesaplanmaktadır. Abu Dhabi öğrenci vizesi ücreti 100 AED’dir.

Abu Dhabi Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Abu Dhabi vize başvurularının sonucu ortalama olarak 3 ila 4 iş günü içerisinde çıkmaktadır.

Abu Dhabi express vize başvurularının sonuçlanma süresi 24 saate kadar düşmektedir. Abu Dhabi vize başvuruları için yetkilendirilmiş bazı şirketler, kurumlar ve acentalar özel hizmet sunup Birleşik Arap Emirlikleri vize başvurusu sonuçlarını daha hızlı bir şekilde müşterilerine iletmektedir, bu tür hizmetler kurumdan kuruma değişiklik göstermektedir ve ek ücrete tabidir.

Abu Dhabi Seyahatinden Önce Bilinmesi Gerekenler

Abu Dhabi’ye seyahat edecek kişilerin seyahatleri öncesinde bilmesi gerekenlere aşağıda yer verilmiştir.

Abu Dabi'de Havaalanı Var Mıdır?

Abu Dabi'de Havaalanı Var Mıdır?
Abu Dabi'de Havaalanı Var Mıdır?

Evet, Abu Dhabi’de havaalanı vardır. Abu Dhabi Havalimanı şehir merkezine yaklaşık olarak 30 km uzaktadır ve şehrin doğu tarafındadır. Birleşik Arap Emirlikleri başkenti Abu Dhabi’de havaalanı birçok yabancı vatandaş tarafından sıkça tercih edilmektedir ve havaalanında 49 farklı ülke ile 85 farklı lokasyona uçuş sağlanmaktadır.

İstanbul Abu Dhabi Arası Uçakla Kaç Saat Sürer?

İstanbul Abu Dhabi uçak seyahatleri direkt uçuşlarda ortalama 4 saat 30 dakika sürmektedir. Aktarma yapılarak gerçekleştirilen Abu Dhabi İstanbul uçuşlarında uçuş süresi 6 saat 30 dakika ile 22 saat 5 dakikaya kadar çıkabilmektedir.

Türkiye ile Abu Dhabi Arasındaki Zaman Farkı Ne Kadardır?

Abu Dhabi Türkiye arasındaki zaman farkı 1 saattir. Abu Dhabi’de saatler 1 saat ileriyi göstermektedir. Abu Dhabi ile Türkiye arasındaki zaman farkına örnek olarak, Türkiye’de saat 21:00 iken, Abu Dhabi’de saat 22:00 olmaktadır.

Abu Dhabi Para Birimi Nedir?

Abu Dhabi para birimi AED’dir. 2022 yılının Mayıs ayı itibariyle, 1 Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi (AED) 4,47 Türk lirasıdır.

Abu Dhabi'ye Gitmek için En İdeal Mevsim Hangisidir?

Birleşik Arap Emirlikleri başkenti Abu Dhabi’de çöl iklimi hakimdir, dolayısıyla sıcak bir yaz tatili isteyen turistler için en gözde yerlerden biridir. Haziran, temmuz ve ağustos aylarında Abu Dhabi’nin sıcaklığı ortalama olarak 40 derece ve üstündedir. Abu Dhabi’nin yoğun sıcaklarından kaçınmak isteyen kişilerin ilkbahar ve sonbahar mevsiminde seyahatlerini gerçekleştirmeleri tavsiye edilmektedir. Birleşik Arap Emirlikleri iklimi dolayısıyla mayıs, eylül ve ekim aylarında Abu Dhabi ortalama 30 derece sıcaklığında olup deniz sıcaklığı 30 derecede seyretmektedir.

Abu Dabi Yaz Tatili için Uygun Mudur?

Abu Dabi Yaz Tatili için Uygun Mudur?
Abu Dabi Yaz Tatili için Uygun Mudur?

Sıcak iklimi, görkemli otelleri ve lüks yaşantısı ile bilinen Abu Dhabi şehri yaz tatili için oldukça uygun bir şehirdir. İklim şartlarının elverişli olması dolayısıyla her sene binlerce turist yaz tatilini Abu Dhabi’de geçirmek için planlamalar yapmaktadır.Condrad Abu Dhabi Etihad Towers, Emirates Palace ve The St. Regis Abu Dhabi gibi Abu Dhabi otelleri ile Saadiyat, Corniche ve Yas gibi Abu Dhabi plajları şehrin en ünlü turistik lokasyonları arasındadır.

Abu Dhabi'de Görülmesi Gereken Yerler Nerelerdir?

Abu Dhabi'de Görülmesi Gereken Yerler Nerelerdir?
Abu Dhabi'de Görülmesi Gereken Yerler Nerelerdir?

Abu Dhabi’de görülmesi gereken yerler aşağıda verilmiştir.

 • Büyük Şeyh Zayed Camii
 • Yas Marina Circuit
 • Qasr Al Watan
 • Etihad Kuleleri
 • Aldar HQ Binası
 • Heritage Village
 • Ferrari Dünyası
 • Al Ain Oasis
 • Capital Gate
 • Al Jahili Kalesi
 • Heritage Heartland
 • Lulu Adası
 • Khalifa Parkı

Turistlerin çoğu yaz tatili amacı ile Abu Dhabi’ye seyahat etmek istiyor olsa da Abu Dhabi’nin tarihi ve kültürel tarafı birçok turisti etkisi altına almaktadır. Birleşik Arap Emirlikleri gezilecek yerler arasında birçok ilginç mimari bina, saray, ada, müze, hayvanat bahçesi, kule, park bulunmaktadır ve her biri turistler tarafından yoğun ilgi görmektedir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: