Dubai Üniversiteleri

Dubai Üniversiteleri ve 2023'te Dubai'de Üniversite Okumak için Gerekenler

Dubai’deki üniversiteler dünyada en üst sıralarda yer almaktadır, ancak Dubai’de üniversite okumak masraflı olduğu için Dubai’de okumak isteyen kişilerin seyahat ve eğitim masraflarını karşılayacak yeterli ekonomik imkana sahip olması gerekmektedir. Dubai’de yaklaşık 70 adet yükseköğretim kurumu ve üniversite bulunmaktadır. Dubai üniversitelerinin yabancı öğrenciler tarafından tercih edilme nedenleri; eğitim kalitesinin dünyada üst sıralarda olması, eğitimde en son teknolojik araçların kullanılması, ülkede sosyal yaşamın ve güvenliğin gelişmiş olması ve üniversiteden mezun olan kişilerin iş bulmasının kolay olmasıdır.

Dubai’de yabancı öğrencilerin en çok tercih ettiği üniversiteler University of Wollongong in Dubai, Dubai Medical College, American University in Dubai, Murdoch University Dubai, Canadian University Dubai, MODUL University Dubai, Zayed University ve American University in the Emirates iken; mimarlık, işletme, bilgisayar, tasarım, enerji, mühendislik, finans, uluslararası ilişkiler ve turizm Dubai üniversitesi bölümleri arasında en çok tercih edilen bölümlerdir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Dubai'de Üniversite Eğitimi Nasıldır?

Dubai’de üniversite eğitimi dünya sıralamasında üst sıralarda yer almaktadır. Dubai’deki üniversiteler genellikle 4 yıllık eğitim vermektedir ve eğitimde ana dil olan Arapça’nın yanı sıra İngilizce’de yaygın olarak kullanılmaktadır. Dubai’de tam zamanlı ve yarı zamanlı olmak üzere iki farklı eğitim sistemi bulunmaktadır.

Dubai’de devlet üniversiteleri, özel üniversiteler ve yüksek eğitim kurumları olmak üzere 3 üniversite türü bulunurken, yaklaşık 70 adet eğitim kurumu bulunmaktadır. Dubai’de lisans, yüksek lisans ve doktora programları mevcuttur; lisans eğitimi genellikle 4 yıl sürmektedir, yüksek lisans eğitimi tam zamanlı sistemde 2 yıl sürerken, yarı zamanlı sistemde 5 yıla kadar uzayabilmektedir ve doktora eğitimi en az 4 yıl sürmektedir.

Dubai’de en çok tercih edilen üniversite bölümleri; mimarlık, işletme, bilgisayar, tasarım, enerji, mühendislik, finans, uluslararası ilişkiler ve turizmdir. Dubai’de lisans eğitimi genellikle 4 yıl sürse de tıp, diş hekimliği, eczacılık, veterinerlik ve bazı mühendislik bölümlerinin süreleri değişiklik gösterebilmektedir. Dubai’de üniversite okuyan öğrencilerin performansı; bilgisayar tabanlı sınav, yazılı sınav ya da ödevlerle değerlendirilirken, üniversiteler Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırma Bakanlığı’na bağlıdır.

En İyi Dubai Üniversiteleri Hangileridir?

2022 yılının QS ve UniRank verilerine göre en iyi Dubai üniversiteleri aşağıda sıralamıştır.

 • American University in Dubai
 • Zayed University
 • University of Wollongong in Dubai
 • The British University in Dubai
 • Middlesex University Dubai
 • American University in the Emirates
 • Emirates Aviation University
 • Mohammed Bin Rashid School of Government
 • Canadian University of Dubai
 • Amity University Dubai
 • University of Dubai

Dubai Amerikan Üniversitesi'nde Eğitim Nasıldır?

Dubai Amerikan Üniversitesi'nde Eğitim Nasıldır?
Dubai Amerikan Üniversitesi'nde Eğitim Nasıldır?

Dubai Amerikan Üniversitesi, Dubai Media City, Dubai Internet City ve Palm Adaları’nın yanında bulunmaktadır. Dubai Amerikan Üniversitesi, 1995 yılında kurulan özel bir üniversitedir ve QS 2022 dünya üniversite sıralamasında 601-650 bandında yer almaktadır. Dubai Amerikan Üniversitesi, 110’dan fazla farklı milletten gelen öğrenciler ile birlikte yaklaşık 2.000 öğrenciye eğitim vermektedir.

Dubai Amerikan Üniversitesinin lisans programlarında makine mühendisliği, uluslararası çalışmalar, psikoloji, iç mimarlık, inşaat mühendisliği, işletme, iletişim ve bilgi çalışmaları, görsel iletişim, bilgisayar mühendisliği, elektrik mühendisliği ve uluslararası gelişim programı bulunurken; yüksek lisans programlarında çağdaş medyada liderlik ve inovasyon, eğitim, uluslararası ilişkiler, işletme, inşaat yönetimi, fikri mülkiyet ve inovasyon yönetimi ve kentsel tasarım ve dijital ortamlar bulunmaktadır. Dubai Amerikan Üniversitesinin sertifika programları arasında Rhinoceros seviye 1, pazarlama iletişimi, yeminli mali müşavir, profesyonel öğretmenlik, autodesk, ortadoğu çalışmaları, sanal gerçekliğin içinde sürükleyici tasarımlar ve İngilizce dil programı bulunmaktadır.

Dubai Amerikan Üniversitesi lisans programları, 12 krediden az ders alındığında ve yaz döneminde kredi başına 4.074 BAE dirhemi ücret talep etmektedir; 12 ile 16 kredi arasında ders alındığında ücret 47.125 BAE dirhemi ve 16 krediden fazla ders alındığında ise ücret kredi başına 3.150 BAE dirhemidir. Dubai Amerikan Üniversitesinde yüksek lisans program ücretleri ise kredi başına 4.074 ile 4.284 BAE dirhemi arasındadır. Dubai Amerikan Üniversitesindeki sertifika programları da programa ve süresine göre ücretlendirilmektedir ve dönemlik ücretler 21.000 ile 56.575 BAE dirhemi arasındadır.

Dubai Amerikan Üniversitesi lisans ve yüksek lisans programları için çok sayıda burs imkanı bulunmaktadır; bunlar H.H. Sheikh Mohammed Bin Rashid Al Maktoum Scholarship, The Gebran Tueni Media Scholarship, The Mohammed Bin Rashid School for Communication Scholarship, The William Jefferson Clinton Scholarship at AUD, ICT Funds Scholarship for Undergraduate Admissions, Wasl Scholarship, The Dubai Electricity And Water Authority (DEWA) Intilaq Scholarship, AUD School Partnership Initiative (ASPI) ve AUD Senior Scholarship, The AUD Alumni Tuition Waiver ve The AUD School of Education Tuition Waiver’dır.

Zayed Üniversitesi'nin Eğitimi Nasıldır?

Zayed Üniversitesi'nin Eğitimi Nasıldır?
Zayed Üniversitesi'nin Eğitimi Nasıldır?

Zayed Üniversitesinin Dubai’deki kampüsü Academic City yakınlarındaki Al Ruwayyah'da bulunmaktadır. Zayed Üniversitesi, 1998 yılında kurulan devlet üniversitesidir ve QS 2022 dünya üniversite sıralamasında 701-750 bandında yer almaktadır. Zayed Üniversitesinde 9.585 öğrenci öğrenim görmektedir.

Zayed Üniversitesinde Sanat ve Yaratıcı Girişimler Fakültesi, İşletme Fakültesi, İletişim ve Medya Bilimleri Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Beşeri ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Doğa ve Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Teknolojik İnovasyon Fakültesi olmak üzere toplamda 7 fakülte bünyesinde çok sayıda lisans ve lisansüstü program ile eğitim vermektedir.

Zayed Üniversitesi harç ücreti 84.000 BAE dirhemi ile 128.000 BAE dirhemi arasında değişiklik göstermektedir ve yabancı öğrencilerin öğrenim ücreti kredi saati başına 2.500 BAE dirhemidir. Zayed Üniversitesi bursları; Research Incentive Funds, Provost's Research Fellowship Awards, Start-Up Grants for New Faculty ve Research Clusters’dır.

Dubai Wollongong Üniversitesi'nde Eğitim Nasıldır?

Dubai Wollongong Üniversitesi'nde Eğitim Nasıldır?
Dubai Wollongong Üniversitesi'nde Eğitim Nasıldır?

Dubai Wollongong Üniversitesi, Dubai Bilgi Köyü’ndeki UOWD binasında yer almaktadır. Dubai Wollongong Üniversitesi 1993 yılında kurulan bir devlet üniversitesidir ve QS 2022 dünya üniversite sıralamasında 193. sırada yer almaktadır. Dubai Wollongong Üniversitesinde 108’den fazla farklı milletten gelen öğrenciler ile birlikte toplamda 3.700 öğrenciye eğitim vermektedir.

Dubai Wollongong Üniversitesinde lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi verilmektedir. Dubai Wollongong Üniversitesi lisans programları işletme, bilgisayar bilimi, mühendislik, sağlık hizmeti, bilgi teknolojisi ve medya ve tasarımdır. Dubai Wollongong Üniversitesi yüksek lisans programları işletme, eğitim, mühendislik, sağlık hizmetleri, bilgi teknolojisi, medya ve tasarım ve politika bilimidir. Dubai Wollongong Üniversitesinde sadece işletme bölümünün felsefe doktora programı bulunmaktadır.

Dubai Wollongong Üniversitesi lisans eğitimi ücreti, tercih edilen bölüme göre 42.466 ile 62.503 BAE dirhemi arasındadır. Dubai Wollongong Üniversitesi yüksek lisans ücretleri ise programa göre 7.846,13 ile 9.597,26 BAE dirhemi arasında değişmektedir. Dubai Wollongong Üniversitesi felsefe doktorası öğrenim ücreti 248.062,50 BAE dirhemidir.

Dubai Wollongong Üniversitesi bursları; Academic Merit Scholarships ve Sports Scholarships - Adam Gilchrist Sports Award’dır.

Dubai Middlesex Üniversitesi'nde Eğitim Nasıldır?

Dubai Middlesex Üniversitesi'nde Eğitim Nasıldır?
Dubai Middlesex Üniversitesi'nde Eğitim Nasıldır?

Dubai Middlesex Üniversitesi, Dubai Bilgi Köyü’nde bulunmaktadır. Dubai Middlesex Üniversitesi 2005 yılında kurulan özel üniversitedir ve dünya sıralamasında 9.437’nci sırada yer almaktadır. Dubai Middlesex Üniversitesinde 100’den fazla farklı milletten gelen öğrenciler ile birlikte toplamda 3.200’den fazla öğrenciye eğitim verilmektedir.

Dubai Middlesex Üniversitesi lisans ve lisansüstü programlarında, hukuk, psikoloji, bilim ve teknoloji, medya, sanat ve tasarım, sağlık ve eğitim, muhasebe ve finans ve işletme alanlarında eğitim vermektedir. Dubai Middlesex Üniversitesinde uluslararası hazırlık programı eğitimi verilmektedir ve toplam eğitim ücreti 45.570 BAE dirhemidir. Dubai Middlesex Üniversitesinde tüm lisans programları için yıllık öğrenim ücreti 58,485 BAE dirhemi iken, yüksek lisans programları yaklaşık olarak 70.000 BAE dirhemidir.

Dubai Middlesex Üniversitesinde burs imkanları, Early Enrolment Grant, Academic Excellence Scholarship, International Study Grant, Postgraduate/Masters Study Grant, Professional Study Grant, Schools Partnership Grant, GEMS Schools Partnership Grant, Team Middlesex Sporting Excellence Scholarship, Aptech Study Package, Corporate Study Grant, Alumni Grant ve Teacher Study Grant’dır.

İngilizce Eğitim Veren Dubai Üniversiteleri Hangileridir?

İngilizce eğitim veren Dubai üniversiteleri aşağıda sıralanmıştır.

 • American University in Dubai
 • University of Wollongong in Dubai
 • The British University in Dubai
 • Middlesex University Dubai
 • American University in the Emirates
 • Heriot-Watt University
 • University of Birmingham Dubai
 • Murdoch University Dubai
 • Canadian University Dubai
 • MODUL University Dubai
 • Zayed University
 • Curtin University Dubai
 • The Royal College of Surgeons in Ireland Dubai
 • Hult International Business School Dubai
 • IMT Business School Dubai

Dubai Üniversite Kayıt Ücretleri Ne Kadardır?

Dubai üniversite fiyatları 2022 yılında lisans eğitimlerinde uluslararası öğrenciler için dönem başına yaklaşık 5.000 ile 27.650 euro arasında değişiklik gösterirken, lisansüstü eğitim için ortalama kayıt ücreti 13.355 eurodur.

Mohamed bin Zayed University of Artificial Intelligence, Université de Paris Abu Dhabi Campus ve Birla Institute of Technology & Science, Pilani Dubai Campus Dubai’de en düşük kayıt ücretine sahip olan üniversitelerdir.

Yabancı Öğrenciler için Dubai'de Burs İmkanları Nasıldır?

Yabancı öğrenciler için Dubai üniversite eğitimi burs programları aşağıda sıralanmıştır.

 • Academic Excellence Scholarship
 • Sports Scholarship
 • Financial Hardship Scholarship
 • Special Needs Scholarship
 • Special Talent Scholarship
 • Stay in the UAE Scholarship
 • Advanced Award
 • GEMS Uni-connect Scholarship
 • Provost’s Academic Scholarship
 • Chancellor’s Academic Merit Scholarship
 • STEM Scholarship
 • Alumni Connections Scholarship
 • International Study Grant
 • Professional Study Grant
 • Schools Partnership Grant
 • GEMS Schools Partnership Grant
 • Team Middlesex Sporting Excellence Scholarship
 • APTECH Study Package
 • Corporate Study Grant
 • Teacher Study Grant
 • Cambridge Learner
 • SP Wahi Scholarship for Excellence for Undergraduate Applicants
 • Women in Engineering Grant
 • Alumni Grant
 • Family Grant
 • Australian/UAE National Grant
 • Early Bird Offer
 • H.H. Sheikh Mohammed Bin Rashid Al Maktoum Scholarships
 • Pathway Programs Scholarships
 • MBA and Master of Information Technology Scholarship
 • Bicentennial Award
 • Civil Engineering ICE Scholarship
 • Dubai Community Award
 • Full Advance Fee Payment Discount
 • Merit Scholarship
 • PhD Mathematical and Computer Sciences Scholarship
 • Real Estate Undergraduate and Postgraduate Scholarship
 • Petroleum Engineering Scholarship
 • Vice Chancellor’s Scholarship

Dubai üniversitelerinden burs almak isteyen yabancı öğrencilerin eğitim düzeyi, yetenekleri, vatandaşlıkları ve genel not ortalaması gibi çok sayıda kriteri sağlaması gerekmektedir.

Dubai'de Üniversite Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dubai’de üniversite başvuru adımları aşağıda sıralanmıştır.

 • Dubai’de bir üniversite bulmak: Dubai’de üniversite eğitimi almak isteyen kişilerin istedikleri programın bulunduğu bir üniversiteyi seçmeleri gerekmektedir.
 • Üniversite başvurusuna hazırlık: Her üniversitenin başvuru koşulları ve tarihleri farklılık gösterebilmektedir, bu yüzden tercih edilen üniversitenin internet sayfasından başvuru koşulları ve tarihleri kontrol edilmesi gerekmektedir. Başvuru öncesinde başvurulacak üniversitenin dil gerekliliklerinin de öğrenilmesi gerekmektedir.
 • Başvurunun yapılması: Dubai’deki bir üniversiteye başvurmak için gerekli olan belgeler, eksiksiz doldurulmuş başvuru formu ile birlikte hazırlanmalıdır. Her üniversitenin başvuruları kabul ettiği platform değişebilmektedir ve başvuru öncesinde adayların başvuracakları bölümün başvuru ve kayıt yönergelerini incelemesi gerekmektedir.
 • Dubai öğrenci vize başvurusu: Başvuru yapılan üniversiteye kabul edilen öğrencilerin, Dubai öğrenci vizesine başvuru yapması gerekmektedir. Dubai öğrenci vizesi bir yıl geçerlidir ve üniversite eğitimine devam edildiği kanıtlandığı takdirde bir yıl daha yenilenebilmektedir.
 • Burs başvurusu: Başvurulan üniversitenin internet sayfasından burs imkanları takip edilerek finansman desteği alınabilmektedir.

Dubai Üniversite Başvuru Evrakları Nelerdir?

Dubai üniversite başvurusu için gerekli olan evraklar aşağıda sıralanmıştır.

 • Eksiksiz doldurulmuş başvuru formu
 • Başvuru ücretinin ödendiğine dair makbuz
 • Lisans başvurusu için lise diploması
 • Yüksek lisans başvurusu için lisans diploması
 • Önceki transkriptler
 • Pasaport boyutunda fotoğraf
 • Geçerli bir pasaport
 • Kimlik fotokopisi
 • Motivasyon mektubu

Dubai üniversite başvurusu için gerekli olan evraklar başvuru yapılacak üniversiteye göre değişiklik gösterebilmektedir.

Dubai'de Üniversite Eğitmi İçin Hangi Vize Alınmalıdır?

Dubai’de üniversite eğitimi almak isteyen yabancı öğrencilerin Dubai öğrenci vizesi alması gerekmektedir.

Dubai öğrenci vizesi bir tür oturum vizesi olduğu için ilgili üniversite öğrenci vizesini alabilmesi için başvuru sahibinin ülkeye giriş yapması gerekmektedir. BAE’de üniversiteye kabul edilen yabancı bir öğrencinin Dubai’ye giriş yapılabilmesi için İkamet ve Yabancı İşleri Genel Müdürlüğü’nden giriş izni alması gereklidir.

Dubai’ye giriş izni için eğitim kurumu başvuru sahibi adına İkamet ve Yabancı İşleri Genel Müdürlüğü’ne başvurmalıdır. Dubai giriş izni ile Dubai’ye giriş yapıldıktan sonra, ilgili eğitim kurumu öğrencisi adına Dubai öğrenci vizesi başvurusu yapmalıdır.

Dubai öğrenci vize başvurusu için ilgili üniversite başvuru sahibi adına, Dubai’de bulunan İkamet ve Yabancı İşleri Genel Müdürlüğü’ne başvuru yapmalıdır ve başvuru onaylandıktan sonra başvuru sahibinin pasaportuna oturum vizesi yapıştırılmaktadır. Başvuru sahibi öğrenci vizesi ile aynı süre için geçerliliğe sahip BAE kimliği alabilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Dubai’de üniversite okumak isteyen öğrenciler tarafından merkezimize en sık sorulan sorulara ve cevaplarına aşağıda yer verilmiştir.

Dubai'de Tıp Eğitimi Nasıldır?

Dubai'de Tıp Eğitimi Nasıldır?
Dubai'de Tıp Eğitimi Nasıldır?

Dubai’deki tıp eğitimi, özellikle gelişmiş tıbbi araştırmaları, en son teknolojiler ile donatılmış laboratuvarları ve tıp uzmanları tarafından verilen eğitimleri ile dünyada önemli bir sıradadır. Tıp eğitiminin ilk 2 yılında teorik, geri kalanında ise klinik eğitimi verilmektedir ve tıp eğitimi toplamda eğitim 6 yıl sürmektedir. Dubai’de en iyi tıp eğitimi veren üniversiteler College of Medicine and Health Sciences, RAK Medical and Health Sciences University, Mohammed Bin Rashid University Of Medicine and Health Sciences, Gulf Medical University, Dubai Medical College ve Ajman University’dir.

Dubai’de tıp okumanın avantajları ve tercih edilme nedenleri; eğitim kalitesinin yüksek olması, nitelikli öğretim üyelerinin olması, modern tıp tesisleri ve gelişmiş sağlık altyapısının olmasıdır. Dubai’de tıp okumak için ücretler yıllık ortalama 30.000 BAE dirheminden başlamaktadır ve tercih edilen kuruma göre ücretler değişiklik gösterebilmektedir.

Dubai'de Öğrenci Değişim Programı Var Mıdır?

Dubai’de öğrenci değişim programı bulunan üniversiteler mevcuttur. Öğrenci değişim programı kapsamındaki bazı Dubai üniversiteleri, University of Dubai, Zayed University, American University in Dubai, Canadian University Dubai, Manipal University Dubai, Middlesex University Dubai ve Murdoch University Dubai şeklinde sayılabilmektedir.

Öğrenci değişim programları ile başka üniversitelerdeki yabancı öğrencilerin Dubai’deki üniversitelerde dönemlik veya yıllık olarak ders alması mümkündür; öğrencilerin üniversitelerin websitelerinden kabul şartları ve başvuru tarihleri hakkında bilgi alması gerekmektedir.

Dubai'de Üniversite Okumanın Avantajları Nelerdir?

Dubai’de üniversite okumanın avantajları aşağıda sıralanmıştır.

 • Dubai üniversitelerinin dünya sıralamasında önemli sıralamalarda olması
 • Eğitimde son teknolojik araçların kullanılması
 • Ülkenin gelişmiş sosyal yaşamı ve güvenli olması
 • Farklı kültürlerin bir arada eğitim görmesi
 • Anadil Arapçanın yanı sıra İngilizce eğitim veren programların da bulunması
 • Dubai üniversitelerinin geniş bir mezun ağı olması

Kaliteli ve son teknolojik araçlarla donatılmış kurumlarda Dubai’de yükseköğrenim eğitimi almak, en büyük avantaj olarak öğrencilerine mezuniyet sonrasında çok çeşitli iş imkanları sunmaktadır.

Dubai'de Öğrencilerin Aylık Masrafları Ne Kadardır?

Dubai’de lisans ve lisansüstü öğrencilerin öğrenim giderlerinin yanı sıra konaklama, yemek, market, ulaşım gibi kişisel harcamaları da bulunmaktadır.

Dubai’de öğrencilerin konaklama imkanları kampüs içi ve kampüs dışı olarak ikiye ayrılmaktadır. Dubai kampüs için konaklama yıllık en az 12.500 ile 27.500 BAE dirhemi ve kampüs dışı konaklama ise yıllık 70.000 ile 190.000 BAE dirhemi arasında değişmektedir. Dubai’de petrol ucuz olduğu için ulaşım ücreti daha az maliyetli iken, Dubai’de market fiyatları en pahalı harcamalar arasında yer almaktadır.

Yabancı Öğrenciler Dubai'de Çalışabilir Mi?

Yabancı öğrenciler Dubai’de öğrenci vizesi kapsamında çalışabilmektedir, ancak haftada en fazla 20 saat çalışmaları mümkündür ve yaklaşık olarak saatlik en fazla 33 BAE dirhemi kazanabilmektedir.

Dubai için Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Ücreti Ne Kadardır?

Dubai için yurt dışı eğitim danışmanlığı ücreti, Dubai’de okumak için kayıt yaptırılacak eğitim türüne göre değişiklik göstermektedir ve Dubai eğitim danışmanlığı ücreti 110 ile 230 ABD doları arasında değişmektedir.

Vizem.net, Dubai'de üniversite eğitimi almak isteyen kişilerin kayıt, denklik ve vize başvurusu işlemlerinde danışmanlık hizmeti alabileceği akredite acentedir.

Bilgi için ve başvuru için: 0850 241 1868

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: