Bosna Hersek Konsolosluğu

Bosna Hersek Konsolosluğu Bilgi ve Haberleri

Konsolosluk, bulunduğu ülkede kendi ülkesini, ilkelerini temsil eden ve ticari menfaatlerini koruyan bir kuruluştur. Büyükelçi, ülkesini temsil etmekte olup ülkesi ve nezdinde görevli bulunduğu ülkeler arasında siyasi, askeri, ekonomik ve kültürel ilişkileri geliştirmeye çalışmaktadır. Konsolosluklar ise; ülke temsili dışında, temsil edilen ülkenin vatandaşlarına pasaport, evlilik ve vize gibi işlemlerde yardımcı olmakla görevlidirler.

Türkiye ile Bosna Hersek arası ticari ve kültürel ilişkiler oldukça gelişmiştir. Bir çok üründe ihracat ve ithalat yapılmaktadır.

6 Şubat 1992 tarihinde Bosna Hersek, Türkiye’de ilk Başkonsolosluk açan ülkelerden birisidir. Türkiye’de bulunan büyükelçilik Ankara’da, başkonsolosluk İstanbul’da ve fahri konsolosluklar, İzmir ve Bursa’da bulunmaktadır.

Bosna Hersek Konsolosluğu Türkiye’de Hangil İllerde Bulunur?

Bosna Hersek büyükelçiliği ve konsoloslukları aşağıda sıralanmıştır.

 • Bosna Hersek Büyükelçiliği Ankara
 • Bosna Hersek Başkonsolosluğu İstanbul
 • Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu Bursa
 • Bosna Hersek İzmir Fahri Konsolosluğu

Bosna Hersek Büyükelçiliği Ankara

Bosna Hersek Ankara Büyükelçiliği, 2019 yılında yeni binasıyla hizmete açılmıştır. Bosna Hersek Büyükelçisi Adis Alagiç, 2020 yılından beri görev yapmaktadır.

Bosna Hersek Ankara Büyükelçiliğinde, konsolosluk departmanı da bulunmaktadır, Bosna’ya gitmek isteyen Türk vatandaşlarına ve Türkiye’de yaşayan Bosna vatandaşlarına hizmet vermektedir. Bu hizmetler arasında; vize, pasaport işlemleri, doğum ve vatandaşlık gibi hizmetler bulunmaktadır. Bosna Hersek Büyükelçiliği, hem Türk ve hem de Bosna Hersek vatandaşlarına hizmetler sunmaktadır. Bosna Hersek Büyükelçiliği; Ankara ilinde Gaziosmanpaşa Mahallesi, Turan Emeksiz Sokak, Park Blokları, numara 3, daire 9 adresinde bulunmaktadır.

Bosna Hersek Başkonsolosluğu İstanbul

Bosna Hersek Başkonsolosluğu İstanbul; 2008 tarihinden beri, Mr. Brane Pecanac tarafından yönetilmektedir.

Bosna Hersek İstanbul Başkonsolosluğu, Dikilitaş Mahallesi, Yenigelin Sokak, numara 3 Beşiktaş adresinde bulunmaktadır. Bosna Hersek Başkonsolosluğu, başkonsolosluk görevlerinin ve ülke temsilinin dışında, Bosna Hersek vize başvurularını kabul etmek ve sonuçlandırmakşa yetkili kurumdur.

Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu Bursa

Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu, Bursa Bosna Hersek Bosna Hersek vatandaşlarının, pasaport, nüfus cüzdanı veya doğum gibi vatandaşlık işlemleri konusunda ve ticari amaçlı seyahat edeceklere ticari vize hakkında da danışmanlık vermektedir. Vize gibi resmi evrak hazırlanmasında yetkileri bulunmamaktadır.

Bosna Hersek Fahri Konsolosluğunda Muzaffer Çilek, 2015 yılından beri Fahri Konsolosluk görevini yürütmektedir.

Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu Bursa’da, Ebu İshak Mahallesi, Yeni Cumhuriyet Caddesi, Kızyakup Kent Parkı, numara 4 Osmangazi adresinde bulunmaktadır.

İzmir Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu

İzmir Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu, Türk vatandaşları için Bosna Hersek ile ilgili ticari konularda hizmet vermektedir. İzmir Bosna Hersek Konsolosluğu, ticari amaçlı seyahat edecek kişilere, ticari vize işlemleri hakkında da destek vermektedir.

Ahmet Kemal Baysak, 2002 yılından vefatına kadar İzmir Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu yöneticiliğini üstlenmiştir. İzmir Bosna Hersek Fahri Konsolosluğuna henüz atanan olmamıştır. İzmir Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu, Naldöken mahallesi, Ankara caddesi, numara 321, Bornova İzmir adresinde bulunmaktadır.

Bosna Hersek Konsolosluğu İletişim Bilgileri Nedir?

Bosna hersek Konsolosluğu iletişim kanalları telefon, mail ve ziyaret yöntemi ile yapılabilmektedir.

Bosna Hersek Konsolosluğu Telefon Numarası Kaçtır?

Bosna Hersek Konsolosluğu telefon numaraları aşağıdaki tabloda listelenmiştir.

Konsolosluklar Telefon Numarası Bosna Hersek Büyükelçiliği Ankara 0 (312) 427 36 02-03 Bosna Hersek Başkonsolosluğu İstanbul 0 (212) 236 69 34 Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu Bursa 0 (224) 223 16 36 Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu İzmir 0 (232) 328 18 90

Bosna Hersek Konsolosluğu Tatil Günleri Hangileridir?

Bosna Hersek konsolosluğu tatil günleri aşağıda listelenmiştir.

 • Hafta sonları
 • Yılbaşı: 01.01.2022
 • Noel Bayramı: 07.01.2022
 • Bosna Hersek Bağımsızlık Günü: 01.03.2022
 • Paskalya bayramı: Tarihi her yıl değişmektedir.
 • İşçi Bayramı: 01.05.2022
 • Zafer Günü: 09.05.2022

Bosna Hersek Konsolosluğu Çalışma Saatleri Kaçtır?

Bosna Hersek Konsolosluğu çalışma saatleri aşağıda verilmiştir.

 • Bosna Hersek Ankara Büyükelçiliği: Pazartesi - Cuma 09:00-17:00
 • Bosna Hersek İstanbul Başkonsolosluğu: Pazartesi - Cuma 09:00-17:00
 • Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu Bursa: Pazartesi - Cuma 07:30-17:30
 • Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu İzmir: Pazartesi - Cuma 07:30-17:30

Bosna Hersek Konsolosluğu Resmi Web Sitesi Nedir?

Bosna Hersek Konsolosluğu resmi web sitesi, https://www.mvp.gov.ba/ambasade_konzulati_misije/ambasade_konzulati_i_stalne_misije_bih/Default.aspx?template_id=16&s1=761&id=6919’dir.

Bosna Hersek Konsolosluğu Mail Adresi Nedir?

İllere göre Bosna Hersek Konsolosluğu e-posta adresleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

KonsolosluklarE-posta adresi
Bosna Hersek Büyükelçiliği Ankarabh_emba@ttmail.com
Bosna Hersek Başkonsolosluğu İstanbulinfo@gkbihistanbul.ba
Bosna Hersek Bursa Fahri Konsolosluğumuzaffer@cilek.com.tr
Bosna Hersek İzmir Fahri Konsolosluğuizmirconsulbh@terbay.com.tr

Bosna Hersek Konsolosluğu Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bosna Hersek vize başvurusu yalnızca D tipi vizeler için gerekmektedir.

Turistik vizeler için Bosna Hersek Vize İstiyor Mu? sorusu hayır olarak cevaplanmaktadır. Kısa süreli (90 güne kadar) ziyaretler için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Bosna Hersek seyahatleri için vizeden muaftırlar.

Bosna Hersek Konsolosluğu Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Bosna Hersek Konsolosluğu vize randevusu mail ile ya da online olarak internet adreslerinden alınabilir. Bosna Hersek Konsolosluğundan doğum, nüfus, evlilik, pasaport, askerlik, noterlik, vatandaşlık, ölüm, adli konular aile ve çalışma işlemleri için randevu alınabilmektedir.

Bosna Hersek resmi internet adresi ziyaret edildiğinde, gerekli olan konu başlığı seçilerek randevu işlemi tamamlanabilmektedir.

Bosna Hersek Konsolosluğu Vize Formu Nasıl Doldurulur?

Bosna Hersek Konsolosluğu vize formu, vize başvurusu için kullanılması gereken form türüdür. Bosna Hersek vize başvuru formunda, aday bilgileri, iletişim bilgileri, kimlik bilgileri, seyahat geçmişi, seyahat amacı, seyahat masraflarının kim tarafından karşılandığı, Bosna Hersek’te tanınan kişiler olup olmadığı gibi bilgiler sorulmaktadır. Bosna Hersek vize başvuru formu doldurulurken, mavi tükenmez kalem kullanılmasına, doldurulan forma hiç bir şekilde hasar verilmemesine ve fotoğrafın kesinlikle zımbalanmayıp yapıştırıcı ile yapıştırılmamasına dikkat edilmelidir.

Bosna Hersek Vize Başvuru Formu
Bosna Hersek Vize Başvuru Formu

Bosna Hersek Konsolosluğu Vatandaşlık İşlemleri Nasıl Yapılır?

Bosna Hersek Konsolosluğu vatandaşlık işlemleri için 18 yaşını doldurmuş olmak, 8 yıl boyunca Bosna Hersek’te yaşamış olmak, en az bir Bosna Hersek diline hakim olmak (Boşnakça, Sırpça, Hırvatça), sınır dışı edilmemiş olmak ve hüküm giymemiş olmak gereklidir.

Bosna Hersek Vatandaşlığı hakkına sahip olabilmek için, evlilik, çalışma izni vatandaşlık hakkına sahip olabilmek için geçerli sayılabilecek durumlardan bazılarıdır.

Bosna Hersek Konsolosluğu Apostil İşlemleri Nasıl Yapılır?

Apostil, bir belgenin gerçekliğinin tasdik edilerek başka ülkede kullanılabilmesine olanak sağlayan belge onay sistemidir. Kullanılacak belgenin noter onaylı ve verilecek olan ülkenin apostil sözleşmesine taraf olmasına dikkat edilmeli ve il valiliğinden apostil şerhi alınmasının ardından Bosna Hersek Konsolosluğu ile tasdik edilebilmektedir.

Bosna Hersek Konsolosluğu İş İlanları Nerede Yayınlanır?

Bosna Hersek konsolosluğu iş ilanları, kariyer sayfalarında ve Konsolosluk resmi web sitesinde yayınlanmaktadır. Bu sebeple kariyer sayfaları düzenli olarak takip edilmelidir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: