Cezayir Ticari Vize

2023'te Cezayir Ticari Vize Türleri ve Başvuru Süreçleri 2023

Ticari Cezayir vizesi, Cezayir’e ticari amaçlarla seyahat etmek isteyen Cezayir vize rejim tablosuna göre vizeye tabi olan ülkelerin iş insanlarının alması gereken vize türüdür. Cezayir iş vizesi olarak da bilinen ticari Cezayir vizesi, hamiline Cezayir’de çalışma hakkı sağlamaz. Cezayir’de faaliyet gösteren bir iş bağlantısı tarafından iş temelli amaçlarla ülkeye davet edilen kişilerin, ticari Cezayir vizesi başvurusunda bulunması gerekir.

Vizem.net, Türkiye'den Cezayir ticari vizesi başvurusunda bulunacak iş insanlarına gerekli evrakların hazırlanmasından vize takip işlemlerine kadar tüm süreç için danışmanlık hizmeti sunan akredite kuruluştur.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Türk İş İnsanlarının Cezayir'e Ticari Vize Alması Gerekir Mi?

Türk iş insanlarının Cezayir’e seyahat etmek için sahip oldukları pasaport türü ve seyahat süresine göre ticari vize almaları gerekir. Cezayir’e seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı iş insanlarının; umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi oldukları durumlarda Cezayir ticari vize başvurusunda bulunmaları gerekir.

İş amacıyla Cezayir’e gitmek isteyen; hususi (yeşil) pasaport, hizmet (gri) pasaportu ve diplomatik (siyah) pasaport hamili kişilerin 90 güne kadar sürecek seyahatler için vize başvurusunda bulunmalarına gerek yoktur.

Cezayir İş Vizesi Nasıl Alınır?

Cezayir iş vizesi, şahsen ya da akredite acenteler aracılığıyla alınır. Cezayir ticari vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin öncelikle gerekli vize evraklarını eksiksiz bir biçimde hazırlamaları gerekir.

Cezayir iş vizesi başvuru evraklarını hazırlayan başvuru sahiplerinin ilgili dış temsilcilikler üzerinden vize randevusu almaları gerekir. Tercih edilen Cezayir dış temsilciliğinde yapılacak olan vize randevusunda; gerekli evrakların teslimi ve vize ücretinin ödenmesi gibi işlemlerin tamamlanması ile Cezayir iş vizesi başvuru işlemleri tamamlanır.

Cezayir ticari vize başvuruları; randevu alınarak Ankara Cezayir Büyükelçiliği’ne ya da vize randevusu alınmaksızın hafta içi 09:00 ile 11:00 saatleri arasında İstanbul Cezayir Başkonsolosluğu’na müracaat edilerek yapılabilir.

Cezayir Ticari Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Cezayir ticari vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Kişinin Cezayir’e giriş tarihinden sonra en az 6 ay daha geçerliliği olan ve vizenin uygulanabilmesi için en az 1 adet boş sayfası olan bir pasaportun orijinali ile pasaportta ilgili tüm sayfaların fotokopilerinin vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekir.
 • Cezayir ticari vize başvuru formu: Cezayir ticari vize başvuru formu, vize başvuru sahibi tarafından eksiksiz bir biçimde doldurulduktan sonra imzalanarak başvuru işlemleri için ibraz edilmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf: Kişinin biyometrik standartlara uygun olarak son 3 ay içerisinde çektirdiği, 35 mm genişlik ile 45 mm uzunluk ölçülerine sahip, renkli, beyaz renk arka fonlu, rötuşu bulunmayan, kişinin herhangi bir aksesuar takmadığı ve tüm yüzün belli olduğu 1 adet biyometrik fotoğrafın vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekir.
 • Ticari davet mektubu: Vize başvuru sahibinin Cezayir’de faaliyet gösteren iş bağlantısı tarafından yazılmış ve kişiyi Cezayir’e davet eden mektubun vize başvuru işlemleri için sunulması gerekir.
 • İşyeri görevlendirme yazısı: Cezayir iş vizesi başvuru sahibinin işyeri görevlendirme durumunu belirten yazının vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekir.
 • Cezayir ortağının ticaret sicil kayıt belgesi: Kişinin Cezayir’de faaliyet gösteren iş bağlantısı adına düzenlenmiş ticaret sicil kayıt belgesi, diğer gerekli evraklar ile birlikte vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.
 • Türk ortağı tanıtan belgeler: Ticari Cezayir vizesi başvuru sahibinin iş ortağının kimlik bilgilerini içeren belgelerin vize başvuru işlemleri için ibraz edilmesi gerekir.
 • Finansal yeterlilik durumu ile ilişkili belgeler: Vize başvuru sahibinin söz konusu Cezayir seyahati için yeterli finansal duruma sahip olduğunu gösterecek nitelikte; banka hesap dökümü ya da maaş bordroları gibi belgelerin vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekir.
 • Ulaşım rezervasyonları ile ilişkili belgeler: Söz konusu Cezayir seyahati için vize başvuru sahibi adına alınmış uçak bileti gibi ulaşım belgelerinin gidiş ve dönüş bilgilerini içerecek biçimde vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekir.
 • Konaklama rezervasyonları ile ilişkili belgeler: Vize başvuru sahibinin yapmayı planladığı Cezayir seyahati süresince konaklayacağı yerlere dair bilgileri içeren otel rezervasyonu gibi belgelerin vize başvuru işlemleri için sunulması gerekir.
 • Vize harcı ödeme dekontu: Cezayir ticari vize başvurusu için ödenmesi gereken vize harcının ödenmiş olduğunu gösteren dekont belgesinin, diğer gerekli belgeler ile birlikte vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekir.

Cezayir İş Vizesi için Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Cezayir iş vizesi başvuru formu, Cezayir Konsolosluğu üzerinden erişilerek bilgisayar ortamında doldurulur. Ticari Cezayir vizesi başvuru formunun eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulması gerekmektedir.

Gerekli şartlara uygun olarak doldurulmamış Cezayir iş vizesi başvuru formu hem vize reddine hem de bir daha Cezayir'den vize alamamaya sebebiyet verebilir. Cezayir iş vizesi başvuru formu içerisinde; vize başvuru sahibine ait kimlik bilgileri, çalışma ve meslek durumu bilgileri, seyahat tarihleri, seyahat amacı, seyahat süresince konaklanacak yerlere dair bilgiler, kişinin aile bireylerine dair bilgiler ve pasaport bilgileri gibi bilgilerin doldurulması gerekir.

Ticari Cezayir vizesi formunun doldurulma işlemlerinin tamamlanmasının ardından bilgisayar üzerinden belgenin çıktısı alınmalı ve ardından tarih atılıp imzalanarak vize başvuru dosyası içerisine eklenmelidir. Cezayir iş vizesi başvuru formunun 2 adet olarak ibraz edilmesi gerekir.

Cezayir iş vizesi başvuru formu için örnek görsel aşağıda verilmiştir.

Cezayir İş Vizesi için Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Cezayir İş Vizesi için Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Cezayir Ticari Vize Başvurusu için Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Cezayir ticari vize başvurusu için davet mektubu, vize başvuru sahibi için Cezayir’de faaliyet gösteren iş bağlantısı tarafından yazılmış ve kişiyi ticari amaçlarla Cezayir’e davet eden bir yazıdır. Ticari Cezayir vizesi davet mektubunun diğer gerekli evraklar ile birlikte vize başvuru işlemleri için ibraz edilmesi gerekir.

Cezayir iş vizesi davet mektubu içerisinde; mektubun yazılma tarihi, davet eden kişiye ait kişisel bilgiler, seyahat tarihleri, seyahat amacı, seyahat süresince yapılacak ticari etkinliklere dair bilgiler, vize başvuru sahibinin kişisel bilgileri, davet eden kişinin iletişim bilgileri ve davet eden kişi ile vize başvuru sahibi arasındaki ilişkinin niteliği gibi bilgilere yer verilmesi gerekir.

Cezayir İş Vizesi Talep Dilekçesi Nasıl Olmalıdır?

Cezayir iş vizesi talep dilekçesi, ilgili Cezayir dış temsilciliğinin vize birimine hitaben resmi ve yalın bir dil kullanılarak yazılmış olmalıdır.

Ticari Cezayir vize dilekçe örneği içerisinde; vize başvuru sahibine, çalışmakta olduğu şirkete, Cezayir'de ticaret yapılacak şirkete, katılınacak olduğu durumlarda fuar veya konferans gibi etkinliklere, seyahatin süresine, nasıl finanse edileceğine, bu süreçte nerede kalınacağına ve seyahat süresine dair bilgilere yer verilmesi gerekmektedir. Cezayir vize dilekçe örneği içerisinde verilen tüm bilgilerin, vize başvurusunda ibraz edilen destekleyici belgelerde yer alan bilgiler ile tutarlı olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Cezayir Ticari Vize Ücreti Ne Kadardır?

Cezayir ticari vize ücreti; tek girişli Cezayir ticari vize başvuruları için 25 euro ve çok girişli 90 günlük Cezayir ticari vize başvuruları için ise 100 euro olarak belirlenmiştir.

2022 yılında Cezayir ticari vize başvurularında; vize harcı, başvuru formu doldurma, rezervasyon işlemleri, dilekçe yazımı, seyahat sağlık sigortası ve danışmanlık hizmeti gibi işlemlerin tamamının ücreti dahil olmak üzere toplam masraflar ortalama 110 euro ile 225 euro arasında tutmaktadır.

Cezayir Ticari Vize Başvuru Randevusu Nereden Alınır?

Cezayir ticari vize başvuru randevusu Ankara Cezayir Büyükelçiliği ile e-posta ya da telefon yoluyla iletişime geçilerek alınır. Cezayir vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin ilgili dış temsilcilikler ile Fransızca ya da Arapça dillerinden biri ile iletişim kurması gerekir.

Cezayir İstanbul Başkonsolosluğu’na yapılacak vize başvurularında vize randevusu alınmasına gerek bulunmamaktadır. İstanbul Cezayir Başkonsolosluğu’na gerekli evrakların hafta içi her gün 09:00- 11:00 saatleri arasında teslim edilmesi ile Cezayir iş vizesi başvuruları yapılabilir.

Cezayir Ticari Vizesi Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Cezayir ticari vize başvurusunun sonuçlanma süresi başvurunun yapıldığı dış temsilciliğe bağlı olarak değişmektedir. Genellikle Cezayir iş vizesi başvuruları 10 ile 20 iş günü içerisinde sonuçlanır.

Cezayir vize başvurularının sonuçlanma zamanı ile ilgili net bir bilgiye ulaşmak için ilgili dış temsilcilikler ile iletişime geçilmesi tavsiye edilmektedir. Cezayir iş vizesi başvurusunda eksik ya da hatalı belge ibraz edilmiş olması gibi durumlar, vize başvuru süresinin uzamasına ya da vize başvurusunun reddedilmesine neden olabilir.

Cezayir İş Vizesi Başvuru Takip ve Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Cezayir iş vizesi başvuru takip ve sorgulama işlemi için Cezayir Konsolosluğu tarafından herhangi bir vize takip ve sorgulama sistemi uygulanmamaktadır ve bu nedenle vize sorgulama işlemleri yapılamaz.

Cezayir iş vizesi başvuru sahibinin ilgili dış temsilciliklerle telefon ya da elektronik posta üzerinden iletişime geçmeleri ile değerlendirme süreci ile ilgili bilgi talep edilebilir.

Ticari Cezayir Vizesinin Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Ticari Cezayir vizesinin geçerlilik süresi, en fazla 90 gün olarak verilir. Kişinin ticari vize ile Cezayir’de kalabileceği gün sayısı ve ülkeye giriş yapabileceği tarih bilgisi vize üzerinde belirtilmektedir.

Cezayir iş vizesi hamillerinin vizenin geçerlilik süresi dolmadan önce ülkeden ayrılmaları gerekir; aksi takdirde sınır dışı edilebilirler.

Cezayir İş Vizesinin Süresi Uzatılabilir Mi?

Cezayir iş vizesinin süresi uzatılabilir. Ticari Cezayir vizesi süresini uzatmak isteyen kişilerin, güncel vizelerinin geçerlilik süresi dolmadan en az 15 gün önce Cezayir Yabancılar Ofisi’ne müracaat ederek vize uzatma başvurusunda bulunmaları gerekir.

Cezayir iş vizesi süresi uzatma başvuruları için kişinin geçerli bir nedeni olması gerekmektedir. Ticari Cezayir vize uzatma işlemleri için kişinin Cezayir’de yaşayan birinden davet mektubu alması gerekir. Başvuru sahibini Cezayir’e davet eden ve davet mektubunu yazan kişinin, Cezayir vize uzatma başvuru işlemleri sırasında başvuru sahibi ile birlikte ilgili kuruma müracaat etmesi gerekir.

Ticari Vize Hamiline Cezayir'de Çalışma İzni Verir Mi?

Hayır, ticari vize hamiline Cezayir’de çalışma izni verilmez. Cezayir'de çalışmak isteyen yabancı kişilerin Cezayir'de faaliyet gösteren bir şirket veya kurumdan iş teklifi almış olması ve Cezayir çalışma vizesi almış olması gerekmektedir.

Cezayir çalışma vizesi, Cezayir’de çalışmak isteyen ve çalışma izni almış olan yabancı uyruklu kişilere verilen ve hamiline uzun süreliğine ülkede çalışma hakkı veren bir vize türüdür. Geçici Cezayir çalışma vizesi Cezayir'de çalışma izni almış yabancı uyruklu kişilere, 90 günü aşmayan bir süre ile ülkede çalışmaları için verilebilir.

Türkiye Cezayir Ticaret Ataşeliği Nerededir?

Cezayir ticari ataşeliği; No: 5, Rue F Les Cretes, Hydra, Alger-ALGERIE adresinde yer almaktadır. Cezayir ticari ataşeliği ile 00 213 (0) 23 48 59 86 telefon numarası ya da cezayir@ticaret.gov.tr ve algiers@trade.gov.tr mail adresleri üzerinden iletişim kurulabilir.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: