Cezayir Konsolosluğu

Türkiye Cezayir Konsolosluğu | القنصلية الجزائرية في تركيا

Cezayir Konsolosluğu; Cezayir ve Türkiye arasındaki ilişkileri geliştirmek, Türkiye’de ikamet eden Cezayir vatandaşlarının hak ve çıkarlarını gözetmek, iki ülke arasındaki sosyal, kültürel, ekonomik bağları geliştirmek; evlilik, doğum, ölüm, pasaport, vize, noter, nüfus cüzdanı gibi işlemlerde Cezayir vatandaşlarına yardımcı olmakla görevli Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti’ne bağlı bir dış temsilciliktir.

Cezayir ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkiler Cezayir’in bağımsızlığını kazandığı 1962 yılında başlamıştır. 2006 yılında “Dostluk ve İşbirliği Anlaşması” imzalayan Türkiye ve Cezayir “stratejik ortak” ve AiB (Akdeniz için Birlik) üyesi ülkelerdir.

Türkiye’de, İstanbul Cezayir Başkonsolosluğu ve Ankara Cezayir Büyükelçiliği olmak üzere konsolosluk statüsünde hizmet veren 2 adet dış temsilcilik bulunmaktadır. Cezayir Türk Konsolosluğu Cezayir şehrinde bulunan Türkiye Büyükelçiliği olmak üzere 1 adettir.

Cezayir Konsolosluğu Nerededir?

Cezayir Konsolosluğu, Türkiye’de İstanbul ve Ankara’da bulunmaktadır.

Ankara Cezayir Büyükelçiliği

Ankara’da bulunan Cezayir konsolosluğu büyükelçilik statüsünde hizmet vermektedir. Ankara Cezayir Büyükelçiliği; nüfus sayımı, konsolosluk kaydı, kimlik kaydı, biyometrik pasaport, umuma mahsus pasaport, evlenme, doğum, ikamet, seyahat belgesi, ikamet belgesi, sabıka kaydı ve tasdik işlemleri konularında hizmet vermektedir.

İstanbul Cezayir Başkonsolosluğu

İstanbul'da bulunan Cezayir konsolosluğu, başkonsolosluk statüsünde hizmet vermektedir. İstanbul Cezayir Başkonsolosluğu; evlilik, doğum, ölüm, pasaport, vize, noter işlemlerinde hizmet vermektedir.

Cezayir Konsolosluğu İzmir'de Var Mıdır?

Hayır, Cezayir Konsolosluğu İzmir’de bulunmamaktadır.

Cezayir Konsolosluğu Telefon Numarası

Cezayir Ankara Büyükelçiliği telefon numarası (0312) 468 77 19 - 428 80 37’dir.

İstanbul Cezayir Konsolosluğu iletişim numarası +90 212 356 95 16 / +90 212 356 95 17 / +90 212 356 95 18’dir.

Cezayir Konsolosluğu E-Posta Adresi

Cezayir Ankara Büyükelçiliği e-posta adresleri; genel iletişim için cezayirbe@algerianembassy.com.tr, konsolosluk hizmetleri için svconsulaire@algerianembassy.com.tr, vize hizmetleri için visas@algerianembassy.com.tr, idari ve mali işler için administration@algerianembassy.com.tr’dir.

İstanbul Cezayir Konsolosluğu e-posta adresi info@consulalgeria-istanbul.com‘dur.

Cezayir Konsolosluğu Resmi Web Sitesi

Cezayir Konsolosluğu resmi web sitesi; Ankara Büyükelçiliği için http://algerianembassy.com.tr/, İstanbul Konsolosluğu için https://algcg-istanbul.org/’dur.

Türkiye Cezayir Konsolosluğu Çalışma Saatleri

Ankara Cezayir Konsolosluğu; pazartesiden perşembeye 09:00- 12:00 ve 13:00- 17:00 saatleri arası ve cuma günleri 09:00- 12:00 ve 13:00- 16:00 saatleri arasında konsolosluk hizmeti vermektedir; pazartesiden cumaya 10:00- 12:00 ve 16:00- 17:00 saatleri arasında vize işlemleri ile ilgilenmektedir.

Cezayir İstanbul Başkonsolosluğu hafta içi her gün 09:00- 11:00 saatleri arasında vize başvurularını kabul etmektedir.

Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti Konsolosluğu Hizmetleri Nelerdir?

Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti Konsolosluğu tarafından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ve Türkiye’deki Cezayir vatandaşlarına sunulan hizmetler aşağıda listelenmiştir.

  • Vize başvurusu alma ve değerlendirme
  • Pasaport yenileme
  • Cezayir vatandaşları için evlilik işlemleri
  • Doğum belgesi
  • Ölüm belgesi
  • Noter işlemleri
  • Nüfus cüzdanı çıkartma

Cezayir Konsolosluğuna Vize Başvurusu Yapılabilir Mi?

Evet, Ankara Cezayir Büyükelçiliği’ne ve İstanbul Cezayir Başkonsolosluğu’na şahsen ya da vekalet yoluyla vize başvurusunda bulunulabilir.

Akredite acente Vizem.net danışmanlığında başvuru sahipleri, ilgili ülke danışmanlarına vekalet vererek Cezayir Büyükelçiliği veya konsolosluğuna gitmeden Cezayir vize başvurularını yapabilmektedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Cezayir Konsolosluğundan Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Cezayir için vize işlemlerinde; başvurulacak vize türüne göre gerekli evrakların hazırlanması, vize başvuru formunun doldurulması, gerekirse vize randevusunun alınması, konsolosluğa giderek vize evraklarının teslim edilmesi ve vize ücretinin ödenmesi gerekmektedir.

Vize değerlendirme sürecinin sonuçlanmasının ardından pasaport ve belgelerin teslim alınması ile Cezayir vize işlemleri tamamlanmaktadır.

Türkiye Cezayir Konsolosluğunda Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Cezayir vize randevusu; Ankara Cezayir Büyükelçiliği ile e-posta ya da telefon yoluyla iletişime geçilerek alınabilmektedir. Cezayir vizesi başvuru sahiplerinin Fransızca ya da Arapça iletişim kurması gerekmektedir.

Cezayir İstanbul Başkonsolosluğu’na yapılacak vize başvurularında randevu alınmasına gerek bulunmamaktadır ve hafta içi 09:00-11:00 saatleri arasında Cezayir Konsolosluğu İstanbul adresine vize dosyasının teslimi ile başvuruda bulunulabilir.

Cezayir Konsolosluğu Vize Başvuru Formu Temin Eder Mi?

Cezayir vizesi başvuru formuna Ankara Büyükelçiliği veya İstanbul Cezayir Başkonsolosluğu resmi internet sitesi üzerinden veya facebook sayfasından online olarak erişilebilmektedir ve form online olarak doldurulabilmektedir.

Form doldurma işleminin tamamlanmasının ardından Cezayir vize başvuru formu çıktısının alınması ve tarih atılıp imzalanması gerekmektedir.

Cezayir Vize Başvuru Ücreti Konsoloslukta Nasıl Ödenir?

Cezayir vize başvuru ücreti konsoloslukta nakit olarak başvuru esnasında ödenebilmektedir; banka yoluyla ödenen başvuru ücretinin makbuzunun alınması gerekmektedir.

Cezayir Konsolosluğu internet sitesi veya vize danışmanlarına danışılarak, alınacak Cezayir vize türüne göre Cezayir vize ücreti ve ödeme yöntemi hakkında daha fazla bilgi edinilebilinir.

Cezayir Konsolosluğu Vize Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Cezayir Konsolosluğu vize sorgulama işlemi, konsoloslukların herhangi bir vize takip ve sorgulama işlemi bulunmadığından yapılamamaktadır.

Cezayir Konsolosluğu ile e-posta ya da telefon yoluyla iletişime geçerek Cezayir vize sorgulama işlemi kapsamında bilgi talep edilebilmektedir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: