Cezayir Vizesi

Türkiye Cezayir Vize Türleri ve Başvuru Süreçleri 2023

Cezayir vizesi, Cezayir vize rejim tablosuna göre vizeye tabi ülke vatandaşlarının Cezayir’e yapacakları seyahatler için alması geren vizedir. Cezayir vizesi hamiline maksimum 90 günlüğüne Cezayir’de bulunma hakkı verir.

Vizem.net Türkiye'den yapılan Cezayir vizesi başvurularında hizmet veren akredite acentedir.

Vize ve başvuru için: 0850 241 1868

Cezayir Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarından Vize İstiyor Mu?

Cezayir, umuma mahsus (bordo) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istemektedir fakat hususi (yeşil), hizmet (gri) ve diplomatik (siyah) pasaport hamilleri Cezayir’e yapacakları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.

Cezayir Yeşil Pasaporta Vize İstiyor Mu?

Yeşil pasaport; devlet memurlarına, diğer kamu görevlilerine, birinci derece kadro ile emekli olan belediye başkanlarına ve il veya ilçe belediye başkanlarına ve ailelerine verilen 5 yıllık bir pasaport türüdür.

Cezayir vize politikası gereğince yeşil (hususi) pasaport hamillerinin 90 güne kadar süreli seyahatlerinde Cezayir vizesi alması gerekmemektedir.

Cezayir Vize Türleri Nelerdir?

Cezayir vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Cezayir turist vizesi
 • Cezayir ticari vize
 • Cezayir kültürel vize
 • Cezayir öğrenci vizesi
 • Cezayir medikal vize
 • Cezayir kolektif vize
 • Cezayir basın vizesi
 • Cezayir aile vizesi
 • Cezayir çalışma vizesi

Cezayir'e giriş ve çıkış sayısına bağlı olarak tek girişli ve çok girişli olmak üzere 2 tür Cezayir vizesi bulunmaktadır.

Cezayir Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Cezayir vize başvurusu, gerekli vize evraklarını hazırladıktan sonra vize randevusu alarak şahsen ya da akredite acenteler aracılığıyla Ankara Cezayir Büyükelçiliğine ya da İstanbul Cezayir Başkonsolosluğuna yapılmaktadır.

Cezayir için vize işlemleri yapılırken başvuru sahibi biyometri kaydı vermektedir.

Cezayir Vize Evrakları Nedir?

Cezayir vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Son 10 yılda alınmış, en az 6 ay daha geçerliliği ve en az 2 adet karşılıklı boş sayfası bulunan pasaport sunulması gerekmektedir.
 • Fotoğraf: Başvuru sahibine ait, 3 cm x 3.5 cmboyutlarında, son 3 ayda çekilmiş, beyaz fonlu iki adet fotoğraf sunulması gerekmektedir.
 • Cezayir vize başvuru formu: Başkonsolosluğun Facebook hesabından veya internet sitesinden indirilip bilgisayarda doldurulmuş iki adet vize başvuru formunun çıktılarının alınması, tarih atılması ve imzalanması gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Cezayir’de geçerli olması ve seyahatin tamamını kapsaması gerekmektedir.
 • Finansal yeterlilik kanıtı: Cezayir’e gidiş- dönüş biletlerini ve Cezayir’deyken yaşam masraflarını karşılayacak miktarda finansal kaynağa sahip olunduğunu kanıtlayan belgeler sunulması gerekmektedir.
 • Harç makbuzu: Cezayir vizesi harç ücretinin ödenmesi ve makbuzun sunulması gerekmektedir.
 • Uçak bileti: Cezayir’e gidiş- dönüş tarihleri için alınmış uçak biletlerinin sunulması gerekmektedir.

Cezayir vizesi için gerekli evraklar başvuru sahiplerinin yaşına, mesleki durumlarına, ve başvurulan vize türüne göre değişiklik göstermektedir.

Cezayir Vize Formu Nasıl Doldurulur?

Cezayir vize formu, Cezayir Konsolosluğu web sitesi veya Facebook hesabı üzerinden indirildikten sonra bilgisayar ortamında eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulmaktadır.

Cezayir vize başvuru formu, yanlış veya eksik doldurulması halinde hem vize reddine hem de bir daha Cezayir'den vize alamamaya sebebiyet verebilmektedir.

Cezayir vize başvuru formu görseli aşağıda verilmiştir.

Cezayir Vize Formu Nasıl Doldurulur?
Cezayir Vize Formu Nasıl Doldurulur?

Cezayir Vize Fotoğrafı Nasıl Olmalıdır?

Cezayir vize başvurularında sunulması gereken fotoğrafın; son 3 ayda çekilmiş, beyaz fonlu, gözlüksüz ve dini sebep hariç aksesuarsız çekilmiş olması gerekmektedir.

2 adet sunulacak Cezayir vize fotoğraf ölçüsü, gerekli kriteri karşılamalıdır

Cezayir vize fotoğrafı için örnek görsel aşağıda verilmiştir..

Cezayir Vize Fotoğrafı Nasıl Olmalıdır?
Cezayir Vize Fotoğrafı Nasıl Olmalıdır?

Cezayir Vize Başvuru Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Cezayir vize başvuru dilekçesi; başvuru sahibi tarafından, konsolosluğa hitaben İngilizce veya Türkçe yazılmaktadır.

Cezayir konsolosluğu vize talep dilekçesi yazılırken; başvuru sahibinin yapacağı seyahatin amacının, seyahati nasıl finanse edeceğinin, bir sponsoru varsa sponsorla yakınlık derecesinin, seyahat planının, gerekli belgelerden herhangi birini sunamıyorsa nedeninin ve ülkesine dönme niyetinde olduğunun belirtilmesi gerekmektedir.

Cezayir vize dilekçe örneği, incelenerek kişinin seyahat planına uygun dilekçe yazılabilir.

Cezayir Vizesi Almak için Seyahat Sağlık Sigortası Gerekli Midir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Cezayir vizesi alması için seyahat sigortası gerekliliği, vize türüne göre değişebilmektedir.

Standart Cezayir turist vizesi başvurusunda seyahat sigortası zorunlu tutulmaktadır ve tüm seyahat süresinde yaşanabilecek herhangi bir kaza, hastalık, vefat durumundaki masrafları kapsayacak şekilde yaptırılması gerekmektedir.

Sigortanın zorunlu tutulmadığı durumlarda Cezayir seyahati sırasında yaşanabilecek sağlık problemlerine ya da beklenmedik durumlara karşı önlem amaçlı olarak Cezayir seyahat sağlık sigortası yaptırılması tavsiye edilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılacak Cezayir vize başvurularında seyahat sağlık sigortası 2022 yılı için en uygun fiyat garantisi ile Vizem.net'in sigorta birimi tarafından yaptırılmaktadır.

Güncel fiyatlar için: 0850 241 1868

Cezayir Vize Başvurusu için Banka Hesabında Ne Kadar Olmalıdır?

Cezayir vize başvurusu için banka hesabında bulunması gereken paranın belirlenmiş bir miktarı yoktur fakat para akışının sürekli olması ve başvuru sahibinin kullanımının kolay olması gerekmektedir.

Cezayir Vizesine Evrak Sunmadan Başvurulabilir Mi?

Evraksız vize başvurusu, sadece pasaport beyan ederek yapılabilecek vize başvuru türüdür.

Cezayir için evraksız vize başvurusu seçeneği yoktur ancak belediyeden onaylı davetiye alınması durumunda akredite acenteler aracılığıyla davetiye temin edilerek ve diğer vize evraklarının hazırlanması ile başvuru sahibinin daha az evrakla vize başvurusunu akredite acenteler aracılığıyla yapabilmesi durumu evraksız Cezayir vizesi olarak bilinmektedir.

Akredite acente Vizem.net, Cezayir için evraksız vize başvurularında danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Cezayir Vize Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Cezayir vize ücreti, başvurulan vize türüne ve giriş- çıkış sayısına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Tek girişli Cezayir vizeleri için başvuru ücreti 25 euro olurken; çok girişli Cezayir vizeleri için 100 euro olmaktadır.

2022 yılında Cezayir vize başvurularında; vize harcı, başvuru formu doldurma, otel ve uçak rezervasyonları, seyahat sağlık sigortası, gerekli görüldüğü durumlarda yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti dahil olmak üzere tek girişli Cezayir vize ücreti toplam masrafları 110- 135 euro tutmaktadır

Cezayir Vizesi Nereden Alınır?

Cezayir vizesi, ülkenin dış temsilciliklerinden alınmaktadır.

Cezayir’in Türkiye’deki dış temsilcilikleri Cezayir Büyükelçiliği ve Cezayir Başkonsolosluğu olmaktadır ve vize başvurusunun ikamet iline göre Cezayir Büyükelçiliğine veya Başkonsolosluğuna yapılması gerekmektedir.

Cezayir Vize İşlemleri için Yetkili Aracı Kurum Var Mıdır?

Cezayir vize işlemleri için yetkili aracı kurum bulunmamaktadır.

Cezayir Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Cezayir vize randevusu, Ankara Cezayir Büyükelçiliği ile e-posta ya da telefon yoluyla iletişime geçilerek alınabilmektedir fakat başvuru sahiplerinin Fransızca veya Arapça iletişim kurması gerekmektedir.

Cezayir İstanbul Başkonsolosluğuna yapılacak vize başvurularında ise randevu alınmasına gerek olmamaktadır, hafta içi 09:00-11:00 saatleri arasında İstanbul Cezayir Başkonsolosluğuna vize dosyasının teslimi ile başvuruda bulunulabilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Cezayir vizesi başvurularında vize randevusu uzman danışmanlar tarafından alınmaktadır.

Cezayir Vize Başvuru Randevusu Nasıl İptal Edilir?

Cezayir vize başvuru randevusunun iptali ya da başka bir güne ertelenmesi için ilgili konsolosluk ile iletişime geçilmesi gerekmektedir.

Cezayir Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Cezayir vizesi, ortalama 10- 20 iş günü içerisinde çıkmaktadır.

Cezayir vizesi işlem süresi; başvuru ülkesi, başvurulan konsolosluk, vize türü gibi sebeplerle değişmektedir ve maille başvurular normalden uzun sürede sonuçlandırılmaktadır. Yanlış belge sunan başvuru sahiplerinin başvuru sonuçlandırılma süresi uzamakta ve bazı durumlarda vize başvurusu reddedilmektedir.

Cezayir Vize Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Cezayir vize sorgulama işlemi, Cezayir Konsolosluğunun herhangi bir vize takip ve sorgulama hizmeti bulunmadığından yapılamamaktadır.

Cezayir konsolosluğu vize sorgulama işlemi yapmak isteyen başvuru sahipleri, konsoloslukla e-posta ya da telefon yoluyla iletişime geçerek değerlendirme süreci ile ilgili bilgi talep edebilmektedir.

Cezayir Vize Ret Nedenleri Nelerdir?

Cezayir vize ret nedenleri aşağıda listelenmiştir.

 • Kişinin başvuru sırasında eksik ya da sahte belge sunması
 • Pasaportun hasarlı olması veya seyahat sağlık sigortası istenen vize türleri için gerekli şartları sağlamayan sigorta poliçesi sunulması
 • Banka hesabının istenen finansal kriterleri karşılamaması
 • Kişinin geçmişte vize ihlalinde bulunmuş olması

Cezayir Vizesinin Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Cezayir vizesinin geçerlilik süresi, seyahat sebebine bağlıdır ve turist vizesi, ticari vize gibi kısa süreli vize türleri için maksimum 90 gün olmaktadır.

Cezayir Vize Uzatma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Cezayir vize uzatma işlemleri, vize bitmeden en az 15 gün önce geçerli bir sebep ve Cezayirli birinden alınmış davetiyeyle Cezayir Yabancılar Bürosuna (Bureau des Étrangers) başvurularak yapılmaktadır.

Cezayir vize uzatma işlemleri yapılırken Cezayirli birinden alınmış davetiyenin yanında davetiyeyi yazan kişinin de Yabancılar Bürosunda bulunması gerekmektedir.

Cezayir'e Vize Almak Kolay Mıdır?

Cezayir’e vize almak; pasaport, vize başvuru formu, fotoğraf gibi gerekli evrakları kurallara uygun bir şekilde hazırladıktan sonra başvuru yapılması halinde kolay olmaktadır.

Cezayir Vizesi için Danışmanlık Hizmeti Nasıl Alınır?

Cezayir vizesi için danışmanlık hizmeti, Vizem.net üzerinden alınabilmektedir.

Vizem.net; İstanbul, Ankara, Bursa, Kocaeli ve Mersin'de bulunan Vizem.net ofislerine müracaat eden veya çağrı merkezine ulaşan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına Cezayir vize başvurularında, vize evraklarının hazırlanmasından pasaport teslimine dek danışmanlık hizmeti vermektedir.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Sık Sorulan Sorular

Cezayir vize işlemleri ve seyahatleri hakkında uzmanlarımıza en sık yöneltilen sorular aşağıda cevaplanmıştır.

Cezayir Vizesi için Parmak İzi Vermek Gerekir Mi?

Hayır, Cezayir vizesi için parmak izi vermek gerekmemektedir.

Cezayir Elektronik Vize Uygulaması Var Mıdır?

Cezayir elektronik vize uygulaması vardır.

Cezayir hükümeti, şubat 2020 itibariyle elektronik vize vermeyi hedeflemiştir fakat Covid-19 sebebiyle sistem duraklatılmıştır. 2022 itibariyle kısa süreli Cezayir vize işlemlerinin internetten yapılmasının önü açılmıştır fakat elektronik vize sahiplerinin ayrıca kağıda basılmış vize alması da gerekmektedir.

2022 yılının sonuna kadar Cezayir hükümeti, elektronik vize için gereklilikleri açıklamayı planlamaktadır.

Cezayir Kapıda Vize Veriyor Mu?

Hayır, Cezayir kapıda vize vermemektedir.

Cezayir'in kapıda vize uygulaması bulunmadığından, Cezayir'e seyahat edecek kişilerin yapacakları seyahatin öncesinde ilgili Cezayir vizelerini almaları gerekmektedir.

Cezayir Aktarmalı Uçuşlarda Transit Vize Gerekli Midir?

Cezayir aktarmalı uçuşlarda transit vize gerekmektedir.

Cezayir üzerinden yapılacak aktarmalı uçuşlarda; pasaport, gidilecek ülkeye ait uçak bileti, Cezayir vize başvuru formu gibi belgelerle transit vize başvurusu yapılmaktadır ve başvurusu kabul edilen kişilere 7 günlük Cezayir transit vize verilmektedir.

Türkiye Cezayir'e Vize Uyguluyor Mu?

Türkiye, Cezayir vatandaşlarına vize uygulamaktadır.

Türkiye Cezayir vize anlaşmasına göre, umuma mahsus (bordo) pasaport hamili Cezayir vatandaşları Türkiye’ye yapacakları seyahatlerinde vizeye tabi tutulmaktadır.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: