Cezayir Öğrenci Vizesi

Cezayir Öğrenci Vizesi Başvuru İşlemleri ve Şartları

Cezayir, 2020 Times Higher Education listesine girebilmiş 15 üniversiteye sahip bir ülke olmaktadır ve en iyi üniversitelerinde eğitim, Fransızca veya Arapça bilen yabancı öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Cezayir Setif Ferhat Abbas Üniversitesi dünyanın en iyi 500- 600 üniversitesi arasında yer alırken, Oran Üniversitesi en iyi 600- 800 ve Béjaïa Üniversitesi en iyi 1200 üniversitesi arasında yer almaktadır.

Cezayir’de eğitim dili, Cezayir Arapçası olan Darja dilinde verilmektedir ve ülkenin 2. dili sayılan Fransızca eğitimi de ilkokuldan itibaren verilmektedir. Cezayir’de İngilizce, yabancı dil sayılmaktadır ve ortaokulda öğretilmektedir. Cezayir üniversitelerinde eğitim dili Arapça olmaktadır fakat fen bilimleri Fransızca olmaktadır.

Cezayir'de bir eğitim programına katılacak yabancı ülke vatandaşlarının Cezayir öğrenci vizesi alması gerekmektedir. Cezayir öğrenci vizesi, Cezayir'deki bir eğitim kurumuna başvurmuş ve kurum tarafından kabul edilmiş kişilere verilen bir vize türü olmaktadır ve Cezayir öğrenci vizesi almak isteyen kişilerin yeterli finansal kaynağa sahip olması gerekmektedir.

Vizem.net, Türkiye'den Cezayir'e eğitim alma amacıyla gidecek kişilere Cezayir öğrenci vizesi başvuru sürelerinde tam kapsamlı danışmanlık hizmeti sunan akredite kuruluştur.

Ön bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Cezayir Öğrenci Vizesi Başvuru Şartları Nelerdir?

Cezayir öğrenci vizesi başvuru şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuru sahibinin tam zamanlı bir program için Cezayir’deki bir eğitim kurumundan kabul almış olması ve kabul mektubu sunması gerekmektedir.
 • Cezayir’de eğitim almak için yeterli finansal kaynağa sahip olmak gerekmektedir.
 • Alınacak eğitim kursu için harç ödenmesi gereken durumlarda harcın ödendiğini kanıtlayan bir makbuza sahip olmak gerekmektedir.
 • Cezayir özel sağlık sigortası yaptırılması gerekmektedir.
 • Cezayir’de alınacak eğitim bittikten sonra vatandaşı olunan ülkeye geri dönme niyetinde olunması gerekmektedir.

Cezayir Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Cezayir öğrenci vizesine başvurabilmek için öncelikle Cezayir’deki bir eğitim kurumuna başvurulması, kuruma kabul edilmiş olunması ve sonrasında öğrenci vizesi başvuru işlemlerinin başlatılabilmesi için eğitim alınacak kurum tarafından başvuru sahibine kabul mektubu gönderilmesi gerekmektedir.

Cezayir öğrenci vizesi için kabul mektubu alındıktan sonra, Türkiye’deki Cezayir dış temsilciliklerinden öğrenci vizesi için randevu alınması, randevu gününe kadar gerekli evrakların hazırlanması ve randevu günü geldiğinde şahsen konsolosluğa giderek evrak teslimi yapılması gerekmektedir.

Vize başvurusunun onaylanması durumunda başvuru sahibine Cezayir öğrenci vizesi verilmektedir.

Cezayir Öğrenci Vizesi için Başvuru Nereye Yapılır?

Cezayir öğrenci vizesi için başvuru, şahsen ya da akredite acenteler aracılığıyla Cezayir Ankara Büyükelçiliğine ya da İstanbul Cezayir Başkonsolosluğuna yapılmaktadır.

Cezayir Öğrenci Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Cezayir öğrenci vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Son 10 yılda alınmış, en az 6 ay daha geçerliliği ve en az 2 adet boş sayfası bulunan pasaport sunulması gerekmektedir.
 • Fotoğraf: 35 x 45 mm boyutlarında, son 3 ayda çekilmiş, beyaz fonlu iki adet fotoğraf sunulması gerekmektedir.
 • Cezayir vize başvuru formu: Başkonsolosluğun internet sitesinden veya Facebook hesabından indirilip bilgisayarda doldurulan iki adet vize başvuru formunun çıktılarının alınması, tarih atılması ve imzalanması gerekmektedir.
 • Eğitim kayıt belgesi: Eğitim yapılan kurum tarafından başvuru sahibine yollanması ve başvuruda sunulması gerekmektedir.
 • Finansal yeterlilik kanıtı: Öğrenim ve yaşam masraflarını karşılayacak miktarda finansal kaynağa sahip olunduğunu kanıtlayan belgeler veya burs belgesi sunulması gerekmektedir.
 • Harç makbuzu: Cezayir öğrenci vizesi harç ücretinin ödenmesi ve makbuzun sunulması gerekmektedir.

Cezayir Öğrenci Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Cezayir öğrenci vize başvuru formu, Cezayir Konsolosluğu üzerinden indirildikten sonra bilgisayar ortamında eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulmaktadır.

Cezayir öğrenci vize başvuru formunda; başvuru sahibine ait kişisel bilgiler, pasaport bilgileri, iletişim bilgileri gibi bölümler yer almaktadır ve form doldurulurken sağ üst kısımdaki vize türü kutucuğuna “öğrenci”, gidiş sebebi kısmına “eğitim” ifadelerinin yazılması gerekmektedir.

Cezayir öğrenci vizesi form doldurma işleminin tamamlanmasının ardından formun 2 adet çıktısının alınması, tarih atılması, imzalanması ve ilgili kısma fotoğraf eklenmesi gerekmektedir.

Cezayir öğrenci vize başvuru formu, yanlış veya eksik doldurulması halinde hem vize reddine hem de bir daha Cezayir'den vize alamamaya sebebiyet verebilmektedir.

Cezayir öğrenci vizesi için başvuru formu görseli aşağıda verilmiştir.

Cezayir Öğrenci Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Cezayir Öğrenci Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Cezayir Eğitim Vizesi için Kabul Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Cezayir eğitim vizesi için kabul mektubunun, eğitim alınacak kurum tarafından öğrenci adına gönderilmesi, imzali ve mühürlü olması ve içeriğinde öğrencinin bilgileri, kabul edilen eğitim programının adı, programın başlangıç ve bitiş tarihleri gibi bilgilere yer vermesi gerekmektedir.

Cezayir Öğrenci Vizesi için Sağlık Sigortası Yaptırılmalı Mıdır?

Cezayir öğrenci vizesi başvurusu için seyahat sağlık sigortası zorunluluğu, başvuru sahibinin milliyetine bağlı olarak değişmektedir.

T.C. vatandaşlarının vize almak için Cezayir seyahat sağlık sigortası yaptırma zorunluluğu bulunmamaktadır ancak Cezayir sağlık sigortası talep edilmese bile alınacak eğitim süresince yaşanabilecek sağlık problemlerine ve beklenmedik olaylara önlem amaçlı olarak yaptırılması tavsiye edilmektedir.

Vizem.net danışmanlık hizmeti alınara başvurulan Cezayir öğrenci vizelerinde tam kapsamlı sağlık sigortası Vizem.net'in sigorta birimi tarafından 2022 yılı için en uygun fiyat garantisi ile yaptırılmaktadır.

Güncel fiyat bilgisi için: 0850 241 1868

Cezayir Öğrenci Vize Başvurusu için Randevu Nasıl Alınır?

Cezayir öğrenci vize başvurusu için randevu, Ankara Cezayir Büyükelçiliği ile e-posta ya da telefon yoluyla iletişime geçilerek alınabilmektedir fakat başvuru sahiplerinin Fransızca veya Arapça iletişim kurması gerekmektedir.

Cezayir İstanbul Başkonsolosluğuna yapılacak öğrenci vizesi başvurularında ise randevu alınmasına gerek olmamaktadır, hafta içi 09:00-11:00 saatleri arasında İstanbul Cezayir Başkonsolosluğuna vize dosyasının teslimi ile başvuruda bulunulabilmektedir.

Cezayir Öğrenci Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Cezayir öğrenci vizesi başvuru ücreti, 90 günü aşmayan vizeler için 105 euro olurken; 90 günü aşan vizeler için 125 euro olmaktadır.

Cezayir öğrenci vizesi başvuru ücretinin, randevu esnasında dış temsilcilik vize birimine yapılması gerekmektedir fakat Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda, başvuru ücreti doğrudan dış temsilciliğin banka hesabına yatırılmaktadır.

2022 yılında Cezayir öğrenci vizesi başvurularında; vize harcı, başvuru formu doldurma, otel ve uçak rezervasyonları, seyahat sağlık sigortası, gerekli görüldüğü durumlarda yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti dahil olmak üzere toplam masraflar ortalama 180- 210 euro tutmaktadır.

Cezayir Öğrenci Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Cezayir öğrenci vizesi, ortalama 10- 20 iş günü içinde çıkmaktadır.

Cezayir öğrenci vizesi sonuçlandırılma süresi, yanlış veya eksik belge teslim edilmesi halinde uzayabilmektedir.

Cezayir Eğitim Vizesi Ne Kadar Süreliğine Verilir?

Cezayir eğitim vizesi süresi, alınacak eğitim programı süresine göre belirlenmektedir.

Cezayir Öğrenci Vizesinin Geçerlilik Süresi Uzatılabilir Mi?

Cezayir öğrenci vizesinin geçerlilik süresi uzatılabilmektedir.

Cezayir öğrenci vizesini uzatmak için, başvuru sahibinin vizesi bitmeden en az 15 gün öncesinde Cezayir Yabancılar Bürosu’na (Bureau des Étrangers) gitmesi gerekmektedir.

Cezayir öğrenci vizesini uzatmak isteyen kişinin vizenin uzatılması için geçerli bir nedeninin bulunması, Cezayirli birinden davet mektubu alması ve davet mektubunu yazan kişinin Cezayir vize uzatma işlemleri yapılırken başvuru sahibiyle beraber Yabancılar Bürosu’nda bulunması gerekmektedir.

Öğrenci Vizesi İle Cezayir'de Çalışılabilir Mi?

Evet, öğrenci vizesi ile Cezayir’de çalışılabilmektedir.

Öğrenci vizesi ile Cezayir’de çalışma imkanı, sadece part time olarak verilmektedir ve başvuru sahibi kütüphane, kafe, alışveriş merkezi gibi yerlerde çalışabilmektedir.

Cezayir'de Öğrencilerin Yaşam Masrafları Nasıldır?

Cezayir’de öğrencilerin yaşam masrafları, ortalama aylık kirasız olarak 52.065 Cezayir dinarı (6785 TL) olarak hesaplanmaktadır.

Cezayir’de ucuz bir restoranda yemek yemek 300 Cezayir dinarı (40 TL) olurken, McDonald’s gibi zincir bir fast food restoranında yemek 450 Cezayir dinarı (60 TL) olmaktadır. Cezayir’de evde yemek hazırlamak isteyenler için bir düzine yumurta 182 Cezayir dinarı (24 TL), 1 litre süt 103 Cezayir dinarı (14 TL), 1 adet ekmek 22 Cezayir dinarı (3 TL), 1 kilogram tavuk fileto 556 Cezayir dinarı (77 TL) ve bir kilogram elma 317 Cezayir Dinarı (42 TL) olarak belirlenmektedir.

Cezayir’de öğrenci için tek yön otobüs bileti 25 Cezayir dinarı (4 TL) olurken, aylık otobüs bileti 1500 Cezayir dinarı (196 TL), taksi ile yolculuk kilometre başı 70 Cezayir dinarı (9 TL) olmaktadır ve 1 litre benzin 42 Cezayir dinarı (5.5 TL) tutmaktadır.

Cezayir ev kiraları, şehir merkezinde 1+1 bir ev için 22.080 Cezayir dinarı (2886 TL) olurken, merkez dışında 1+1 bir ev için 14.533 Cezayir dinarı (1900 TL) olmaktadır. Öğrenciler için bir aylık Cezayir'de yaşam masrafları, kira dahil ortalama 9000 TL olmaktadır.

Cezayir'de Eğitim İmkanlarının En Fazla Olduğu Şehirler Hangileridir?

Cezayir’de eğitim imkanlarının en fazla olduğu şehirler Setif, Cezayir ve Oran’dır.

Cezayir’in en iyi üniversitesine sahip olan Setif, ülkenin ticaret başkenti olarak da kabul edilmektedir ve yaşam masraflarının düşüklüğü sebebiyle tercih edilmektedir.

Ülkenin adıyla aynı isme sahip başkent Cezayir, ülkenin en gelişmiş şehri olmaktadır ve güzel mimarisine ek olarak tarihi sokakları sebebiyle de tercih edilmektedir.

Cezayir’in en iyi ikinci üniversitesine sahip olan Oran, deniz kenarında olması, Osmanlı döneminden kalma tarihi mimariye sahip olması ve Erasmus öğrencileri tarafından yoğun ilgi görmesi sebebiyle Cezayir şehirleri arasında en çok ziyaret edileni olmaktadır.

Cezayir'de Eğitim Alınabilecek En İyi Üniversiteler Hangileridir?

Cezayir'de Eğitim Alınabilecek En İyi Üniversiteler Hangileridir?
Cezayir'de Eğitim Alınabilecek En İyi Üniversiteler Hangileridir?

Cezayir’de eğitim alınabilecek en iyi üniversiteler aşağıda listelenmiştir.

 • Huari Bumedyen Fen ve Teknoloji Üniversitesi (Université des Sciences et de la Technologie Houari Boumediene)
 • Mohamed Boudiaf M'sila Üniversitesi (Université Mohamed Boudiaf de M'sila)
 • Abou Bakr Belkaïd Üniversitesi (Université Abou Bekr Belkaid de Tlemcen)
 • Setif Ferhat Abbas Üniversitesi (Université Ferhat Abbas de Sétif)
 • Konstantin Üniversitesi (Université Frères Mentouri de Constantine)
 • Béjaïa Üniversitesi (Université Abderrahmane Mira de Béjaia)
 • Tizi Ouzou Mouloud Mammeri Üniversitesi (Université Mouloud Maameri de Tizi Ouzou)
 • Oran Üniversitesi (Université Ahmed Ben Bella d'Oran)

Times World Ranking 2020 sıralamasına göre Cezayir üniversiteleri arasında en iyi üniversite olan Setif Ferhat Abbas Üniversitesi dünyanın en iyi 500- 600 üniversitesi arasında yer alırken, Oran Üniversitesi 600- 800, ve Béjaïa Üniversitesi en iyi 1200 üniversitesi arasında yer almaktadır.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: