Cezayir Vatandaşlığı

Cezayir Vatandaşlığı Başvuru Şartları ve İşlemleri

Cezayir Vatandaşlık Kanunu; kimlerin hangi durumlarda Cezayir vatandaşı olabileceği, hangi durumlarda vatandaşlığı kaybedeceği, hangi şartlarla vatandaşlık alınabileceği ve çifte vatandaşlık gibi konularda düzenlemeler içeren bir kanundur. Cezayir Vatandaşlık Kanunu, Cezayir Anayasası tarafından düzenlenmektedir ve vatandaşlık konusunda karar yetkisi Adalet Bakanlığı’na aittir.

Cezayir vatandaşlığı; doğum, soybağı veya başvuru yoluyla alınabilmektedir ve Cezayir vatandaşlığının 51 ülkeye vizesiz giriş sağlamasıyla beraber dünyanın en güçlü 50. pasaportu olması gibi avantajları bulunmaktadır.

Cezayir Vatandaşlık Şartları Nelerdir?

Cezayir vatandaşlık şartları aşağıda listelenmiştir.

  • Cezayir’de en az 7 yıl yaşamış olmak veya annesi ya da babası Cezayir vatandaşı olup Cezayir dışında doğanlar için en az 18 ay Cezayir’de yaşamış olmak
  • Cezayir yasalarına saygılı bir birey olmak
  • Herhangi bir bulaşıcı hastalık taşımamak
  • En az 21 yaşında olmak
  • Adli sicil kaydında herhangi bir suç bulundurmamak
  • Cezayir’de yaşamaya uygun olmak ve Cezayir halkına uyum sağlayabilecek olmak
  • Cezayir’de yaşamak için yeterli finansal kaynağa sahip olmak

Cezayir Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Cezayir vatandaşlığı, 3 yolla alınabilmektedir.

Cezayir vatandaşlığı alınabilecek yollar aşağıda listelenmiştir.

  • Doğum yoluyla Cezayir vatandaşlığı
  • Soybağı yoluyla Cezayir vatandaşlığı
  • Başvuru yoluyla Cezayir vatandaşlığı

Doğum Yoluyla Cezayir Vatandaşı Nasıl Olunur?

Doğum yoluyla Cezayir vatandaşlığı alabilmek için, Cezayir uyruklu en az bir ebeveyne sahip olup Cezayir’de doğmak veya Cezayir topraklarında doğup ebeveynleri bilinmeyen bir çocuk olmak gerekmektedir.

Cezayir topraklarında doğup ebeveynleri bilinmeyen bir çocuk, 17 yaşına kadar kökenini bulması ve kökenine sahip olduğu ülkenin vatandaşı olmaya karar vermesi halinde Cezayir vatandaşı sayılmamaktadır.

Soybağı Yoluyla Cezayir Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Soybağı yoluyla Cezayir vatandaşlığı alabilmek için, Cezayirli bir babanın çocuğu olmak veya Cezayirli bir annenin ve bilinmeyen ya da vatansız bir babanın çocuğu olmak gerekmektedir.

Soybağı yoluyla Cezayir vatandaşlığı alabilmek için ebeveyn kriterini karşılayan kişilerin hangi ülkede doğduğu önemli olmamaktadır, Cezayir dışında doğmaları halinde 18 ay Cezayir’de yaşadıktan sonra vatandaşlık alınabilmektedir.

Başvuru Yoluyla Cezayir Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Başvuru yoluyla Cezayir vatandaşlığı, uzun süreli bir Cezayir vizesi ile Cezayir'de belli bir süre yaşadıktan sonra vatandaşlığa başvurulmasıyla alınmaktadır.

Başvuru yoluyla Cezayir vatandaşlığı alabilmek için; 21 yaşından büyük olmak, Cezayir’de en az 7 yıl yaşamış olmak, Cezayir yasalarına saygılı olmak, herhangi bir bulaşıcı hastalık taşımamak, adli sicil kaydında herhangi bir suç bulundurmamak, Cezayir halkına uyum sağlayabilecek olmak ve Cezayir’de yaşamak için yeterli finansal kaynağa sahip olmak gerekmektedir.

Cezayir Vatandaşı İle Evlilik Yoluyla Vatandaşlık Alınabilir Mi?

Evet, Cezayir vatandaşı ile evlilik yoluyla Cezayir vatandaşlığı alınabilmektedir.

Bir Cezayir vatandaşı ile evlenen kişiler, aile vizesi alarak Cezayir'e gelebilmekte ve eşleri ile birlikte yaşayabilmektedir. Cezayir aile vizesi ile Cezayir'e gelen yabancı uyruklu kişiler, en az 3 yıllık bir evliliğe sahip olduktan ve en az 2 yıl Cezayir’de yaşadıktan sonra vatandaşlığa başvurabilmektedir.

Cezayir Vatandaşlık Başvurusu Nereye Yapılır?

Cezayir vatandaşlık başvurusu, yurt dışında yaşayanlar için Cezayir Büyükelçiliği ve Konsolosluğuna, Cezayir’de yaşayanlar için Adalet Bakanlığı’na yapılmaktadır.

Cezayir Vatandaşlık Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Cezayir vatandaşlık başvurusu, Adalet Bakanlığı başvuruyu aldıktan sonraki 12 ay içerisinde sonuçlanmaktadır fakat başvuru yoluyla vatandaşlık için belirli bir süre bulunmamaktadır.

Cezayir Vatandaşı Olmanın Avantajları Nedir?

Cezayir vatandaşı olmanın avantajları arasında Cezayir’in, Afrika'daki konumunun avantajlı olması ve Avrupa'ya yakınlığıyla bilinen bir ülke olması, Art on Capital'in Pasaport Endeksine göre Cezayir’in, dünyanın en güçlü 50. pasaportuna sahip olması, Cezayir vatandaşlarının 51 ülkeye vizesiz giriş yapabilmesi ve Cezayir’in, vatandaşı olan işsiz gençlere iş bulana kadar aylık maaş vermesi yer almaktadır.

Cezayir Pasaportu Avantajlı Mıdır?

2019 Art on Capital Pasaport Endeksine göre Cezayir, dünyanın en güçlü 50. pasaportuna sahiptir ve Cezayir vatandaşları 51 ülkeye vizesiz giriş yapabilmektedir.

Türkiye pasaportuna sahip vatandaşlar için vizesiz giriş yapılabilecek ülke sayısı ise 110 olmaktadır. Türkiye'den Cezayir'e göçmen olarak gidip vatandaşlık alan bir kişi için serbest dolaşım hakkı azaldığından, Türkiye vatandaşlarının Cezayir pasaportu alması avantajlı olmamaktadır.

Cezayir Pasaportu İle Kaç Ülkeye Vizesiz Gidilebilir?

Cezayir pasaportu ile toplamda 51 ülkeye vizesiz gidilebilmektedir.

Cezayir pasaportu ile vizesiz gidilebilecek ülkeler arasında; Ekvador, Dominik Cumhuriyeti, Katar, Gine, Malezya, Moritanya, Fas gibi ülkeler bulunmaktadır.

Cezayir Pasaportu İle Fransa'ya Vizesiz Gidilebilir Mi?

Hayır, Cezayir pasaportu ile Fransa'ya vizesiz gidilememektedir.

Cezayir vatandaşlarının Fransa'ya yapacakları seyahatlerinin öncesinde Fransa Schengen vizesi almaları gerekmektedir.

Cezayir Çifte Vatandaşlık Verir Mi?

Cezayir, çifte vatandaşlık vermemektedir.

Cezayir Vatandaşlık Kanunu’nda çifte vatandaşlık hükmü bulunmamaktadır. 1963 yılında şekillendirilen Vatandaşlık Kanunu'nda konuyla ilgili herhangi bir hükme yer verilmemektedir fakat 1970 yılında vatandaşlığa kabul sürecinin tamamlanması için diğer vatandaşlıklardan vazgeçilmesini gerektiren bir hüküm eklenmiştir.

2005 yılında Vatandaşlık Kanunu'ndan diğer vatandaşlıklardan vazgeçilme maddesi kaldırılmıştır fakat çoğu durumda Cezayir çifte vatandaşlığı kabul etmemektedir.

Cezayir Vatandaşlığı Hangi Durumlarda Kaybedilir?

Cezayir vatandaşlığı; Cezayir vatandaşlığına alınan kişinin Cezayir Hükümeti tarafından üyelik talebinde bulunulmasına rağmen kabul edilmemiş bir şirkette istihdam edilmesi durumunda, Cezayir vatandaşlığına alınan kişinin yurt dışı veya Cezayir’de beş yıl veya daha fazla hapis cezasına çarptırıldığı durumlarda ve vatandaşlığa alınmış kişinin Cezayir'in çıkarlarıyla bağdaşmayan eylemlerde bulunduğu durumlarda kaybedilmektedir.

Başka bir ülkenin vatandaşlığına geçmek isteyen kişiler, Cezayir çifte vatandaşlık vermediğinden Cezayir vatandaşlığını kaybetmektedir.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: