Cezayir Turist Vizesi

2023'te Cezayir Turist Vizesi Başvuru İşlemleri ve Gerekli Evraklar

Cezayir’e turistik bir seyahat planlayan yabancı uyruklu kişiler, vize muafiyeti kapsamında olmadıkları sürece Cezayir turist vizesi almak zorundadır. Cezayir turist vizesi, turistik amaçlarla kısa süre için ülkeye giriş yapmak isteyen kişilerin verilen bir ülkeye giriş iznidir.

2016 yılı verilerine göre Cezayir yıllık ortalama 2 milyon turist ağırlamaktadır. Afrika kıtasında bulunan Cezayir, turistler için çok farklı gezi rotalarına sahip olmasa da Akdeniz’e olan kıyısı ile güzel plajlarda güneşlenme imkanı sunmaktadır.

Cezayir, Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde Fransızlara karşı kaybettiği önemli bir Afrika toprağı olması yönüyle Türk ve İslam tarihine ait önemli yapılara sahiptir. Cezayir sahip olduğu din çeşitliliği ile pek çok dini mimari yapıya sahiptir; Notre Dame Katedrali ve Emir Abdelkader Camii önemli dini yapılara örnektir. Cezayir’in en çok turist çeken yerleri; Kasbah, Le Jardin d’essai du Hamma, Afrika Notre Dame Katedrali, Fort Santa Cruz’dur.

Son 5 yıl içinde danışmanlık hizmeti verdiği 376 Cezayir vize başvurusundan 369'u onaylanan akredite kuruluş Vizem.net, Türkiye'deki en yüksek onaylanma skoruna sahiptir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

T.C. Vatandaşlarının Cezayir Turist Vizesi Alması Gerekir Mi?

Umuma mahsus pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Cezayir seyahatleri için Cezayir turist vizesi almak zorundadır.

Hususi pasaport, hizmet pasaportu ve diplomatik pasaporta sahip Türk vatandaşlarının 90 güne kadar olan Cezayir seyahatlerinde Cezayir turist vizesi alma zorunluluğu yoktur; bu kişilerin 90 günden uzun sürecek Cezayir seyahatleri için vize almaları zorunludur.

Cezayir Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Cezayir turist vizesi, vize için gerekli olan evrakların hazırlandıktan sonra, vize randevusu alınarak şahsen ya da akredite acenteler aracılığıyla Ankara Cezayir Büyükelçiliğine ya da randevu almadan İstanbul Cezayir Başkonsolosluğuna evrakların teslimi ile yapılan başvurunun ardından alınabilmektedir.

Vizem.net ile yapılan Cezayir turistik vize başvurularında, başvuruda bulunan kişinin yalnızca Cezayir turist vizesi için gerekli evrakları Vizem.net ofisine teslim etmesi başvuruda bulunmuş olması için yeterli olduğundan başvuruda bulunan kişinin dış temsilciliğe şahsen gitmesine gerek yoktur.

Cezayir Turist Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Cezayir turist vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Cezayir vize başvuru formu: İki kopya olmak üzere, üstünde başvuruda bulunan kişinin ıslak imzası ya da eğer Cezayir turist vizesine başvuran kişi reşit değilse yasal temsilcisinin ıslak imzası bulunan, Cezayir turist vizesi işlemlerini başlatan form sunulmalıdır.
 • Pasaport: En az 6 ay geçerliliği bulunan pasaporta sahip olunmalıdır.
 • Fotoğraf: Cezayir turist vizesine başvuruda bulunan kişiye ait son 3 ay içinde çekilmiş, beyaz arka planlı, kişinin yüzünün net göründüğü, herhangi bir aksesuar olmayan 2 adet biyometrik fotoğraf sunulmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası: Vize başvuru sahibi adına yapılan bir sağlık sigortası bulunmalıdır.
 • Ulaşım belgeleri: Başvuru sahibinin Cezayir’e giriş ve çıkış tarihlerini gösteren biletler veya rezervasyon belgeleri sunulmalıdır.
 • Vize ücreti: Cezayir turistik vize ücreti ödenmeli ve mevcutsa dekontu beyan edilmelidir.
 • İstihdam kanıtı: Cezayir’e turist olarak seyahat edecek kişinin çalıştığı yerden aldığı çalışma durumunu gösteren belge, Arapça veya Fransızca tercüme edilerek sunulmalıdır.
 • Finansal kanıt: Cezayir’de turist olarak bulunacak kişinin seyahatini, konaklamasını ve ülkeden ayrılış masraflarını karşılayacak maddi durumu olduğu kanıtlayan banka dökümanları veya maaş bordrosu gibi belgeler sunulmalıdır.
 • Davet mektubu: Kişi, Cezayir’e davet edilmiş ise yetkili makamlarca onaylanmış davet mektubu, davet edenin kimlik fotokopisi ile birlikte beyan edilmelidir.
 • Konaklama kanıtı: Cezayir’de bulunulacak süre boyunca konaklanacak olan oteli gösteren, yetkili makamdan onaylanmış konaklama belgesi sunulmalıdır.

Yukarıda listelenen belgeler, standart başvurularda talep edilen Cezayir vize evraklarıdır. Gerekli görülen evraklar, vize başvurusunda bulunan kişinin yaşına ve mesleğine bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Cezayir Turistik Vize Formu Nasıl Doldurulur?

Cezayir turistik vize başvuru formu, Cezayir Konsolosluğunun internet sitesi üzerinden indirilip bilgisayar ortamında doldurulmalıdır. Cezayir turistik vize başvuru formu, diğer tüm vizelerde de olduğu gibi eksiksiz doldurulmalı ve doğru bilgiler içermelidir.

Eksik ya da yanlış bilgilerle doldurulan başvuru formları, vize başvurusu reddine ve bir daha Cezayir’e vize alınamamasına sebebiyet vermektedir.

Cezayir turist vizesi başvuru formunda; ad, soyad, doğum tarihi, medeni durum gibi kimlik bilgileri, eş ve çocukların bilgileri, pasaport türü, başvuran kişinin mesleği, ülkeye giriş ve çıkış tarihleri, ülkeye gidiş amacı, ülkede kalınacak yerin adresi, başvuran kişinin iletişim bilgileri, Cezayir’de bulunma geçmişi bilgileri bölümlerinden oluşmaktadır. Cezayir turist vizesi başvuru formu online olarak doldurulduktan sonra çıktısı alınıp imzalanmalı ve vize başvuru merkezine teslim edilmelidir.

Cezayir turistik vize başvuru formu aşağıda verilmiştir.

Cezayir Turistik Vize Formu Nasıl Doldurulur?
Cezayir Turistik Vize Formu Nasıl Doldurulur?

Cezayir Turist Vizesi için Banka Hesabında Ne Kadar Olmalıdır?

Cezayir turist vizesi başvuru evrakları arasında Cezayir’de bulunmak için yeterli paraya sahip olunduğunu gösteren banka dökümanı yer alsa da banka hesabında bulunması gereken net bir meblağ belirtilmemektedir.

Vize başvurularında banka hesaplarına kolayca erişim sağlanabilmesi ve geçmiş banka işlemlerinin düzenli olması yeterli görülmektedir.

Cezayir Turistik Vize için Otel Rezervasyonu Nasıl Yaptırılır?

Cezayir turistik vize için otel rezervasyonu, konaklamak için oda rezervasyonu yapılan otelden alınan, Cezayir turistik vize başvurusunda bulunan kişinin tam adını, otele giriş ve çıkış tarihlerini, otelin adresini, otelin iletişim bilgilerini ve kullanılan otel rezervasyon numarasını içeren bir mektup ile gösterilmektedir.

Cezayir turistik vize başvurusunda sunulan vize için konaklama rezervasyonu belgesinin, kişinin bulunacağı bölgede yetkili olan kurum tarafından onaylı olması ve 3 ayı geçmemesi gereklidir. Büyükelçilik ve konsolosluklar vizenin gecikmesi ya da reddedilmesi durumunda otele ödenen kaporanın iadesini sağlayan otellere rezervasyon yapılmasını tavsiye etmektedir.

Cezayir Turist Vizesi için Sağlık Sigortası Nasıl Olmalıdır?

Cezayir turist vizesi için sağlık sigortası, acil durumlar, uçuş ertelenmesi, uçuşta ya da seyahat sırasında yaşanabilecek rahatsızlık, sakatlanma ve ölüm gibi durumları kapsayacak nitelikte olmalıdır. Cezayir turist vizesi seyahat sağlık sigortası, acil tıbbi bakım ya da acil hastane bakımı gibi tıbbi nedenlerle ülkeye geri gönderilme masraflarını karşılamalıdır. Cezayir turistik vize için alınan seyahat sağlık sigortası, vizenin geçerlilik tarihlerinin ve seyahat süresinin tamamında geçerli olmalıdır.

Akredite acente Vizem.net'in sigorta birimi aracılığıyla Cezayir için seyahat sağlık sigortası 2022 yılında en uygun fiyat garantisi ile yaptırılmaktadır.

Güncel fiyatlar için: 0850 241 1868

Cezayir Turistik Vize Başvurusu için Randevu Nasıl Alınır?

Cezayir turistik vize randevusu Ankara Cezayir Büyükelçiliği ile e-posta ya da telefon aracılığıyla iletişime geçilerek alınabilmektedir. Başvuru sahipleri, Cezayir turistik vize başvurusu için randevu alırken Arapça ya da Fransızca konuşmak zorundadır.

İstanbul Cezayir Başkonsolosluğuna yapılacak vize başvurularında randevuya gerek yoktur. Cezayir turistik vize başvurusu, hafta içi 09:00-11:00 saatlerinde İstanbul Cezayir Başkonsolosluğuna vize evraklarının teslim edilmesi ile yapılabilmektedir.

Cezayir Turist Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

2022 yılında 1 aylık Cezayir turist vizesi başvuru ücreti 40 euro ve 3 aylık Cezayir turist vizesi ücreti 100 eurodur.

Cezayir turist vizesi ücreti, vize randevusu sırasında dış temsilciliğe ait vize birimine ödenir. Vizem.net aracılığıyla yapılan başvurularda, başvuru harcı Vizem.net vize danışmanları tarafından doğrudan dış temsilciliğe aktarılmaktadır.

2022 yılında yapılan Cezayir turist vizesi başvurularında; vize harcı, başvuru formu doldurma, otel ve uçak rezervasyonları, seyahat sağlık sigortası ve gerek varsa yeminli tercüman ve danışmanlık ücretinin toplam tutarı yaklaşık ortalama 110 euro ile 185 euro arasındadır.

Cezayir Turistik Vize Kaç Günde Çıkar?

Cezayir turistik vizesi genellikle 10-20 iş günü içerisinde çıkar. Cezayir vize işlem süreleri, büyükelçilik ya da konsolosluk ofisine bağlıdır ve vize değerlendirme süresi için en doğru bilgi dış temsilcilikten alınır.

Herhangi bir eksik ya da yanlış belge sunma durumu, vize sürecinin uzamasına hatta vize başvurusunun iptal olmasına neden olabilmektedir.

Cezayir'e Turist Vize Süresi

Cezayir’de turist vizesi genellikle 90 günlük, yani 3 aylık verilmektedir; ülkeye giriş ve çıkış yapılmasına izin verilen tarihler vizede belirtilmektedir.

Vizenin izin verdiği son tarihe kadar Cezayir’den çıkış yapılmalıdır. Cezayir’de vize süresini aşan sürelerde bulunulması ciddi sorunlara yol açmaktadır.

Cezayir Turist Vizesi Uzatılabilir Mi?

Cezayir turist vizesinin uzatılması mümkündür. Cezayir’de bulunmak için kullanılan geçerli vizenin süresi dolmadan en az 15 gün önce Cezayir’deki Yabancılar Bürosu’na gidilerek, Cezayir vize uzatma başvurusunda bulunulması mümkündür.

Vize uzatma işlemi için geçerli bir sebep ile Cezayir’den bir davetiye sunulmalıdır. Cezayir turist vizesini uzatma işlemi için Cezayir’e turisti davet kişinin bir davet mektubu yazması ve Cezayir vize uzatma başvurusunda da kişinin yanında bulunması gerekmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Cezayir turist vizesi ve turistik Cezayir seyahati hakkında en sık sorulan sorulara ve yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Turistlere Cezayir'e Girişte Uygulanan Covid-19 Önlemleri Nelerdir?

Turistlere Cezayir’e girişlerde, Covid-19 önlemleri kapsamında herhangi bir karantina uygulaması bulunmamaktadır. Cezayir’e seyahat eden kişilerin ülkeye giriş tarihinden en fazla 9 ay önce uygulanan aşıyı gösteren aşı sertifikasını sunması gerekir.

Aşı sertifikası bulunmayan kişiler, Cezayir’e girmeden 72 saat öncesinde alınan negatif PCR test sonucunu beyan etmek zorundadır. Cezayir’e varışlarda yapılan antijen testi uygulamasına ise 20 Mart 2022 tarihinde son verilmiştir.

Turist Vizesi İle Cezayir'de Ticari Faaliyetlerde Bulunulabilir Mi?

Turist vizesi ile Cezayir’de ticari faaliyetlerde bulunulamaz. Cezayir’de ticari amaçlarla bulunmak isteyen kişilerin Cezayir’den davetiye almak suretiyle, Cezayir ticari vizesi için başvuru yapmaları gereklidir.

İş insanları, şirket sahipleri ve temsilcileri ya da yabancı şirket çalışanlarının iş seyahati amacıyla Cezayir’e yapacakları seyahatlerde, seyahat amacına uygun Cezayir ticari vize almaları gereklidir.

Cezayir'e Turist Olarak Gidip Çalışmak Mümkün Müdür?

Cezayir’e turist olarak gidip çalışmak mümkün değildir. Cezayir turist vizesi hamiline, ülkede çalışma hakkı sunmaz. Cezayir’de çalışmak isteyen kişilerin, ülkedeki bir şirket ya da kurumdan iş teklifi almış olmaları ve ardından Cezayir çalışma vizesi almaları gereklidir.

Cezayir 90 günü aşmayacak şekilde çalışmak isteyen kişilere verilen çalışma vizesi türü iken, Cezayir’de 90 günden daha uzun süreli olarak çalışmak isteyen yabancıların Cezayir çalışma vizesi ve devamında çalışma izni almaları gereklidir.

Cezayir Seyahatinde Gezilmesi Gereken Şehirler Hangileridir?

Cezayir Seyahatinde Gezilmesi Gereken Şehirler Hangileridir?
Cezayir Seyahatinde Gezilmesi Gereken Şehirler Hangileridir?

Cezayir’de gezilecek yerlerin başında Akdeniz kıyısında yer alan kentlerden biri olan Vahran bulunur. Vahran tarihi milattan önce 2. yüzyıla kadar dayanır ve şehir Endülüslüler, Kartacalar, İspanyollar, Osmanlılar gibi büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Albert Camus’un Veba adlı romanıyla tanınan Vahran, El Bahia plajları, Mers El-Kebir, Ain El-Turck, Bousfer, Corales, Les Andaluses gibi Akdeniz plajlarına sahiptir. Oran adıyla da bilinen Vahran’da, Santa Cruz-Notre Dame Bazilikası, İbn Badis bölgesi, Medina Djedida, Ain Franin Köyü ve Murdjadjo kültürel amaçlarla gezmek isteyen turistlerin tercih ettiği lokasyonlardır.

Afrika’nın en büyük ülkesi olan Cezayir’in başkenti Cezayir kenti, ülkenin en çok ziyaret edilen kentlerindendir. Başkent Cezayir, Akdeniz kıyısında yer alması, Osmanlı ve Fransız mimarisinin izlerini taşıması, gelenekselliğin, modernizmin ve kolonizmin buluşma noktası olmasıyla en çok turist çeken Cezayir şehirleri arasında yer almaktadır. Notre Dame Katedrali, La Grande Poste d’Alger, Le Jardin d’Essai du Hamma, Kasbah, Makam El Cahit ve Camii El Cedid kentte turistlerin ziyaret ettiği başlıca yerlerdir.

Başkent Cezayir ve Vahran kentlerinden sonra ülkenin en büyük 3. kenti olan Konstantin, ülkenin kuzeybatısında, Akdeniz’den 80 kilometre kadar içerde derin bir vadide yer almaktadır. Adını M.S. 313 yılında İmparator Büyük Konstantin’den alan Konstantin şehri, Gantaret El Hıbab diğer adıyla Sidi-M’Cid gibi birçok büyük köprüye sahiptir. Soumma ve Massinissa Mozoleleri ile Ahmet Bey Sarayı’nın yanı sıra, kentin en önemli müzesi Musée National Cirta ve Ben Badis Camii kentin başlıca turistik yerlerindendir.

Cezayir'de Görülmesi Gereken Turistik Yerler Nerelerdir?

Cezayir'de Görülmesi Gereken Turistik Yerler Nerelerdir?
Cezayir'de Görülmesi Gereken Turistik Yerler Nerelerdir?

Cezayir’de görülmesi gereken turistik yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Şehitler Anıtı, Cezayir
 • Jardin d'Essai du Hamma,Mohamed Belouizdad
 • Cezayir Kasbahı, Cezayir
 • Büyük Cami (Cezayir Ulu Cami), Cezayir
 • Afrika Notre Dame Katedrali, Cezayir
 • Keçiova Cami, Cezayir
 • M’Zab, Gardaya
 • Taza Ulusal Parkı, Jijel
 • Madghacen, Batna

Mauretania Kraliyet Mozolesi, Cezayir’in Tipaza eyaletinde yer alan bir mezar anıtıdır. Mozoleye, Numidia ve Mauretania Caesariensis hükümdarları Numidian, Berberi Kralı 2. Juba ve Kraliçe Kleopatra’nın gömüldüğü iddia edilmektedir.

Sahra Çölü’nün Cezayir bölümünde yer alan Tassili N’Ajjer doğal parkı sıra dağlardan oluşmakta ve Libya ile Nijer sınırında bulunmaktadır. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Tassili N’Ajjer Ulusal Parkı, 72.000 kilometrekarelik alana sahiptir. Tassili N’Ajjer Ulusal Parkı’nı oluşturan tepeleri geçmiş zamanlarda nehir ve göller şekillendirdiğinden bölge Cezayir gezilecek yerler arasında yer alan ilginç bir yapıdır.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: