Cezayir Vizesi için Gerekli Evraklar

2023'te Cezayir Vizesi için Gerekli Evraklar ve Hazırlama Süreci

Cezayir’e seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sahip oldukları pasaport türüne ve kişinin Cezayir’de kalacağı süreye bağlı olarak vize gereklilikleri farklılık göstermektedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının hususi (yeşil) pasaport, hizmet (gri) pasaportu ve diplomatik (siyah) pasaport hamili oldukları durumlarda 90 güne kadar sürecek kısa süreli Cezayir seyahatleri için vize almalarına gerek bulunmamaktadır. Umuma mahsus (bordo) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, hem uzun hem de kısa süreli Cezayir seyahatleri için vize başvurusunda bulunmaları gerekir.

Başvuruda bulunulacak Cezayir vizesi türüne göre sunulması gereken evrakların tam ve doğru olması başvuru sahiplerinin olumlu sonuç alabilmesi için oldukça önem taşımaktadır. Cezayir vizesi için gerekli evraklar; başvurulacak vize türüne, başvuru sahibinin yaşına, milliyetine, sahip olduğu pasaportun türüne ve mesleki durumuna göre değişiklik gösterir.

Vizem.net, Türkiye'den yapılan Cezayir vizesi başvurularında vize formunun doldurulması, evrakların uygunluk kontrolünün yapılması ve gerekli durumlarda tercüme ve noter işlemlerinin yaptırılması gibi Cezayir vize evrakları ile ilgili işlemler için tek çatı altında danışmanlık hizmeti sunan akredite kuruluştur.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Cezayir Vizesi Başvuru Evrakları Nelerdir?

Cezayir vizesi başvuru evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Cezayir vize başvuru formu: İlgili dış temsilciliğin internet sitesi üzerinden erişilebilecek olan Cezayir vizesi başvuru formu, eksiksiz bir biçimde doğru bilgiler ile doldurulduktan sonra iki nüsha halinde vize başvuru işlemleri için ibraz edilmelidir.
 • Pasaport: Cezayir vizesi başvuru sahibinin yapmayı planladığıCezayir seyahatinin başlangıç tarihinden itibaren en az 6 ay daha geçerlilik süresi olan ve en az 1 tane boş sayfası bulunan pasaportun orijinali ile beraber pasaportta vize başvurusu ile ilişkili tüm sayfalarının fotokopilerinin başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekir.
 • Biyometrik fotoğraf: Son 3 ay içerisinde biyometrik kriterlere uygun olarak çekilmiş, kişinin herhangi bir aksesuar takmadığı, renkli, 35 mm genişlik ile 45 mm uzunluk boyutlarında, beyaz renkli arka fona sahip, başvuru sahibinin yüzünün net olarak görünür olduğu ve rötuşu bulunmayan 2 adet biyometrik fotoğraf vize başvuru işlemleri için sunulmalıdır.
 • Cezayir kimlik belgesi: Vize başvurusu sahibini Cezayir’e davet eden kişinin kimlik bilgilerini gösteren pasaport ya da kimlik belgesi gibi evrakların vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekir.
 • Vize davetiyesi: Vize başvurusu sahibini Cezayir’e davet eden kişi tarafından yazılmış davetiye mektubunun vize başvuru işlemleri için ibraz edilmesi gerekir.
 • Finansal yeterlilik durumu belgeleri: Söz konusuCezayir seyahatinin konaklama, ulaşım ve yemek gibi çeşitli masraflarının nasıl karşılanacağını gösterir nitelikte; banka hesap dökümü veya maaş bordrosu gibi evrakların vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekir.
 • Ulaşım rezervasyonları ile ilişkili belgeler: Başvuru sahibi adına söz konusu Cezayir seyahati için alınmış uçak bileti gibi belgelerin vize başvuru işlemleri için ibraz edilmesi gerekir.
 • Çalışma ve meslek durumu belgeleri: Cezayir vizesi başvuru sahibinin çalışma ve meslek durumunu gösteren belgelerin vize başvuru işlemleri için sunulması gerekir.
 • Konaklama durumu ile ilişkili belgeleri: Cezayir vizesi başvuru sahibinin söz konusu seyahat süresince nerede konaklayacağına dair bilgileri içeren otel rezervasyonu gibi belgelerin vize başvuru işlemleri için sunulması gerekir.
 • Vize harcı ödeme dekontu: Cezayir vizesi başvuru işlemlerinin tamamlanması için ödenmiş olması gereken vize harcının yatırılmış olduğunu gösteren dekont belgesi, diğer gerekli belgeler ile birlikte vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.

Yukarıda listelenen Cezayir vize evrakları standart olarak talep edilen evraklar olup, başvuru sahiplerinin pasaport türüne, yaşına, mesleki durumuna ve başvurdukları vize türüne bağlı olarak vize başvurusu için gerekli evraklar değişiklik gösterebilmektedir.

Cezayir Vize Başvurusu için Pasaport Nasıl Olmalıdır?

Cezayir vize başvurusu için pasaport, kişinin Cezayir’e giriş yapmayı planladığı tarihin ardından en az 6 ay daha geçerli olmalıdır. Vize başvuru işlemleri için sunulacak pasaportun Cezayir vizesinin uygulanabilmesi için en az 1 adet boş sayfaya sahip olması gerekir.

Cezayir Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Cezayir Konsolosluğu vize başvuru formu, vize başvuru sahibi tarafından eksiksiz bir biçimde ve doğru bilgiler kullanılarak doldurulur. Cezayir vizesi başvuru formunun bilgisayar üzerinden doldurulması ve ardından çıktısı alındıktan sonra imzalanması ve belgeye fotoğraf eklenmesi gerekir. Cezayir vize başvuru işlemleri için 2 adet vize başvuru formu ibraz edilmesi gerekir.

Cezayir Konsolosluğu vize başvuru formu içerisinde; vize başvuru sahibine ait kişisel bilgiler, ikamet bilgileri, seyahat amacı, öngörülen seyahat tarihleri, kişinin aile bireylerine dair bilgiler, daha önce Cezayir’e seyahat edilme durumu ve çalışma durumu bilgileri gibi bilgilerin eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekir. Cezayir vize başvurusunun 18 yaşın altındaki bir çocuk için yapılacağı durumlarda, vize başvuru formunun çocuğun ebeveyni ya da yasal temsilcisi tarafından doldurulması gerekir. Cezayir Konsolosluğu vize başvuru formu, ilgili dış temsilciliğin internet sitesi üzerinden indirilebilmektedir.

Cezayir Konsolosluğu vize başvuru formu aşağıda verilmiştir.

Cezayir Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Cezayir Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Cezayir Vizesi için Fotoğraf Nasıl Olmalıdır?

Cezayir vizesi için fotoğraf, 30 mm genişlik ve 45 mm uzunluk ölçülerinde olmalıdır. Cezayir vize başvurusu için ibraz edilecek olan fotoğrafın biyometrik kriterlere uygun bir biçimde çekilmesi gerekir.

Cezayir vize fotoğrafının; son 6 ay içerisinde çekilmiş olması, Cezayir vize fotoğraf ölçüsü kriterlerine uygun olması, kişinin herhangi bir aksesuar takmıyor olması, yüzün net bir biçimde görünür olması, renkli olması, beyaz renk arka plana sahip olması ve rötuşsuz olması gerekir.

Cezayir vizesi için ibraz edilmeye uygun bir fotoğraf aşağıda verilmiştir.

Cezayir Vizesi için Fotoğraf Nasıl Olmalıdır?
Cezayir Vizesi için Fotoğraf Nasıl Olmalıdır?

Cezayir Vize Başvurusu için Otel Rezervasyonu Nasıl Yaptırılır?

Cezayir vize başvurusu için otel rezervasyonu, 3 aydan fazla sürmeyecek ve “People's Communal Assembly” kurumu tarafından onaylanmış olarak yaptırılır.

Cezayir Konsolosluğu Vize Talep Dilekçesi Nasıl Olmalıdır?

Cezayir Konsolosluğu vize talep dilekçesi, vize başvuru sahibi tarafından ilgili Cezayir dış temsilciliğine hitaben yalın ve resmi bir dil kullanılarak yazılmış olmalıdır. Vize talep dilekçesi içerisinde; vize başvuru sahibinin kişisel bilgileri, Cezayir’e seyahat amacı, öngörülen seyahat tarihleri, seyahat için alınmış konaklama ve ulaşım rezervasyonlarına ilişkin bilgiler, kişinin finansal yeterlilik durumu ile ilişkili bilgiler, kişinin ülkesine geri dönme niyeti ve başvuru sahibinin iletişim bilgileri gibi bilgilere yer verilmesi gerekir. Cezayir Konsolosluğu vize talep dilekçesi yazılırken verilen tüm bilgilerin doğru olmasına ve vize başvurusunda ibraz edilen destekleyici belgelerde yer alan diğer bilgiler ile tutarlı olmasına dikkat edilmesi gerekir.

Cezayir Vizesi Almak için Seyahat Sağlık Sigortası Gerekli Midir?

Cezayir vizesi almak için seyahat sigortası gerekliliği, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için kişinin başvuruda bulunduğu vize türüne bağlı olarak değişmektedir. Standart Cezayir turist vizesi başvuru işlemleri için seyahat sağlık sigortası ibraz edilmesi zorunlu tutulmaktadır.

Cezayir vize başvuru işlemleri için sunulacak olan seyahat sağlık sigortası poliçesinin tüm seyahat süresini kapsayacak nitelikte düzenlenmiş olması gerekir. Cezayir seyahat sağlık sigortası ibrazının zorunlu tutulmadığı durumlarda Cezayir seyahati sırasında yaşanabilecek sağlık problemlerine ya da beklenmedik durumlara karşı önlem amaçlı olarak sigorta yaptırılması tavsiye edilmektedir.

2022 yılında en Cezayir için seyahat sağlık sigortası Vizem.net'in sigorta birimi tarafından en uygun fiyat garantisi ile yaptırılmaktadır.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Seyahati Amacına Göre Gereken Cezayir Vize Belgeleri Nelerdir?

Farklı amaçlardaki Cezayir seyahatleri için başvurulması gereken vize türlerine bağlı olarak başvuru sahiplerinin standart vize evraklarına ek olarak farklı belgeler hazırlaması ve sunması gerekmektedir.

Makalenin geri kalan kısmında en çok başvurulan Cezayir vize türleri için talep edilen vize evrakları detaylı bir biçimde aktarılacaktır.

Cezayir İş Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Cezayir iş vizesi için ortak başvuru belgelerine ek olarak sunulması gerekenler aşağıda listelenmiştir.

 • Cezayir ticari vize davetiyesi: Vize başvuru sahibinin Cezayir’de faaliyet gösteren iş bağlantısı tarafından yazılmış ve kişiyi ticari amaçlarla Cezayir’e davet eden vize davetiyesinin başvuru işlemleri için ibraz edilmesi gerekir.
 • Cezayir ticaret sicil kaydı: Kişinin Cezayir’de faaliyet gösteren iş bağlantısına ait ticaret sicil kayıt belgesinin 1 adet fotokopisi vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.
 • İşveren yazısı: Cezayir iş vizesi başvuru sahibi adına işvereni tarafından düzenlenmiş görevlendirme yazısının vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekir.
 • Türkiye şirket belgeleri: Vize başvuru sahibinin Türk ortağını tanıtacak nitelikte; iş sözleşmesi, yetkili kişilerden alınmış imza sirküleri, ticaret sicil kaydı ve hizmet dökümü gibi şirket belgelerinin vize başvuru işlemleri için sunulması gerekir.

Cezayir Çalışma Vizesi Başvuru Evrakları Nelerdir?

Cezayir çalışma vizesi için standart başvuru evraklarına ek olarak istenen belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Cezayir geçici çalışma izni: Vize başvuru sahibine ilgili Cezayir kurumları tarafından verilmiş geçici çalışma izni belgesinin vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekir.
 • İş sözleşmesi: Cezayir çalışma vizesi başvuru sahibinin Cezayir’de faaliyet gösteren bir işveren ile imzalamış olduğu ve 90 günden fazla süreli iş sözleşmesi belgesinin vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekir.

Cezayir Eğitim Vizesi Başvuru Evraklar Nelerdir?

Cezayir eğitim vizesi standart başvuru evraklarına ek olarak talep edilen belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Okul kayıt belgesi: Cezayir eğitim vizesi başvuru sahibinin, Cezayir’de faaliyet gösteren devlet tarafından onaylı ya da özel bir eğitim kurumuna kayıtlı olduğunu gösteren okul kayıt belgesinin vize başvuru işlemleri için sunulması gerekir.
 • Finansal yeterlilik durumu ile ilişkili belgeler: Cezayir’de eğitim görecek öğrencinin, Cezayir’de yaşam ve eğitim masraflarını karşılamaya yetecek maddi durumu olduğunu gösteren belgelerin vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekir.

Cezayir Aile Birleşimi Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Cezayir aile birleşimi için ortak vize evraklarına ek olarak gerekli olan belgeler aşağıda listelenmektedir.

 • Davetiye: Cezayir aile birleşimi vize başvuru sahibinin Cezayir’de yaşayan aile bireyi tarafından yazılmış ve kişiyi ülkeye davet eden davetiye belgesinin ilgili kurum tarafından onaylanmış olarak ve davet eden kişinin kimlik fotokopisi ile birlikte vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekir.
 • Aile bağlarını gösteren belgeler: Vize başvuru sahibi ile kişiyi Cezayir’e davet eden kişinin aile bağlarını gösteren belgelerin vize başvuru işlemleri için sunulması gerekir.
 • Evlilik belgesi: Vize başvuru sahibi ile Cezayirli eşinin evlilik durumunu gösteren evlilik akdi, konsolosluk kart fotokopisi ya da evlilik cüzdanı gibi belgelerin vize başvuru işlemleri için ibraz edilmesi gerekir.
 • Eşe ait belgeler: Vize başvuru sahibinin eşinin Cezayirli olduğu durumlarda, eşe ait kimlik belgesinin fotokopisi vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.

Başvuru sahiplerinin Cezayir aile vizesi başvurusu için gerekli olan tüm belgeleri eksiksiz ve talep edilen kriterlere uygun biçimde ibraz etmesi gerekir.

Kolektif Cezayir Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kolektif Cezayir vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Kolektif Cezayir vizesi başvuru sahibine ait en az 6 ay daha geçerlilik süresi bulunan bir pasaportun vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekir.
 • Vize başvuru formu: Başvuru sahibi tarafından eksiksiz bir biçimde doldurulmuş kolektif Cezayir vizesi başvuru formu 2 nüsha halinde ve imzalanmış olarak vize başvuru işlemleri için ibraz edilmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf: Kolektif Cezayir vizesi başvuru sahibi tarafından biyometrik standartlara uygun olarak çektirilmiş 2 adet fotoğrafın vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekir.
 • Konaklama rezervasyonları ile ilişkili belgeler: Söz konusu Cezayir seyahati için başvuru sahibi adına düzenlenmiş otel rezervasyonu gibi konaklama rezervasyonlarının vize başvuru işlemleri için ibraz edilmesi gerekir.
 • Ulaşım rezervasyonları ile ilişkili belgeler: Vize başvuru sahibinin Cezayir seyahati için almış olduğu ulaşım rezervasyonlarını gösteren belgelerin başvuru işlemleri için sunulması gerekir.
 • Finansal yeterlilik durumu ile ilişkili belgeler: Kolektif Cezayir vizesi başvuru sahibinin söz konusu seyahatin çeşitli masrafları için yeterli maddi durumu olduğunu gösteren banka hesap dökümü ya da maaş bordrosu gibi belgelerin başvuru işlemleri için ibraz edilmesi gerekir.

Geçerli bir kolektif pasaport ile seyahat eden yabancı ülke vatandaşlarına verilen vize türü Cezayir kolektif vize kapsamına girmektedir.

Cezayir Vizesi Başvuru Evrakları Nereye Teslim Edilir?

Cezayir vize evrakları, vize başvurusunun yapıldığı konsolosluğun vize birimine teslim edilir.

Cezayir Vizesi Evraksız Alınabilir Mi?

Evraksız vize, pasaport ve sınırlı belge ile yapılan vize başvuruları için geçerlidir. Cezayir için evraksız vize başvurusu seçeneği yoktur ancak belediye tarafından onaylı bir davetiye alınaması durumunda akredite acenteler aracılığıyla davetiye temin edilerek başvuru işlemleri gerçekleştirilebilir.

Evraksız Cezayir vizesi başvuru işlemleri için akredite acenteler aracılığıyla davetiye temin eden kişilerin diğer gerekli vize evraklarının hazırlanması ile vize başvuru işlemleri tamamlanmaktadır. Evraksız Cezayir vizesi, başvuru sahiplerinin daha az evrakla vize başvurusunu akredite acenteler aracılığıyla yapmasını mümkün kılmaktadır.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: