Cezayir Basın Vizesi

Cezayir Basın Vizesi Başvuru İşlemleri ve Gerekli Evraklar

Cezayir basın vizesi, yabancı gazetecilere, muhabirlere ve televizyon yapımcıları için ülkeye giriş yapabilmeleri için verilen bir tür vizedir.

Türkiye’den Cezayir basın vizesine başvuru yapacak kişiler için Vizem.net danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Başvuru için: 0850 241 1868

Medya Çalışanları için Cezayir Vizesi Nasıl Alınır?

Medya çalışanları için Cezayir basın vizesi, şahsen veya akredite acenteler aracılığı ile İstanbul Cezayir Başkonsolosluğuna ya da Ankara Cezayir Büyükelçiliğine yapılan başvuru ile alınabilmektedir.

Cezayir basın vizesi başvurusu için gerekli vize evraklarının hazırlanması, ilgili konsolosluğa evrakların teslim edilmesi ve vize ücretinin ödenmesi gibi zorunlu işlemlerin tamamlanması gerekmektedir.

Cezayir Basın Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Cezayir basın vizesi için gerekli evraklar aşağıda sıralanmıştır.

  • Cezayir vize başvuru formu: 2 nüsha olarak dijital ortamda eksiksiz, doğru bilgilerle doldurulmuş ve imzalanmış başvuru formunun sunulması gerekmektedir.
  • Pasaport: Başvuru sahibinin pasaportu, Cezayir’e giriş yaptıktan sonra en az 6 ay daha geçerli olmalıdır ve pasaportta en az 1 adet boş sayfa bulunmalıdır.
  • Fotoğraf: Cezayir basın vizesi için son 3 ay içinde çekilen, 3 cm x 3,5 cm boyutlarında 2 adet fotoğraf gerekmektedir. Fotoğrafın arka planı beyaz olmalı, kaliteli bir fotoğraf kağıdına basılmalı, nötr bir yüz ifadesine sahip olunmalı, yüz tamamen görünmelidir.
  • Finansal kaynaklar: Başvuru sahibinin banka hesap özetleri ya da maaş bordrolarının geçim kaynaklarını göstermek üzere sunulması gerekmektedir.
  • Basın kartı: Cezayir basın vizesine başvuruda bulunan kişinin basın kartı ve fotokopisinin beyan edilmesi gerekmektedir.
  • Davet mektubu: Başvuru sahibinin Cezayirli bir ev sahibi ya da Cezayir seyahat acentası tarafından düzenlenen davet mektubunu, Cezayir’de bulunan belediye binasından ya da bir noterden tasdiklenmiş olarak sunulması gerekmektedir.
  • Ekipman listesi: Başvuru sahibinin Cezayir’e gittiğinde yanına alacağı fotoğraf makinesi gibi teknik ekipmanların ve görsel-işitsel malzemelerin listesinin sunulması gerekmektedir.
  • Seyahat sağlık sigortası: Başvuru sahibinin Cezayir’den olası geri dönüşler için veya acil tıbbi durumlarda sağlık masraflarının karşılanabilmesi için tüm seyahatini kapsayan seyahat sağlık sigortası belgesine sahip olması gerekmektedir.

Cezayir Medya Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Cezayir medya vizesi başvuru formu olarak, standart Cezayir vize formundan farklı bir belgenin doldurulması gerekmektedir. Cezayir basın vizesi başvuru formu bilgisayar ortamında büyük harflerle doldurulmalıdır.

Cezayir basın vizesi başvuru formunda; başvuru sahibinin adı, soyadı, doğum tarihi ve yeri, uyruğu, adresi, telefonu, Cezayir’e giriş tarihi, türü, numarası, veriliş ve geçerlilik tarihi gibi pasaport bilgileri, basın kartı numarası, çalıştığı yerin adı ve adresi, Cezayir’de ne kadar kalacağı, çalışacağı işe dair bilgiler ve mevcutsa devlet kurumlarından alınan randevu bilgileri istenmektedir.

Cezayir basın vizesi başvuru formunun dijital ortamda doldurma işlemlerinin tamamlanmasının ardından, 2 adet çıktısının alınarak forma tarih aılması ve formun imzalanması gerekmektedir; başvuru formunun her bir nüshasına başvuru sahibinin fotoğrafı eklenmelidir. Cezayir basın vizesi başvuru formunun eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulmuş olması gerekir, istenildiği gibi doldurulmayan başvuru formu vize reddine ve Cezayir için bir daha vize alınamamasına neden olmaktadır.

Cezayir basın vizesi başvuru formu aşağıda yer almaktadır.

Cezayir Medya Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Cezayir Medya Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Cezayir Basın Vizesi için Seyahat Sağlık Sigortası Nasıl Olmalıdır?

Cezayir basın vizesi için seyahat sağlık sigortası, Cezayir’de kalınan süre boyunca hastalık, kaza ya da tıbbi nedenlerden dolayı ülkeye geri dönülmesi durumları için en az 30.000 euro teminatlı olmalıdır. Sağlık sigortası tüm seyahat tarihlerini kapsamalıdır ve vize tarihleri ile uyumlu olmalıdır.

Vizem.net danışmanlığı kapsamında başvurulan Cezayir basın vizesi için seyahat sağlık sigortası, Vizem.net sigorta birimi tarafından en uygun fiyat garantisi ile yapılmaktadır.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Cezayir Gazeteci Vizesi için Başvuru Dilekçesi Nasıl Olmalıdır?

Cezayir gazeteci vizesi için başvuru dilekçesi, başvuruda bulunan gazeteciye vize verilmesi talebi ile bir basın ajansı ya da işveren tarafından, ilgili konsolosluğun vize birimine resmi bir dille yazılmalıdır.

Başvuru dilekçesi içeriğinde başvuru sahibine dair bilgilere, başvuru sahibinin güncel olarak çalıştığı şirket bilgilerine, Cezayir seyahat süresine, başvuru sahibinin seyahatini nasıl finanse edeceğine ve Cezayir’de bulunulan süre boyunca nerede konaklanacağı bilgisine yer verilmelidir ve seyahat süreci açıklanmalıdır.

Cezayir Medya Vizesi Başvurusu için Randevu Nasıl Alınır?

Cezayir medya vizesi başvurusu için vize randevusu Ankara Cezayir Büyükelçiliğine e-posta veya telefon yoluyla iletişime geçilerek alınabilmektedir; vize randevusu talebinde bulunacak kişilerin Fransızca veya Arapça olarak elçilik ile iletişim kurması gerekmektedir.

Cezayir İstanbul Başkonsolosluğuna yapılacak olan Cezayir medya vizesi başvuruları için randevu alınması gerekmemektedir; hafta içi her gün saat 09:00 ile 11:00 arasında Cezayir medya vizesi için vize dosyasının konsolosluğa teslim edilmesi ile başvuru yapılabilmektedir.

Cezayir Basın Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Cezayir basın vizesi için başvuru ücreti 90 günden kısa süreli vize için 105 euro iken, 90 günden uzun süreli vizeler içinse 125 eurodur.

Cezayir basın vizesi başvurularının masrafları 2022 yılında; vize harcı, başvuru formu doldurma, konaklama ve uçak rezervasyonları, seyahat sağlık sigortası, gerekli durumlarda yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti dahil olmak üzere yaklaşık 180 ile 210 euro arasında tutmaktadır.

Basın Vizesi Hamiline Cezayir'de Çalışma İzni Verir Mi?

Cezayir basın vizesi ile Cezayir’e gelen medya ve basın mensupları, sadece kendi işleri ile ilgili çalışabilmektedir; ancak kendi meslekleri dışında Cezayir’de kazanç elde etmeye yönelik başka bir işte çalışmaları mümkün değildir.

Cezayir’de çalışmak isteyen bir kişinin Cezayir çalışma vizesi sahibi olması gerekmektedir; Cezayir’de bulunan bir şirketten ya da kurumdan iş teklifi almış olan kişiler çalışma vizesi başvurusu yapabilmektedir.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: