Cezayir Aile Birleşimi Vizesi

Cezayir Aile Birleşimi Vizesi Başvuru İşlemleri

Cezayir aile vizesi, Cezayir’de yaşayan bir aile bireyinin yanına aile birleşimi amacıyla seyahat etmek isteyen yabancı ülke vatandaşı kişilere verilen ve hamiline geçerli olduğu süre boyunca Cezayir’de bulunma hakkı veren bir vize türüdür. Cezayir aile birleşimi vizesi için; Cezayir vatandaşlarının birinci derece yakınkarı başvuruda bulunabilmektedir. Cezayir aile vizesi başvurularında, kişinin Cezayir’de yaşayan aile bireyi tarafından yazılmış ve başvuru sahibini ülkeye davet eden bir yazının ibraz edilmesi gerekir.

2017 ile 2022 yılları arasında Cezayir vize başvurularında %97,6'lık onaylanma oranı ile Türkiye Cumhuriyeti'ndeki en yüksek onaylanma skoruna sahip olan akredite acente Vizem.net, Cezayir aile vizesi başvrularında gerekli vize evraklarının hazırlanmasından vize randevu işlemlerine kadar olan tüm süreç için başvuru sahiplerine uzman desteği sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Cezayir Aile Birleşimi Vizesi Kimlere Verilir?

Cezayir aile birleşimi vizesi, Cezayir vatandaşlarının eşleri, çocukları ya da ebeveynleri gibi Cezayir vatandaşı olmayan birinci dereceden aile üyelerine aile birleşimi amacıyla verilir.

Cezayir Aile Birleşim Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Cezayir aile birleşimi vize başvurusu, şahsen ya da akredite acenteler aracılığıyla Ankara Cezayir Büyükelçiliğine ya da İstanbul Cezayir Başkonsolosluğuna müracaat edilerek yapılır.

Cezayir için aile vizesi başvuru işlemlerinde öncelikle başvuru sahiplerinin gerekli vize evraklarını eksiksiz bir biçimde hazırlamaları gerekir; başvuru sahiplerinin ilgili dış temsilciliğe müracaat ederek vize evraklarının teslimi, vize ücretinin ödenmesi ve biyometri bilgilerinin verilmesi gibi işlemleri yapmaları ile vize başvuru işlemleri tamamlanır.

18 Yaşından Küçükler için Cezayir Aile Vizesi Nasıl Alınır?

18 yaşından küçükler için Cezayir aile vizesi, başvuru formunun çocuk adına babası ya da yasal temsilcisi tarafından doldurulması ve imzalanması ile alınır.

Çocuğun bilgilerinin ebeveynin pasaportunda olduğu durumlarda çocuklara Cezayir vizesi başvuruları için, ebeveyn için yapılacak başvuruda gerekli belgelere ek olarak çocuğun 2 adet fotoğrafının ve doğum belgesinin ibraz edilmesi yeterli olmaktadır.

Cezayir Aile Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Cezayir aile vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Cezayir aile vizesi başvuru formu: İki nüsha halinde, doğru ve eksiksiz bir biçimde doldurulmuş ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış Cezayir aile vizesi başvuru formunun ibraz edilmesi gerekir.
 • Pasaport: Kişinin Cezayir’e giriş yapması planlanan tarihin ardından en az 6 ay daha geçerlilik süresi bulunan ve vizenin uygulanabilmesi için uygun en az 1 adet boş sayfası olan bir pasaportun orijinali ile birlikte vize başvurusu ile ilgili olabilecek tüm sayfaların fotokopilerinin sunulması gerekir.
 • Biyometrik fotoğraf: Vize başvuru sahibinin son 3 ay içerisinde biyometrik standartlara uygun olarak çektirmiş olduğu, kişinin yüzünün net olarak göründüğü, herhangi bir aksesuar olmayan, renkli, 3 cm genişlik ile 3,5 cm uzunluk ölçülerinde, beyaz renkli arka fona sahip ve rötuşu bulunmayan 2 adet biyometrik fotoğraf vize başvuru formuna yapıştırılarak ibraz edilmelidir.
 • Cezayir kimlik belgesi: Vize başvuru sahibini Cezayir’e davet eden aile bireyine ait kimlik belgesi, pasaport veya konsolosluk kartının ibraz edilmesi gerekir.
 • Vize davetiyesi: Cezayir vizesi başvuru sahibini ülkeye davet eden aile bireyi tarafından yazılmış ve kişinin tüm seyahat masraflarını karşılayacağını belirten vize davetiye mektubunun sunulması gerekir.
 • Evlilik belgesi: Başvuru sahibinin Cezayir vatandaşı birinin eşi olması durumunda, bu evlilik ilişkisini gösteren evlilik belgesinin ibraz edilmesi gerekir.
 • Doğum belgesi: Vize başvuru sahibinin Cezayir vatandaşı birinin çocuğu olması durumunda, bu ilişkiyi gösteren doğum belgesi sunulmalıdır.
 • Finansal yeterlilik durumu belgeleri: Kişinin yapmak istediği Cezayir seyahatinin masraflarının nasıl karşılanacağını gösteren; banka hesap dökümü ya da maaş bordrosu gibi belgelerin sunulması gerekir.
 • Ulaşım rezervasyonları ile ilişkili belgeler: Vize başvuru sahibinin yapmayı planladığı Cezayir seyahati için alınmış uçak bileti veya diğer rezervasyon belgelerinin sunulması gerekir.
 • Konaklama durumu ile ilişkili belgeleri: Kişinin Cezayir seyahati süresince nerede konaklayacağını gösterir nitelikte belgelerin sunulması gerekir.
 • Vize harcı ödeme dekontu: Cezayir aile birleşimi vizesi başvuru harcının ödenmiş olduğunu gösteren banka dekont belgesi sunulmalıdır.

Cezayir Aile Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Cezayir aile vizesi başvuru formu, Cezayir Konsolosluğu üzerinden erişilmesinin ardından bilgisayar ortamında ve büyük harfler kullanılarak doldurulur.

Cezayir aile birleşimi vizesi başvuru formunun eksiksiz ve doğru bir biçimde doldurulması gerekir; gerekli şartlara uygun biçimde doldurulmamış olan Cezayir vize başvuru formu, hem vize reddine hem de kişinin bir daha Cezayir'den vize alamamasına sebebiyet verebilir.

Cezayir aile birleşimi vizesi başvuru formu içerisinde; vize başvuru sahibinin kişisel bilgileri, aile bireylerine dair bilgiler, ikametgah durumu, pasaport bilgileri, meslek ve çalışma durumu, seyahat amacı, öngörülen seyahat tarihleri, kişinin daha önce Cezayir’e seyahat edip etmemiş olması ve seyahat süresince transit geçiş yapılıp yapılmayacak olması gibi bilgilerin vize başvuru sahibi tarafından doldurulması gerekir.

Cezayir aile vizesi başvuru formu doldurma işleminin tamamlanmasının ardından 2 nüsha çıktısının alınması, ilgili yere fotoğrafların eklenmesi, tarih atılması ve imzalanması gerekir.

Cezayir aile vizesi başvuru formu için örnek bir görsel aşağıda verilmiştir.

Cezayir Aile Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Cezayir Aile Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Cezayir Aile Birleşimi Vizesi için Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Cezayir aile birleşimi vizesi davet mektubu, vize başvuru sahibini aile birleşimi amacıyla Cezayir’e davet eden aile bireyi tarafından yazılmış olmalıdır.

İlgili Cezayir dış temsilciliğine hitaben yazılması gereken Cezayir aile vizesi davet mektubu, resmi ve sade bir dil kullanılarak yazılmalıdır. Davet mektubu içerisinde kişiyi Cezayir’e davet eden aile bireyinin, seyahatin tüm masraflarını karşılayacağını belirtmesi gerekir.

Cezayir vizesi davet mektubu içerisinde; davet eden kişinin kişisel bilgileri, davet eden kişi ve vize başvuru sahibi arasındaki ilişkinin niteliği, seyahat tarihleri, seyahat amacı, Cezayir seyahati sırasında yapılacak aktiviteler ve vize başvuru sahibine ait kişisel bilgiler gibi bilgilere yer verilmesi gerekir.

Cezayir Aile Birleşim Vizesi Başvuru Randevusu Nasıl Alınır?

Cezayir aile birleşim vizesi başvuru randevusu, Ankara Cezayir Büyükelçiliği ile e-posta ya da telefon yoluyla iletişime geçilerek alınır. Vize randevusu için ilgili dış temsilcilikler ile Fransızca ya da Arapça dillerinden birinde iletişim kurulması gerekir.

Cezayir İstanbul Başkonsolosluğu kurumuna yapılacak vize başvurularında randevu alınmasına gerek bulunmamaktadır. Hafta içi her gün 09:00 ile 11:00 saatleri arasında İstanbul Cezayir Başkonsolosluğu kurumuna vize dosyasının teslimi ile Cezayir aile birleşim vizesi başvuru işlemleri yapılabilir.

Cezayir Aile Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Cezayir aile vizesi ücreti, 90 günden kısa süreli Cezayir vizesi başvuruları için 105 euro ve 90 günden uzun süreli Cezayir vizesi başvuruları için 125 euro olarak belirlenmiştir. Cezayir aile birleşimi vizesi ücreti ödeme işlemleri vize randevusu esnasında dış temsilcilik vize birimine yapılır.

Akredite acente Vizem.net tarafından sunulan danışmanlık hizmeti kapsamında Cezayir vize başvuru ücreti, başvuru sahibi adına uzman danışmanlar tarafından direkt olarak ilgili dış temsilciliğin banka hesabına gönderilir.

2022 yılında Cezayir aile birleşimi vizesi başvurularında; Cezayir vize harcı, başvuru formu doldurma, otel ve uçak rezervasyonları, seyahat sağlık sigortası, gerekli görüldüğü durumlarda yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti dahil olmak üzere toplam masraflar ortalama 185 euro ile 210 euro arasında tutmaktadır.

Cezayir Aile Vizesi Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Cezayir aile vizesi başvurusu genellikle 10 ile 20 iş günü içerisinde sonuçlanır. Cezayir vize başvurularının sonuçlanma süresi; başvuruda bulunulan vize türü, işlemlerin yapıldığı dış temsilcilik birimi ve başvuru işlemlerinin yapıldığı ülke gibi değişkenlere bağlı olarak ortalama süreden daha uzun sürebilmektedir.

Cezayir aile birleşimi vizesinin sonuçlanma süresi ile ilişkili olarak kişinin başvuru işlemlerini yaptığı kurum ile görüşmesi önerilmektedir. Posta yolu ile yapılan Cezayir vizesi başvurularında değerlendirme süresi daha uzun sürmektedir. Vize başvuru dosyası içerisinde hatalı ya da eksik belge ibraz edilmiş olması, vize değerlendirme sürecinin uzamasına ya da vize başvurusunun reddedilmesine neden olabilir.

Cezayir Aile Birleşimi Vizesi Ne Kadar Süreliğine Verilir?

Cezayir aile birleşimi vizesinin ne kadar süreliğine verildiği durumu, başvuruyu alan konsolosluğun kararına bağlıdır ve her bir başvuru ayrı olarak değerlendirilir. Cezayir aile vizesi 90 günden az veya fazla süreliğine verilebilir.

Cezayir Aile Birleşimi Vizesi Uzatılabilir Mi?

Cezayir aile birleşimi vizesi uzatılabilir. Cezayir aile vizesi süresini uzatmak isteyen kişilerin, vizenin geçerlilik süresi bitmeden en az 15 gün önce uzatma işlemleri için Cezayir’de yer alan Yabancılar Ofisi kurumuna müracaat etmeleri gerekir.

Cezayir aile birleşimi vizesi uzatma başvuruları için kişinin geçerli bir nedene ve aynı zamanda Cezayir’de yaşayan birinden davet almış olmasına ihtiyacı vardır. Cezayir vize uzatma başvurusu sırasında, kişiyi ülkeye davet eden kişinin de mevcut olması ve davet mektubunu ibraz etmesi gerekir. Cezayir aile birleşimi vizesi uzatma başvurusunun kabul edip edilmemesi durumu, başvuruyu inceleyen kuruma bağlıdır.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: