Cezayir Oturum İzni

2023'te Cezayir Oturma İzni Nasıl Alınır?

Cezayir oturma izni için başvuru sahibi adına, Cezayir’de bulunan aile üyesi, eğitim kurumu, işveren gibi ilgili şahıs veya kurum tarafından başvuru yapılmaktadır.

Cezayir oturma izni için gerekli işlemlerin tamamlanması durumunda 3 ay süreliğine oturum hakkı elde edilmektedir.

Cezayir oturum izni vadesinin dolması halinde, yabancı vatandaşların Cezayir oturum izni sürelerini uzatmaları gerekmektedir. Cezayir’de oturum izni eğitim, çalışma ve aile birleşimi gibi durumlar çerçevesinde alınabilmektedir.

Cezayir'de Oturma İzni Alınabilen Durumlar Nelerdir?

Cezayir’de oturma izni alınabilen durumlar aşağıda listelenmiştir.

 • Çalışma vizesi ile Cezayir’e gitmek
 • Öğrenci vizesi ile Cezayir’e gitmek
 • Aile birleşimi yoluyla Cezayir’e gitmek

Cezayir'e çalışma, eğitim görme ve aile birleşimi gibi nedenlerle uzun süreli gelecek kişilere oturma izni verilmektedir.

Yatırım Yoluyla Cezayir Oturum İzni Alınabilir Mi?

Yatırım yoluyla Cezayir oturum izni alınabilmektedir.

Cezayir’e iş vizesi ile tekli veya çoklu giriş yapılabilmektedir. İş vizesi ile yatırımcılar Cezayir’de iş kurma olanağı elde etmektedirler.

Cezayir’de iş vizesi alma süreci Cezayir’de geçerliliği bulunan diğer vizelerle aynı işlerken, mali yeterlilik kanıtlama prosedürü farklılık göstermektedir. Nihai olarak, 7 yıl boyunca Cezayir’de bulunma durumunda Cezayir yatırımcı vizesi ile Cezayir vatandaşlığı alma hakkı elde edilmektedir.

Başta çelik ve metal işleme, hidrolik bağlayıcılar, elektrikli ve ev aletleri, endüstriyel kimya, mekanik ve otomotiv, ilaç üretimi, havacılık, inşaat ve gemi onarımı, ileri teknoloji, gıda işleme, tekstil ve giyim, deri, ahşap ve kereste ürünleri olmak üzere Cezayir’de yatırım yapılabilecek pek çok alan bulunmaktadır.

Ekonomik istikrar, okuryazar nüfus, cazip yatırım fırsatları, iddialı kalkınma planları, yüksek ithalat oranları, kazançlı kamu yatırımı miktarları ve gelecek vaat eden sektörler Cezayir’de yatırım yapmanın avantajları arasında yer almaktadır.

Ulusal Yatırım Geliştirme Ajansı (ANDI) aracılığıyla Cezayir, ortak ve proje arayışlarında yabancı işletmecileri merkezi ve yerel düzeyde desteklemektedir. Cezayir’deki yatırımcılar ve yatırım alanları arasında bir arabulucu işlevi gören Ulusal Yatırım Geliştirme Ajansı sayesinde, yabancı yatırımlar teşvik edilmekte ve süreç kolaylaştırılmaktadır.

Cezayir Oturum İzni Başvurusu Nasıl Yapılır?

Cezayir oturma izni başvurusu; çalışma vizesi sahipleri adına işveren, öğrenci vizesi sahibi adına ilgili üniversite ve aile birleşimi vizesi sahibi adına yanına gidilecek aile bireyi tarafından Cezayir'de yapılmalıdır. Cezayir oturum izni başvurusu için gerekli evrakların başvuru sahipleri tarafından hazırlanması gerekmektedir.

Cezayir oturma izni için gerekli olan kira kontratının belediyeye ve adalet sarayına; ikamet izninin emniyete ve kefalet belgesinin de belediyeye onaylatılmış olması gerekmektedir.

Cezayir oturma izni başvurusunda belediye özellikle yeminli tercüman talep etmektedir. Cezayir oturum izni başvurusu için istenen tüm belgelerin gerekli yerlere sunulması ile süreç tamamlanmaktadır.

Cezayir Oturma İzni için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Cezayir oturma izni alabilmek için gereken belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport
 • Doğum belgesi
 • Belediye tarafından onaylatılmış ve Adalet Sarayı tarafından tescil edilmiş kira kontratı
 • Vergi ücretinin ödendiğini gösteren dekont
 • Emniyet müdürlüğü tarafından onaylatılan ikamet izni
 • Gerekli durumlarda belediye onaylı kefalet belgesi

Cezayir oturma izni almak için istenen evrakların tamamının Fransızcaya veya Arapçaya tercüme edildikten sonra notere onaylatılması gerekmektedir. Cezayir oturma izni için bazı belgelere belediye, adalet sarayı ve emniyet müdürlüğü onayı gerekmektedir.

Cezayir'de Oturum İzni Ne Kadar Sürede Çıkar?

Cezayir’de uygun görülmesi durumunda başvuru sahiplerine 3 aylık bir oturma izni belgesi verilmektedir. 3 aylık oturma izni sürecini tamamlayan kişilere Cezayir oturma izni kartı gönderilmektedir. Cezayir oturum izninin çıkması 1-2 aylık bir süreyi bulmaktadır.

Cezayir Oturma İzninin Avantajları Nelerdir?

Cezayir oturma izni avantajları aşağıda listelenmiştir.

 • Afrika ve Avrupa arasındaki ulaşım hattında bulunmak
 • Cezayir mutfağının tadını çıkarmak
 • Farklı kültürlerden insanlarla kaynaşmak
 • Gerekli şartları karşılayarak Cezayir vatandaşlığı elde etmek

Cezayir Oturma İzni İle Vatandaşlık Alınabilir Mi?

Cezayir oturma izni ile vatandaşlık alınabilmektedir.

Cezayir’de oturma izni ile vatandaşlık hakkı elde etmek için belirli kriterlerin karşılanması gerekmektedir.

Sabıkası bulunmayan, toplum değerleriyle ahlak anlayışı örtüşen, sağlıklı, en az 21 yaşında olan ve Cezayir kültürüne adapte olan, mali güvenilirliği bulunan ve Cezayir'de en az yedi yıl boyunca ikamet eden kişiler Cezayir vatandaşlığı elde etmektedirler.

Cezayirli bir anne veya babanın çocuğu olarak yurt dışında doğan kişiler, en az 18 ay boyunca Cezayir’de ikamet etme kaydıyla Cezayir vatandaşlığı alabilmektedirler.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: