Cezayir Kültürel Vize

Cezayir Kültürel Vize Nedir, 2023'te Nasıl Alınır?

Cezayir kültürel vize, kültürel, bilimsel ya da spor etkinliklerine katılmak ya da araştırma yapmak amaçlarıyla Cezayir’de bulunmak isteyen yabancıların başvurması gereken bir vize türüdür. Cezayir kültür vizesi, 90 günü aşmayacak seyahatler için hamiline ülkeye giriş yapma hakkı sağlamaktadır. Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşlarının belirtilen amaçlar doğrultusunda Cezayir’e girebilmesi için vize alması gerekmektedir.

Vizem.net; vize başvuru formunun doldurulmasından vize sonucunun öğrenilmesine kadar olan tüm süreçler için Türkiye’den gerçekleştirilen Cezayir kültürel vize başvurularında danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Ön bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Cezayir Kültürel Etkinlik Vizesi Kimlere Verilir?

Cezayir kültürel etkinlik vizesi, Cezayir’de düzenlenen kültürel etkinlik, müsabaka, maç, konferans ya da araştırma gibi bilimsel bir etkinlik ya da spor etkinliğine katılmak amacıyla Cezayir'e seyahat etmek isteyen kişilere verilmektedir.

Cezayir Kültürel Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Cezayir kültürel vize başvurusu, Ankara Cezayir Büyükelçiliğine ya da İstanbul Cezayir Başkonsolosluğuna yapılır.

Kültürel Cezayir Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kültürel Cezayir vize başvurusu yapılırken, başvuru sahibinin ilk olarak vize başvurusu için talep edilen belgeleri eksiksiz olarak hazırlaması ve vize başvuru formunu doğru bilgilerle doldurması gerekmektedir.

Belgelerin tamamlanmasının ardından vize başvurusu, randevu alınarak şahsen veya akredite acenteler aracılığıyla Ankara Cezayir Büyükelçiliğine veya vize randevusu alınmaksızın hafta içi günleri 09:00 ile 11:00 saatleri arasında İstanbul Cezayir Başkonsolosluğuna gidilerek yapılır.

Cezayir Kültürel Vize Başvuru Evrakları Nelerdir?

Cezayir kültürel vize başvuru evrakları aşağıda listelenmiştir.

  • Cezayir vize başvuru formu: Doğru ve eksiksiz bilgilerle doldurulan ve tarih atılarak başvuru sahibi tarafından ıslak imza ile imzalanan 2 adet başvuru formu talep edilmektedir.
  • Pasaport: Cezayir seyahatinin başlangıcından itibaren en az 6 ay daha geçerliliğe sahip ve en az 1 sayfası boş olan pasaport talep edilmektedir.
  • Davet mektubu: Cezayir’deki kültürel, bilimsel veya sportif etkinliği düzenleyen kurum tarafından yazılan davet mektubu talep edilmektedir.
  • Fotoğraf: 3 cm genişliğe ve 3,5 cm yüksekliğe sahip olan, son 3 ayda çekilen 2 adet fotoğraf talep edilmektedir.
  • Maddi yeterlilik: Kişinin Cezayir seyahati boyunca ihtiyaçlarını karşılayabilecek ekonomik yeterliliğe sahip olduğunu gösteren hesap özetleri ya da maaş bordroları gibi çeşitli belgeler sunulmalıdır.
  • Ulaşım ve konaklama belgeleri: Kişinin Cezayir’e gidiş ve dönüşünü gösteren uçak biletleri veya rezervasyon belgeleri ile seyahat boyunca konaklayacağı yerleri belirten rezervasyon belgelerini ibraz etmesi gerekmektedir.
  • Vize ücreti: Başvuru sahibinin vize ücretini ödemesi gerekmektedir.

Cezayir Kültür Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Cezayir kültür vizesi başvuru formunun, Cezayir Konsolosluğunun internet adresi üzerinden erişilerek bilgisayar ortamında doldurulması gerekmektedir. Başvuru formunun eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulmalıdır; yanlış ve eksik bilgi verilmesi hem vizenin reddedilmesi hem de bir daha Cezayir’den vize alınamaması ile sonuçlanabilmektedir.

Cezayir kültür vizesi başvuru formunda başvuru sahibinin adı, soyadı, doğum bilgileri, medeni hali, uyruğu ve iletişim bilgileri yer almaktadır; başvuru sahibinin eşi ve çocuklarını kapsayan kişisel bilgiler de talep edilmektedir. Pasaport türü, numarası, veriliş tarihi ile son kullanma tarihinin yanı sıra talep edilen giriş sayısının belirtilmesi gerekmektedir. Başvuru sahibinin mesleği, işvereni ve iş adresi bilgisinin yer aldığı bölüm bulunmaktadır. Başvuru sahibinin transit uçuş yapması durumunda gideceği ülke ve ülkeye giriş yapabilmesi için gerekli vizeye sahip olup olunmadığı sorulmaktadır. Başvuru sahibinin öncesinde Cezayir vizesine sahip olması durumunda kaç tane, hangi tarihlerde, vize süresi ile önceki seyahatinde ikamet ettiği adres bilgisini belirtilmesi gerekmektedir. Başvuru formunun son bölümünde bilgilendirme kısmı bulunmaktadır.

Cezayir kültürel vizesi başvuru formu görseli aşağıdadır.

Cezayir Kültür Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Cezayir Kültür Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Cezayir Kültürel Vize için Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Cezayir kültürel vize için davet mektubu, başvuru sahibinin Cezayir'de düzenlenen bilimsel, kültürel ya da sportif bir etkinliğe davet edildiğini içerecek şekilde yazılmalıdır. Davet mektubu başvuru yapılacak elçiliğe hitaben, resmi bir dil kullanılarak yazılmalıdır.

Davet mektubunda; mektubun yazıldığı tarih, büyükelçilik adı ve iletişim bilgileri, davet eden kişinin veya kurumun bilgilerine yer verilmesi gerekmektedir. Davet mektubunda başvuru sahibinin adı, pasaport numarası, seyahat detayları ve gerekli ek bilgiler bulunmalıdır. Yazılan davet mektubunun belediye ya da noter tarafından onaylanması gerekmektedir.

Cezayir Kültürel Etkinlik Vizesi için Sağlık Sigortası Nasıl Olmalıdır?

Cezayir kültürel etkinlik vizesi için sağlık sigortası, başvuru sahibinin acil tıbbi tedavisine, acil hastane bakımına veya medikal sebeplerle ülkesine geri gönderilme olasılığına yönelik ilgili masraflarını karşılayacak özellikte olmalıdır. Sağlık sigortasının Cezayir seyahati boyunca, vize süresine uyumlu şekilde geçerli olması gerekmektedir.

Cezayir kültürel vize başvurularının Vizem.net danışmanlık hizmeti kapsamında yapıldığında, Vizem.net sigorta birimi tarafından 2022 yılı için en uygun fiyat garantisi ile Cezayir seyahat sağlık sigortası yaptırılmaktadır.

Güncel fiyat bilgisi için: 0850 241 1868

Cezayir Kültürel Vize Ücreti Ne Kadardır?

Cezayir kültürel vize ücreti, 90 günü aşmayan kısa süreli kültürel vize başvurusu için 105 euro olarak belirlenirken, 90 günü aşan uzun süreli kültürel vize başvuru ücreti 125 euro olarak belirlenmiştir.

Vize harcı, başvuru formu doldurma, otel ve uçak rezervasyonları, sağlık seyahat sigortası, ihtiyaç duyulması durumunda yeminli tercüme ve danışmanlık hizmetini kapsayan 2022 yılı Cezayir kültür vizesi başvuruları için ortalama masraf 180 ile 210 euro arasında tutmaktadır.

Kültürel Cezayir Vizesi Başvuru Harcı Nasıl Ödenir?

Kültürel Cezayir vizesi başvuru harcı, başvuru sahibinin şahsen başvuru yapması durumunda başvuru esnasında nakit olarak veya önceden banka havalesi ile ödenebilmektedir.

Ödeme banka hesabına yapılmış ise ödeme yapıldığını kanıtlar nitelikteki dekontrun saklanması ve gerekli vize belgelerine eklenmesi gerekir. Başvuru yapılacak olan Cezayir dış temsilciliklerinin websitelerinden, ödeme yöntemine dair bilgi edinilebilir.

Cezayir Kültürel Etkinlik Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Cezayir kültürel etkinlik vizesi genel olarak 10 ile 20 iş günü arasında çıkmaktadır. Vizenin çıkma süresi büyükelçilik ya da konsolosluğun inisiyatifinde olduğundan, ilgili birimden işlem süresi hakkında bilgi alınması tavsiye edilmektedir.

Başvuru sahibinin gerekli vize belgelerini eksik sunması ya da başvurusunda yanlış bilgilere yer vermesi, vize çıkış süresini etkilemekte ve hatta kültür vizesi başvurusunun reddedilmesi ile sonuçlanabilmektedir.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: