Endonezya Emeklilik Vizesi

Endonezya Emeklilik Vizesi Başvuru Prosedürü

Endonezya; kültürü, sıcak iklimi ve uygun yaşam maliyetleri ile yaşlı kişilerin emekliliklerini geçirmek üzere tercih ettikleri bir ülkedir.

Endonezya'da emekli olarak yaşamak isteyen kişilerin Endonezya Cumhuriyeti vizesi türlerinden biri olan Endonezya emeklilik vizesi almaları gerekmektedir.

Endonezya Emeklilik Vizesi Kimlere Verilir?

Endonezya emeklilik vizesi aşağıda listelenen kriterleri karşılayan kişilere verilmektedir.

 • En az 55 yaşında olunmalıdır.
 • Başvuru sahibinin Endonezya’da çalışma niyeti olmamalıdır.
 • Başvuru sahibinin çalışmasına gerek olmadan Endonezya’da yaşamasına yeterli finansal kaynağa (yıllık en az 18.000 dolar) sahip olması gerekir.
 • Başvuru sahibinin Endonezya sağlık sigortası bulunmalıdır.
 • En az 1 yıl süreli bir kira sözleşmesi yapılmış olmalıdır.
 • Başvuru sahibinin Endonezya’da bir hizmetçi veya şoför işe alması gereklidir.
 • Emeklilik vizesi verilen ülkelerin vatandaşı olunmalıdır.

Endonezya Emekli Vizesinin Verildiği Ülkeler

Endonezya emekli vizesi; Almanya, Avustralya, İngiltere, İtalya, Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkeler dahil olmak üzere toplam 54 ülkenin vatandaşına verilmektedir.

T.C. vatandaşları Endonezya emeklilik vizesi alamamaktadır; ancak uygun ülkelerin vatandaşı olup Türkiye'de oturum izni bulunan yabancılar Türkiye'den bu vize için başvuru yapabilmektedir.

Endonezya Emekli Vizesi Nasıl Alınır?

Endonezya emekli vizesi, başvuru sahibinin sponsoru olarak tercih ettiği bir Endonezya emeklilik veya seyahat acentesi aracılığıyla başvuru yapılması ile alınır. Sponsor olabilecek acenteler, Endonezya Göçmenlik Genel Müdürlüğü ve Turizm Departmanı tarafından belirlenir. Başvuru sahipleri kendileri için başvuru yapamadığından seyahat acenteleri başvuru sahiplerinin sunmaları gereken belgelere dair bilgiye sahiptir ve kişi adına başvuruları tamamlar. Endonezya Göçmenlik Genel Müdürlüğü emekli vizesi başvurusunu onayladığında bir yazılı onay belgesi verir ve onay, ikamet edilen yerde bulunun Endonezya dış temsilciliğine iletilir.

Endonezya Emeklilik Vizesi için Gerekli Belgeler

Endonezya emeklilik vizesi için gerekli belgeler aşağıda verilmiştir.

 • En az 18 ay geçerli ve 6 boş sayfası bulunan pasaport ile fotokopisi
 • Vize başvurusu ile ilgilenen emeklilik kurumundan alınan sponsor mektubu
 • Endonezya'da çalışmak niyetinin olmadığını, bir hizmetçi tutulacağını ve Endonezya'da kalınacak bir yer bulunduğunu açıklayan mektup
 • Sağlık ve hayat sigortası poliçesi
 • Kiralık bir yerde konaklanacak ise ev sahibinin adını, yerin adresini ve kira ücretini içeren kira sözleşmesi ile ev sahibinin kimlik fotokopisi
 • Aylık 1.500, yıllık 18.000 dolar içeren banka hesap özetleri veya emeklilik belgesi gibi başvuru sahibinin geçinmek için yeterli paraya sahip olduğunun kanıtı belgeler
 • Özgeçmiş
 • Vize fotoğrafı

Endonezya Emekli Vizesi Ne Kadar Süreliğine Verilir?

Endonezya emekli vizesi, 1 yıllık süre için verilir ve 5 yıllık süre için yıllık olarak yenilenebilir. 5 yıllık ikametin ardından başvuru sahipleri kalıcı oturum iznine başvurma hakkına sahip olur.

Endonezya Emeklilik Vizesi ile Geçici Oturma İzni Almak

Endonezya emeklilik vizesi ile geçici oturum izni (KITAS) almak için Endonezya’ya giriş yaptıktan sonra Göçmenlik Bürosuna gidilmesi gerekir. KITAS, Endonezya'daki geçici oturum iznini gösteren ikamet kartıdır ve vizenin yerine geçmektedir. Vize başvurusunu yapan acenteler başvuru sahiplerine oturum kartı almak konusunda yardım etse de, göçmenlik ofislerine başvuru sahiplerinin fotoğraf ve parmak izi kaydı için bizzat gitmesi gereklidir.

Endonezya Emeklilik Vizesi ile Kalıcı Oturma İzni Almak

Endonezya emeklilik vizesi ile kalıcı oturma izni almak için, geçici oturum izni ile Endonezya’da sürekli olarak 5 yıl boyunca yaşamış olmak gereklidir. KITAP olarak adlandırılan kalıcı oturum izni, 5 yıl süre ile geçerli olmakta ve sınırsız olarak her seferinde 5 yıl için yenilenmektedir. Kalıcı oturum izni için başvurular, seyahat acenteleri aracılığıyla yapılmaktadır.

Emeklilik Vizesi ile Endonezya'da Çalışılabilir Mi?

Hayır, emeklilik vizesi ile Endonezya’da çalışılamaz.

Endonezya’da sadece, çalışma vizesi ile Endonezya çalışma izni alan yabancı uyruklu kişilere çalışma hakkı tanınmaktadır.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: