Endonezya Evlilik Vizesi

Endonezya Evlilik Vizesi Nedir, Nasıl Alınır?

Endonezya evlilik vizesi, Endonezya vatandaşı kişilerle evlenen yabancılar için düzenlenmektedir.

KITAS/ITAS ve KITAP/ITAP olmak üzere evlilik için iki adet Endonezya vize türü bulunmakta olup KITAS sınırlı süre ile Endonezya’da ikamet edilmesine izin verir ve genellikle KITAP’a başvurmak için temel teşkil eder. KITAP aracılığı ile alınabilmektedir ve kalıcı oturum izni sağlar.

Endonezya evlilik vize danışmanlık hizmetleri: 0850 241 1868

Endonezya Evlilik Vizesi Şartları

Endonezya evlilik vizesi şartları kapsamında Endonezya vatandaşı ile evli olmak ve evliliğin, Endonezya Hükümeti tarafından verilen resmi evlilik cüzdanı ile kanıtlanması gerekir.

Endonezya Evlilik Vizesine Nasıl Başvurulur?

Endonezya evlilik vizesi için başvuru işlemlerinin Endonezyalı eşin yaşadığı yerde bulunan Endonezya Göçmenlik Ofisinde yapılması gerekir.

Endonezya evlilik vizesi başvuru adımları aşağıda belirtilmiştir.

 • Gerekli belgeler hazırlanıp Elektronik VITAS başvurusunda bulunulur.
 • Endonezya’ya girişte pasaport tarandıktan sonra VITAS otomatik olarak KITAS/ITAS olur.
 • KITAS'ın düzenlenmesinden itibaren 14 gün içinde mülki idareye eş sponsorluğunda kayıt yaptırılmalıdır.
 • Mülki idare dairesinde gerekli belgeler ibraz edilir ve SKSKPS (Geçici İkamet İzni Sahiplerinin Aile Sertifikası) ve STM (Polis Raporu) alınır.
 • İki yıllık evliliğin ardından KITAS/ITAS eş vizesi KITAP/ITAP eş vizesine dönüştürülebilir.

Endonezya Evlilik Vizesi için Gerekli Evraklar

Endonezya evlilik vizesi için gerekli evraklar aşağıda verilmiştir.

 • Geçerli bir pasaport ve pasaportun fotokopisi
 • Evlilik sertifikası
 • Kimlik fotokopisi
 • Endonezyalı eşin “evli” statüsündeki aile kartı
 • Endonezyalı eşin banka hesap özetinin kopyası
 • Sponsor mektubu

Endonezya Evlenme Vizesi için Evlilik Sertifikası

Endonezya evlenme vizesi için evlilik sertifikası başvuru sahibinin kendi ülkesinden veya Endonezya'dan alınabilmektedir. Evlilik sertifikasının Endonezya'dan alınacak olması halinde Endonezyalı eşin yaşadığı yerdeki göçmenlik ofisine müracaat edilmesi ve başvuru sahibinin kimliğini ve pasaportunu ibraz etmesi gerekmektedir. Endonezya evlilik sertifikasının başvuru sahibinin ülkesinden alınması durumunda belgelerin noter onaylı Endonezce çevirileri gerekmektedir.

Endonezya Evlilik Vizesi Ne Kadar Süreliğine Verilir?

Endonezya evlilik vizesi için KITAS 6 ay-1 yıl süre ile geçerlidir ve 12 ayda bir yenilenerek toplam 5 yıl geçerlilik süresine sahip olur. KITAP art arda dört kez olmak üzere 5 kere yenilenebilir ve toplam 25 yıl geçerliliğe sahiptir.

Boşanma Durumunda Endonezya Evlilik Vizesi İptal Edilir Mi?

Endonezyalı eşi ile 10 yıldan az bir süredir evli olan kişilerin boşanma durumunda vizelerinin geçerliliğini sağlamak için 60 gün içinde yeni bir sponsor bildirmeleri gerekir.

10 yıldan fazla süredir Endonezyalı biriyle evli olan kişilerin boşanma halinde KITAP daimi ikamet izni etkilenmez ve tekrar evlenmeden Endonezya’da yaşamaya devam edilebilir.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: