Endonezya Ticari Vizesi

Endonezya Ticari (İş) Vizesi Başvuruları Hakkında

Endonezya'ya iş amacıyla seyahat etmesi gereken kişilerin, tek veya çok girişli olarak verilebilen Endonezya iş vizesi almaları gerekmektedir.

Endonezya’da düzenlenen iş toplantılarına veya konferanslara katılmak, bir anlaşma imzalamak ya da işle ilgili başka herhangi bir etkinliğe katılmak isteyen kişiler ticari vize için Endonezya vize başvurusu yapmalıdır.

Endonezya iş vizesi için danışmanlık hattı: 0850 241 1868

Endonezya Ticari Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Endonezya ticari vize başvurusu; Türkiye'deki Endonezya Konsolosluklarına yapılabileceği gibi, Endonezya havalimanlarında kapıda vize başvurusunda bulunarak da yapılabilmektedir.

Endonezya Konsolosluklarına Ticari Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Endonezya Konsolosluklarına ticari vize başvurusu, vize için gereken belgelerin e-posta ile dış temsilciliğe iletilmesi ve vize ücretinin ise Konsolosluğun IBAN numarasına gönderilmesi ile yapılır.

Endonezya İş Vizesi için Sınırda Başvuru Nasıl Yapılır?

Endonezya iş vizesi için sınırda başvuru, Endonezya sınır kapılarından giriş yaparken gerekli vize belgeleri ile sınırdaki yetkililere müracaat edilmesi ile yapılır.

Endonezya kapıda vizesi için uygun sınır kapılarına, gerekli evraklara ve prosedüre dair detaylı bilgilere Endonezya kapı vizesi başvuru sayfasından erişilebilir.

Endonezya Ticari Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Endonezya ticari vize başvurularında gerekli evraklar aşağıda verilmiştir.

  • Çalışılan şirketten alınan Endonezya ticari vize dilekçesi
  • Endonezya'da ziyaret edilecek şirket, kuruluş veya kurumdan alınmış davet mektubu
  • Çok girişli vizeye başvuranlar için Endonezya Göçmenlik Genel Müdürlüğünden, sponsor aracılığıyla alınan vize yetkilendirme mektubu
  • Yaşanan ülkenin vatandaşı olmayanlar için geçici oturma izni veya vizenin bir kopyası

Yukarıda Endonezya ticari vize için özel olarak talep edilen evraklar listelenmekte olup başvuru sahiplerinin standart vize evraklarını da ibraz etmesi gerekmektedir. Yukarıdaki evraklara ek olarak sunulması gereken Endonezya vize evrakları listesine ilgili sayfadan erişim sağlanabilmektedir.

Endonezya Ticari Vize Dilekçesi

Endonezya ticari vize dilekçesi, başvuru sahibinin çalıştığı şirket ve kurumdan, antetli kağıda yazılmış olarak alınmalıdır. Dilekçe içeriğinde şirketin açık adresi ve telefon numarası ile vize başvurusunda talep edilen gün ve giriş sayısı bilgileri mutlaka yer almalıdır.

Endonezya Ticari Vize Davet Mektubu

Endonezya ticari vize davet mektubu, Endonezya’da ziyaret edilecek olan şirket veya kurumdan alınır. Antetli kağıda hazırlanması gereken davet mektubunun içeriğinde, şirketin açık adresi ile telefon numarası, vize için talep edilen gün ve giriş sayısı ve davet eden şirketin kişinin konaklama ve diğer masraflarından sorumlu olup olmadığı bilgileri mutlaka bulunmalıdır.

Sık Sorulan Sorular

Endonezya ticari vize ile ilgili danışmanlarımıza sıklıkla sorulan soruların yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Endonezya İş Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Endonezya iş vizesi başvuru ücretleri; tek girişli iş vizesi için 50 dolar, çok girişli iş vizesi için 100 dolar iken, sınırlı süre ikamete izin veren 6 aylık vize için 50 dolar, 1 yıllık vize için 90 dolar, 2 yıllık vize için 160 dolar olarak belirlenmiştir. Kapıda Endonezya vize ücreti ise 35 dolardır.

Endonezya İş Vizesi Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Endonezya tek girişli iş vizesi, 60 günlük bir süre için verilmektedir ve aynı vize ile sadece bir kez ülkeye giriş yapılabilmektedir.

Endonezya çok girişli ticari vize 1 yıl süre için geçerlidir ve bu süre içinde kişinin her girişte en fazla 60 gün kalma şartıyla istediği kadar ülkeye giriş yapması mümkündür. Çok girişli vize başvurularında Cakarta'daki Göçmenlik Genel Müdürlüğü'nden vize yetki belgesi alınması zorunludur.

Endonezya'ya vizeden muaf olarak veya kapıda Endonezya ticari vizesi alarak giriş yapan kişiler, ülkede 30 güne kadar kalabilmektedir.

Endonezya Ticari Vize Süresi Uzatılabilir Mi?

Endonezya ticari vizesini dış temsilcilikte veya sınırda almış olan kişiler vize süresini, mevcut vizenin süresi dolmadan Endonezya'daki göçmenlik bürosuna başvuru yaparak uzatabilmektedir. Uzatma işlemleri için önceden alınan vize için aynı tutarda ücretin ödenmesi gereklidir; kapıda vize alanlar 35 dolar, elçilikten vize alanlar ise 50 dolar uzatma başvuru ücretini ödemelidir. Endonezya ticari vize uzatma işlemleri, en fazla 4 kere yapılabilirken her seferinde vizenin 30-60 gün süreyle uzatılması mümkündür.

Çok girişli ticari vize alan kişilerin Endonezya vize süresi uzatma işlemleri yapması gerekmez; ülkeden ayrıldıktan sonra tekrar giriş yapıldığında 60 gün kalış hakkına sahip olunur.

Vize muafiyeti uygulamaları kapsamında vize almadan Endonezya’ya giriş yapan kişilerin vize süresini uzatması mümkün değildir. Muafiyetin tanıdığı süreden daha uzun kalınması halinde, fazla kalınan her gün için yaklaşık 70 dolar tutarında ücret ödenmesi gerekir.

Endonezya İş Vizesi Hamiline Çalışma Hakkı Verir Mi?

Endonezya iş vizesi hamiline, Endonezya’daki bir şirkette çalışma veya maaş alma hakkı vermez. Endonezya’da fiilen çalışmak mümkün olmasa da iş vizesi ile toplantılara, seminerlere, eğitimlere veya çalıştaylara katılmak veya bunları yürütmek, teftiş yapmak gibi faaliyetlerde bulunmak mümkündür.

Endonezya’da gelir elde ederek çalışmak isteyen kişilerin, Endonezya çalışma vizesi alması gerekmektedir.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: