Endonezya Vizesi

Endonezya Vize Rehberi 2024

Endonezya vizesi; turistik, ticari, eğitim, çalışma ve yatırım gibi amaçlarla Endonezya'ya seyahat edecek vizeye tabi yabancı ülke vatandaşlarının alması gereken resmi seyahat iznidir.

Endonezya vize başvuru işlemlerinizi Türkiye'deki Endonezya Konsolosluklarından veya Endonezya Havalimanlarında yapabilirsiniz. Makalenin devamında Endonezya vize başvurusu hakkında bilmeniz gerekenlere değinilmiştir.

Ücretsiz danışma hattı: 0850 241 1868

Endonezya TC Vatandaşlarından Vize İstiyor Mu?

Endonezya, diplomatik pasaport ve hizmet pasaportu hamili olan T.C. vatandaşlarından 30 güne kadar süren seyahatleri için vize istemezken; hususi ve umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları ise vize uygulamasına tabidir.

Aralık 2015 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile hangi ülkelere vize muafiyeti tanındığı ve vizesiz girişin mümkün olduğu liman ve havaalanları belirlenmiştir; bu düzenleme ile umuma mahsus pasaport hamili olan T.C. vatandaşları da sadece turistik amaçlı seyahatleri ile sınırlı olarak, belirli liman ve havalimanlarından giriş yapmak şartıyla 30 gün süre Endonezya seyahatlerinden vize uygulamasından muaftır.

Endonezya Vizesi Nasıl Alınır?

Endonezya vizesi; başvurulacak vizenin türüne bağlı olarak başvuru sahibi tarafından konsolosluk üzerinden, havalimanında sınırda veya garantör tarafından online olarak alınabilmektedir.

Aşağıdaki başlıklarda farklı Endonezya vize başvuru yöntemlerine dair bilgilere ulaşabilirsiniz.

Konsolosluk Üzerinden Endonezya Vize Başvurusu

Konsolosluk üzerinden Endonezya vize başvurusunda bulunacak kişilerin başvuracakları vize için istenen evrakları uygun kriterlere göre hazırlaması ve Konsolosluğun e-posta adresine göndermesi gerekmektedir.

Online Endonezya Vize Başvurusu

Online Endonezya vize başvurusu Endonezya'ya 30 günden uzun süreli seyahat edecek kişiler için Endonezya'daki bir garantör tarafından yapılan vize başvuru yöntemidir. Online Endonezya vize başvuruları Endonezya çevrimiçi vize sistemi üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Endonezya online vize başvuru işlemlerine ve Endonezya çevrimiçi vize sistemi üzerinden başvurunun aşamalarına dair detaylı bilgilere Endonezya e vize sayfasından ulaşılabilmektedir.

Kapıda Endonezya Vize Başvurusu

Kapıda Endonezya vize başvurusu Endonezya Cumhuriyeti tarafından T.C. vatandaşlarına turistik amaçlı vize başvurularında sunulan bir başvuru yöntemidir. Endonezya kapı vizesinin alınabilmesi için başvuru sahiplerinin gerekli belgeler ile başvuru yapabilecekleri bir Endonezya sınır noktasından giriş yapmak üzere seyahatlerini gerçekleştirmesi ve sınırda yetkili kişilere müracaat etmesi gerekmektedir.

Kapı vizesi için uygun sınır kapıları, gerekli evraklar ve prosedüre dair deatylı bilgilere Endonezya kapı vizesi ile ilgili sayfadan ulaşılabilmektedir.

Endonezya Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Endonezya vizesi için gerekli belgeler başvurulacak vize türüne göre değişiklik göstermektedir.

Vüze türlerine göre değişen evraklara ek olarak her başvuruda talep edilen standart vize evrakları bulunmakta olup bu evrak listesine Endonezya vizesi için gerekli evraklar sayfasından ulaşılabilmektedir.

Farklı Endonezya vize türleri için gerekli evraklar listesine ise ilgili vize sayfalarından ulaşılabilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Endonezya vizesi ile ilgili danışmanlarımıza sıklıkla sorulan soruların yanıtlarına aşağıda yer verillmiştir.

Endonezya Vize Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Endonezya vize ücreti başvurulan vizenin süresine, giriş-çıkış sayısına ve başvuru yöntemine göre değişiklik göstermektedir.

2024 yılı için ortalama Endonezya vize başvuru masrafları, Endonezya vize ücreti üzerine sağlık sigortası ve danışmanlık hizmeti gibi ek harcama kalemleri de dahil edildiğinde ortalama 100-120 dolar civarında tutmaktadır.

Endonezya Vize İşlemleri Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Endonezya vizesi için işlem süresi yapılan başvurunun yöntemine göre değişmektedir. Kapıda Endonezya vizesi için ortalama işlem süresi 1-2 saat iken konsolosluklar üzerinden yapılan Endonezya vize başvuruları 5-14 iş gününde sonuçlanmaktadır.

Endonezya Cumhuriyeti Vizesi Ne Kadar Süreliğine Verilir?

Endonezya vizesi başvurulan vizenin türüne bağlı olarak 30 gün ila 2 yıl arasında süreler için düzenlenmektedir.

Endonezya Vizesi Uzatılabilir Mi?

Evet, Endonezya vizesi uzatılabilmektedir. Vizeyi uzatmak için vize sahiplerinin vize süreleri bitmeden bulundukları bölgedeki göçmenlik ofisine müracaat etmeleri gerekmektedir.

Endonezya'ya 30 günlüyk vize muafiyeti kapsamında vizesiz giden turistler Endonezya'da 30 günden fazla kalamamaktadır. Turist olarak Endonezya'da bulunan kişilerin ülkede 30 günden fazla kalması ve Endonezya vize uzatma başvurusunda bulunabilmesi için Endonezya turist vizesi almış olması gerekmektedir.

Endonezya Vizesi Almak Kolay Mıdır?

Endonezya vizesi almak birçok ülkeye kıyasla daha kolaydır. Özellikle başvuru sahiplerinin kapıda vize alabilmesi nedeniyle uzun ve karmaşık bir başvuru prosedürü yürütmelerine gerek kalmamaktadır.

Kapıda vize başvurusunun yapılmadığı durumlarda ise bir garantör tarafından Endonezya elektronik vize başvurusu yapılmaktadır. Dolayısıyla başvuru sahiplerinin istenen evrakları eksiksiz ve kriterlere uygun hazırlaması durumunda Endonezya vizesi almaları kolaydır. Ancak evrakların eksik olması ve özelliği dönüş biletinin alınmaması durumunda Endonezya vize reddi alınmaktadır.

Endonezya Vize Danışmanlık Hizmeti Nasıl Alınır?

Türkiye'de TÜRSAB'a kayıtlı akredite vize acenteleri üzerinden Endonezya vize başvuruları için uzman desteği ve danışmanlık hizmeti alınabilir.

Endonezya vize başvurularında biyometri işlemleri için bir vize aracı kurumu bulunmamaktadır. Vize aracı kurumu olduğunu iddia eden ve sağlık sigortası satmaya çalışan kişilere ve web sitelerine itibar edilmemelidir.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: