Uzun Süreli Endonezya Vizeleri

Uzun Süreli Endonezya Vizeleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Endonezya'da eğitim, evlilik, emeklilik ve çalışma gibi amaçlarla uzun süre kalmak isteyen yabancı ülke vatandaşlarının Endonezya uzun süreli vize türlerinden birine başvurması gerekmektedir.

Endonezya uzun süreli vizeleri hamiline Endonezya oturma izni hakkı tanımaktadır; ilk olarak verilen geçici oturum izni, belli bir süre kalındıktan sonra kalıcı oturum iznine çevrilebilmektedir.

Uzun Süreli Endonezya Vizesi Kimlere Verilir?

Uzun süreli Endonezya vizesi din adamlarına, uzmanlara, işçilere, araştırmacılara, öğrencilere, yatırımcılara, yaşlılara ve ailelerine verilirken, bir Endonezya vatandaşıyla yasal olarak evli olan ve Endonezya’da sınırlı bir süre ikamet etmek isteyen yabancı uyruklu kişiler de uzun süreli vize alabilmektedir.

Endonezya'nın takımada sularında, karasularında, kıta sahanlıklarında ve/veya Endonezya'nın münhasır ekonomik bölgesinde faaliyet gösteren gemilerde, yüzer altyapılarda veya tesislerde çalışan kişilere de uzun süreli Endonezya vizesi verilir.

Endonezya Uzun Süreli Vize Türleri Nelerdir?

Endonezya uzun süreli vize türleri aşağıda listelenmiştir.

Endonezya Uzun Süreli Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Endonezya uzun süreli vize başvuruları, Cakarta'da bulunan Göçmenlik Genel Müdürlüğü'ne yapılır. İşlemleri hızlandırmak için Endonezya’daki garantörün de Cakarta'daki Göçmenlik Genel Müdürlüğü'ne başvuruda bulunması tavsiye edilmektedir.

Endonezya Uzun Süreli Vize Başvuru Evrakları

Endonezya uzun süreli vize evrakları aşağıda verilmiştir.

 • Eksiksiz doldurulmuş vize başvuru formu
 • 1 adet pasaport boyutunda yeni renkli fotoğraf
 • Seyahat tarihinden sonra en az 18 ay geçerli, 6 boş sayfası bulunan pasaport
 • Endonezya'daki sponsor firmadan alınan ziyaretin amacını veya işin niteliğini belirten yazı
 • Endonezya uçak bileti
 • Yelkenli yat ile giriş yapılacak ise gemi kayıt ve gümrük belgeleri
 • Daha önce suç işlemiş adayların adli sicillerini gösteren Adalet Bakanlığından alınan belge
 • Endonezya'da yaşayan Endonezya vatandaşı olan veya Endonezya'da geçici oturma izni ile bulunan eş veya ebeveynlerine katılan kişiler için evlilik veya doğum belgeleri
 • Dini misyonerlik, araştırma, eğitim, sosyal hizmetler gibi faaliyetlerde bulunan kişiler için görevlendirilen kurumdan alınan tavsiye mektubunun aslı ve fotokopisi
 • Bir yerli veya yabancı yatırım girişiminde çalışan veya bir dış yardım kuruluşunda teknik uzman olarak görevlendirilen kişiler için İşgücü ve Göçmenlik Dairesi Yatırım Koordinasyon Kurulundan alınan tavsiye mektubu ve yabancı işçi çalıştırmaya ilişkin mutabakat mektubu
 • Ülkesine geri gönderilmek isteyen kişiler için eski Endonezya vatandaşlığına dair kanıt ve Endonezya'da yaşam masraflarının karşılanacağını garantileyen belgeler
 • Göçmenlik Genel Müdürlüğü’nden alınan teleks (kablo) onayı

Endonezya Uzun Süreli Vize Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Endonezya uzun süreli vize başvuru ücreti vizenin süresine göre değişmektedir.

6 aylık vize için 50 dolar, 1 yıllık vize için 90 dolar ve 2 yıllık vize için 160 dolar Endonezya vize ücreti ödenmesi gereklidir.

Uzun Süreli Endonezya Vizesi Geçerlilik Süresi

Uzun süreli Endonezya vizeleri 6 aylık, 1 yıllık veya 2 yıllık geçerlilik süreleri için düzenlenir. Başvuru sahiplerinin vizelerini uzatma hakkı bulunmakta olup Endonezya vize uzatma işlemi Endonezya'da gerçekleştirilmektedir.

Endonezya Uzun Süreli Vize ile Kalıcı Oturma İzni

Endonezya uzun süreli vizesi ile KITAS olarak da adlandırılan geçici oturum izni ile birkaç yıl Endonezya’da yaşayan kişiler KITAP olarak adlandırılan kalıcı oturum izni alma hakkına sahiptir.

Geçici oturum izinlerini 2-4 yıl boyunca yenileyen başvuru sahipleri, kalıcı oturum izni başvurusu için uygun görülmektedir.

Uzun Süreli Endonezya Vizesi ile Vatandaşlık Başvurusu

Uzun süreli Endonezya vizesi ile vatandaşlık başvurusu yapmak için öncelikle Endonezya’da 5 yıl ikamet edilmesi veya 10 yıl süre içinde kümülatif olarak ikamet edilmesi gerekmektedir.

Başvuru sahiplerinin vatandaşlık alabilmesi için belirli kriterleri sağlaması gerekmekte olup, bu kriterlere ilişkin detaylı bilgilere Endonezya vatandaşlığı sayfasından ulaşılabilmektedir.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: