Endonezya Öğrenci Vizesi

Endonezya Öğrenci Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Endonezya'da bir eğitim programına katılmak isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin, Endonezya öğrenci vizesi almaları gerekmektedir.

Endonezya öğrenci vizesi, birkaç farklı izni ve vizeyi içermektedir. Endonezya'daki bir eğitim kurumunda okumak için uluslararası öğrencilerin giriş için bir Endonezya vizesi, bir eğitim izni ve oturma izni almaları gerekir.

Endonezya vize danışmanlık hizmetleri için: 0850 241 1868

Endonezya Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Endonezya öğrenci vizesi almak için aşağıdaki adımlar takip edilmelidir.

 • Endonezya üniversitesine kabul edildiğini gösteren kabul mektubu alın
 • Endonezya Eğitim Bakanlığı'na eğitim izni başvurusu yapın.
 • Endonezya Büyükelçiliğine ülkeye giriş vizesi (VITAS) için başvuru yapın.
 • Endonezya'ya vardıktan sonra göçmenlik biriminden vize, geçici oturum iznine çevirin.
 • Polis kayıt belgesi alın.

Endonezya Eğitim İzni Başvurusu

Endonezya eğitim izni başvurusu, başvuru sahibi eğitim kurumuna kabul edildikten sonra, Endonezya Eğitim Bakanlığı'na başvurularak alınır; bu başvuru için kayıt olunan kurumdan kabul belgesi alınması gerekir. Eğitim Bakanlığı eğitim iznini verdikten sonra başvuru, Cakarta’da bulunan Göçmenlik Genel Müdürlüğüne vize verilmesi için iletilir; devamında da vize alınacak olan dış temsilciliğe ilgili belge ulaştırılır.

Endonezya eğitim izni başvurusu için gerekli belgeler aşağıda verilmiştir.

 • Pasaportun üç adet kopyası
 • Üniversite tarafından verilen tavsiye mektubunun bir kopyası
 • Kabul mektubunun fotokopisi
 • Eksiksiz doldurulmuş başvuru formu
 • İkamet edilen ülkedeki Büyükelçilikten alınan tavsiye mektubu
 • Transkript ve akademik kayıtların bir kopyası
 • Özgeçmiş
 • Gerekliliklere uygun iki adet fotoğraf
 • Eğitim ve yaşam giderlerinin karşılanabileceğini kanıtlayan teminat mektubu veya sponsorluk belgesi
 • Sağlık raporu

Endonezya Öğrenci Vizesi Başvurusu

Endonezya öğrenci vizesi başvurusu, Endonezya Göçmenlik Dairesi vize onayını Büyükelçiliğe gönderdikten sonra yapılabilir.

Başvuru yapılacak olan Endonezya Büyükelçiliği vize işlemleri için randevu alınmasını isteyebilmektedir. Öğrenci vizesi için gerekli belgeler hazırlandıktan ve Endonezya vize ücreti ödendikten sonra belgeler Endonezya Büyükelçiliğine posta yoluyla gönderilir veya şahsen teslim edilir. Vize ücretinin ödeme yöntemi, Endonezya Başkonsolosluğu uygulamasına bağlı olarak bankadan havale veya elden nakit olarak değişebilir.

Kararın verilmesinden sonra başvuru sahibi pasaportunu dış temsilcilikten teslim alır, başvuru posta ile yapıldı ise pasaport da posta yoluyla geri gönderilir.

Endonezya Öğrenci Vizesi için Gerekli Evraklar

Endonezya öğrenci vizesi için gerekli evraklar aşağıda verilmiştir.

 • Pasaport fotokopisi
 • Eğitim Bakanlığı'ndan alınan öğrenim izin belgesinin bir kopyası
 • Üniversiteden Göçmenlik Müdürlüğü'ne gönderilen tavsiye mektubunun bir kopyası
 • Üniversiteden alınan kabul mektubunun bir kopyası
 • Transkript belgesi ve akademik kayıtların bir örneği
 • Özgeçmiş
 • 2 adet yeni çekilen 4×6 cm boyutunda fotoğraf
 • Eğitim ve yaşam giderlerini karşılamaya yeterli olunduğunu gösteren mali teminat mektubu veya sponsorluk belgesi
 • Sağlık raporu
Endonezya Eğitim Vizesi için Finansal Yeterlilik Kanıtı

Endonezya eğitim vizesi için, Endonezya hükümeti tarafından finanse edilen eğitim bursu programları dışında, Endonezya’da bulunulan süre boyunca başvuru sahibinin kendisini ve ailesinin masraflarını karşılamak üzere en az kişi başı 2.000 dolar değerinde finansal yeterliliğe sahip olunduğu kanıtlanmalıdır.

Endonezya Öğrenci Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Endonezya öğrenci vizesi başvuru ücreti kapsamında, eğitim izni ücreti 550.000 Endonezya rupisi, göçmenlik departmanından alınan vize tavsiye mektubu ücreti 650.000 Endonezya rupisi, 6 aylık geçici oturum izni ücreti 420.000 Endonezya rupisi, 1 yıllık geçici oturum izni ücreti 770.000 Endonezya rupisi, 6 aylık vize ücreti 50 dolar, 1 yıllık vize ücreti 90 dolar ve 2 yıllık vize ücreti 160 dolar olarak belirlenmiştir.

Endonezya Öğrenci Vizesi İşlem Süresi Ne Kadardır?

Endonezya öğrenci vizesi işlemleri, eğitim izni başvurusundan başlayarak geçici oturum izni alınmasına kadar 2 ay kadar sürebilmektedir.

Öğrenci Vizesi ile Endonezya'ya Gittikten Sonra Yapılması Gerekenler

Öğrenci vizesi ile Endonezya’ya gidildikten sonra geçici oturma izni alabilmek için 30 gün içinde göçmenlik departmanına gidilmesi gerekir. geçici oturum izni başvuruları çevrimiçi bir portaldan gerçekleştirilir; ancak ücret ödemek ve pasaporta damgayı işletmek için göçmenlik bürosuna gidilir. Endonezya geçici oturum iznine başvururken pasaport, kabul mektubu, tavsiye mektubu veya sponsorluk belgesi, vizenin ve eğitim izninin fotokopisi, özgeçmiş, akademik kayıtlar ve mali sorumluluk kanıtı belgeleri sunulmalıdır.

Geçici oturum izni alındıktan sonra yerel polis departmanından polis rapor belgesi (STM) alınması ve yerel belediyenin nüfus dairesine kayıt yaptırılarak geçici ikamet kayıt belgesinin (SKPPS) alınması gerekir. Kayıt için üniversiteden alınan polis sicil kartı belgesi için talep mektubu, üniversiteden alınan tavsiye mektubu veya sponsorluk belgesi, pasaport fotokopisi, geçici oturum belgesi ve fotoğraf sunulmalıdır.

Sık Sorulan Sorular

Endonezya öğrenci vizesi ile ilgili danışmanlarımıza sıklıkla sorulan soruların yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Endonezya Öğrenci Vizesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Endonezya öğrenci vizesinin süresi eğitim programının süresine bağlıdır. giriş için alınan vize en fazla 6 ay süreli iken, geçici oturum izni en fazla 1 yıl için verilmektedir.

Endonezya Eğitim Vizes Süresi Uzatılabilir Miyim?

Endonezya eğitim vizesinin süresi, öğrenim süresi boyunca uzatılabilir; geçici oturum izninin süresi bitiminde yenilenmesi gerekir. Uzatma işlemlerinden önce Eğitim Bakanlığı'ndan eğitim izni uzatma başvurusunun da yapılması gerekir.

Öğrenci Vizesi ile Endonezya'da Çalışılabilir Miyim?

Öğrenci vizesi ile Endonezya’da çalışmak mümkün değildir; bu nedenle öğrencilerin masraflarını karşılamak için yeterli mali kaynağa sahip olması gereklidir.

Öğrenci Vizesi Hamilinin Aile Üyeleri de Endonezya'ya Gelebilir Mi?

Öğrenci vizesi hamilinin aile üyeleri olarak eşi ve çocukları da Endonezya’ya gelebilir. Aile üyelerinin ilk olarak giriş vizesi alması ve sonrasında yerel bir Endonezya göçmenlik bürosuna bağımlı vize için başvuru yapması gerekir. Giriş vizesi, gerekli belgelerin teslimi ve yapılan görüşme sonrasında geçici oturum iznine çevrilir.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: