Helsinki Vize İşlemleri

Helsinki Vize Türleri ve Başvuru Süreçleri 2023

Helsinki vizesi Schengen özellikli Finlandiya vize türüdür. Schengen bölgesine üye olmayan ülke vatandaşlarının, Finlandiya’yı ziyaret amaçlarına uygun olan vizeye başvuru yapmaları gerekmektedir.

Helsinki vize başvurusu, gerekli evraklar doğru ve eksiksiz bir şekilde temin edildikten sonra online randevu alınarak yetkili vize başvuru merkezlerine ibraz edilmelidir. Yapılan başvurular, Finlandiya Büyükelçiliği tarafından değerlendirilmektedir. Değerlendirilme süreci VFS Global Finlandiya internet sitesi ve vizem.net başvuru takibi kısmından kontrol edilebilmektedir.

Helsinki Türkiye’den Vize İstiyor Mu?

Başkenti Helsinki olan Finlandiya, Avrupa Birliği ülkelerinin içinde yer aldığı Schengen bölgesinde bulunmaktadır. Schengen bölgesi, Türkiye gibi üçüncü ülke vatandaşlarından Schengen vizesi talep etmektedir.

Umuma mahsus pasaport (bordo) hamilleri vizeye tabi tutulurken; diplomatik (siyah), hizmet (gri) ve hususi (yeşil) pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak şartıyla, Finlandiya seyahatlerinde vizeden muaf olmaktadır.

Helsinki Türkiye’den Transit Vize İstiyor Mu?

Helsinki, Türkiye’den havaalanında 24 saate kadar olan transferler için transit vize istememektedir. Daha uzun süreli beklemeler ve havaalanı bekleme salonu dışına çıkmak için Helsinki transit vizesi alınmalıdır.

Türkiye Finlandiya’dan Vize İstiyor Mu?

Türkiye, Finlandiya resmi ve umuma mahsus pasaport hamillerinden, 180 gün içerisinde 90 gün süreyle aşmamak şartıyla vize istememektedir. 90 günü geçecek seyahatlerde, Finlandiya vatandaşlarının Türkiye vizesi alması gerekmektedir.

Helsinki Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Helsinki vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Finlandiya vize başvuru formu: Başvuru sahibi tarafından doğru ve eksiksiz bir şekilde online ya da kalemle Fince, İsveççe ya da İngilizce olarak doldurulmalı ya da noter tasdikli çevirisi ve imzalanan başvuru formu bulundurulmalıdır.
 • Geçerli pasaport ve renkli kopyası: Talep edilen Schengen vizenin bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerliliği olan, 10 yıldan eski olmayan ve en az iki adet boş sayfası olan pasaport ve renkli sayfalarının kopyası bulundurulmalıdır.
 • 1 adet fotoğraf: 47 mm yüksekliğinde ve 36 mm genişliğinde 1 adet fotoğraf sunulmalıdır.
 • Konaklama kanıtı veya seyahat planına ilişkin belgeler: Konaklama kanıtı, otel rezervasyonu ya da davet mektubu gibi belgeler temin edilmelidir.
 • Finansal yeterlilik belgeleri: Son 3 aya ait banka hesap dökümü veya maaş bordrosu sunulabilmektedir. Masrafları bir sponsor karşılıyorsa, sponsordan finansal yeterliliği ile ilgili dilekçe gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Schengen bölgesinde kalınacak süreden bir gün öncesi ve bir gün sonrasını kapsayan, tıbbi müdahale gerektiren durumlarda çıkabilecek masrafları karşılayan 30.000 Euro tutarında sağlık sigortası temin edilmelidir. Seyahat sağlık belgesinin aslı ve kopyası, ıslak imzalı ve kaşeli olarak ibraz edilmelidir.
 • Uçak rezervasyonu ispatı: Gidiş ve dönüş uçak rezervasyonun veya diğer ulaşım araçlarına ilişkin belgelerin ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Vize ücreti ödeme makbuzu: Schengen vizesi için gerekli olan ücretin ödendiğini kanıtlayan makbuz bulundurulmalıdır.

Finlandiya vize formu, Finlandiya vize işlemlerinin resmi sitesinden temin edilebilmektedir. Bazı durumlarda, Finlandiya vize başvuruları sırasında, başvuru sahibinden mülakata katılması talep edilebilmektedir.

Finlandiya Vize Şartları Nelerdir?

Finlandiya vize şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Daha önce Schengen ülkeleri içerisinde vize ihlalinde bulunmamış olmak
 • Finlandiya toplum sağlığına ve düzenine sorun teşkil etmemek
 • Yeterli finansal kaynak ile konaklamaya sahip olmak ve ispat etmek
 • Başvurunun yapıldığı 180 günlük süre içerisinde Schengen bölgesine 90 günlük seyahatte bulunmamış olmak
 • Talep edilen bilgileri, eksiksiz ve doğru şekilde doldurmuş olmak
 • Finlandiya vizesi için geçerli bir nedene sahip olmak
 • Sağlık sigortasına sahip olmak
 • Finlandiya’da varış ve dönüş süresini kesin olarak belirtmek

Finlandiya Helsinki Vizesi Schengen Özellikli Midir?

Finlandiya Helsinki vizesi, Schengen özelliklidir ve bu vize ile Almanya, Fransa, İtalya, Hollanda ve Belçika gibi ülkelerinin de dahil olduğu Schengen bölgesinde bulunan 26 ülkeye, 90 gün olacak şekilde vizesiz seyahat edebilme hakkı sunmaktadır.

Helsinki Vizesi Almak Zor Mu?

Helsinki vizesi almak için geçerli pasaport, fotoğraf, sağlık sigortası, konaklama ve seyahat ispatı, finansal yeterlilik ispatı, ödeme makbuzu ve Finlandiya başvuru formu kurallara uygun bir şekilde hazırlanıp başvurunun gerçekleştirilmesi halinde zor değildir. Daha önceden Schengen vizesi ya da Macaristan vizesi almış olmak, Finlandiya başvuru sürecini kolaylaştırabilmektedir.

Helsinki Vize Ücreti Ne Kadardır?

Helsinki vize ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

İşlemÜcret
Helsinki vize harcı80 Euro
Başvuru formu ve dilekçe doldurma15 Euro
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri34 Euro
Danışmanlık hizmeti30 Euro
Toplam159 Euro

Helsinki Vize İşlemleri için Covid-19 Önlemleri Nelerdir?

Helsinki vize işlemleri için Covid-19 önlemleri aşağıda listelenmiştir.

 • Yolcular, Finlandiya’ya varıştan önceki son 72 saatte alınmış İngilizce PCR ya da Antigen test sonucu yoksa, varışta PCR testine ve kişisel karantinaya tabi tutulmaktadır.
 • Varıştan en az 2 hafta önce tek doz ya da tam olarak aşılanmış olunduğunu gösteren bir Covid-19 aşı sertifikası, varıştan en az 2 hafta ve en fazla 6 ay önce verilmiş pozitif bir Covid-19 test sonucu veya Covid-19 kurtarma sertifikasına sahip olan yolculardan PCR testi istenmemekte ve karantinaya tabi tutulmamaktadır.

Covid-19 önlemleri ile ilgili güncel bilgiler için vizem.net ile iletişime geçilebilmektedir.

Güncel bilgi: 0850 241 1868

Finlandiya Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Finlandiya vize başvuruları, Finlandiya tarafından yetkilendirilmiş Ankara, İstanbul ya da Antalya’daki başvuru merkezlerinden online randevu alınarak ya da direkt olarak Finlandiya Büyükelçiliğine sunulabilmektedir. Normal şartlarda, Finlandiya vizesi 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. İki ülkenin resmi tatillerine, diplomatik ilişkilere ve olağanüstü durumlara bağlı olarak, vize başvurusunun değerlendirilmesi uzayabilmektedir. Finlandiya vize başvurusu en az 15 ve en fazla 6 ay öncesinden yapılabilmektedir.

Vize başvuru merkezlerinde yapılan vize başvurusu Finlandiya Büyükelçiliği tarafından incelenerek sonuçlandırılmaktadır.

Finlandiya Vize Süresi Hangi Koşullara Bağlıdır?

Finlandiya vize süresinde, daha önceden alınmış olan Schengen vizeleri, etkili bir rol oynamaktadır.

İlk defa yapılan başvurularda Finlandiya vize süresi 15 gün olarak belirlenmektedir.

Finlandiya Vize İşlemleri için Yetkili Kuruluşlar Hangileridir?

Finlandiya vize işlemleri; VFS Global, Finlandiya Büyükelçiliği ve akredite acenteler üzerinden yapılabilmektedir. İdata başvuru merkezinin, Finlandiya vize başvurularında yetkisi bulunmamaktadır.

Vizem.net, Finlandiya vize başvurularında 2018 ile 2020 yılları arasında %99.2 vize onay oranı ile en yüksek onay oranına sahip akredite acentedir. Finlandiya vize başvrusu yapacak başvurusu sahipleri VFS Global Finlandiya üzerinden bilgi edinebilmekte ve vizem.net’in hizmetlerinden faydalanabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: