Finlandiya İstanbul Konsolosluğu

Finlandiya Konsolosluğu İstanbul

Finlandiya Konsolosluğu İstanbul’da fahri başkonsolosluk statüsünde hizmet vermektedir. Fahri konsoloslar; belirli bir bölge kapsamında, asıl ikametgahı Finlandiya olan Finlilerin ve yabancıların haklarını denetlemektedir ve onlara rehberlik sağlamaktadır.Genel yetkileri sınırlıdır. Vize, oturma izinleri, pasaport başvuruları gibi resmi belge düzenleme yetkileri bulunmamaktadır.

Fahri konsoloslar görevleri karşılığında herhangi bir ücret almamakta ve yarı zamanlı çalışmaktadırlar. İstanbul Finlandiya Fahri Başkonsolosluğu görevini 2014 yılının aralık ayından bu yana İstanbullu iş adamı Jeff Hakko yürütmektedir.

Finlandiya İstanbul Konsolosluğu İletişim Bilgileri ve Adresi Nedir?

Finlandiya İstanbul Konsolosluğu, Nisbetiye Mahallesi, Aydın Sokak, No. 6, C Blok, 3. Kat Daire 8, 34340 1. Levent adresinde yer almaktadır. Telefon hizmeti salı ve çarşamba günleri saat 9.00-10.00 saatleri arasında verilmektedir. Müşteri ile birebir hizmetleri ise salı ve çarşamba günleri 10.00-12.00 saatleri arasında verilmektedir. Konsolosluk pazartesi, perşembe, cuma ve Finlandiya ve Türkiye resmi tatillerinde hizmet vermemektedir.

Finlandiya Konsolosluğu İstanbul Telefon Numarası Nedir?

Finlandiya İstanbul Konsolosluğu iletişim bilgileri aşağıda verilmiştir.

  • Telefon numarası: +90 212 296 9549
  • Fax numarası: +90 212 296 1291

Finlandiya Konsolosluğu İstanbul Mail Adres Nedir?

Finlandiya İstanbul Konsolosluğu mail adresi finconist@finconist.com’dur

Finlandiya Konsolosluğu İstanbul Resmi Web Sitesi Nedir?

Finlandiya Konsolosluğu İstanbul resmi web sitesi bulunmamaktadır.

Finlandiya Başkonsolosluğu Nerededir?

Finlandiya Fahri Başkonsolosluğu, İstanbul Levent ilçesinde yer alıp, İstanbul’un en çok bilinen noktalarından biri olan Zorlu Center’a yürüyerek 7 dakika mesafededir. İstanbul Havalimanına 39 km, Sabiha Gökçen Havalimanı’na 52 km, en yakın boğaz köprüsüne ise 4.6 km mesafededir.

İstanbul Finlandiya Konsolosluğuna Nasıl Gidilir?

İstanbul Finlandiya Konsolosluğuna direkt olarak metro, otobüs bulunmamaktadır. Levent metro durağına yürüyerek 10 dakika, Zincirlikuyu metro durağına yürüyerek 16 dakika mesafededir. En rahat ulaşım özel araç ya da taksiyle sağlanmaktadır.

İstanbul Finlandiya Başkonsolosluğunda Hangi İşlemler Yapılabilir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İstanbul Finlandiya Fahri Başkonsolosluğunda işlem yapamamaktadır.

İstanbul Finlandiya Konsolosluğunda Vize Başvurusu Yapılabilir Mi?

İstanbul Finlandiya Fahri Başkonsolosluğu, vize ve benzeri resmi işlemlerde yetkiye sahip değildir. Vize işlemler akredite acenteler üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları seyahat vizesi almak için Schengen ülkelerinde geçerli olan Schengen vizesine başvurmalıdır.

Türk vatandaşları Finlandiya turist vizesi başvurusu için Ankara, İstanbul ve Antalya’da bulunan Finlandiya vize başvuru merkezlerine başvuru yapmaları gerekmektedir. Vize başvurusu için randevular, başvuru merkezlerinden önceden alınmalıdır.

Finlandiya Konsolosluğu Vize Evrakları Nelerdir?

Finlandiya Konsolosluğu vize evrakları için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

  • Renkli fotoğraf ile birlikte başvuru yapan kişi tarafından imzalanmış vize başvuru formu
  • Pasaport ya da farklı bir seyahat belgesi ve kimlik bilgilerinin, damga ve vizelerin olduğu sayfa fotokopileri
  • Kimlik fotokopisi
  • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
  • Gelir belgeleri (Son üç aya ait banka hesap dökümü ve düzenli geliri kanıtlayan belge örneği son üç aya ait maaş bordrosu)
  • Seyahat planı ya da otel rezervasyon belgesi
  • Seyahat sağlık sigortası aslı ya da fotokopisi (Sigorta en az 30.000 Euro kapsamlı olmalıdır ve herhangi bir acil müdahale giderlerini ve herhangi bir tıbbi nedenden dolayı kişinin veya ölüm durumunda naaşın ülkeye geri gönderilme giderlerini de kapsamalıdır.)

Finlandiya vizesine başvuru yaparken adayın sosyal durumuna ve vize türüne göre ek belgeler istenebilmektedir.

İstanbul Finlandiya Konsolosluğundan Nasıl Randevu Alınır?

İstanbul Finlandiya Konsolosluğundan randevu almak şart değildir. Hizmet almak için salı ve çarşamba günleri 9.00-10.00 saatleri arası telefonla ya da 10.00-12.00 saatleri arasında birebir görüşme yapılmalıdır.

Türkiye’deki Diğer Finlandiya Dış Temsilcilikleri Hangileridir?

Türkiye’de bulunan Finlandiya dış temsilcilikleri aşağıda listelenmiştir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: