Finlandiya İşçi Vizesi

Finlandiya İşçi Vizesi Başvuru Süreci 2023

Finlandiya işçi vizesi, Finlandiya’da 90 günden fazla süreyle çalışmak veya staj yapmak için alınması gereken vize türüdür. Fakat Finlandiya’da konaklama süresi 90 günü geçmese dahi Finlandiya’da çalışmak için oturum izni almak şarttır. Finlandiya İşçi Vizesi için oturum izni gerekmektedir. Oturma izni Finlandiya’ya gelmeden önce alınmalıdır.

Finlandiya işçi vizesine başvurmadan önce, Finlandiya’da iş bulunması gerekmektedir.

Finlandiya’da çalışmak için, çalışma gerekçeli oturum iznine ya da kâr getirecek bir iş yapmaya olanak tanıyan başka oturum iznine ihtiyaç vardır. Alınacak Finlandiya oturum izni türünü, çalışılacak olan iş belirleyecektir.

Finlandiya’da aşçılık, temizlikçilik, ev işi yardımcılığı, çocuk bakıcılığı gibi işlerde çalışacak olan kimseler Finlandiya işçi vizesi için çalışma gerekçeli oturum iznine başvurmalıdır.

Finlandiya’da bir girişim kapsamında yöneticilik, özel uzmanlık, araştırmacılık, staj, bilim-kültür-sanat faaliyetlerinde bulunacak kimseler Finlandiya işçi vizesi için kâr getiren bir iş yapmaya olanak sağlayan diğer oturum izinlerine başvurulmalıdır. En fazla 9 ay süreli olan Finlandiya mevsimlik işçi oturma izni ise tarım, turizm, festival, orman bakım işleri gibi faaliyetleri kapsamaktadır. Finlandiya’da çalışmak için 20’den fazla oturum izni türü mevcuttur. Ne tür bir oturum iznine gereksinim duyulduğu konusunda Finlandiya Göçmenlik Dairesi’nin internet sayfası kontrol edilmelidir.

Finlandiya İşçi Vizesine Kimler Başvuru Yapabilir?

Finlandiya işçi vizesine başvurmak için aşağıdaki koşulların sağlanmış olması gerekmektedir.

 • Finlandiya işçi vizesi başvuru sahibinin Türkiye’de herhangi bir sabıka kaydının olmaması gerekmektedir.
 • Finlandiya işçi vizesi başvurusundan önce başvuru sahibinin Finlandiya’da gerekli görüşmeleri sağlayarak iş bulmuş olması ve iş konusunda ilgili anlaşmaları sağlamış olması gerekmektedir.
 • Nitelikli pasaporta sahip olmalıdır.
 • Gerekli belgelerin eksiksiz ve doğru şekilde hazırlanmış olması gerekmektedir.

Finlandiya İşçi Vizesine Başvurmak için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Finlandiya İşçi Vizesine başvurmak için aşağıda belirtilen evraklar gerekmektedir.

 • Finlandiya vize başvuru formu: Eksiksiz bir biçimde doldurulmalıdır.
 • Fotoğraf: 2 adet biyometrik fotoğraf istenmektedir. Fotoğraf son altı ayda çekilmiş ve 35 mm genişliğinde 45 mm yüksekliğinde olmalıdır.
 • Pasaport: Son 10 yılda alınmış olmalıdır. Başvurulan vizenin bitiş tarihinden en az 3 ay sonrasına kadar da geçerli olmalıdır.
 • Finlandiya seyahat sağlık sigortası: Finlandiya’da kalınacak süre boyunca geçerli olmalıdır.
 • Konaklama bilgisi: Finlandiya’da kalınacak yere dair bilgiler gerekmektedir.
 • Seyahat bilgisi: Uçak bileti rezervasyonu gerekmektedir.
 • İşe ilişkin bilgiler: Finlandiya’da çalışmak için anlaşılan firmanın şirket bilgileri ve maaş onayına ilişkin belge gerekmektedir.
 • Adli sicil kaydı: Finlandiya’da çalışmak için başvuruda bulunan Türkiye vatandaşlarının Türkiye’den alacağı adli sicil kaydı gerekmektedir.
 • Çalışma izni bilgileri: Çalışma iznine ilişkin onaylı belge gerekmektedir.
 • Kabul alınan firmadan davetiye
 • Requerimento belgesi: Konsolosluktaki başvuru sırasında verilen belge sunulmalıdır.
 • Mali durum belgesi: Son 3 aya ait maaş bordrosu veya hesap özeti sunulabilmektedir.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi

Finlandiya İşçi Vizesi Süresi Ne Kadardır?

Finlandiya işçi vizesi ilk alındığı zaman azami olarak 1 yıldır.

Finlandiya oturma izni süresi iş sözleşmesinin süresine bağlıdır. İş sözleşmesi bittiğinde yeni bir oturum iznine başvurmak ya da Finlandiya’yı terk etmek gerekmektedir.

Finlandiya İşçi Vizesi Nasıl Alınır?

Finlandiya’da çalışmak için gerekli olan işçi vizesi için ilk olarak Finlandiya’dan iş bulmak gerekmektedir. Finlandiya’da iş bulduktan sonra işçi vizesi başvurusunda bulunulmalıdır.

Finlandiya’da çalışmak için gerekli olan Finlandiya çalışma vizesi başvurusu Finlandiya’ya gitmeden önce yapılmalıdır. Başvuru yapmadan önce gerekli tüm belgeler eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlanmalıdır. Başvurular Göçmenler Dairesinin “Enter Finland” adlı sanal hizmet portalı üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. 01.09.2019 tarihi itibariyle “Enter Finland” portalının yanı sıra kağıt form doldurarak da başvuru gerçekleştirmek mümkündür. Her iki durumda da başvurular için randevu alınması zorunludur. Yine her iki durumda da randevu öncesi başvurunun hazırlanıp doldurulmuş olması ve gerekli tüm evrakların başvuru ekinde yer alması gerekmektedir. Başvuru esnasında başvuru sahibinin kimliğine ilişkin biyometrik bilgiler temin edilmektedir.

Finlandiya işçi vizesi için gerekli olan oturma izni başvurusunda bulunabilmek için randevu, oturma izni başvuru merkezi web sayfası http://residencepermits.finland.fi/turkey/ üzerinden alınmaktadır. Finlandiya işçi vizesi başvurusu şahsen yapılmalıdır ve başvurunun çıktısı başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır. Randevu günü belgelerin teslimi başvuru sonuçlanmaktadır.

Finlandiya işçi vizesinin tamamlanması için gerekli olan diğer bir madde ise işverenin doldurması gereken formdur. İşveren “Enter Finland” portalı üzerinden iş ve firması hakkındaki bilgileri sisteme işleyebilmekte ve sürecin gidişatını takip edebilmektedir.

Finlandiya İşçi Vizesine Benzer Diğer Finlandiya Vize Türleri Nelerdir?

Finlandiya’da çalışacak, aile birleşimi yapacak ya da eğitim görecek kimseler Finlandiya’da 3 aydan fazla süre kalacaklarsa D tipi vize almalıdır.

D tipi vize alınması koşulu bakımından Finlandiya işçi vizesine benzer diğer finlandiya vize türleri aşağıda belirtilmiştir.

 • Finlandiya aile birleşimi vizesi: Finlandiya’da oturma iznine sahip olan bir kimsenin eşi ve çocukları için de oturma iznini kapsayan D tipi bir vizedir.
 • Finlandiya eğitim vizesi: Finlandiya’da yapılacak olan lisans, yüksek lisans, doktora ve öğrenci değişim programlarına olanak sağlayan D tipi bir vizedir.
Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: