Finlandiya Helsinki Havaalanından Ulaşım

Helsinki Havalimanından Şehir Merkezine Ulaşım Nasıldır?

Finlandiya’da Helsinki Havaalanı’na indikten sonra şehir merkezlerine ulaşmak için birkaç farklı yöntem bulunmaktadır.

 • Tren
 • Özel otobüs
 • Halk otobüsleri
 • Taksi
 • Uber

Finlandiya Helsinki Havalimanı, Finlandiya’nın ana havalimanıdır ve 1952 yılında inşa edilmiştir. Helsinki Havalimanı’nın; Vantaa şehir merkezine 5 km, Helsinki şehir merkezine 17 km mesafesi bulunmaktadır. İskandinav ülkeleri içindeki en büyük dördüncü büyük havalimanı olan Finlandiya Helsinki Havalimanı, 2018 yılında 20 milyon yolcuyu ağırlamıştır.

1999 yılında en iyi havalimanı seçilen Finlandiya Helsinki Havalimanı Avrupa’daki en dakik havalimanlarından birisidir. Finlandiya’ya havayolu ile gitmek isteyen bordo pasaport sahibi Türk vatandaşlarının Finlandiya vizesi alması gerekmektedir.

Helsinki Vantaa Havaalanı Nerededir?

Helsinki Vantaa Havaalanı Finlandiya’nın Vantaa şehrinde yer almaktadır. Helsinki bölgesinin en işlek havalimanı durumundadır. Vantaa şehir merkezine 5 km mesafede yer alan Vantaa Havaalanı’na toplu ulaşım ile 30 dakikada ulaşılabilmektedir. 615 numaralı halk otobüsleri ile 45 dakika içerisinde şehir merkezi ile Vantaa Havaalanı arasında ulaşım sağlanılabilmektedir.

Vantaa Havaalanı 1952 yılında Finlandiya Yaz Olimpiyatları için inşa edilmiştir. 2018 yılında 20 milyondan fazla yolcuya ev sahipliği yapmıştır.

Helsinki Havalimanından Şehir Merkezine The Finnair Bus ile Ulaşım Nasıldır?

Helsinki Havaalanı’ndan Finlandiya şehir merkezine ulaşım için tercih edilebilecek yöntemlerden biri Finnair otobüsleridir. Finnair otobüsleri Helsinki Havaalanı ile şehir merkezi arasındaki en hızlı ulaşım yöntemidir ve genellikle 30 dakikadan kısa bir sürede ulaşım sağlamaktadır. Helsinki Havaalanı’nın çıkışında Terminal 2 durağından hareket eden Finnair otobüsleri her 20 dakikada bir sefer düzenlemektedir. Finnair otobüslerinin Helsinki şehir merkezindeki son durağı Helsinki merkez tren istasyonudur.

Finnair otobüslerinde tek yön biletler kişi başı 6.90 Euro iken çift yön biletler kişi başı 12.60 Euro’dur. Biletler, otobüse binince şoförden nakit veya kredi kartı aracılığıyla alınabilmektedir. İnternetten alınan Finnair biletleri kısmen daha ekonomiktir. İnternetten alınan Finnair tek yön biletler kişi başı 6.80 Euro’dur. Helsinki Kart sahibi olan yolcular için Finnair otobüslerinin tek yön biletleri kişi başı 4.40 Euro’dur.

Finnair otobüslerinde ücretsiz internet erişim imkanı bulunmaktadır. Yolcu valizleri için bagajlar kullanıma açıktır. Finnair otobüs şoförleri İngilizce konuşabildiği için yabancı yolcular güzergah ve kalkış saatleri gibi konularda rahatlıkla iletişim kurabilmektedir.

Helsinki Havalimanından Şehir Merkezine The Public Bus ile Ulaşım Nasıldır?

Helsinki Havaalanı’ndan the public bus taşımacılık hizmetleri ile çeşitli şehir merkezlerine ulaşım sağlanmaktadır. 615 numaralı the public bus ile 45 dakika içerisinde Helsinki Havaalanı ile Helsinki şehir merkezi arasında yolculuk yapılmaktadır. Tek yön the public bus biletleri kişi başı 4.60 Euro’dur. Helsinki Havaalanı önünde durağı olan the public bus hizmetlerinin şehir merkezindeki son durağı Helsinki merkez tren istasyonudur.

The public bus biletleri bilet makinelerinden, R-Kioski büfelerinden veya akıllı telefonlardaki HSL uygulaması üzerinden satın alınabilmektedir. The public bus biletleri, otobüs şoförü tarafından da satılmaktadır. Otobüs şoföründen satılan biletler normal biletlerden daha pahalıdır ve 6.50 Euro’dur. Otobüste satın alınan biletler sadece nakit olarak alınabilmektedir ve 20 Euro’dan büyük banknot paralarda para üstü verilememektedir.

Helsinki Havalimanından Şehir Merkezine Nobina Finland ile Ulaşım Nasıldır?

Helsinki Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım sağlamanın bir yolu Nobina Finland otobüsleri ile ulaşımdır. Helsinki şehrinin her noktasında durağı olan ulaşım ağı sayesinde Helsinki toplu taşıma sisteminin en önemli araçlarındandır. Her otobüs durağında Nobina Finland otobüslerinin durağa varış saati elektronik olarak yazmaktadır.

Helsinki Havaalanı’nın çıkışında yer alan terminal 2’de durağı bulunan Nobina Finland otobüslerinin numaraları 415, 561 ve 615’tir. Nobina Finland otobüslerinde tek yön bilet kişi başı 4.60 Euro’dur.

Helsinki Havalimanından Şehir Merkezine Taksi ile Ulaşım Nasıldır?

Helsinki Havaalanı’na gelen yolcuların Helsinki şehir merkezine ulaşırken tercih ettiği bir ulaşım yöntemlerinden bir tanesi taksi ile ulaşımdır. Birden fazla valizi ve çantası olan yolcular genellikle taksi ulaşımını tercih etmektedir. Helsinki Havaalanı’nın çıkış kapısında çok sayıda taksiye ulaşılabilmektedir.

Helsinki Havaalanı’ndan şehir merkezine taksi ile ulaşım yaklaşık olarak yarım saat sürmektedir ve ortalama 40-45 Euro tutmaktadır. Helsinki şehrindeki taksilerin açılış tarifesi 5.90 Euro ve kilometre başına taksi ücreti 1.55 Euro’dur.

Helsinki’de bulunan taksi şoförlerin pek çoğu İngilizce konuşabilmektedir. Bu sayede taksi şoförleri ile adres tarifi boyutundaki iletişim rahatça sağlanabilmektedir. Taksi şoförünün davranışları veya taksi ücreti hakkında şikayet etmek için kullanılan taksinin ait olduğu firmaya itiraz kaydı oluşturulabilmektedir.

Helsinki Havalimanından Turku Şehir Merkezine Finnair Bus ile Ulaşım Nasıldır?

Helsinki Havaalanı’ndan Turku şehir merkezine Finnair Bus taşımacılık hizmetleri aracılığıyla ulaşmak mümkündür. Finnair bus, Helsinki Havaalanı çıkışında yer alan terminal 2’den hareket etmektedir. Helsinki Havaalanı’ndan her gün saat 00:50’de, 10:00’da, 12:00’de, 15:00’te, 16:00’da, 18:00’de, 20:10’da ve 22:10’da Finnair bus firmasının otobüsleri hareket etmektedir. Finnair bus ile Helsinki Havaalanı’ndan Turku şehir merkezine ulaşım 2 saat 45 dakika sürmektedir. Finnair bus tek yön biletler kişi başı 19 Euro’dur.

Turku ile Helsinki Havalimanı Arası Mesafe Ne Kadardır?

Turku şehri ile Helsinki Havaalanı arasındaki mesafe 149 kilometredir. Helsinki Havaalanı ile Turku arasındaki ulaşım uçak ile 2 saat; otobüs ile 3,5 saat; tren ile 2,5 saat ve şahsi araç ile 1,5 saat sürmektedir.

Helsinki Havaalanından Lapland’a Ulaşım Nasıldır?

Helsinki Havaalanı’ndan Lapland’a ulaşımın uçak, tren, otobüs ve şahsi araç ile ulaşım gibi çeşitli alternatifleri bulunmaktadır. Helsinki Havaalanı’ndan Lapland’a ulaşımın farklı yolları aşağıda listelenmiştir.

 • Helsinki Havaalanı’ndan Rovaniemi’ye uçak ile ulaşım: 2,5 saat sürmektedir. Ortalama ücreti 1100 TL’dir. Rovaniemi şehrinden Lapland’a transfer yapılmaktadır.
 • Helsinki Havaalanı’ndan Ivalo’ya uçak ile ulaşım: 2,5 saat sürmektedir. Ortalama ücreti 1600 TL’dir. Ivalo şehrinden Lapland’a transfer yapılmaktadır.
 • Helsinki Havaalanı’ndan Kemi’ye uçak ile ulaşım: 2 saat 45 dakika sürmektedir. Ortalama ücreti 550 TL’dir. Kemi şehrinden Lapland’a transfer yapılmaktadır.
 • Helsinki Havaalanı’ndan Kusaamo’ya uçak ile ulaşım ve otobüs aktarması: Helsinki Havaalan’ından Kusaamo’ya uçuş 1 saat 40 dakika sürmektedir ve ortalama ücreti 1900 TL’dir. Kusaamo’dan Lapland’a otobüs aktarması 2,5 saat sürmektedir.
 • Helsinki Havaalanı’ndan Rovaniemi’ye tren ile ulaşım: 8,5 saat sürmektedir. Ortalama ücreti 1000 TL’dir. Rovaniemi şehrinden Lapland’a transfer yapılmaktadır.
 • Helsinki Havaalanı’ndan Lapland’a şahsi araç ile ulaşım: 10 saat sürmektedir. 820 kilometrelik mesafe için ortalama yakıt ücreti 1200 TL tutmaktadır.

Finlandiya’daki Havaalanı İsimleri Nelerdir?

Finlandiya’da 21 adet havaalanı bulunmaktadır.

Finlandiya havaalanı isimleri aşağıda listelenmiştir;

 • Enontekio Havaalanı (ENF),
 • Helsinki-Vantaa (HEL),
 • Ivalo Havaalanı (IVL),
 • Joensuu Havaalanı (JOE),
 • Jyvaskyla Havaalanı (JYV)
 • Kajaani Havaalanı (KAJ)
 • Kemi Tornio (KEM)
 • Kittila Havaalanı (KTT)
 • Kuopio Havaalanı (KUO)
 • Kuusamo Havaalanı (KAO)
 • Lappeenranta Havaalanı (LPP)
 • Mariehamn Havaalanı (MHQ)
 • Oulu Havaalanı (OUL)
 • Pietarsaari Kruunupyy (KOK)
 • Pori Havaalanı (POR)
 • Rovaniemi Havaalanı (RVN)
 • Savonlinna (SVL)
 • Tampere Pirkkala Havaalanı (TMP)
 • Turku Havaalanı (TKU)
 • Vaasa Havaalanı (VAA)
 • Varkaus Havaalanı (VRK)

Finlandiya’nın En Büyük Havalimanı Hangisidir?

Finlandiya’nın en büyük havaalanı Helsinki Vantaa Havaalanı’dır. Finlandiya’nın en büyük ilk 5 havaalanı; Helsinki Vantaa Havaalanı, Oulu Havaalanı, Tampere Pirkkala Havaalanı, Rovaniemi Havaalanı ve Turku Havaalanı’dır.

Helsinki’ye Giderek Dil Eğitimi Almanın Avantajları Nedir?

Helsinki’ye giderek dil eğitimi almanın avantajları aşağıda listelenmiştir.

 • Finlandiya, eğitim alanında dünyanın en iyi ülkeleri arasında gösterilmektedir.
 • Helsinki’de İngilizce, Fransızca, Almanca, Fince, Rusça gibi birden fazla dil eğitimi almak mümkündür.
 • Helsinki’de dil okulları, üniversitelerin yaz okulları ve belediyeler dil eğitimleri vermektedir.
 • Dil eğitimi için Helsinki’ye gelen kişilere Finlandiya’ya uyum programı ücretsiz olarak verilmektedir.

Helsinki’de yer alan dil okulları genellikle şehir merkezinde bulunmaktadır. Helsinki’deki dil okulları, ulaşım açısından merkezi konumda bulunduğu için toplu taşıma araçlarıyla kolayca ulaşılabilmektedir. Dünyanın pek çok ülkesinden kişiler Finlandiya dil okulları için Helsinki’ye gelmektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: