Macaristan Vizesi

Macaristan Vizesi: Macaristan Vize Başvuru ve Takip İşlemleri

Macaristan Halk Cumhuriyeti’ne yapılacak seyahatlerde; turistik, ticari, aile veya arkadaş ziyareti, aile birleşimi, erasmus, işçi, resmi ziyaret, tedavi, kültürel ve sportif amaçlı, eğitim, transit veya şoför vizesi türünde Macaristan vizesi alınması gerekmektedir. Macaristan vizelerinin kısa ve uzun dönemli olmak üzere türleri bulunmaktadır.

Macaristan vizesi başvuruları, planlanan seyahat tarihinden en fazla 6 ay ve en az 15 gün önce, gerekli evraklar hazırlanarak Macaristan Konsolosluğu’na yapılmaktadır.

Macaristan Türkiye’den Vize İstiyor mu?

Macaristan Halk Cumhuriyeti, bordo (umuma mahsus) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşlarından vize talep etmektedir ancak yeşil (hususi pasaport), siyah (diplomatik pasaport) ve gri (hizmet pasaportu) hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 gün içerisinde en fazla 90 gün kalmak koşuluyla Macaristan vizesinden muaf tutulmaktadır.

Macaristan Yeşil Pasaporta Vize İstiyor Mu?

Yeşil (hususi) pasaport, Türkiye Cumhuriyeti için çalışan memurlara ve belirli şartları taşımaları durumunda bu memurların ailelerine 5 yıllık süre ile verilen pasaport türüdür.

Hususi (yeşil) pasaport hamilleri, Macaristan’a girişlerinde ve transit geçişlerinde vizeden muaf tutulmaktadır. Yeşil pasaport hamilleri, 180 günlük bir süre zarfında maksimum 90 gün süreyle Macaristan’da vizeye ihtiyaç olmaksızın bulunabilmektedir.

Macaristan Vize Türleri Nelerdir?

Macaristan vizesi, türüne göre iki başlık altında toplanabilmektedir.

Türüne göre Macaristan vizeleri aşağıda sıralanmıştır.

 • Kısa süreli Macaristan vizeleri (Macaristan C tipi vize)
 • Uzun süreli Macaristan Ulusal vizeleri (Macaristan D tipi vize)

Macaristan Halk Cumhuriyeti Kısa Dönemli (C Tipi) Vize Türleri Nelerdir?

Macaristan Halk Cumhuriyeti kısa dönemli (C tipi vizeler), Schengen vizesi türünde bulunmaktadır.

Macaristan Halk Cumhuriyeti kısa dönemli (C tipi vizeler) aşağıda listelenmiştir.

 • Macaristan turist vizesi: Macaristan turist vizesi, turistik amaçlarla Macaristan’ya gitmek için başvurulması gereken vize türüdür.
 • Macaristan ticari vizesi: Macaristan ticari vizesi, Macaristan’da ticari faaliyetlerde bulunmak için başvurulması gereken vize türüdür.
 • Macaristan aile ve arkadaş ziyareti vizesi: Macaristan aile ve arkadaş ziyareti vizesi, Macaristan’da bulunan aile üyesi veya arkadaşlara ziyaret yapmak için başvurulması gereken vize türüdür.
 • Macaristan kısa süreli eğitim vizesi: Macaristan kısa süreli eğitim vizesi, Macaristan’da kısa süreli eğitim almak için başvurulması gereken vize türüdür.
 • Macaristan resmi ziyaret vizesi: Macaristan resmi ziyaret vizesi, vatandaşı olunan ülkenin hükümetleri adına Macaristan’da resmi görev veya faaliyetlerde bulunmak için başvurulması gereken vize türüdür.
 • Macaristan sağlık vizesi: Macaristan sağlık vizesi, Macaristan’da bir sağlık kuruluşunda tıbbi tedavi almak için başvurulması gereken vize türüdür.
 • Macaristan transit vize: Macaristan transit vize, Schengen bölgesi dışında bir yere seyahat etmek için Macaristan havaalanında uçak değiştirilmesine imkan veren vize türüdür.
 • Macaristan şoför vizesi: Macaristan şoför vizesi, Macaristan’da şoförlük işi sebebiyle 90 günden kısa süre kalmak için başvurulması gereken vize türüdür.
 • Macaristan kültürel ziyaret, spor ve konferans etkinlikleri vizesi: Macaristan kültürel ziyaret, spor ve konferans etkinlikleri vizesi, Macaristan’a kültürel ziyaret düzenlemek, Macaristan’da spor etkinliklerine ve konferanslara katılmak için başvurulması gereken vize türüdür.
 • Macaristan aile ve arkadaş ziyareti vizesi: Macaristan aile ve arkadaş ziyareti vizesi, Macaristan’da bulunan aile üyesi veya arkadaşlara ziyaret yapmak için başvurulması gereken vize türüdür.
 • Macaristan AB ve AEA alanı vatandaşı evlilik vizesi: Macaristan AB ve AEA bölgesi vatandaşı evlilik vizesi, AB ve AEA bölgesi ülkelerin vatandaşlarıyla evli olanların, Macaristan ziyaretinde bulunmak için başvurmasu gereken vize türüdür.

Macaristan Turistik Vize

Macaristan turistik vize, Macaristan’da her 180 günde maksimum 90 gün barınılmasına imkan sağlayan kısa süreli vize türüdür.

Macaristan turistik vize başvurusunda bulunmak için, uçuş/ seyahat rezervasyonları veya amaçlanan ulaşımın diğer kanıtı, otel rezervasyonları veya seyahat planı kanıtı ve son üç aydaki hesap cirosuna ilişkin banka hesap ekstresi veya son üç ayın maaş makbuzları gibi düzenli gelirin kanıtları ek belge olarak sunulmaktadır.

Macaristan turist vizesi kapsamında tatil yapılabilmekte ve gezilere katılım sağlanabilmektedir. Macaristan Turistik Vize, diğer Schengen ülkelerinde de geçerlidir.

Macaristan Kısa Süreli Eğitim Vizesi

Macaristan kısa süreli eğitim vizesi, Macaristan’da üç aydan kısa süreli eğitim almak için başvurulması gereken vize türüdür.

Macaristan kısa süreli eğitim vizesi başvurusunda bulunmak için; eğitim görülecek kurumdan, Türk Ulusal Ajansı’ndan (AB Eğitim ve Gençlik Programları merkezi) veya TÜBİTAK’tan vize başvurusunda bulunan bireyin bir Avrupa Birliği programı tarafından desteklendiğini belirten bir davet mektubu alınması gerekmektedir.

Macaristan Resmi Ziyaret Vizesi

Macaristan resmi ziyaret vizesi, Macaristan’a resmi ziyaret düzenlemek için başvurulması gereken kısa süreli vize türüdür. Macaristan resmi ziyaret vizesi bir Schengen vizesidir.

Macaristan resmi ziyaret vizesi başvurusunda bulunmak için, vatandaşı olunan ülkenin ulusal hükümetleri adına Macaristan’da resmi görev veya faaliyetler yürütecek olmak gerekmektedir.

Macaristan Sağlık Vizesi

Macaristan sağlık vizesi, Macaristan’da bir hastanede tedavi görmek için başvurulması gereken kısa süreli (C tipi) vize türüdür.

Macaristan sağlık vizesi başvurusunda bulunurken, tedavi olunacak sağlık kurumuna ödeme yapıldığına dair kanıt, konaklama kanıtı ve kabul eden sağlık kurumundan kabul mektubu gibi ek belgeler gereklidir.

Macaristan Ticari Vize

Macaristan ticari vize, sahiplerinin Macaristan’da ticari faaliyetlerde bulunmasına olanak sağlayan vize türüdür. Macaristan ticaret vizesi hamilleri, Macaristan’da toplantılara, konferanslara veya eğitimlere katılım sağlayabilmektedir. Macaristan ticari vize para karşılığında Macaristan’da çalışmayan başvuru sahiplerine verilmektedir. Macaristan’da ücret karşılığında çalışmak için, çalışma izni alınmalıdır.

Macaristan ticari vize başvurusunda bulunmak için; seyahat eden kişinin ve seyahatin ayrıntılarını belirten, antetli kağıt üzerine basılmış, davet mektubunun sunulması gerekmektedir. Macaristan ticari vize hamilinin konferansa ve eğitime katıldığı durumlarda konferans giriş kartı veya katılım belgesini ek belge olarak sunulması gereklidir. Kısa süreli bir Schengen vizesi olan Macaristan Ticari Vize, diğer Schengen ülkelerinde de geçerlidir ve 180 günlük bir süre içinde maksimum 90 gün süre Macaristan’da barınmaya olanak sağlamaktadır.

Macaristan Transit Vize

Macaristan transit vizesi, Macaristan üzerinden başka bir ülkeye geçiş yapmak için başvurulması gereken vize türüdür. Macaristan transit vizesi hamilleri, Macaristan havaalanlarındaki aktarma yapan yolculara ayrılmış bölümün dışına çıkamamaktadır.

Macaristan transit vize başvurularının, planlanmış seyahatten en az 30 gün önce yapılması gerekmektedir. Resmi pasaport hamili kişilerin, Schengen ülkesinde oturma izni olan kişilerin, Chicago uluslararası Sivil Havacılık Sözleşmesi’nde taraf bir ülkenin vatandaşı olan bir uçuş ekibi üyesinin, AB, AEA veya İsviçre vatandaşı bir aile üyesi olan kişinin ve Schengen vizesine sahip olan kişilerin Macaristan Transit Vize almasına gerek yoktur.

Macaristan Şoför Vizesi

Macaristan şoför vizesi, Macaristan’a ya da Schengen bölgesinde bulunan bir başka ülkeye uluslararası kargoya da yolcu taşımak için kamyon/ tır kullanan sürücüler tarafından başvurulabilen vize türüdür.

Macaristan şoför vizesine başvurmak için; çalışılan şirketten alınan garanti belgesinin, çalışılan şirket UND (Karayolu Taşımacılığı Birliği) üyesi ise çalışılan şirkete ek olarak UND’den de alınan garanti belgesinin, şirketin sürücülerinin listesinin, SGK (sosyal güvenlik) kayıt belgesinin, SGK hizmet dökümü ve sürücü için geçmiş SGK ödeme listesinin, şirketin Ticaret Odası kayıt kanıtının, C2 sertifikasının (ihracat izni), şoförün ulusal ve uluslararası sürücü ehliyetinin ve AB’deki bir şirketten davet veya iş ortaklığı belgesinin ek belgeler olarak sunulması gerekmektedir.

Macaristan Kültürel Sportif Amaçlı Vizeleri

Macaristan kültürel ziyaret, spor ve konferans etkinlikleri vizesi, Macaristan’da spor etkinliklerine ve konferanslara katılmak veya Macaristan’a kültürel ziyaret düzenlemek için başvurulması gereken vize türüdür.

Macaristan kültürel ziyaret, spor ve konferans etkinlikleri vizesi başvurusunda bulunmak için; konferansa katılacak kişilerin konferansın tarihi ve konferansın yapılacağı yer ile ilgili tüm bilgilerin ve davet edilecek kişinin adının bulunduğu bir davet mektubunu, kültürel ziyaret yürütecek kişilerin; etkinliğin organizatöründen veya kültürel hizmet sağlayıcısı tarafından yapılan sözleşmeyi veya davet mektubunu, spor etkinliklerine katılmak için; spor kulübünden/ spor federasyonundan veya spor etkinliğine katılımı onaylayan akreditasyondan davetin veya gönderen spor kulübünden/ spor federasyonundan alınan sertifikanın ek belge olarak sunulması gerekmektedir.

Kısa süreli bir vize türü olan Macaristan kültürel ziyaretler, spor etkinlikleri ve konferans vizesi hamilleri Macaristan’ı 180 günlük bir sürede azami 90 gün süreyle ziyaret edebilmektedir. Macaristan kültürel ziyaretler, spor etkinlikleri ve konferans vizesinin diğer Schengen ülkelerinde de geçerliliği bulunmaktadır.

Macaristan Aile veya Arkadaş Ziyareti Vizesi

Macaristan aile ve arkadaş ziyareti vizesi, Macaristan vatandaşı olan aile üyesi veya arkadaşa ziyaret yapmak için başvurulması gereken vize türüdür.

Macaristan aile ve arkadaş ziyareti başvurusunda bulunurken; yetkili resmi kurumdan alınan davetiyenin davet edilen kişinin; adını, seyahat tarihlerini, davet eden kişinin; adresini, telefon numarasını, vatandaşlık belgesinin fotokopisini, pasaportunu, vizesini veya kimlik kartını, ziyaret süresince kalınacak mülk davetçiye aitse tapuyu değilse kira sözleşmesini içermesi gerekmektedir.

Macaristan aile ziyareti başvurusunda bulunurken, tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneğinin sunulması ve seyahat masrafları ziyaret edilen aile üyesi tarafından karşılanacaksa, kişiler arasındaki bağlantnını kanıtlanması gerekmektedir.

Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Alanı Vatandaşı Evlilik Vizesi

Macaristan evlilik vizesi, AB ve AEA bölgesi ülkelerin vatandaşlarıyla evli olan kişiler tarafından başvurulması gereken vize türüdür.

Macaristan evlilik vizesi başvurusunda bulunurken eşlerin soyadları değişikse veya seyahat masrafları eşlerden biri tarafından karşılanacaksa evlilik cüzdanı fotokopisinin sunulması gerekmektedir.

Kısa süreli bir vize türü olan AB ve AEA vatandaşı evlilik vizesi hamilleri Macaristan’ı 180 günlük bir sürede azami 90 gün süreyle ziyaret edebilmektedir. Macaristan AB ve AEA vatandaşı evlilik vizesinin diğer Schengen ülkelerinde de geçerliliği bulunmaktadır.

Macaristan Halk Cumhuriyeti Ulusal Vize Türleri Nelerdir?

Macaristan Halk Cumhuriyeti için alınabilecek, 90 günden uzun dönemli vizeler Macaristan ulusal vizesi olarak adlandırılmaktadır.

Macaristan uzun dönemli vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Macaristan aile birleşimi vizesi: Macaristan aile birleşimi vizesi, Macaristan’da yasal olarak ikamet eden aile üyesine 90 günden uzun süreli ziyarette bulunmak için gerekli vize türüdür.
 • Macaristan erasmus vizesi: Macaristan erasmus vizesi, öğrenci değişim programı kapsamında Macaristan’da 90 günden uzun süreli eğitim almak için başvurulması gereken vize türüdür.
 • Macaristan işçi vizesi: Macaristan işçi vizesi, Macaristan’da 90 günden uzun süreli çalışmak için başvurulması gereken vize türüdür.
 • Macaristan öğrenci vizesi: Macaristan öğrenci vizesi, Macaristan’da bir eğitim kurumunda 90 günden uzun süreli eğitim almak için başvurulması gereken vize türüdür.
 • Macaristan gönüllü hizmet vizesi: Macaristan gönüllü hizmet vizesi, Macaristan’da 90 günden uzun süreli gönüllü hizmet yürütmek için başvurulması gereken vize türüdür.
 • Macaristan kazançlı faaliyet vizesi: Macaristan kazançlı faaliyet vizesi, Macaristan’da serbest meslek sahibi olarak yasal olarak iş yapmak veya kar amacı gütmeyen bir iş birliği, kooperatif veya başka bir tüzel kişiliğin icra memuru olarak herhangi bir kazançlı faaliyette bulunmak için başvurulması gereken vize türüdür.

Macaristan Öğrenci Vizesi

Macaristan uzun süreli (D tipi) öğrenci vizesi, hamillerine 90 günden uzun süre Macaristan’da eğitim görme hakkı tanımaktadır. Macaristan öğrenci vizesi başvurusunda bulunmak için; Macaristan’daki üniversitelerde lisans, yüksek lisans, doktora veya dil eğitimi alınacak olması gerekmektedir.

Macaristan öğrenci vizesi, kişinin eğitimi devam ettiği sürece uzatılabilmektedir. Macaristan öğrenci vizesi hamilleri, eğitim süresince haftada 20 saati geçmeyecek şekilde çalışma hakkına sahiptir. Macaristan’daki üniversiteden mezun olunması durumunda, Macaristan uzun süreli öğrenci vizesi hamili Macaristan çalışma ve oturma iznine başvuru yapabilmektedir.

Macaristan öğrenci vizesi başvurusunda bulunurken, Macar üniversitesinden kabul mektubu, öğrenim ücretinin ödendiğine dair belge, YÖK tarafından verilen okunabilir QR kodlu öğrenci belgesi ve üniversiteden eğitim biçimine ilişkin sertifika gibi ek belgeler sunulması gerekmektedir.

Macaristan Erasmus Vizesi

Macaristan erasmus vizesi, öğrenci değişim programıyla Macaristan’a gitmek için başvurulması gereken vize türüdür.

Macaristan erasmus vizesi başvurusunda bulunurken, Macar üniversitesinden kabul mektubu, başvuru sahibinin Erasmus Programına katıldığı Türk Üniversitesinden alınan sertifika ve burs onayı, YÖK tarafından verilen okunabilir QR kodlu öğrenci belgesi gibi ek belgelerin sunulması gerekmektedir. Macaristan Erasmus vize hamilinin burs almaması durumunda, kişisel banka hesap dökümü veya Macaristan erasmus sponsorunun banka hesap dökümünün sunulması gerekmektedir.

Macaristan Aile Birleşimi Vizesi

Macaristan aile birleşimi vizesi, Macaristan’da yaşayan bir aile üyesiyle beraber Macaristan’da yaşamak için başvurulması gereken uzun dönemli (D tipi) vize türüdür.

Macaristan aile birleşimi vizesi başvurusunda bulunmak için; Macaristan’da konaklama kanıtı (tulajdoni lap), Macaristan destek beyanı (eltartói nyilatkozat), aile birleşimi yapılacak kişinin son 6 aylık banka hesap özet, aile üyesinin iş sözleşmesi, aile üyesinin yakınlığını gösteren sertifikaların Macarca tercümesi, e-devlet veya SGK müdürlüklerinden alınabilecek ve barkodlu SGK belgesi gibi ek belgeler sunulması gerekmektedir.

Macaristan aile birleşimi vizesi, gerekli belgeler hazırlandıktan sonra, yetkili kurumlar aracılığıyla yapılmaktadır. Macaristan Aile Birleşimi Vizesi başvurusu ortalama 21 günde sonuçlandırılmaktadır.

Macaristan İşçi Vizesi

Macaristan işçi vizesi, verildiği süre boyunca kişinin Macaristan’da çalışabilmesine olanak sağlayan vize türüdür. Macaristan işçi vizesinin; bireysel çalışma vizesi, ortak çalışma vizesi ve çalışmak için oturma izni (tartózkodási engedély) olmak üzere 3 türü bulunmaktadır.

Macaristan ortak çalışma vizesi, Macaristan’da 180 gün içinde 90 günden fazla çalışmak isteyen yabancı uyrukluların başvurması gereken Macaristan işçi vizesi türüdür.

Macaristan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Macaristan vize başvurusu yapmak için gerekli adımlar aşağıda listelenmiştir.

 1. Macaristan vize türüne karar verilmelidir.
 2. Göçmenlik ve İltica Bürosunun web sitesinden indirilmiş Macaristan vizesi online başvuru formu doldurularak çıktısı alınmalıdır.
 3. Macaristanm As Visa merkezlerinden randevu talep edilmelidir.
 4. Başvuru türüne göre talep edilen evraklar bir araya getirilmelidir.
 5. Randevu günü As Visa vize başvuru merkezlerine giderek, pasaport, biyometrik fotoğraf gibi gerekli evraklar sunulmalı ve vize ücreti ödenmelidir.
 6. Başvuruların sunulmasından sonra, her başvuru sahibi başvurunun yapıldığı gün Macaristan Başkonsolosluk binasına giderek bir mülakat yapmaktadır.

Macaristan vize başvuru formunun doldurulmasına yönelik yönerge dahilinde başvuru formunun eksiksiz bir şekilde doldurulması ve gerekli evrakların talep edilen şekilde bir araya getirilmesi başvuru sonucunun olumlu sonuçlanması için önem arz etmektedir.

Vizem.net aracılığı ile yapılan Macaristan vize başvurularında kişi adına randevu alınması, form ve dilekçe doldurulması uzman danışmanlar ve saha kadrosu tarafından yapılarak tüm süreç takip edilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Macaristan Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Macaristan vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Macaristan vizesi başvuru formu: Macaristan vize başvuru formunun, başvuru sahibi tarafından online olarak doldurulması ve çıktısı alınarak imzalanması gerekmektedir. Başvuru sahibinin 18 yaşından küçük olduğu durumlarda vize başvuru formu ebeveynler tarafından imzalanmaktadır.
 • Biyometrik fotoğraf: Macaristan vizesi başvurusunda bulunmak için, 35 mm genişlik 45 mm uzunlukta, beyaz fonlu, son 3 ay içerisinde çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğrafın başvuru dosyasında bulundurulması gerekmektedir.
 • Macaristan ulaşım ve konaklamaya dair kanıt: Macaristan vizesi başvurusunda bulunmak için, gidiş uçak bileti veya rezervasyonu ile konaklama yapılacak yere yapılan rezervasyona dair kanıt sunulması gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Macaristan vizesi başvurusu yapacak olan kişinin sağlık sigortası seyahat süresinin tamamında geçerli olmalı, en az 30.000 EUR tutarındaki masrafları karşılamalı ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli olmalıdır.
 • Pasaport: Macaristan vizesi başvurusunda bulunmak için sahip olunan pasaportun son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olması ve seyahat süresinin hepsini kapsaması gerekmektedir. Macaristan vizesi başvurusunda bulunurken pasaportun orijinali ve varsa geçmişte alınan vize ve oturum izinlerinin olduğu pasaport sayfalarının fotokopileri sunulmaktadır.
 • Finansal yeterlilik kanıtı: Macaristan vizesi başvurusunda bulunmak için, son üç aylık hesap hareketlerini gösteren banka hesap özeti ve maaş bordroları gibi düzenli gelir gösteren belgeler sunulmalıdır. Düzenli gelir gösteren belgeler, vize başvurusundan en geç 1 hafta önce alınmalıdır.
 • Davet mektubu: Macaristan vizesi başvurusunda bulunmak için, Macaristan’da ikamet eden kişi veya sponsorluk yapacak kurum tarafından alınan davet mektubunun sunulması gerekmektedir.
 • İkametgah belgesi: Macaristan vizesi başvurusunda bulunmak için, vize başvuru sahibinin Türkiye’de ikamet ettiği adres beyan edilmelidir.
 • Kimlik fotokopisi: Macaristan vizesi başvurusunda bulunmak için, vize başvuru sahibinin TC kimlik fotokopisi teslim edilmelidir.
 • Macaristan vize türüne göre ek belgeler: Macaristan vizesi başvurusunda bulunan kişi; öğrenci ise e-devlet’ten alınan öğrenci belgesi, çalışan ise işyeri izin yazısı, şirket sahibi ise; faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası ve imza sirküleri, emekli ise emekli aylığı, reşit değilse muvafakatname belgesi sunmalıdır.

Macaristan Vize Başvuru Formu Örneği Nasıl Doldurulur?

Macaristan vize başvuru formunda, kişisel bilgiler, medeni hal bilgileri, pasaport bilgileri, ziyaret nedeni ve finansal yeterliliğe dair sorular yer almaktadır. Macaristan vize başvuru formu doldurulurken ilk olarak vatandaşı olunan ülke, isim ve soyisim, cinsiyet, doğum tarihi ve yeri, medeni hali bilgileri pasaportla örtüşecek şekilde doldurulmaktadır.

Kişi 18 yaşın altında ise, ebeveynlerine dair kişisel bilgilerin de doldurulması gerekmektedir. Daha sonra pasaport türü seçilerek pasaportunun numarası, alınma tarihi ve sona erme tarihi girilmektedir. Macaristan ziyaret nedeni ve finansal yeterlilik soruları doldurulduktan sonra başvuru yapılacak merkez seçilmekte ve başvurunun tarihi yazılarak başvuru formu sonlandırılmaktadır.

Macaristan Vize Talep Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Macaristan vize talep dilekçesinin; Macaristan Konsolosluğu’na hitaben resmi bir dille yazılması, Macaristan’da yapılacak konaklama detaylarını, Macaristan’da kalış süresini ve ulaşım şeklini içermesi gerekmektedir.

18 yaşından küçükler için Macaristan vize talep dilekçesinin, kişinin anne veya babası tarafından yazılması ve kişinin Macaristan’da yapacağı masraflarının kim tarafından karşılanacağı bilgisini vermesi gereklmektedir.

Macaristan Vizesi için Fotoğraf Ölçüsü Nedir?

Macaristan vizesi için fotoğraf ölçüleri, 35 mm genişlik ve 45 mm yükseklikte olmalıdır.

Macaristan vizesi için kullanılacak fotoğrafların son 3 ay içinde çekilmesi, beyaz arka planlı olması ve kişinin yüz, kulaklar ve alnının tamamının doğrudan görülebilmesi gerekmektedir.

Macaristan Vize Uzatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Macaristan vize uzatma işlemi C tipi vizeler için yapılamamaktadır. Macaristan D tipi vizeler için vize uzatma işlemi, vize bitmeden en az 30 gün önce Macaristan Konsolosluğu’na başvurularak yapılmaktadır.

Macaristan Vize Şartları Nelerdir?

Macaristan’a vize almak için gerekli şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Macaristan vizesi almak için, Macaristan vizesi için gerekli belgelerin eksiksiz ve doğru bir şekilde teslim edilmesi gereklidir.
 • Macaristan vizesi almak için, adayın yurt dışına çıkış yasağı bulunmaması gerekmektedir.
 • Macaristan vizesi almak için, 18 yaşından küçüklerin ebeveynlerinin onayının olması gerekmektedir.

Macaristan Vize Reddine İtiraz Dilekçesi Örneği Nasıl Yazılır?

Macaristan vize reddi alınması durumunda, başvuru sahibinin karara itiraz etme (temyiz) hakkı bulunmaktadır. Macaristan vize reddi itirazı şahsi olarak, red kararının alındığı günden itibaren 8 takvim günü içerisinde Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu’na ifr.mfa.gov.hu adresinden randevu alarak yapılabilmektedir.

Macaristan vize reddinin nedeni, Konsolos tarafından yayınlanmış olan ret formu kullanılarak kişiye bildirilmektedir. Macaristan vize reddine itiraz edilirken ret formundaki nedenin göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

Macaristan vize reddi itiraz işlemlerinin ücreti 30 EUR’dur ve itiraz işlemleri, başvuru tarihinden itibaren 15 takvim günü sürmektedir.

Çocuklar için Macaristan Vizesi Nasıl Alınır?

Çocuklar için Macaristan vizesi, ebeveynler tarafından, yasal vasi ile birlikte ya da bu kişilerin iznini beyan eden noter tasdikli belge ile yapılabilmektedir.

Çocuklar için Macaristan vizesi alınırken; çocuk tek başına seyahat edecekse, sürekli veya geçici velayet yetkisi veya yasal vasi olan her iki ebeveyni tarafından imzalanmış bir başvuru formu ve sadece bir ebeveyni ile seyahat etmesi durumunda diğer ebeveynin iznine dair noter onaylı muvafakatname gerekmektedir.

Macaristan Vize Danışmanlık Ücretleri Nedir?

Macaristan vize danışmanlık ücretleri 40 EUR’dur.

Macaristan Vizesi Almak Zor Mu?

Macaristan vizesi almak, As Visa’nın istediği pasaport, finansal yeterlilik kanıtı, sağlık sigortası, başvuru formu gibi evrakların kurallara uygun bir şekilde hazırlanması halinde zor bir süreç değildir.

Macaristan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Macaristan vize başvuruları ortalama 7 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Macaristan vize kurallarına göre karar alma süresi 15 takvim günüdür ve en fazla 45 takvim gününe kadar uzatılabilmektedir.

Macaristan Vize Başvurusu için Bankada Ne Kadar Para Olmalıdır?

Macaristan vize başvurusunda bulunmak için, bankada en az 375000 Macar Forinti karşılığı TL ya da Euro para bulundurulmalısı gerekmektedir. 2021 yılı itibariyle 375000 Macar Forintinin TL karşılığı 11000 TL’dir.

Schengen Vizesi Macaristan’ı Ziyaret Etmek için Geçerli Midir?

Schengen vizesi, Schengen Bölgesi’ne üye 26 devletten herhangi birine seyahat eden kişinin, ziyaret ettiği ülkede her 180 günde bir 90 güne kadar kalmasına izin veren kısa süreli bir vize türüdür.

Macaristan Schengen vizesi kapsamında yer almakta olup farklı bir Schengen ülkesinden alınmış Schengen vizesi ile Macaristan’ı ziyaret etmek mümkündür.

Macaristan Vizesi Schengen Özellikli Midir?

Macaristan vizesi Schengen özellikli bir vize türüdür.

Macaristan’ın 2004 yılında Schengen ülkelerine katılmasıyla birlikte, Macaristan, Schengen vizesi olan ülkeler arasına girmiştir. Macaristan Schengen Vizesi hamilleri, vizenin geçerli olduğu süre boyunca diğer Schengen ülkelerine ziyarette bulunabilmektedir.

Macaristan Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Macaristan Schengen vize başvurusu, Macaristan Konsolosluklarına ve Macaristan Büyükelçiliğine ve vize başvuru merkezlerine yapılabilmektedir.

Macaristan vize başvurusunda bulunurken, Ankara Macaristan Büyükelçiliği, İstanbul Macaristan Konsolosluğu ve vize başvuru merkezlerinden kişiye en yakın olanı vize başvuru formunda seçilebilmektedir.

Macaristan VIP Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Macaristan VIP vize başvurusu, seyahatin acil nedeni olduğu durumlarda yapılmaktadır. Schengen kurallarına göre, VIP vize başvurusu, turistik vizelerde veya şoförlerin ve pilotların vizelerinde kabul edilmemektedir.

Macaristan VIP başvurular spor, konferans, sağlık, ticaret (sadece yüksek öncelikli şirketler) veya istisnai durumlarda durumlarda yapılmaktadır.

Macaristan Vize Randevu İşlemleri Nasıl Yapılır?

Macaristan vize randevusu, ilgili Macaristan dış temsilciliklerinden mail yolu ile, AS vize aracı kurumundan telefon ile veya online olarak alınabilmektedir.

Vizem.net aracılığı ile yapılan başvurularda kişi adına randevu alma işlemi, danışmanlar tarafından yapılmaktadır.

Macaristan’ın Vize İstediği Ülkeler Hangileridir?

Macaristan’ın vize istediği ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Afganistan
 • Cezayir
 • Angola
 • Ermenistan
 • Azerbaycan
 • Bahreyn
 • Bangladeş
 • Belarus
 • Belize
 • Benin
 • Bhutan
 • Bolivya
 • Botsvana
 • Burkina Faso
 • Burma/Myanmar
 • Burundi
 • Kamboçya
 • Kamerun
 • Cape Verde
 • Orta Afrika Cumhuriyeti
 • Çad
 • Çin
 • Komorlar
 • Kongo
 • Küba
 • Kongo Temsilcisi
 • Cibuti
 • Dominik Cumhuriyeti
 • Ekvador
 • Mısır
 • Ekvator Ginesi
 • Eritre
 • Etiyopya
 • Fiji
 • Gabon
 • Gambiya
 • Gana
 • Pakistan
 • Gine
 • Gine Bissau
 • Guyana
 • Haiti
 • Hindistan
 • Endonezya dili
 • İran
 • Irak
 • Fildişi Sahili
 • Jamaika
 • Ürdün
 • Kazakistan
 • Kenya
 • Kosova
 • Kuveyt
 • Kırgızistan
 • Laos
 • Lübnan
 • Lesotho
 • Liberya
 • Libya
 • Madagaskar
 • Malavi
 • Maldivler
 • Mali
 • Marshall Adaları
 • Moritanya
 • Mikronezya
 • Moğolistan
 • Fas
 • Mozambik
 • Namibya
 • Nauru
 • Nepal
 • Nijer
 • Nijerya
 • Kuzey Kore
 • Kuzey Marianas
 • Umman
 • Suriye
 • Papua Yeni Gine
 • Filipinler
 • Katar
 • Rusya
 • Ruanda
 • Samoa
 • Sao Tome ve Principe
 • Suudi Arabistan
 • Senegal
 • Sierra Leone
 • Somali
 • Güney Afrika
 • Sri Lanka
 • Sudan
 • Surinam
 • Solomon Adaları
 • Svaziland
 • Suriye
 • Tacikistan
 • Tanzanya
 • Tayland
 • Togo
 • Doğu Timor
 • Tonga
 • Tunus
 • Türkiye
 • Türkmenistan
 • Tuvalu
 • Uganda
 • Özbekistan
 • Vanuatu
 • Vietnam
 • Yemen
 • Zambiya
 • Zimbabve

Macaristan’ın Vize İstemediği Ülkeler Hangileridir?

Macaristan’ın vize istemediği ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Amerika Birleşik Devletleri
 • Andorra
 • Fransa
 • Belçika
 • Almanya
 • Çek Cumhuriyeti
 • Estonya
 • Finlandiya
 • Yunanistan
 • Hollanda
 • İzlanda
 • İtalya
 • Letonya
 • Litvanya
 • Lüksemburg
 • Malta
 • Norveç
 • Polonya
 • Portekiz
 • Slovenya
 • Slovakya
 • İspanya
 • İsveç
 • İsviçre
 • Antigua ve Barbuda
 • Arjantin
 • Arnavutluk
 • Avustralya
 • Bahamalar
 • Barbados
 • Birleşik Arap Emirlikleri
 • Bosna Hersek
 • Brezilya
 • Brunei Darüsselam
 • Dominik
 • El Salvador
 • Grenada
 • Grenadinler
 • Guatemala
 • Güney Kore
 • Gürcistan
 • Honduras
 • İsrail
 • Japonya
 • Kanada
 • Karadağ
 • Kiribati
 • Kolombiya
 • Kosta Rika
 • Makedonya Cumhuriyeti
 • Malezya
 • Marşal Adaları
 • Seyşeller
 • Sırbistan
 • Singapur
 • Şili
 • Trinidad ve Tobago
 • Ukrayna
 • Uruguay
 • Vatikan
 • Venezuela
 • Yeni Zelanda

Macaristan Vizesiyle Diğer Avrupa Ülkelerine Gidilir Mi?

Macaristan vizesi alınması durumunda Schengen üyesi olan diğer 25 ülkeye vizesiz giriş yapılabilmektedir.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ye turistik ziyaret, aile ziyareti, ticari ziyaret gibi amaçlar yürütmek için Budapeşte Vize türüne başvurulabilmektedir.

Macaristan Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidilir?

Macaristan vizesi ile gidilebilecek ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Fransa
 • Avusturya
 • Belçika
 • Almanya
 • Çek Cumhuriyeti
 • Estonya
 • Finlandiya
 • Danimarka
 • Yunanistan
 • Hollanda
 • İzlanda
 • İtalya
 • Letonya
 • Litvanya
 • Lüksemburg
 • Malta
 • Norveç
 • Polonya
 • Portekiz
 • Slovenya
 • Slovakya
 • İspanya
 • İsveç
 • İsviçre

Macaristan Vize Takip İşlemleri Nasıl Yapılır?

Macaristan vize takip işlemleri, e-posta ve SMS yoluyla öğrenilebilmektedir.

Macaristan vize başvuru durumu; Macaristan Vize Başvuru Merkezi tarafından verilen faturada/ makbuzda bulunan referans numarası ve kişinin soyadı girilerek web sitesi üzerinden yapılabilmektedir.

Macaristan Vize Muafiyeti Hangi Şartlarda Geçerli Olur?

Türkiye Cumhuriyeti yeşil, gri ve siyah pasaport hamilleri Macaristan ziyaretlerinde 180 gün içerisinde maksimum 90 gün kalmaları şartıyla vizeden muaf tutulmaktadır.

AB ve AEA bölgesi ülkelerin vatandaşları Macaristan’a girişlerinde vizeden muaf tutulmaktadır.

Schengen üyesi olan diğer 25 ülke Macaristan’a vizesiz giriş yapılabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Paylaş: