Malta C Tipi Vize

Malta Kısa Süreli (C Tipi) Vizesi Nedir Nasıl Alınır?

Malta C tipi (kısa süreli) vize, Malta sınırları içerisinde 180 gün boyunca 90 günden kısa sürede kalmak isteyen kişiler için gerekli olan vize türüdür. Malta C tipi vize, Malta seyahati amacına göre ticari, turistik, eğitim, staj, aile ziyareti ve transit vize olmak üzere kategorilere ayrılmaktadır.

Malta C tipi vize ile Schengen bölgesi içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla serbest dolaşım hakkına sahip olunmaktadır. Malta vize başvuruları, Malta Konsolosluğu tarafından değerlendirilmektedir.

Malta Kısa Süreli Vize Türleri Nelerdir?

Malta C tipi (kısa süreli) vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Malta turistik vize
 • Malta ticari vize
 • Malta eğitim vizesi
 • Malta staj faaliyeti vizesi
 • Malta sportif ve kültürel faaliyet vizesi
 • Malta aile ve arkadaş ziyareti vizesi
 • Malta transit vize

Malta C Tipi Vize için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Malta C tipi vize için gerekli olan belgeler ve evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Malta C tipi vize başvurusu yapılan tarihten en fazla 10 yıl önce alınmış ve planlanan Malta seyahatinin bitiş süresinden sonra en az 3 ay daha geçerli, en az 2 boş sayfa bulunduran pasaportun ve önceden alınan vizelerin fotokopilerinin sunulması gerekmektedir.
 • Malta C tipi vize başvuru formu: Malta C tipi vizesine başvuran kişiye ait kişisel kimlik bilgilerinin, Malta seyahat tarihlerinin, Malta’da konaklama bilgilerinin, meslek bilgileri gibi bilgilerin eksiksiz doldurulması, güncel tarih atılması ve vize başvuru sahibi tarafından imzalanması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Malta C tipi vize başvurusunda bulunurken; 35 mm genişlik 45 mm uzunlukta, arka planı beyaz, son 6 ay içerisinde çekilmiş, bulanık olmayan, üzerinde efekt veya rötuş kullanılmamış 1 adet biyometrik fotoğrafın başvuru dosyasında bulundurulması gerekmektedir.
 • Kimlik fotokopisi: Malta C tipi vize başvuru sahibine ait kimlik kartının fotokopisinin sunulması gerekmektedir.
 • Malta konaklama belgeleri: Malta seyahatinde konaklama yapılacak otele ait rezervasyonu kanıtlayıcı nitelikle belgenin sunulması gerekmektedir.
 • Malta’ya ulaşım belgeleri: Malta seyahatinin gidişi ve dönüşü için yapılan uçak rezervasyonu veya satın alınmış uçak biletlerinin ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Malta seyahat sağlık sigortası: Malta seyahat süresini kapsayan, acil tıbbi bakım ya da acil hastane bakımı masraflarını karşılayan, en az 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortasına ait poliçenin sunulması gerekmektedir.
 • Malta seyahati finans planı: Malta C tipi vize başvuru sahibinin adına kayıtlı banka hesabına ait son 3 aylık hesap hareketlerini gösteren hesap cüzdanının verilmesi ve vize başvurusundan önceki son 15 gün içinde bankadan ıslak imzalı ve kaşeli olarak alınması gerekmektedir.

Malta Schengen visa c başvuru evrakları, vize türüne göre farklılık göstermektedir. Tüm Malta C tipi vize başvuruları için gerekli olan ortak belgeler yukarıda verilmiştir.

Malta C Tipi Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Malta C tipi vize başvuru formunun mavi tükenmez kalem ile başvuru sahibi tarafından doldurulması ve imzalanması gerekmektedir. Malta C tipi vize başvuru formunun üzerinde karalama bulunması, üzerinin çizilmesi, formun katlanması ve formun üzerine sıvı dökülmesi durumlarında başvuru formu kabul edilmemektedir.

Malta C tipi vize başvuru formunun güncel tarih bilgisi ile vize başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir.

Malta C tipi vize başvuru formunda başvuru sahibine ait ad soyad ve kimlik bilgileri, doğum tarihi, doğum yeri, ikamet bilgileri, pasaport bilgileri, mesleki bilgiler ve iletişim bilgileri yer almaktadır. Malta C tipi vize başvuru formundaki bilgiler, Malta seyahat amacına göre doldurulmaktadır.

Malta C tipi vize başvuru formundaki bilgiler ile diğer başvuru evraklarındaki bilgiler birbiri ile uyumlu olmalıdır. Malta C tipi vize başvuru formundaki bilgilerin yanıltıcı, hatalı veya eksik olması durumunda Malta C tipi vize başvurusu olumsuz sonuçlanmaktadır.

Malta C Tipi Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Malta C tipi vize başvurusu için izlenmesi gereken süreç aşağıda listelenmiştir.

 1. Malta C tipi vize için pasaport, vize başvuru formu, biyometrik fotoğraf, kimlik fotokopisi, ulaşımı kanıtlayıcı belge, konaklamayı kanıtlayıcı belge, seyahat sağlık sigortası, finans planı ve başvuru sahibinin durumunu gösterir belgeler gibi gerekli olan evraklar hazırlanır.
 2. Malta C tipi vize için aracı kurumdan randevu alınır.
 3. Malta C tipi vize harç bedeli ödenir ve alınan dekont başvuru evrakları arasına eklenir.
 4. Randevu tarihi geldiğinde hazırlanmış Malta C tipi vize evrakları teslim edilir.
 5. Malta C tipi vize başvuru sonucu beklenir.

Malta C tipi vize başvuruları VFS Global ve akredite acenteler üzerinden yapılmaktadır. 2017-2019 yılları arasında Malta C tipi vize başvurularında Vizem.net onay oranı en yüksek (%94,8) akredite acentedir.

C Tipi Malta Kısa Süreli Eğitim Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Malta C tipi kısa süreli eğitim vize başvurusu için gerekli evrakların hazırlanması ve Malta’da eğitim veren kurumdan kabul mektubunun alınması gerekmektedir. C tipi Malta kısa süreli eğitim vizesi başvurusundaki önemli evraklardan biri Malta eğitim kurumundan alınan kabul mektubudur. Malta C tipi eğitim vizesi başvurusunda, eğitim kayıt belgesinin ve eğitim harcı dekontunun başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir.

C tipi Malta kısa süreli eğitim vizesi başvurusu için aracı kurumdan randevu alınmaktadır ve hazırlanmış olan evraklar randevu tarihinde teslim edilmektedir.

C Tipi Malta Erasmus Staj Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

C tipi Malta Erasmus staj vizesi başvurusu yaparken evraklar arasına Malta’daki kurum tarafından yapılan staj, ödeme ve konaklama süresini belirten orijinal erasmus kabul belgesi veya anlaşma mektubunun eklenmesi gerekmektedir. Malta’da staj yapılacak kurum tarafından gönderilen belgenin ilgili kurum müdürü tarafından imzalanması ve kaşelenmesi gerekmektedir.

C tipi Malta Erasmus staj vizesine başvuru yapan kişi ile üniversite veya STK gibi Türkiye’deki gönderen kurum arasında stajın ayrıntılarını gösteren anlaşmanın başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir. C tipi Malta erasmus staj vizesi başvurusu için aracı kurumdan randevu alınmakta ve randevu tarihinde hazırlanmış olan evrakların teslim edilmesi gerekmektedir.

C Tipi Malta Ticari Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

C tipi Malta ticari vizesine başvuru yapılırken Malta’daki ticari faaliyet bilgilerini içeren davetiyenin başvuru evrakları arasına eklenmesi ve Malta ticari davetiyenin üzerinde Malta’daki kuruluşa ait imza ve kaşenin olması gerekmektedir. C tipi Malta ticari vize başvurusu için Türkiye’deki işyerinden izin belgesinin alınması ve izin belgesinin; işyerine ait sabit iş telefonu, iş adresi, yetkili kişinin ismi ve pozisyonu, başvuru sahibinin göreve başlangıç tarihi ve pozisyonu, Malta seyahat süresi gibi bilgileri içermesi gerekmektedir.

C tipi Malta ticari vizesi başvurusu için aracı kurumdan randevu alınmakta ve randevu tarihinde hazırlanmış evrakların teslim edilmesi gerekmektedir.

C Tipi Malta Transit Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

C tipi Malta transit vizesi başvurusu için başvuru evrakları arasına Malta’dan sonra gidilecek ülkenin seyahat bilgileri, uçak biletleri ve o ülkeye ait giriş izni sağlayan vize gibi belgelerin eklenmesi gerekmektedir. C tipi Malta transit vizesine başvuran kişinin Malta’dan sonra gideceği ülkeye geçerli bir giriş vizesi olmadığı durumda Malta transit vizesi onaylanmamaktadır.

C tipi Malta transit vizesi başvurusu için aracı kurumdan randevu alınması ve randevu tarihinde hazırlanmış olan evrakların teslim edilmesi gerekmektedir.

C Tipi Malta Ziyaret Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

C tipi Malta ziyaret vizesi başvurusu yapan kişinin, Malta’daki davet eden kişinin oturum ya da Malta pasaport fotokopisini vize başvuru evrakları arasına eklemesi gerekmektedir. C tipi Malta ziyaret vizesi için Malta’daki avukatlar tarafından onaylı Kanıt Beyanı (Declaration of Proof) belgesi sunulmaktadır.

C tipi Malta ziyaret vizesi başvurusu için aracı kurumdan randevu alınmakta ve randevu tarihinde hazırlanmış olan evrakların teslim edilmesi gerekmektedir.

C Tipi Malta Şoför Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

C tipi Malta şoför vizesi başvurusu yaparken UND ve şirket tarafından verilen teminat belgesi, şirketin sürücü listesi, SGK kayıt belgesi, SGK hizmet dökümü veya geçmiş SGK ödemeleri, şirketin Ticaret Odasındaki kaydı, C2 belgesi, sürücü belgesi veya Avrupa Birliği içerisindeki şirketten bir davetiye gerekmektedir.

C tipi Malta şoför vizesi başvurusu için aracı kurumdan randevunun alınması ve randevu tarihi geldiğinde vize başvuru evraklarının teslim edilmesi gerekmektedir.

C Tipi Malta Dil Kursu Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

C tipi Malta dil kursu vizesi başvuru sahibinin, Malta’daki dil okulu tarafından gönderilen imzalı ve kaşeli kabul mektubunu sunması gerekmektedir. Dil okulu kabul mektubu içerisinde başvuru sahibine ait kişisel bilgiler, dil kursundaki eğitim tarihleri, dil kursunun iletişim ve adres bilgilerinin yer alması gerekmektedir. C tipi Malta dil kursu vizesi başvuru evrakları arasına dil kursundaki eğitim bedelinin ödendiğine dair dekontun eklenmesi gerekmektedir.

C tipi Malta dil kursu vizesi başvurusu için aracı kurumdan randevu alınarak randevu tarihinde hazırlanmış olan evraklar teslim edilmektedir.

Malta C Tipi Vize Kaç Günde Çıkar?

Malta C tipi vize başvuruları, ortalama 5-10 gün sürede sonuçlanmaktadır. Malta C tipi vize başvurularını değerlendiren Malta Konsolosluğu’nda yaşanabilecek yoğunluklar, resmi veya dini tatil günleri sebepleriyle vize başvurusunun sonuçlanma süresi uzayabilmektedir.

Covid-19 salgını sebebiyle Malta Konsolosluğu’nda olağan işlem süreleri uzamıştır.

Malta C Tipi Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Malta C tipi vize randevusu, Aracı Kurum web sitesinden ya da telefon aracılığıyla alınabilmektedir. Malta C tipi vize randevusunu online olarak almak için VFS Global web sitesine giriş yapılarak vize başvuru sahibinin kayıtlı hesabı varsa oturum açılır. Vize başvuru sahibi, vize başvuru merkezi sisteminde kayıtlı değil ise e-posta ve şifre belirleyerek kaydolur.

Randevu sistemine giriş yapıldıktan sonra ilk olarak vize alınacak ülke olarak Malta seçilir, ikamet edilen ülke olarak Türkiye seçilir, başvuru yapılacak merkez ve ardından Malta vize türü seçilir. Seçenekler belirlendikten sonra sistem en yakın randevu tarihini önermektedir. Sonraki adımda başvuru sahibine ait pasaport bilgileri, doğum tarihi, ad soyad, cinsiyet ve iletişim bilgileri olmak üzere kişisel bilgiler doldurulur. İşleme devam edildiğinde uygun tarih ve saat aralığı seçilerek randevu işlemi tamamlanır. VFS Global randevu sistemi tarafından başvuru sahibine özel olarak vize başvuru referans kodu oluşturulmaktadır. Oluşturulan referans kodu not edilir ve randevu tarihi geldiğinde ilgili vize başvuru merkezine giderek Malta vizesi için gerekli evraklar teslim edilir.

Vizem.net danışmanlığında yapılacak başvurularda Malta C tipi vize randevuları deneyimli danışmanlar tarafından alınmaktadır.

Malta C Tipi Vize Ücreti Ne Kadardır?

2024 Malta C tipi vize ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcret
Malta vizesi başvuru harç bedeli90 Euro
Malta vizesi 6-12 yaş başvuru harç bedeli45 Euro
Malta vizesi 0-6 yaş başvuru harç bedeliÜcretsiz
Malta öğrenci vizesi başvuru harç bedeli70 Euro
Başvuru Formu & Dilekçe Doldurma25 Euro
RandevuÜcretsiz
Biyometri İşlemleri41 Euro
Danışmanlık Hizmeti30 Euro

Malta C tipi vize başvuruları için ödenmesi gereken Malta vize ücreti nakit ve Euro olarak yapılmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: