Malta Erasmus Vizesi

Malta'da Erasmus İmkanı ve Malta Erasmus Vizesi

Malta Cumhuriyeti gelişmekte olan bir ülke olmasına rağmen, ekonomik olarak diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha uygun şartlara sahiptir. Malta Cumhuriyeti, Türkiye’nin nitelikli üniversitelerinin ders denklikleri verdiğinden erasmus programı için pek çok öğrenci tarafından tercih edilmektedir. Son dönemlerde eğitim alanında gerçekleştirdiği etkinlikleri, Malta Cumhuriyeti hükümeti tarafından lisans, yüksek lisans, doktora öğrencilerine verilen burslar ve yüksek donanım kazandıran İngilizce eğitimi Malta Cumhuriyeti’ne erasmus eğitimi açısından değer katmaktadır.

Malta Cumhuriyeti’nde erasmus yapmak isteyen öğrenciler öncelikli olarak Malta Cumhuriyeti erasmus vizesi sahibi olmalıdır. Malta Cumhuriyeti’nde 90 günden daha fazla süren Malta Cumhuriyeti erasmus programları için öğrencilerin uzun süreli Ulusal vize (D tipi) başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Malta Erasmus Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Malta Cumhuriyeti erasmus vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Malta öğrenci belgesi: Malta Cumhuriyeti erasmus vizesi başvurusunda bulunmak için, Türkiye Yüksek Öğrenim Kurulu (YÖK) tarafından onaylanmış, QR kodlu, E-devlet üzerinden vize başvurusundan en fazla 7 gün öncesinde alınmış öğrenci belgesi gerekmektedir.
 • Malta erasmus vizesi başvuru formu: Malta Cumhuriyeti erasmus vizesi başvurusunda bulunmak için, eksiksiz biçimde doldurulmuş Malta Cumhuriyeti Ulusal vize başvuru formu gerekmektedir.
 • Malta biyometrik fotoğraf: Malta Cumhuriyeti erasmus vizesi başvurusunda bulunmak için, 35 mm genişlik 45 mm uzunlukta, beyaz fonlu, 2 adet renkli biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • Malta pasaport: Malta Cumhuriyeti erasmus vizesi başvurusunda bulunacak öğrencilerin, en az iki adet boş sayfaya sahip, son 10 yıl içerisinde alınmış pasaport teslim etmeleri gerekmektedir. Pasaporta öğrencinin kişisel bilgilerini içeren sayfanın ve son 3 yılda alınmış Schengen vizelerinin fotokopilerinin de dahil edilmesi gerekmektedir.
 • Malta vize harç makbuzu: Malta Cumhuriyeti erasmus vizesi başvurusunda bulunmak için, 120 EUR Ulusal vize başvuru ücretinin ödendiğine dair makbuzun sunulması gerekmektedir.
 • Malta sağlık sigortası: Malta Cumhuriyeti erasmus vizesi başvurusunda bulunmak için, tüm Schengen ülkelerinde geçerli, seyahat sağlık sigortası poliçesi gerekmektedir.
 • Malta ulaşım kanıtı: Malta Cumhuriyeti erasmus vizesi başvurusunda bulunmak için, havayolu seyahat rezervasyonları ya da diğer ulaşım şekillerine ilişkin belge gerekmektedir.
 • Malta erasmus vizesi davet mektubu: Başvuru sahibinin eğitim alacağı ve kendisini davet eden Malta Cumhuriyeti’nde bulunan bir kurum, kuruluş veya işletmenin koşullara uygun şekilde hazırlanmış davet mektubu gerekmektedir.
 • Malta erasmus burs belgesi: Malta Cumhuriyeti erasmus vizesi başvurusunda bulunmak için, Türkiye Ulusal Ajansı ya da Türkiye’deki eğitim görülen kurum tarafından antetli kağıda düzenlenmiş imzalı, kaşeli burs belgesinin orijinali gerekmektedir.
 • Malta konaklama delili: Malta Cumhuriyeti erasmus vizesi başvurusunda bulunmak için, eğitim süresinde Malta Cumhuriyeti’nde kalınacak mekanı ve konaklama süresini belgeleyen evrakların teslimi gerekmektedir.

Malta Erasmus Öğrenci Vizesi Ücreti Nedir?

Malta erasmus öğrenci vizesi almak için gerekli hizmetlerin ücretleri aşağıda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
HizmetlerÜcretler
Malta Erasmus vizesi harcı120 Euro
Form dilekçeÜcretsiz
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri36 Euro
Toplam tutar156 Euro

Malta Erasmus Sağlık Sigortası Nedir?

Malta Cumhuriyeti erasmus sağlık sigortası; öğrenci değişim programları ile Malta’ya giden öğrencilerin erasmus süresi boyunca başına gelecek yaralanma, kaza ya da hastalık gibi durumlarda yararlanılacak tedaviyi, sigortalının nakil işlemlerini, vefat durumunda cenaze nakil işlemlerini sigorta poliçesi ile birlikte garanti eden belgedir.

Malta Cumhuriyeti erasmus vizesi başvurularında, Malta Cumhuriyeti erasmus sağlık sigortası öğrencilerden talep edilen belgeler arasındadır. Öğrenci sağlık sigortası ile, Malta erasmus süreci boyunca Malta sağlık sistemi imkanlarından yararlanma imkanı garanti edilmektedir.

Malta Erasmus Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Malta Cumhuriyeti’nde erasmus eğitimi almak isteyen öğrencilere zorunlu koşulan Malta Cumhuriyeti erasmus vizesine başvurular fiziki olarak gerçekleştirilmelidir. Malta Cumhuriyeti erasmus vizesine başvuru yapılmadan önce, başvuru yapılacak kurum belirlenmelidir.

Malta’da erasmus eğitimi almak isteyen öğrenciler, Malta Konsolosluğu, erasmus ve öğrenci işleri departmanını arayıp randevu alarak, VFS Global’e şahsen başvurarak ya da akredite acenteler aracılığıyla erasmus vize başvurularını gerçekleştirebilmektedirler.

Malta’da Erasmus Programına Katılmanın Avantajları Nelerdir?

Malta’da erasmus programına katılmanın avantajları aşağıda listelenmiştir.

 • Malta’da bulunan Malta Üniversitesi ve MCAST gibi nitelikli okullarda erasmus imkanından yararlanılabilmektedir.
 • Malta’da Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından onaylı okullar yer almaktadır.
 • Malta Cumhuriyeti bir Schengen ülkesidir. Malta’da erasmus yapılırken Avrupa ülkelerine ziyaret sağlanabilmektedir.
 • Malta’da yer alan çoklu kültür yapısı ve yabancı dil sayısındaki fazlalık sayesinde, Malta’da erasmus programına kayıt olan öğrenciler kendilerini geliştirme imkanı elde etmektedir.
 • Malta Cumhuriyeti üniversiteleri, öğrenci sayısındaki azlık nedeni ile akademik ilerlemeler açısından uygunluk sağlamaktadır.

Erasmus Öğrencileri için Malta’da Konaklama İmkanları Nelerdir?

Malta Cumhuriyeti’nin erasmus imkanlarından yararlanmak isteyen öğrencilerin konaklama için iki seçenekleri bulunmaktadır. İlk seçenek Malta’da yer alan kamu ve özel yurtlarında konaklamaktır. İkinci seçenek ise kiralık ya da satılık bir dairede konaklamaktır. Malta’da erasmus imkanından yararlanan yabancı öğrenciler Malta Cumhuriyeti’ne ait kamu yurtlarından istisnai başarı bursu adı verilen burslar olmadan yararlanamamaktadır. Kalacak yer olarak yurtları tercih eden erasmus öğrencileri, yalnızca özel yurtlardan faydalanabilmektedirler. Özel yurtlarda bulunan çift kişilik odalar aylık ortalama 300- 350 Euro arasındadır. Malta’daki özel yurtlara ait tek kişilik içerisinde banyo, mutfak ve yatak odası apart tarzında odalar ise aylık ortalama 500- 600 Euro arasında değişmektedir.

Malta’da öğrenci değişim programı bünyesinde bulunacak öğrenciler için ikinci seçenek ise kiralık dairelerdir. Malta’da kiralık ev fiyatları stüdyo tip daireler için aylık ortalama 450 Euro, 2 odalı daireler için aylık ortalama 600- 750 Euro, 3 ve daha fazla odası bulunan daireler için de aylık ortalama 950 Euro olarak hesaplanmaktadır. Malta erasmus konaklama imkanları düşünüldüğünde, ev satın almak en pahalı tercih olarak görülmektedir. Malta’da erasmus imkanından yararlanacak öğrencinin ev satın almak istemesi durumunda Malta’da bulunan tek odalı dairelerin fiyatları ortalama 160.000 Euro, iki odalı dairelerin fiyatları ortalama 290.000 Euro ve 3 ve daha fazla odası bulunan dairlerin ortalama fiyatları 640.000 Euro olarak bilinmektedir.

Erasmus Öğrencileri Malta’da Çalışabilirler Mi?

Malta’da erasmus süresi boyunca, kısa dönemli erasmus fırsatı olan öğrencilerin çalışma imkanları bulunmamaktadır. Maltada yarı ya da tam dönemli erasmus imkanından faydalanan öğrenciler Malta çalışma izni alarak ders saatleri dışında haftalık 20 saat çalışma imkanına sahiptirler.

Erasmus Öğrencilerinin Malta’da Aylık Giderleri Ortalama Ne Kadardır?

Malta Cumhuriyeti öğrenci değişim programından yararlanan bir öğrenci barınma masrafları için özel yurtlarda bulunan çift kişilik odalara aylık ortalama 300- 350 Euro arasında ödeme yapmaktadır. Malta’da bulunan özel yurtlara ait tek kişilik ve içerisinde banyo, mutfak ve yatak odası bulunan odaların fiyatları ise aylık ortalama 500- 600 Euro aralığında değişmektedir. Malta’da ev kiralama fiyatları tek odalı daireler için aylık ortalama 450 Euro, 2 odalı daireler için aylık ortalama 650- 750 Euro, 3 ve daha fazla odaya sahip daireler için de aylık ortalama 950 Euro olarak hesaplanmıştır. Malta’da erasmus imkanından yararlanan bir öğrencinin aylık barınma gideri ortalama 400- 750 Euro aralığında değişim göstermektedir.

Malta Cumhuriyeti gelirinin çoğunu turizm sektöründen kazanmaktadır. Malta hükümeti market fiyatlarını ekonomik şekilde belirlemektedir. Malta’da erasmus eğitimi alacak bir öğrenciye ait ortalama gıda alışverişi aylık 150- 200 Euro arasında değişim göstermektedir.

Malta’da erasmus eğitimi alacak öğrenciler şehir içi ulaşım için minibüs, taksi, otobüs ve metro gibi ulaşım araçlarından yararlanabilmektedir. Malta’da yerli ve yabancı öğrenciler tarafından en çok tercih edilen ulaşım aracı otobüsler için tek yön bileti ücreti 1 Euro, gidiş dönüş bilet ücreti ise 1.75 Euro olarak belirlenmiştir. Aylık bir hesaplama yapıldığında, Malta’da erasmus imkanından yararlanan bir öğrenci aylık ortalama 23,75 Euro ile şehir içi ulaşım sağlayabilmektedir.

Malta’da erasmus eğitimi alacak öğrencilerin, barınma, beslenme ve ulaşım masrafları hesaplandığında erasmus öğrencileri için Malta'da yaşam ücreti aylık ortalama 630 Euro tutmaktadır.

Malta Erasmus Staj Programı Nedir?

Malta Cumhuriyeti erasmus staj programı, Malta Cumhuriyeti ile anlaşmalı olan ülkelerde bulunan üniversitelerden gelen öğrencilerin, eğitimlerini aldıkları bölümlerdeki staj programlarını yarım dönem (5 ay) ya da tam dönem (9 ay) Malta’da geçirmelerine imkan sağlayan bir programdır.

Malta’da Erasmus Staj Maaşı Ne Kadardır?

Malta’da erasmus staj vizesi ile staj yapma imkanı elde eden yabancı öğrencilere Malta’da staj yaptıkları şirketler tarafından ödenilen ücret Malta asgari ücretten (573 Euro) daha az olabilmektedir. Malta’da erasmus staj programı ile staj yapan öğrencilere aylık ortalama 247 Euro ücret ödenmektedir. Malta’da staj programından yararlanan öğrenciler, staj gelirine ek olarak özel ya da devlet bursu imkanlarından yararlanabilmektedirler. Malta’da erasmus stajı yapan öğrencilerin ücretsiz staj yapma imkanları da bulunmaktadır.

Malta Erasmus Staj Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Malta Cumhuriyeti erasmus staj vizesi, başvuru tarihinden ortalama 8- 10 günün ardından sonuçlanmaktadır. Malta erasmus staj vizesi başvuru süreçleri, başvuru evraklarındaki eksiklik ya da yanlış bilgi tespiti halinde uzayabilmektedir.

Malta Erasmus Hibe Miktarı Nedir?

Malta erasmus hibe miktarı erasmus öğrenim hareketliliği için aylık 600 Euro, erasmus staj programı için ise aylık 750 Euro olarak belirlenmiştir.

Erasmus için Malta’da Tercih Edilebilecek Üniversiteler Hangileridir?

Malta üniversitesi erasmus için tercih edilebilecek seçeneklere ait liste aşağıda belirtilmiştir.

 • Malta Üniversitesi (Msida)
 • MCAST (Malta College of arts science and technology) Üniversitesi (Paola)
 • Malta Üniversitesi Valletta (Valletta)
 • Malta Amerikan Üniversitesi (Cospicua)
 • Triagon Akademi (Valletta)
 • Zerah İşletme Üniversitesi (Floriana)
 • European Graduate Okulu (Birkirkara)
 • Middlesex Üniversitesi Malta (Pembroke)
 • Malta Birleşik Kampüsü (Birkirkara)

Malta; erasmus eğitimini Malta’da tamamlamak isteyen öğrencilere, Malta College of arts science and technology erasmus gibi imkanlar sunmaktadır. Malta’da erasmus eğitimini tamamlamak isteyen kişiler Malta erasmus hukuk ve Malta erasmus tıp da dahil olmak üzere tüm branşlarda erasmus eğitimi alabilmektedirler. Malta üniversite fiyatları yıllık olarak ortalama 11.000 Euro olarak görülmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: