Malta D Tipi Vize

Malta Uzun Süreli (D Tipi) Vizesi Nedir Nasıl Alınır?

Malta uzun dönem vizesi (D tipi), Malta’da 90 gün üzeri oturum için geçici olarak oturma izni sağlayan vize çeşididir. Ulusal vize kategorisinde olan Malta D tipi vizenin aile birleşimi vizesi, eğitim vizesi, çalışma vizesi gibi birden fazla türü bulunur ve bu vizelere çeşitli sebeplerle müracaat edilebilmektedir.

Malta Uzun Süreli Vize Türleri Nelerdir?

Malta’da uzun süreli oturum hakkı tanıyan vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Malta aile birleşimi vizesi: Aile üyeleri Malta’da bulunan kişilerin aile tamamlaması yapmasına olanak sağlayan vize türüdür.
 • Malta şoför vizesi: Sahibine Malta’da yük veya yolcu taşımacılığı yapma hakkı tanıyan vize türüdür.
 • Malta çalışma vizesi: Malta’da istihdam etmek için ülkedeki bir firma ile anlaşma sağlayan kişilerin alması gereken vize türüdür.
 • Malta eğitim vizesi: Malta’da eğitim sürdürmek isteyen lisans, yüksek lisans ya da 90 günden uzun dil okulu öğrencilerinin alması gereken vize türüdür.
 • Malta erasmus vizesi: Öğrenci değişim programıyla Malta’da bir eğitim kurumuna kayıt olmak isteyen vatandaşların alması gereken vize türüdür.
 • Malta yatırımcı vizesi: Malta’da yapılacak bir yatırımla Malta’da oturum izni sağlayan bir vize türüdür.

D Tipi Vize Malta için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Malta D tipi vize başvurusunda bulunmak için gerekli evraklar ve belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Son 10 yıl içinde alınmış olması ve vize bitiminden sonra en az 6 ay daha geçerli olması gerekmektedir.
 • Malta vize başvuru formu: Malta vize başvuru formunun hatasız ve eksiksiz doldurulması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Malta uzun süreli oturum vizesi için son 6 ayda çekilmiş, 35 mm genişlik ve 45 mm uzunluk ölçülerinde 1 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • Adli sicil kaydı: Malta vizesi için sunulacak adli sicil kaydının temiz olması ve E-devlet üzerinden alındığı takdirde barkodlu belge olması gerekmektedir.
 • Kimlik fotokopisi: Kimliğin arkalı ve önlü olacak şekilde fotokopisinin sunulması gerekmektedir.
 • Nüfus kayıt örneği: Malta vizesi için sunulacak tam vukuatlı nüfus kayıt örneği nüfus dairesinden ya da E-devlet üzerinden alınabilmektedir.
 • Malta Sgk hizmet dökümü: Malta vizesi için sunulacak Sgk hizmet dökümü E-devlet üzerinden alınabilmektedir.
 • Malta finansal yeterlilik kanıtı: Malta vizesi için sunulacak finanasal yeterlilik kanıtı, başvuru sahibinin banka hesabına ait imzalı ve kaşeli 3 aylık hesap dökümünü içermektedir.

Vize türüne göre Malta vize başvurusu için gerekli evraklar değişiklik göstermektedir. Malta vizesi türlerinin tümünde gereken evraklar yukarıda listelenmiştir.

Malta D Tipi Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Malta D tipi vize başvuru formu, Malta Konsolosluğundan bizzat alınabileceği gibi Konsolosluğa ait internet sitesi üzerinden online olarak da temin edilebilmektedir. Malta D tipi vize başvuru formunda; başvuracak kişinin kimlik bilgileri, meslek bilgileri, medeni hal, uyruk, pasaport bilgileri, geçmiş yurtdışı seyahat bilgileri, iletişim bilgileri, seyahat amacı, niyet edilen gidiş ve dönüş tarihleri, konaklama bilgileri ve seyahat masraflarıyla alakalı bilgiler istenmektedir. Başvuru formunun eksiksiz şekilde, birbiriyle tutarlı ve doğru bilgilerle doldurulması gerekmektedir. Formun online olarak temin edilmesi durumunda başvuru sahibi dokümanın çıktısını alması ve başvuru için konsolosluğa teslim etmeden önce belgeyi imzalaması gerekmektedir.

Malta D Tipi Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Malta D tipi vize başvurusu yapılırken aşağıdaki süreç takip edilmelidir.

 1. Malta vize türünün belirlenmesi: Malta D tipi vize türlerinden hangisine başvurulacağı başvuru sahibi tarafından belirlenmelidir.
 2. Malta vize başvurusu için gerekli evrakların hazırlanması: Seçilen vize için gerekli belgeler eksiksiz temin edilmelidir.
 3. Vize başvuru randevusu alınması: Başvuru belgeleri hazırlandıktan sonra başvuru sahibinin fotoğrafının çekilmesi ve parmak izinin alınması için bir başvuru merkezinden randevu alınmalıdır.
 4. Vize ücreti ödenmesi: Vize başvurusu için gereken ücretler vize başvuru merkezlerinden nakit olarak Euro üzerinden ödenmelidir.
 5. Başvuru formu ve evrakların teslimi: Başvuru sahipleri başvuru formunu bir vize başvuru merkezine bizzat teslim etmelidir.

Malta D tipi vize başvurusu VFS Global ve akredite acenteler üzerinden yapılabilir. 2017- 2019 yılları arasında Vizem.net Schengen D tipi vize başvurularında onay oranı en yüksek (%94,8 ile) akredite acentedir.

D Tipi Malta Eğitim Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

D tipi Malta eğitim vizesi başvurusu yapmak için, Başvuru sahibinin Malta’da eğitim göreceği okul tarafından kabul edildiğini belgelemesi gerekmektedir. Okul kabul mektubu temin edildikten sonra gerekli ortak vize belgeleri de hazırlanarak başvuru işlemlerine başlanabilmektedir.

D Tipi Malta Çalışma Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

D tipi Malta çalışma vizesi başvurusu yapmak için, başvuru sahibinin Malta’da çalışmak istediği kurum tarafından istihdam edildiğini belgelemesi gerekmektedir. İlgili firmanın işvereni tarafından hazırlanması gereken belge temin edildikten sonra gerekli ortak vize belgeleri de hazırlanarak Malta çalışma vize başvuru işlemlerine başlanabilmektedir.

D Tipi Malta Aile Birleşimi Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

D tipi Malta aile birleşimi vizesi başvurusu yapmak için, Malta aile birleşimi vizesine müracaat etmek isteyen kişilerin, Malta ya da Avrupa Ekonomik Alanı (AEA) üyesi devlet vatandaşı olan eşin kimlik veya pasaport fotokopisi, evlilik cüzdanı fotokopisi ve kişinin Malta vatandaşı olmaması durumunda kişinin oturum izni belgesini başvuru dosyasında bulundurması gerekmektedir. Malta aile birleşimi vizesi ek belgeleri alındıktan sonra, gerekli ortak vize belgeleri de temin edilerek başvuru işlemlerine başlanabilmektedir.

D Tipi Malta Erasmus Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

D tipi Malta erasmus vizesi başvurusu yapmak için, başvuru sahibinin Malta’da Erasmus öğrenci değişimi gerçekleştireceği okul tarafından davet edildiğini belgelemesi gerekmektedir. Okul davet mektubu temin edildikten sonra gerekli ortak vize belgeleri de hazırlanarak Malta erasmus vizesi başvuru işlemlerine başlanabilmektedir.

D Tipi Malta Yatırımcı Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Malta yatırımcı vizesi, ülkede yapılacak bir yatırımın belgelenmesi koşuluyla Malta’da oturum izni sağlayan bir vize türüdür. D tipi Malta yatırımcı vizesi başvurusu yapılmadan önce, yatırım türü belirlenmektedir.

Yatırım türü belirlendikten sonra, gerekli evraklar hazırlanmaktadır. Yatırımcıya ait kişisel bilgileriyle birlikte gerekli sertifikalar ve noter tasdikli belgelerin ibraz edilmesi gerekmektedir. Belgeler ibraz edildikten sonra, NIF numarası alınmakta ve banka hesabı açılmaktadır. Banka hesabı açma işlemi işlem avukatlar aracılığıyla yapılabilmektedir. Banka hesabı açıldıktan sonra, Malta’da sözü edilen yatırımın hayata geçirilmesi gerekmektedir. Yatırım ve gerekli evrakların tamamlanmasının ardından vize başvuru randevusu alınmaktadır.

Malta D Tipi Vize Kaç Günde Çıkar?

Malta D tipi vize başvuruları ortalama 20 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Malta D tipi vize başvurusunun sonuçlanması resmi tatiller veya yoğunluk gibi durumlarda uzayabilmektedir.

Malta D Tİpi Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Malta D tipi vize başvurusu sürecinde başvuru sahibinin fotoğrafının çekilmesi ve parmak izinin alınması için bir başvuru merkezinden randevu alınması gerekmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılacak vize başvurularında randevu deneyimli danışmanlar tarafından alınmaktadır.

Malta D Tipi Vize Ücreti Ne Kadardır?

2021 Malta D tipi Vize Ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcret
Malta D tipi vize harcı100 Euro
Başvuru formu ve dilekçe doldurma25 Euro
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri55 Euro
Danışmanlık hizmeti80 Euro
Toplam260 Euro

Malta D Tipi Vizesine Benzer Diğer Malta Vize Türleri Nelerdir?

Malta D tipi uzun süreli oturum vizesine benzer diğer Malta vize türleri aşağıda listelenmiştir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: