Malta Şoför Vizesi

Malta Şoför Vizesi Başvuru Süreci 2024

Malta şoför vizesi, bir araçla ticari amaç için Malta’ya girmek veya Malta’dan geçiş yapmak için alınan kısa süreli vizedir. Malta şoför vizesi, şoförler için 5 yıla kadar düzenlenebilmektedir ancak 180 günlük periyod içerisinde hamiline en fazla 90 gün süreyle Malta ve diğer Schengen ülkelerinde kalma hakkı tanımaktadır.

Malta’ya seyahat edecek kişilerin Malta vizesi başvurularını Malta Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen vize merkezlerine yapmaları gerekmektedir.

Malta Şoför Vizesi Nasıl Alınır?

Malta şoför vizesi başvurusunda bulunmak için öncelikle Malta şoför vizesi başvurusu için gereken belgeler hazırlanmalıdır. Gerekli belgeler hazırlandıktan sonra bir VFS global üzerinden online randevu alınmalıdır. Alınmış olan randevu saatinde gerekli belgeler başvuru merkezine teslim edilmelidir. Vize başvurusu sırasında başvuru ücretleri Euro olarak nakit ödenmelidir.

Malta şoför vizesi başvurusu yapıldıktan sonra başvuru Malta Konsolosluğu’na iletilmektedir. Pasaport, başvuru merkezinden şahsen veya soyadının aynı olduğu bir yakın tarafından teslim alınabilmektedir. Kimlik fotokopisinin altına pasaportun kim tarafından teslim alınacağı ile ilgili düşülen vekalet ve turuncu fiş ile birlikte pasaport bir yakın tarafından teslim alınabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Malta Şoför Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Malta şoför vizesi başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Malta şoför vizesi başvuru formu: Malta şoför vizesi başvuru formu eksiksiz olarak doldurulmalıdır.
 • Malta Pasaport: Pasaportunun son 10 yıl içerisinde alınmış ve en az 2 sayfasının boş olması gerekmektedir. Pasaportun işlem görmüş bütün sayfalarının ve kimlik bilgisi içeren sayfasının fotokopileri başvuru evrakları arasına eklenmelidir.
 • Malta biyometrik fotoğraf: Son üç ay içerisinde çekilmiş, beyaz fonlu, yüzün objektife doğrudan dönük olduğu, 35 mm genişlik 45 mm uzunlukta iki adet biyometrik fotoğraf başvuru evrakları arasında bulunmalıdır.
 • Malta seyahat sağlık sigortası poliçesi: Seyahat sigortası poliçesinin en az 30,000 Euro teminatlı olması, minimum seyahat süresince geçerli olması, ıslak imzalı ve kaşeli olması gerekmektedir.
 • Malta işveren izin belgesi: İşveren tarafından imzalanmış kaşeli izin belgesi ve son 3 aya ait orijinal maaş bordrosu başvuru evrakları arasında bulunmalıdır.
 • Malta banka hesap dökümü: Başvuru tarihinden en az 1 hafta önce alınış son 3 ayın hesap dökümü banka gişe görevlisi tarafından imzalı, kaşeli ve imza sirkülü olmalıdır.
 • Malta şirket dokümanları: Son 6 ay içerisinde alınmış şirket faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, güncel vergi levhası ve imza sirküleri başvuru evrakları arasında bulunmalıdır.
 • Malta ikametgah belgesi: Başvuru sahibinin geçerli ikametgah belgesi başvuru evrakları arasında bulunmalıdır.
 • Malta firma garanti belgesi: Şoförün çalıştığı firmadan alınan garanti belgesi ve firma Uluslarası Nakliyeciler Derneğine (UND) üye ise UND tarafından verilen garanti belgesi başvuru evrakları arasında bulunmaldır.
 • Malta firma sürücü listesi: Firmaya ait sürücülerin listesi başvuru evrakları arasında bulunmaldır.
 • Malta SGK belgeleri: SGK sicil belgesi, barkodlu işe giriş belgesi, barkodlu SGK hizmet dökümü ve geçmiş SGK belgeleri başvuru evrakları arasında bulunmalıdır.
 • Malta firma sicil kaydı: Firmanın Ticaret Odasından alınmış sicil kaydı başvuru evrakları arasında bulunmalıdır.
 • Malta sürücü ödeme listesi: Sürücüye yapılan ödemelerin listesi başvuru evrakları arasında bulunmalıdır.
 • Malta C2 belgesi: Şoförün uluslararası nakliye yapma yetkisi bulunduğunu gösteren C2 belgesi başvuru evrakları arasında bulunmalıdır.
 • Malta sürücü belgesi: Şoförün ulusal ve uluslararası geçerli sürücü belgesi başvuru evrakları arasında bulunmalıdır.
 • Malta davetiye belgesi: Malta’daki firmadan alınan davetiye veya iş ortaklığı belgesi başvuru evrakları arasında bulunmalıdır.

Malta Tır Şoförü Vizesi için Nereye Başvurulur?

Malta tır şoförü vizesi VFS Global ve akredite acenteler üzerinden yapılabilmektedir. Malta tır şoförü vizesi onayı için tek yetkili kuruluş Malta dış temsilcilikleridir.

Malta Şoför Vize Ücreti Ne Kadardır?

Malta şoför vizesi ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
Malta Şoför Vize Harcı90 Euro
Başvuru formu ve dilekçe doldurma24 Euro
Randevu20 Euro
Biyometri işlemleri36 Euro
Danışmanlık hizmeti700 Euro
Toplam900 Euro

Malta Şoför Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Malta şoför vizesinin Malta Konsolosluğu tarafından onaylanma süresi ortalama 15 gündür.

Malta şoför vize başvurusu için daha fazla inceleme gerekmesi durumunda vize işlem süresi 30 güne kadar uzatılabilmektedir. Ek belge istenmesi durumunda ise vize işlem süresi en fazla 60 güne kadar uzatılabilmektedir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: