Portekiz Dil Okulu Vizesi

Portekiz'de Dil Eğitimi: Portekiz Dil Okulu Vizesi Başvuru Süreci 2023

Portekiz dil okulu vizesi, dil eğitimi almak için Portekiz’e gitmek isteyen kişilerin alması vize türüdür. Portekiz dil eğitimi için vize kısa süreli ve uzun süreli olmak üzere 2 şekilde verilmektedir. Portekiz dil okullarında popüler olan eğitimlerinin dilleri Portekizce, İngilizce, Fransızca, Almanca ve İspanyolca’dır. Her yıl birçok kişi, Portekiz dil okulu vizesi alarak, Portekiz dil okullarından eğitim almaktadır.

Türkiye'den Portekiz'e yapılan vize başvurularında en yüksek onay oranına sahip akredite acente olan Vizem.net, Portekiz'deki bir eğitim kurumunda dil eğitimi almak isteyen kişilerin vize başvurularında danışmanlık ve takip hizmeti sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Hangi Kişilerin Portekiz Dil Okulu Vizesi Alması Gerekir?

Portekiz dil okulu vizesi, Portekiz’de 180 gün içerisinde 90 günü aşacak süreli bir dil eğitim programına katılacak tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından alınmalıdır. Portekiz’de alacakları dil eğitiminin süresi 90 günü aşmayacak kişilerin; diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahibi oldukları durumlarda vize almaları gerekmemektedir.

Portekiz Dil Okulu Vizesi Şartları Nelerdir?

Portekiz dil okulu vizesi şartları Portekiz’de bir dil eğitim kurumuna başvuru yapmak, başvurulan kurumdan onay almış olmak ve kayıt işlemlerini tamamlamış olmaktır.

Portekiz Dil Okulu Vizesi Türleri Nelerdir?

Portekiz dil okulu vizesi türleri aşağıda listelenmektedir.

 • Kısa süreli Portekiz dil okulu vizesi: 90 günden daha kısa süreli olan dil kursu programlarına katılacak kişiler tarafından alınması gereken C tipi Schengen vizesidir.
 • Uzun süreli Portekiz dil okulu vizesi: 90 günden daha uzun süreli olan dil eğitim programlarına katılacak kişiler tarafından alınması gereken D tipi ulusal vizesidir.

Portekiz dil okulu eğitiminin ve öğrencinin ülkede kalış süresine göre Portekiz öğrenci vizesi türleri değişiklik göstermektedir.

Kısa Süreli Portekiz Dil Okulu Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kısa süreli Portekiz dil okulu vizesi başvurusu, Ankara Portekiz Konsolosluğundan şahsen ya da İstanbul ve çevresindeki illerde bulunan As Visa'dan yapılabilmektedir. Konsolosluk ve As Visa başvuruları için randevu alınmalı ve orjinal pasaport, eksiksiz doldurulmuş başvuru formu, iki adet biyometrik fotoğraf, aşı kartı gibi gerekli evraklar hazırlanmalıdır. Kısa süreli Portekiz dil okulu vize başvurusu için randevu gününde vize başvuru ücretinin ödenmesi ve biyometri işlemlerinin yapılması ile vize başvurusu tamamlanır.

Portekiz Schengen Dil Okulu Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Portekiz Schengen dil okulu vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Orjinal pasaport: Portekiz Schengen dil okulu vizesine başvuran kişiye ait, 10 yıldan eski olmayan, planlanan seyahat bitim tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerliliği olan, en az 2 tane boş vize sayfası bulunan pasaportun orjinali başvuru dosyasında olmalıdır.
 • Portekiz vize başvuru formu: Portekiz Schengen dil okulu vizesi başvuru formu, başvuran kişi tarafından okunaklı ve eksiksiz şekilde doldurulmuş olmalıdır. Dil okulu vizesi başvuru formunda bulunan tüm imza bölümleri imzalanmalıdır. Portekiz Schengen dil okulu vizesi başvuru formu okunaklı bir şekilde mavi, siyah kalem veya bilgisayar ile doldurulabilir.
 • Biyometrik fotoğraf: Son 3 ay içerisinde çekilmiş, 35 mm x 45 mm ölçülerinde, beyaz arka fonda çekilmiş, yüz, kulaklar ve alın bölgelerinin doğrudan göründüğü ve objektife direkt bakan 2 adet biyometrik fotoğraf vize başvuru evrakları arasında olmalıdır.
 • Gidiş ve dönüş uçak bileti rezervasyonu: Portekiz seyahati için planlanmış olan ulaşım aracına ilişkin rezervasyon bilgilerini gösteren ya da alındığını bildiren veya otobüs, tren, uçak, araç, feribot gibi ulaşım araçlarını belgeleyen kanıtlayıcı belgeler gerekmektedir. Motosiklet veya araba ile yolculuk yapacak olan yolcuların vize başvuru dosyalarında yeşil sigorta, araç ruhsatı ve uluslararası ehliyet bulunmalıdır.
 • Konaklama belgeleri: Portekiz dil okulu vizesine başvuran kişinin seyahat planını eksiksiz olarak gösteren ve birden fazla ülkeye gidilmesi halinde tüm gidilecek ülkelerdeki planlanmış konaklama detaylarının ayrıntılı olacak bir şekilde belirtilmiş olan rezervasyonların başvuru sırasında sunulması gerekmektedir. Portekiz dil okulu vizesine başvuran kişi yurt veya misafirhanede kalacaksa, kalınacak yerin adres, telefon ve mail adresinin bildirilmesi gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigorta poliçesi: Portekiz dil okulu vizesi için ibraz edilen seyahat sağlık sigortası poliçesi, en az öngörülen transit ve ikamet süresini içermeli ve tüm Schengen ülkelerinde geçerliliğe sahip olmalıdır. Portekiz dil okulu vizesi için gerekli olan seyahat sağlık sigorta poliçesinin minimum poliçe teminatı 30.000 Euro olmalıdır. Yurtdışı seyahat sigortaları ıslak imzalı ve kaşeli olmalıdır.
 • Covid 19 aşı kartı: Covid 19 aşı kartının Portekiz Schengen dil okulu vizesine başvuran kişinin pasaport numarasına tanımlanmış olmalıdır.
 • Banka hesap dökümü: Portekiz dil okulu vizesine başvuran kişinin başvuru tarihinden en fazla 1 hafta önce almış olduğu ve son 3 aylık hesap hareketlerini gösteren banka hesap dökümü alınmalıdır. Alınan hesap dökümü banka gişe görevlisi tarafından imzalı, kaşeli ve imza sirkülü olması gerekmektedir.
 • Maaş bordrosu: Vize başvuru sahibinin maaş bilgilerini içeren, kişinin çalıştığı firmadan son 3 ay içerisinde alınmış, kaşeli ve imzalı maaş bordrosu belgesi sunulmalıdır.
 • Davetiye: Portekiz dil okulu vizesine başvuran kişinin eğitime gidecek olduğu kurumdan, kişinin isim ve bilgilerinin olduğu ve eğitimin içeriği hakkında bilgi veren bir davetiye alınmalıdır. Alınan belge kurumdan kaşe veya mühür yetkilisi tarafından imzalanmış olmalıdır. Davet yazısında davetiyeyi gönderen kişi ya da kurumların e-mail adreslerinin bulunması zorunludur.
 • Sponsor dilekçesi : Portekiz dil okulu vizesine başvuran kişinin seyahat masrafları anne, baba veya üçüncü bir kişi tarafından karşılanıyor ise sponsor olan kişi tarafından yazılmış, seyahat süresince tüm masrafları karşılayacağını belirten bir dilekçe gerekmektedir. Masrafları karşılayan kişinin çalışma evrakları, gelir evrakları ve banka hesabı da dilekçe ile birlikte dosyaya eklenmelidir.
 • İşveren izin yazısı: Vize başvuru sahibinin çalıştığı kurumdan aldığı, firma yetkilileri tarafından imzalanmış, kaşelenmiş ve antetli kağıda basılmış olan işveren izin yazısı vize başvuru dosyasında bulunmalıdır.
 • SGK işe giriş bildirgesi: Portekiz dil okulu vizesine başvuran kişinin işvereninden temin edilmesi gereken SGK işe giriş bildirgesi güncel ve barkodlu olmalıdır.
 • SGK hizmet dökümü: Emekli, işveren veya çalışan fark etmeden tüm başvuru sahiplerinin SGK hizmet dökümü belgesi Portekiz dil okulu vizesi başvuru dosyasında sunulmalıdır. E-devlet üzerinden alınan SGK hizmet dökümü belgesi barkodlu olmalıdır.
 • Şirket evrakları: Son 6 ay içerisinde alınmış ve orjinal faaliyet belgesi, açıkça şirketin ortaklarının ve unvanının belirtildiği ticaret sicil gazetesi, vergi levhası ve şirket yetkilisinin veya vekalet verdiği kişinin de dahil olduğu şirket imza sirküleri gibi şirket evrakları Portekiz dil okulu vizesine başvuran kişinin şirket evrakları arasında bulunmalıdır.
 • Emekliliği gösteren belge: E-devlet üzerinden alınan, Portekiz dil okulu vizesine başvuruda bulunan kişinin emekliliğini kanıtlayan ve barkodlu belge vize başvuru dosyaları arasında bulunmalıdır.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi: Kişinin nüfus cüzdanının fotokopisi Portekiz dil okulu vizesi başvuru dosyaları arasında bulunmalıdır.
 • Pasaport fotokopileri: Vizeye başvuran kişinin pasaportundaki tüm işlem görmüş sayfalarının ve kimlik bilgilerinin bulunduğu bilgi sayfasının fotokopisi başvuru evrakları arasında bulunmalıdır. Vizeye başvuran kişinin birlikte seyahat edecek olduğu kişilerin de pasaport ve vize fotokopileri gerekmektedir.

Portekiz Schengen dil okulu vizesi başvuruları seyahat tarihinden en az 30 gün önce yapılmalıdır. Portekiz Schengen vizesi başvurusu için gereken tüm evrakların eksiksiz sunulması gerekmektedir.

Uzun Süreli Portekiz Dil Okulu Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Uzun süreli Portekiz dil okulu vizesi yalnızca Ankara Portekiz Konsolosluğundan alınabilmektedir. Uzun süreli Portekiz dil okulu vizesi başvurusu için gerekli evraklar hazırlandıktan sonra randevu alınarak Ankara Portekiz Konsolosluğuna müracaat edilmesi gerekmektedir. Portekiz vizesi randevu tarihinde Ankara Portekiz Konsolosluğuna müracaat eden başvuru sahiplerinin; biyometri bilgilerinin alınması, gerekli evrakların teslimi ve vize başvuru ücretinin ödenmesi gibi işlemlerin tamamlanması ile başvuru süreci sonlanmaktadır.

Portekiz Ulusal Dil Okulu Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Portekiz ulusal dil okulu vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmektedir.

 • Orjinal pasaport: Vize başvuru sahibinin pasaportunun ilk sayfasının ve varsa vizeli sayfalarının fotokopisi sunulmalıdır. Ayrıca pasaportun en az 1 sene geçerliliği olması gerekmektedir.
 • Başvuru formu: Portekiz ulusal dil okulu vizesi başvuru formu eksiksiz doldurulmuş ve okunaklı olmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: Portekiz ulusal dil okulu vizesi için 2 adet son 6 ay içerisinde çekilmiş fotoğraf gerekmektedir. Biyometrik fotoğraflar beyaz arka planda çekilmiş 35 mm x 45 mm boyutunda olmalıdır.
 • İngilizce öğrenci belgesi: Vize başvurusu için İngilizce öğrenci belgesi gerekmektedir. Öğrenci belgesi Türkçe ise yeminli tercüman tarafından İngilizceye çevrilmelidir.
 • Mali durumu gösteren belge: Vizeye başvurmak için mali durumu gösteren hesap dökümü, maaş bordrosu veya sponsor dilekçesi gibi belgeler sunulmalıdır.
 • Portekiz’den gelen eğitim ve öğrenim kabul belgesi: Portekiz’de okunacak olan dil okulundan gelen eğitim ve öğrenim kabul belgesi sunulmalıdır. Eğitim ve öğrenim belgesinin okunaklı çıktısı ile yapılan başvurular kabul edilmektedir. Kabul belgesinde ad soyad, Portekiz’de kalınacak süre, okunacak okulun bilgileri yer almalı ve eğer Erasmus programı ile gidiliyor ise bunun belirtilmesi gerekmektedir.
 • Diploma veya mezuniyet belgesi: İngilizce diploma veya geçici mezuniyet belgesi gerekmektedir.
 • Sabıka kaydı: Vize başvuru sahibinin İngilizce sabıka kaydı sunulmalıdır. Sabıka kaydı E-devlet’ten alınabilmektedir.
 • Konaklama belgeleri: Vize başvurusu yapan kişinin Portekiz’de kalacağı yeri bildiren belge sunulmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası: Portekiz’e gidilecek günden 1 gün önce başlayan ve dönülecek günden 1 gün sonra biten, en az 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası fotokopisi belgeler arasında olmalıdır.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi: Vize başvuru sahibinin nüfus cüzdanının fotokopisi gerekmektedir.
 • Uçak bileti rezervasyonu: Portekiz’e gidiş uçak biletinin rezervasyonu sunulmalıdır.
 • Requerimento formu: Requerimento formu konsoloslukta bekleme salonunda doldurulmalıdır.

Portekiz Dil Kursu Vizesi için Randevu Nasıl Alınır?

Portekiz dil kursu vizesi için randevu; Ankara'daki Portekiz Büyükelçiliğinden yapılacak başvurular için kuruma mail atarak ve İstanbul'da yapılacak başvurular için ise aracı kurum As Visa’nın internet sitesi üzerinden alınmaktadır.

Portekiz Konsolosluğu vize randevu tarihi almak isteyen vize başvuru sahiplerinin, sconsular.ankara@mne.pt resmi mail adresine mail atmaları gerekmektedir. Portekiz Büyükelçiliğinin mail adresine gönderilecek olan randevu maili içerisinde; başvuru sahibinin ad ve soyad bilgileri, yabancı ülke vatandaşları için uyruk bilgisi, vize başvuru sahibinin Portekiz’e seyahat etme nedeni, vize randevusu alacak kişi sayısı ve öngörülen seyahat tarihleri gibi bilgilerin belirtilmesi gerekmektedir.

Portekiz vize randevu İstanbul işlemleri için aracı kurum As Visa’nın internet sitesi üzerinden ya da çağrı merkezi üzerinden alınabilmektedir. As Visa’nın internet sitesi üzerinden randevu tarihi belirlemek isteyen kişilerin; işlem tipi, başvuru yeri, başvuru tipi, başvuruda bulunan kişinin uyruğu, başvuru yapılacak vizenin tipi, vize başvurusunun yapıldığı ülke, vizeye başvuracak kişi sayısı ve randevu tipi gibi bilgileri girmeleri gerekmektedir. As Visa ile yapılacak Portekiz vize randevu işlemleri için çağrı merkezi üzerinden randevu alma işlemleri 0212 245 95 95 numarası aranarak yapılabilmektedir.

Portekiz Dil Okulu Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadar?

Portekiz dil okulu vizesi başvuru ücreti 1 seneden fazla seyahat edecek olan kişiler için vize 90 eurodur. Portekiz dil okulu vizesi başvuru ücreti 1 seneden az ancak 90 günden fazla seyahat edecek kişiler için ise 75 eurodur. Portekiz vize ücreti ödemesi nakit ve Türk Lirası olarak kabul edilmektedir.

Kısa süreli (C tipi) Portekiz dil okulu vize ücreti kişi başı 80 Euro olarak belirlenmiştir. Kısa süreli (C tipi) vize ücretleri başvuru sahiplerinin yaşına bağlı olarak değişiklik göstermektedir ve 6 yaşından küçük başvuru sahipleri için vize ücretsizken, 6 ile 12 yaş arası başvuru sahipleri için vize ücreti 40 Euro olarak belirlenmiştir.

Portekiz Dil Kursu Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Portekiz dil kursu vizesinin çıkış süresi, kişinin Portekiz’de kalma süresine göre değişiklik göstermektedir. Kısa süreli Portekiz dil okulu vizesi ortalama olarak 15 günde çıkmaktadır. Uzun süreli Portekiz dil okulu vizesi ise 30 ila 60 gün içerisinde çıkmaktadır.

Portekiz Dil Okulu Vize Reddine İtiraz Edilebilir Mi?

Portekiz dil okulu vize reddine itiraz edilebilmektedir. Portekiz dil okulu vizesini uzun süreli (D tipi) ya da kısa süreli (C tipi) olarak almış kişiler; vize ret yanıtının alınmasından itibaren 15 gün içerisinde şikayetlerini ilgili kuruma bildirerek vize reddine itiraz edebilir. Başvuru sahipleri vize ret yanıtının alınmasından sonra 3 ay içerisinde ilgili mahkemelere başvuruda bulunarak ya da Portekiz Dışişleri Bakanlığı’na müracaat ederek vize reddine itiraz etme hakkına da sahiptir.

En Popüler Portekiz Dil Okulları Hangileridir?

En popüler Portekiz dil okulları aşağıda listelenmektedir.

 • Portuguese Connection
 • İnlingua Porto
 • Fast Forward İnstitute
 • Oficina de Portugues
 • CIAL Centro de Linguas
 • World Puzzle Portekizce Okulu
 • Home Language International
 • Lusa Dil Okulu
 • Kosmus The Language School
 • Português et Cetera

Portekiz dil kursları Portekizce dışında pek çok dilde eğitim vermektedir. Portekiz’de dil eğitimi imkanı sunan Portekiz dil okulu seçenekleri oldukça çeşitlidir.

Portekiz Dil Okulu Vizesi ile Portekiz'de Çalışılabilir Mi?

Portekiz dil okulu vizesi ile Portekiz’de çalışma durumu, sahip olunan vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Kısa süreli Portekiz dil okulu vizesine sahip olanların çalışma hakkı yoktur. Uzun süreli Portekiz dil okulu vizesine sahip olanlar ise Portekiz Göç ve Hudut İşleri Müdürlüğü'nden alacakları izinden sonra çalışma hakkına sahip olabilir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: