Portekiz Erasmus Vizesi

Portekiz'de Erasmus İmkanları 2023'te Portekiz Erasmus Vizesi

Avrupa Birliği’nin Avrupa’da eğitim, öğretim, gençlik ve sporu destekleyen programına Erasmus adı verilmektedir. Erasmus programlarına yalnızca öğrenciler ve akademik öğretmenler, en az 2 ay ve en fazla 12 ay olmak üzere katılabilmektedir. Erasmus staj, eğitim ve gönüllülük projeleri olmak üzere 3 farklı program sunmaktadır. Erasmus EVS programı gönüllülük esasına dayanan, 17-30 yaş aralığındaki kişilerin katılabildiği ve belirli bazı ülkelerde ücretsiz bir şekilde kamu çalışmalarının yapıldığı programa denilmektedir. Portekiz Erasmus staj programı ise üniversitede eğitim gören bir öğrencinin Portekiz’deki bir işletme ya da organizasyonda mesleki deneyim kazanmak amacı ile staj yaptığı programa denilmektedir.

Erasmus Portekiz vizesi Erasmus programı kapsamında Portekiz’e gidecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının alması gereken vize türüdür ve bu vize, uzun süreli D tipi ulusal vize türlerinden biridir.

Vizem.net, Erasmus ile Portekiz’e gidecek kişilerin vize başvurularında danışmanlık ve takip hizmeti sunan yüksek onay oranına sahip akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Kimlerin Portekiz Erasmus Vizesi Alması Gerekir?

Portekiz Erasmus vizesini, Portekiz’deki bir Erasmus programına katılacak; AB, AEA ya da İsviçre haricindeki tüm üçüncü ülke vatandaşlarının alması gerekmektedir.

Portekiz Erasmus Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Portekiz Erasmus vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: En az 2 sayfası boş, son 10 yıl içerisinde alınmış geçerli bir pasaporta sahip olmak gerekmektedir.
 • Portekiz Erasmus v izesi başvuru formu: Erasmus vize başvuru formunun eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurulması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: 35 mm genişliğinde, 45 mm uzunluğunda, arka fonu beyaz olan, 2 adet biyometrik fotoğraf gereklidir.
 • Davet ya da kabul mektubu: Erasmus programı için başvuru sahibinin kabul edildiğini ya da davet edildiğini gösteren bir mektubun olması gerekmektedir.
 • Destekleyici mektup: Yalnzıca Erasmus EVS programları için başvuru sahibini Türkiye’den gönüllülük projesi için gönderen organizasyon şirketi tarafından bir destekleyici mektubun hazırlanması gerekmektedir.
 • Maddi kanıt: Erasmus programı süresince başvuru sahibinin rahat bir şekilde geçimini sağlayabileceğini gösteren banka hesap dökümleri, burs ya da sponsorluk mektubu gibi kanıtların sunulması gerekmektedir.
 • Portekiz ile Türkiye’nin imzalamış olduğu anlaşma: Erasmus EVS programı için Portekiz ile Türkiye’nin imzalamış olduğu anlaşma tüm detayları ile ibraz edilmelidir.
 • Öğrenci belgesi: Başvuru sahibi öğrenim gördüğü kurumdan İngilizce dilinde öğrenci belgesi almalıdır.
 • Adli sicil kaydı: 90 günden fazla süren Erasmus programları için başvuru sahibinin yeminli tercüman tarafından İngilizce diline çevrilen adli sicil kaydı hazırlanmalıdır.
 • Konaklama belgeleri: Erasmus programı sırasında kalınacak yerin bilgileri sunulmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası: Seyahatin tamamını kapsayan ve tüm Schengen üyesi ülkelerde geçerli olan, en az 30.000 euro teminatlı seyahat sağlık sigortası yaptırılmalıdır.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi: Başvuru sahibinin nüfus cüzdanının 1 adet fotokopisi gerekmektedir.
 • Pasaportun fotokopisi: Başvuru sahibinin pasaportunun ilk sayfası ve varsa daha önce alınan vizelerinin fotokopisi gerekmektedir.
 • Ulaşım belgeleri: Portekiz’e gidiş uçak biletinin rezervasyon bilgileri sunulmalıdır.

Portekiz Erasmus Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Portekiz erasmus vizesi başvuru formunun tamamı büyük harfli, İngilizce dilinde, okunaklı şekilde doldurularak, şahsen imzalanması gerekmektedir. Erasmus vize başvuru formunda başvuru sahibinin adı soyadı, doğum tarihi, doğum yeri, uyruğu, başvuru yapılan yer, cinsiyet, medeni hal, nüfus cüzdanı numarası, seyahat belgesi türü, numarası, veriliş tarihi, geçerlilik süresi ve belgeyi veren makam, ev adresi, seyahat amacı ve ilk giriş yapılan ülke gibi bilgiler yer almaktadır.

Portekiz Erasmus vizesi başvuru formunun örneği aşağıda verilmiştir.

Portekiz Erasmus Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Portekiz Erasmus Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Portekiz'de Erasmus için Vize Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Portekiz erasmus için vize davet mektubu, Erasmus programına kabul mektubudur ve bu kabul belgesinde başvuru sahibinin adı soyadı, Erasmus programı ile Portekiz’e gideceği, Portekiz’de ne kadar süre kalınacağı ve okul bilgilerinin yer alması gerekmektedir.

Kabul mektubu e-mail olarak gönderilmişse, vize başvurusu esnasında okunaklı bir çıktısı alınarak sunulabilmektedir.

Portekiz Erasmus Vizesi Maddi Yeterlilik Kanıtı Nasıl Olmalıdır?

Portekiz erasmus vizesi maddi yeterlilik kanıtı 2022 yılı için minimum aylık maaş baz alınarak 705 euro olarak belirlenmiştir ve bu rakam aile üyelerinin sayısına göre artış göstermektedir. İlk yetişkinde %100, ikinci ve sonraki yetişkinlerde %50 ve 18 yaşın altındaki gençler ve çocuklarda ise %30 oranında maddi kanıtın sunulması gerekmektedir.

Erasmus Vizesi için Portekiz Seyahat Sağlık Sigortası Nasıl Olmalıdır?

Erasmus vizesi için Portekiz seyahat sağlık sigortası acil tedaviler ve acil müdahele gerektiren tıbbi nedenlerin ortaya çıkması halinde tüm masrafları karşılamak için en az 30.000 euro teminatlı olmalı ve seyahat süresinin tamamını kapsamalıdır. Seyahat sağlık sigortası tüm Schengen üyesi ülkelerde geçerli olmalıdır.

Portekiz Erasmus Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Portekiz Erasmus vizesi başvurusu yalnızca Ankara Portekiz Büyükelçiliğine yapılmaktadır. İlk olarak başvuru sahibinin Portekiz Konsolosluğu Erasmus vizesi için mail aracılığı ile randevu alması ve randevu gününe kadar vize için gerekli tüm evraklar hazırlaması gerekmektedir. Vize randevu gününde başvuru sahibi şahsen Ankara Portekiz Konsolosluğuna giderek başvuru ücretini ödeyerek biyometri bilgilerini vermelidir ve tüm işlemler tamamlandıktan sonra vize sonucu beklenmelidir.

Erasmus öğrencilerin eğitim, staj ya da gönüllü işler nedeni ile yaptıkları bir programdır. Erasmus ile Portekiz’e gitmek isteyen öğrencilerin Portekiz öğrenci vizesi almaları gerekmektedir.

Portekiz Erasmus Vize Başvurusu için Randevu Nasıl Alınır?

Portekiz Erasmus vize başvurusu için randevu; Ankara’daki Portekiz Konsolosluğuna kaç kişilik randevu talep edildiği, seyahat tarihleri ve seyahat amacı gibi bilgilerin yer aldığı bir mail atarak alınabilmektedir.

Portekiz Erasmus Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Portekiz Erasmus vizesi harç ücreti 75 eurodur.

Kimler Portekiz Erasmus Vize Ücretinden Muaftır?

Erasmus eğitim ve yerleştirme hareketi altında Portekiz’e gidecek Türk öğrenciler vize ücretinden muaftır; yabancı öğrenciler ise vize ücretini ödemek zorundadır. Avrupa Gönüllülük Servisi ve stajlar için de Erasmus vize ücretinin ödenmesi gerekmektedir.

Portekiz Erasmus Vize Takip ve Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Portekiz Erasmus vize takip ve sorgulama işlemi Konsolosluğa mail atılarak vize süreci hakkında bilgi talep edilmesi ile yapılabilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında başvurulan vize başvurularında Portekiz vize takip işlemi 5 aşamalı SMS servisi ile online olarak yapılabilmektedir.

Portekiz'e Erasmus Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Portekiz’e Erasmus vizesi ortalama 30 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Portekiz Erasmus Staj Programı Nedir?

Portekiz Erasmus staj programı, Türkiye’deki bir yükseköğretim kurumunda eğitim gören öğrencilerin Portekiz’deki bir organizasyonda ya da işletmede mesleki deneyim kazanmak amacı ile staj yaptığı programa denilmektedir. Portekiz Erasmus staj programlarının süresi 2 ay ile 12 ay arasında değişmektedir.

Erasmus Programı İle Gidilebilecek En İyi Portekiz Şehirleri Hangileridir?

Erasmus programı ile gidilebilecek en iyi Portekiz şehirleri Lizbon, Porto, Faro ve Coimbra’dır. Portekiz, üniversiteleri ve sosyal hayatı ile öğrencileri cezbeden bir ülke olduğu için Erasmus programı için gidilebilecek en ideal ülkelerden biridir.

Portekiz’de Erasmus programı için en çok tercih edilen şehir Lizbon’dur. Lizbon, Portekiz şehirleri içerisinde en kozmopolit ve misafirperver şehirlerin başında gelmekte ve ülkenin en iyi üniversitelerine ev sahipliği yapmaktadır.

Erasmus Öğrencisi Kabul Eden Portekiz Üniversiteleri Hangileridir?

Erasmus öğrencisi kabul eden Portekiz üniversiteleri aşağıda listelenmiştir.

 • Lizbon Üniversitesi
 • Porto Üniversitesi
 • Coimbra Üniversitesi
 • Algarve Üniversitesi
 • Lizbon Nova Üniversitesi
 • Lizbon Teknik Üniversitesi
 • Lizbon Güzel Sanatlar Üniversitesi

Portekiz’in yüksek eğitim kalitesi, Portekiz’deki üniversitelerin bazılarının QS Yüksek Eğitim Sistemi sıralamasında üst sıralarda yer almasını sağlamıştır. Özellikle Porto Üniversitesi Portekiz üniversiteleri içerisinde 2018’deki Dünyanın En İyi Üniversiteleri listesinde 301. sırada yer almıştır.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: