Portekiz Erasmus Vizesi

Portekiz'de Erasmus İmkanı ve Portekiz Erasmus Vizesi

Portekiz; başarılı üniversiteleri, kültürü, mimarisi, mutfağı ve coğrafyası ile Erasmus için tercih sebebidir. Portekiz’de yurtdışından gelen öğrencilerin eğitim, öğretim, kültürel ve sosyal gelişim, spor ve staj alanlarında kendilerini geliştirebilecekleri birçok fırsat bulunmaktadır.

Erasmus staj vizesi, hamiline Erasmus+ Programı projeleri kapsamında eğitim almak ve staj yapmak amacıyla Portekiz’de bulunma hakkı veren vize türüdür. 90 günden uzun süreli erasmus programları için D tipi vize başvurusu yapılmalıdır. Erasmus+ Programı projeleri dahilinde Portekiz’e seyahat edebilmek için vize başvuruları Portekiz vize başvuru merkezi tarafından alınmaktadır.

Portekiz Erasmus Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Portekiz erasmus vize başvuru formu: http://www.ancara.embaixadaportugal.mne.pt/images/VisaSchengen_ENG.pdf adresi üzerinden büyük harflerle, okunaklı, koyu renkte ve İngilizce olarak 3 ayrı sayfa halinde doldurulmalı ve şahsen imzalanmalıdır.
 • 2 adet Portekiz vize fotoğrafı: Beyaz ve boş arka planda çekilmeli, 35 mm genişlik ve 45 mm yüksekliğe sahip olmalı, rötuşsuz olmalı, biyometrik niteliklere uygun olmalı ve 6 aydan eski olmamalıdır.
 • Öğrenim veya eğitim kabul belgesi: Portekiz’den gelen, üzerinde başvuru sahibinin adı ve soyadı, Erasmus programı ile gittiği bilgisi, Portekiz´de kalacağı süre ve okuduğu okulun bilgileri yer alan okunaklı kabul mektubu ya da mektubun çıktısı gereklidir.
 • Okuldan alınan hibe,burs ya da görevlendirme yazısı: Başvuru sahibinin hibe ya da burs aldığı durumda, Turkiye´de okuduğu ya da çalıştığı okuldan aldığı, İngilizce dilinde ya da yeminli tercüman tarafından İngilizce dilinde tercümesi yapılmış olan hibe, burs ya da görevlendirme yazısının aslı gereklidir. Başvuru sahibinin hibe ya da burs almadığı durumda Turkiye´deki okulundan Portekiz´e Erasmus Projesi programı ile gidecegini beyan eden imzalı damgalı güncel tarihli dilekce gereklidir.
 • Öğrenci belgesi: İngilizce dilinde olmalı ya da yeminli tercüman tarafından İngilizce dilinde tercümesi yapılmış olmalıdır.
 • Mali durumu gösteren belge: Adayın mali durumunu gösteren belge veya sponsor var ise sponsorun mali durumunu gösteren belge eklenmelidir. Son 3 aya ait orijinal maaş bordrosu veya hesap özeti şeklinde sunulabilir. Sponsor var ise; sponsorun finansal yeterliliğini kanıtlayan dilekçe ve aile bağı kanıtı belge gerekmektedir.
 • Sabıka kaydı: Sabıka kaydının aslı ve yeminli tercüman tarafından çevrilmiş İngilizce dilinde tercümesi gereklidir.
 • Pasaportun ilk sayfasının ve varsa işlem görmüş sayfalarının fotokopisi
 • Pasaport: En az 1 sene geçerliliği olmalı ve bitiş tarihi, başvuru sahibinin Türkiye’ye dönüş tarihinden 3 ay daha fazla süre boyunca geçerli olmak zorundadır.
 • Requerimento formu: Konsoloslukta, bekleme salonunda doldurulması gereken for sunulmalıdır.
 • Uçak bileti rezervasyonu: Başvuru sahibinin vizesinin olası çıkış tarihi göz önünde bulundurularak alınmalıdır. Son durağı Portekiz olduğu sürece aktarmalı uçak bileti alınabilmektedir. Satın alınması zorunlu olmadan yalnızca rezervasyon yapılması yeterli olmaktadır.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Seyahat sağlık sigortasının fotokopisi: En az 30.000 Euro teminatli olmalı, başvuru sahibinin varış gününden 1 gün önce başlamalı ve dönüş gününden 1 gün sonra bitmelidir.
 • Portekiz’de kalacak yeri gösteren belge: Başvuru sahibinin kabul belgesinde kalacak yerin belirtilmediği durumda, kalınacak otel gibi yerlerden alınmış rezervasyonlar beyan edilmelidir.

Portekiz Erasmus Öğrenci Vizesi Ücreti Nedir?

HizmetlerÜcretler
Portekiz Erasmus vize harcı80 EUR
Başvuru Formu ve Dilekçe Doldurma14 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri İşlemleri35 EUR
Danışmanlık Hizmeti30 EUR
Seyahat Sağlık Sigortası45 EUR
Toplam204 EUR

Portekiz Erasmus Sağlık Sigortası Nedir?

Portekiz Erasmus sağlık sigortası, sigorta sahibinin akademik amaçlı aktiviteleri süresince yaşadığı kişisel kazalar ve sakatlık gibi sağlık sorunları ve aldığı tıbbi tedaviler sonucunda oluşan masrafları karşılayan sigorta türüdür.

Portekiz Erasmus Staj Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Portekiz Erasmus staj vizesi başvurusu; ikamet edilen ülkeye, başvurulan kuruma ve teslim edilen evraklara bağlı olarak 2 hafta ile 3 ay arasında sonuçlanmaktadır.

Portekiz Erasmus Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Portekiz Erasmus staj vizesi vize başvurusu Portekiz Büyükelçiliğine, AS Visa Portekiz vize başvuru merkezine ve akredite acentelere yapılabilmektedir.

Vizemnet 2019-2020 yılları arasında erasmus staj vize başvurularında %99,3 onay oranı ile en yüksek onay oranına sahip akredite acentedir.

Portekiz Erasmus staj vizesi başvurusu, gerekli evraklar hazırlanarak akredite acenteler aracılığı ile ya da kişisel olarak Portekiz Konsolosluğu Erasmus vize başvurusu yapılabilmektedir.

Portekiz’de Erasmus Öğrencisi Olmanın Avantajları Nelerdir?

Portekiz’de Erasmus öğrencisi olmanın avantajları aşağıda listelenmiştir.

Portekiz’de köklü ve başarılı birçok üniversite bulunmaktadır. Portekiz’de bulunan Universidade NOVA de Lisboa, Universidade Católica Portuguesa (UCP), University of Porto (FAUP) gibi üniversiteler birçok alanda dünyanın en iyi üniversiteleri listeleri arasında yer almaktadır. Portekiz’deki en başarılı üniversiteler arasında bulunan University of Aveiro ve University of Coimbra 10 üzerinden ortalama 9,5 puan alarak Üstün Öğrenci Memnuniyeti Sertifikası almaya hak kazanmıştır.

Portekiz’de öğrencilik, dünyanın her yerinden birçok öğrenci tarafından tavsiye edilmektedir. 2014 Uluslararası Öğrenci Memnuniyeti Ödülleri’nde Portekiz, 10 üzerinden 8.9 ortalama notuyla Avrupa’da öğrencilerin izlenimi en olumlu olan 9. üniversitedir.

Batı Avrupa’nın en ucuz ülkesi olan Portekiz, kısıtlı bütçeyle en kolay yaşanabilecek Avrupa ülkeleri arasındadır.

Dünyada en çok konuşulan 9. dil olan Portekizce, iş alanında ve sosyal yaşantısında birçok avantaj sağlamaktadır.

Birçok tatta çeşitli yemekler barındıran Portekiz mutfağı dünyaca bilinen bir üne sahiptir.

Portekiz Erasmus Staj Programı Nedir?

Portekiz Erasmus staj programı, üniversite öğrencilerinin Portekiz’de bulunan bir firma veya kuruluşta mesleki eğitim ve iş deneyimi edinmelerini sağlayan bir uluslararası öğrenci değişim programıdır.

Portekiz Erasmus staj programı, öğrencinin okuduğu alanda pratik iş deneyimi kazanmasına yardımcı olmaktadır. Portekiz’de Erasmus staj programı kapsamında yapılan bir staj dönemi, lisans ve yüksek lisans öğrencileri için iki ay sürmektedir.

Portekiz Erasmus Hibe Programı Nedir?

Portekiz Erasmus hibe programı, Portekiz Erasmus öğrenim ve staj hareketliliği kapsamında Portekiz’de staj yapan ve öğrenim gören öğrencilerin masraflarının karşılanmasına yardımcı olmayı amaçlayan bir hibe desteği programıdır.

Portekiz Erasmus hibe programı kapsamında hibe almaya hak kazanmak için, öğrencinin öğrenim gördüğü üniversitede girdiği Erasmus yabancı dil sınavında başarılı olması ve not ortalamasının belli bir oranın üzerinde olması gerekmektedir. Portekiz Erasmus hibe programı kapsamında Portekiz’de öğrenim gören öğrenciye verilen aylık hibe tutarı 400 €, staj yapan öğrenciye verilen aylık hibe tutarı ise 500 €’dur.

Erasmus+ Portekiz Ulusal Ajansı İletişim Bilgileri Nedir?

Portekiz’de bulunan iki adet Erasmus+ ulusal ajansından biri olan “Agência Nacional para a gestão do programa Juventude em Acção”, Rua de Santa Margarida, n°6 4710-306, Braga, Portekiz adresinde bulunmaktadır. Web site adresi https://www.juventude.pt/pt/ şeklindedir ve telefon numarası +351 253 204260’dır.

Bir diğer Portekiz Erasmus+ ulusal ajansı olan “Agência Nacional Erasmus+ Educação e Formação” (PROALV), Praça de Alvalade, 11 1700-037 Lizbon, Portekiz adresinde bulunmaktadır. Web site adresi https://www.erasmusmais.pt/ şeklindedir ve telefon numarası +351 21 01 01 900’dır.

Portekiz ulusal ajansı erasmus programları hakkında bilgi vermek, finanse edilecek projelerin seçimini sağlamak, başvuranları ve katılımcıları finanse etmek gibi amaçlarla AB ile çalışan ulusal ajanslar bulunmaktadır.

Portekiz’de Erasmus Programı Bulunan Üniversiteler Hangileridir?

Portekiz’de Erasmus programı bulunan üniversiteler aşağıda listelenmiştir.

 • Portekiz Aveiro Üniversitesi (Aveiro)
 • Portekiz Evora Üniversitesi (Evora)
 • Portekiz Algarve Üniversitesi (Algarve)
 • Portekiz Lizbon Üniversitesi (Lizbon)
 • Portekiz Lizbon Teknik Üniversitesi (Lizbon)
 • Portekiz Porto Üniversitesi (Porto)
 • Portekiz Trás-os-Montes ve Alto Douro Üniversitesi (Villa Real)
 • Portekiz Katolik Üniversitesi (Lizbon)
 • Portekiz Lizbon Lusiada Üniversitesi (Lizbon)
 • Portekiz Lusophone Beşeri Bilimler ve Teknoloji Üniversitesi (Lizbon)
 • Portekiz Lizbon Yeni Üniversite (Lizbon)

Portekiz üniversiteleri, tıp, mühendislik, işletme, finans, dil ve hukuk gibi birçok alanda tanınmaktadır. Öğrencisine yüksek oranda araştırma ve staj yapma fırsatları tanıyan Portekiz Üniversiteleri; dünya çapında önemli araştırma merkezleri, kurum ve şirketler ile işbirliği yapmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Paylaş: