Portekiz Emekli Vizesi

Portekiz'de Emeklilik: Portekiz Emekli Vizesi ve Oturma İzni

Portekiz emekli vizesi, düzenli geliri ya da emekli maaşı bulunan, Portekiz’de çalışmaksızın yaşamak isteyen ve Avrupa Birliği vatandaşı olmayan kişilere verilen uzun süreli ulusal vizedir.

Portekiz; sağlık sisteminin gelişmişliği, tekrar düzenlenen vergi sistemi, yüksek hayat standartları ve güneşli havalarından dolayı emekliler için yaşanılacak en uygun ülkelerden biridir ve Portekiz 2022 yılında Ulusal Emeklilik Endeksi’nde 4. sırada yer almaktadır.

Vizem.net, Portekiz’e yerleşmek isteyen emeklilere ulusal vize ve oturum izni başvuruları için tek çatı altında danışmanlık ve takip hizmeti sunan akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Portekiz Emekli Vizesi Şartları Nelerdir?

Emekli Portekiz vize şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Emekli maaşı gibi düzenli bir gelire sahip olunması
 • Başvuru sahibinin geçerli bir sağlık sigortasının olması
 • Portekiz’de konaklama için bir eve sahip olunması ya da ev kiralanmış olması
 • Adli sicil kaydının temiz olması

Portekiz Emeklilik Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Portekiz emeklilik vize başvurusu Ankara Portekiz Konsolosluğundan yapılmaktadır. Ankara Portekiz Konsolosluğundan mail aracılığı ile ilk olarak randevu alınması ve daha sonra randevu gününe kadar vize için gerekli tüm evrakların hazırlanması gerekmektedir. Randevu gününde başvuru sahibi Ankara Portekiz Konsolosluğuna giderek evrakları teslim eder, vize ücretini öder ve biyometri bilgilerini verir. Başvuru yapıldıktan sonra vize olumlu sonuçlanır ise vize ile birlikte pasaport başvuru sahibine gönderilmektedir.

Portekiz Emeklilik Vizesi Nereden Alınır?

Portekiz emeklilik vizesi ulusal vize olduğundan dolayı yalnızca Ankara Portekiz Konsolosluğundan alınabilmektedir.

Portekiz Emekli Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Portekiz emekli vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: En az 6 ay daha geçerli olan ve son 10 yıl içinde alınmış bir pasaport gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Schengen biyometrik fotoğraf kriterlerine uygun, 35 mm x 45 mm ölçülerinde, 2 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • Vize başvuru formu: Portekiz emekli vize başvuru formu eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurulmalıdır.
 • Maddi kanıt: Portekiz’de yaşamak için planlanan süreye yetecek kadar maddi kaynağa sahip olduğunu gösteren hesap dökümleri ya da emekli maaşı bilgisi gibi kanıtların sunulması gerekmektedir.
 • Konaklama belgeleri: Portekiz’de yaşanılacak evin tapusu ya da kira sözleşmesi sunulmalıdır.
 • Sağlık sigortası: Portekiz’e taşınmadan önce seyahat sağlık sigortası ya da uluslararası sağlık sigortası yaptırılmalıdır.
 • Adli sicil kaydı: Son 1 yıl içerisinde herhangi bir suç işlenmediğini gösteren adli sicil kaydı alınmalıdır.
 • Doğum belgesi : Başvuru sahibinin gerekmesi halinde doğum belgesini ibraz etmesi gerekmektedir.
 • Evlilik cüzdanı: Başvuru sahibinin durumuna göre evlilik cüzdanını ibraz etmesi gerekebilmektedir.

Portekiz Emekli Vize Başvuru Randevusu Nasıl Alınır?

Portekiz emekli vize başvuru randevusu Ankara Portekiz Konsolosluğuna mail atılarak alınabilmektedir. Ankara Portekiz Konsolosluğu vize randevu almak için sconsular.ankara@mne.pt adresine başvuru sahibinin adı soyadı, kaç kişilik randevu talep ettiği, seyahat tarihleri ve Portekiz’e gidiş sebebi bilgilerini içeren bir mail atılmalıdır.

Portekiz Emekli Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Portekiz emekli vizesi başvuru ücreti 90 Euro’dur ve ücret nakit Türk lirası olarak başvuru esnasında vize memuruna verilmektedir.

2022 yılında tüm Portekiz vize ücreti, seyahat sağlık sigortası, gerekli görülen durumlarda yeminli tercüme hizmeti ve danışmanlık ücreti dahil Portekiz ulusal vize masrafları ortalama olarak 325 Euro tutmaktadır.

Emekli Vizesi ile Portekiz Oturma İzni Nasıl Alınır?

Emekli vizesi ile Portekiz oturma izni almak için Portekiz’e giriş yaptıktan sonra 4 ay içerisinde Portekiz Göç ve Hudut İşleri Müdürlüğüne oturma izni başvurusunda bulunmak ve sosyal güvenlik numarasını kaydettirmek gerekmektedir. Oturma izni başvurusunu vizenin geçerlilik süresi olan 4 ay içerisinde yapmak önemli bir husustur.

Portekiz Emekli Oturma İzni Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Portekiz emekli oturma izni, Portekiz’e giriş yaptıktan sonra 1 yıl geçerlidir. Emekli oturma izni sona erdikten sonra 2 yıllık süreler ile 2 kere, yani en fazla 5 yıla kadar yenileme yapmak mümkündür. Portekiz’de 5 yıl yaşadıktan sonra, başvuru sahibi gerekli şartları karşılaması durumunda Portekiz sürekli oturma iznine başvuru yapabilmektedir.

Portekiz Emekli Oturma İzni Hamiline Hangi Hakları Sağlar?

Portekiz emekli oturma izninin hamiline sağladığı haklar aşağıda listelenmiştir.

 • Schengen bölgesine ve Avrupa Birliği üyesi ülkelere vizesiz ulaşım hakkına sahip olmak
 • Çalışma iznine sahip olmak
 • Eğitime sınırsız erişim hakkına sahibi olmak
 • Portekiz sağlık sistemlerinden yararlanabilmek
 • İşin kaybedilmesi durumunda, işsizlik haklarından yararlanmak
 • Diğer aile üyelerini Portekiz’e getirme şansına sahip olmak
 • Portekiz vatandaşı olma hakkına sahip olmak

Sık Sorulan Sorular

Portekiz emekli vizesi ve Portekiz’de emeklilik hakkında merkezimize en sık sorulan sorular yanıtlarıyla birlikte aşağıda verilmiştir.

Portekiz'de Emekli Olmanın Avantajları Nelerdir?

Portekiz’de emekli olmanın avantajlarına çok sayıda örnek verilebilmektedir. Portekiz’in 2022 yılında Uluslararası Emeklilik Endeksi’nde 4. sırada yer almaktadır ve Portekiz’in bu sıralamada yer almasını samimiyeti ve topluluk duygusu sağlamıştır

Portekiz vergi politikalarını değiştirmiş ve emekliler için Portekiz daha da yaşanılabilir bir yer haline gelmiştir. Portekiz’in sağlık sisteminin gelişmişliği ve kaliteli olması da Portekiz’de emekli olmanın avantajları arasında sayılabilmektedir. Ülkenin yaşam kalitesinin yüksek olması, sıcak iklimi ve insanlarının sıcakkanlı olması emeklilik için Portekiz’in en iyi ülkelerden biri olduğunu ortaya koymaktadır.

Portekiz Emekli Vizesi ile Diğer Schengen Ülkelerine Gidilir Mi?

Evet, Portekiz emekli vizesi ile diğer Schengen ülkelerine oturma izni alındıktan sonra gidilebilmektedir. Portekiz emeklilik vizesi sahibi olanlar Schengen ülkeleri dahil diğer 25 Avrupa Birliği ülkesine serbest bir şekilde giriş yapabilmektedir. Emeklilik vizesi olanlar turizm amacı ile Schengen bölgesindeki ülkelere 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydı ile vizesiz bir şekilde gidebilmektedir.

Emekliler için Portekiz'de Yaşam Maliyetleri Ne Kadardır?

Emekliler için Portekiz’de yaşam maliyeti küçük şehirlerde aylık ortalama 1.500 Euro olmaktadır. Lizbon ve Porto gibi gelişmiş ve büyük şehirlerde emeklilerin aylık yaşam maliyeti ise 2.000-2.500 Euro arasında değişiklik göstermektedir.

Portekiz’de emeklilerin yaşam maliyetleri yaşayacakları şehre ve yaşam stillerine göre değişmektedir. Portekiz’de yaşam maliyeti Avrupa’daki diğer ülkelere göre daha düşüktür ve emeklilerin rahat ve konforlu bir yaşam sürmeleri için en uygun ülkelerden biri Portekiz’dir.

Portekiz Emekli Oturum İzni Sahibinin Aile Üyeleri Portekiz'e Gelebilir Mi?

Portekiz emekli oturum izni sahibinin aile üyeleri Portekiz’e gelebilmektedir.

Portekiz emekli oturum izni sahiplerinin aile üyeleri, ziyaret amaçlarına uygun Portekiz vizesi almalıdır. 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak ziyaretler için Schengen vizesi türü olan Portekiz aile ziyareti vize başvurusunda bulunarak; 180 günde 90 günü aşan ve Portekiz’e yerleşme amacı ile seyahatlerinde ise ulusal vize türü olan Portekiz aile birleşimi vizesine başvuru yaparak emekli oturum izni sahiplerinin aileleri Portekiz’e gelebilmektedir.

Portekiz Aile Ziyareti Vizesi Nedir?

Portekiz aile ziyareti vizesi, Schengen bölgesinde bulunan bir ülkede yaşayan bir aile bireyini ya da arkadaşı ziyaret etmek amacı ile alınması gereken vize türüne denilmektedir. Portekiz aile ziyareti vizesi kısa süreli C tipi Schengen vizesi türüdür ve hamiline 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şartı ile Portekiz’de bulunma hakkı vermektedir.

Aile ya da arkadaş ziyaret vizeleri Schengen ülkelerine seyahat edebilmek için en kolay yöntemlerden biridir. Ancak herkes aile ziyareti vizesine başvuru yapamamaktadır; yalnızca aile ve arkadaş ilişkilerini kanıtlayarak ve bir davet mektubu alarak Portekiz aile ziyareti vizesi başvurusu yapılabilmektedir.

Portekiz Aile Birleşimi Vizesi Nedir?

Portekiz aile birleşimi vizesi, Portekiz vatandaşı olan ya da oturum izni bulunan kişinin aile bireylerinin Portekiz’e kalıcı olarak gelebilmeleri için almaları gereken vize türüdür. Portekiz aile birleşimi vizesi ulusal D tipi vizedir ve hamiline Portekiz’de oturma, çalışma ve okuma haklarını vermektedir.

Aile birleşimi vizesi almak için çok sayıda gerekliliği yerine getirilmelidir. Aile birleşimi için Portekiz vizesi başvurusunda, öncelikle başvuru sahiplerinin Portekiz’de yaşayan kişi ile aralarındaki ilişkiyi kanıtlamaları gerekmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: