Portekiz Transit Vize

Portekiz Transit Vize Türleri ve Başvuru Süreçleri 2023

Portekiz transit vizesi, Portekiz üzerinden 3. ülkeye seyahat etmek isteyen fakat terminal değişikliği sebebiyle uluslararası transit alanından çıkıp pasaport kontrolünden geçmesi gereken kişilerin alması gereken Schengen vizesi türüdür.

Portekiz transit vizesine sahip olunması gerekip gerekmediğini kontrol ettikten sonra başvuru formunu doldurup, gerekli belgelerin hazırlanması gerekmektedir. Ardından randevu alınmalı ve Portekiz transit geçiş için gerekli vize ücretinin ödenmesi gerekmektedir.

Vizem.net, seyahatlerinde Portekiz'den aktarma yapacak kişilerin transit vize başvuruları için danışmanlık ve takip hizmeti sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Portekiz Transit Vize İstiyor Mu?

Portekiz Türk vatandaşlarının Portekiz'den aktarma yaparken havaalanından çıkmamaları ya da başka bir Schengen ülkesine gitmeyecek olmaları durumunda transit vize istememektedir; aksi bir durumda transit vize alınması gerekmektedir.

Portekiz Transit Schengen Vize Türleri Nelerdir?

Portekiz transit Schengen vize türleri aşağıda listelenmektedir.

 • Portekiz havaalanı transit Schengen vizesi
 • Portekiz denizciler için transit Schengen vizesi

Portekiz üzerinden aktarma yapılacak ulaşım aracına göre, Portekiz transit Schengen vize türleri değişmektedir.

Portekiz Havaalanı Transit Schengen Vizesi Nedir?

Portekiz havaalanı transit Schengen vizesi, bir Portekiz havaalanında uçuş değiştirmesi gereken yolcular için alınması gereken bir A tipi Schengen vizesidir.

Avrupa Birliği veya Avrupa Ekonomik Alanı üyesi olmayan bir ülkeye seyahat ederken Portekiz havaalanlarından birinden aktarma yapılıyorsa, Portekiz havaalanı transit vizesi alınması gerekebilmektedir.

Portekiz havaalanı transit Schengen vizesi, yolcuların asıl gidecekleri ülkelere uçuşları arasında bulunan aktarmaları esnasında Portekiz’deki bir havalimanının uluslararası transit alanında bekleyebilmelerini sağlar.; ancak bu vize, yolcunun uzun süre beklemesi gerekse bile, havalimanının uluslararası transit alanından ayrılmasına izin vermez.

Kimler Portekiz Havaalanı Transfer Vizesinden Muaftır?

Portekiz havaalanı transfer vizesinden muaf olan kişiler aşağıda listelenmiştir.

 • Diplomatik pasaport sahibi olan kişiler
 • Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomik Alanı veya İsviçre vatandaşının aile üyeleri
 • Bir Schengen devleti, Avrupa Birliği Üye Devleti veya Avrupa Ekonomik Alanı, Kanada, Japonya veya Amerika Birleşik Devletleri tarafından verilen geçerli bir vizeye sahibi olan kişiler
 • Bir Schengen devleti, Avrupa Birliği Üye Devleti veya Avrupa Ekonomik Alanı, Andorra Prensliği, Kanada, Japonya, San Marino Cumhuriyeti veya Amerika Birleşik Devletleri tarafından verilmiş geçerli bir oturma iznine sahip olan kişiler
 • Chicago Uluslararası Sivil Havacılık Sözleşmesine taraf bir ülkenin vatandaşı olan bir uçuş ekibi üye olan kişiler

Portekiz Denizciler için Transit Schengen Vizesi Nedir?

Portekiz denizciler için transit Schengen vizesi, bir denizcinin Schengen limanlarından birinde karaya çıkma iznidir. Denizcilerin gemilerini bir Schengen limanında terk etmelerine ve Schengen dışı bir ülkeye olan seyahat zamanına kadar orada kalmalarına olanak tanır. Portekiz denizciler için transit vizesi B tipi Schengen vizesidir.

Portekiz Transit Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Portekiz transit vize başvurusu, Ankara Portekiz Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümüne ya da İstanbul'dan yapılacak başvurularda yetkili vize başvuru merkezi olan As Visa Solutions'a veya akredite acenteler üzerinden yapılmaktadır.

Vize başvurusu için gerekli belgeler dikkatle kontrol edilerek hazırlanmalı ve vize randevusu alınmalıdır. Randevu gününde gerekli belgelerin teslimi, biyometrik işlemlerin tamamlanması ve vize ücretinin ödenmesi gerekmektedir.

Portekiz Transit Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Portekiz transit vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Portekiz transit vizesine başvuran kişiye ait, 10 yıldan eski olmayan, en az 2 tane boş sayfası bulunan ve Portekiz seyahatinin bitim tarihinden sonra en az 3 ay daha geçerlilik süresi olan bir pasaportun orjinali başvuru dosyasına eklenmelidir.
 • Portekiz transit vizesi başvuru formu: Portekiz transit vizesi başvuru formu, vize başvuru sahibi tarafından mavi ya da siyah kalem ile veya bilgisayar ile eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Portekiz transit vizesi başvuru formu doldurulurken tüm imza bölümlerinin imzalanmasına ve yazıların okunaklı olmasına dikkat edilmesi gerekir.
 • Biyometrik fotoğraf: Portekiz transit vizesine başvuru tarihinden önce son 3 ayda çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir. Biyometrik fotoğraflar 35 mm x 45 mm ölçülerinde beyaz arka fonda, objektife direkt bakan şekilde, yüz, kulaklar ve alın bölgesinin doğrudan göründüğü bir şekilde olmalıdır.
 • Gidiş uçak bileti rezervasyonu: Planlanan ulaşım aracı için rezervasyon ya da biletin alındığını gösteren veya otobüs, tren, araç, feribot gibi ulaşım aracını belgeleyen kanıtlayıcı belgeler sunulmalıdır. Uçak bileti rezervasyonlarında PNR numarasına yer verilmesi gerekmektedir. Birden fazla ülkeye gidilecek olması durumunda şehir veya ülke aktarmaları belirtilmeli veya dilekçe ile bildirilmelidir. Motosiklet veya araba ile yolculuk yapacak olan yolcuların dosyalarında yeşil sigorta, araç ruhsatı ve uluslararası ehliyet bulunmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigorta poliçesi: Portekiz transit vizesi için ibraz edilen seyahat sağlık sigortası poliçesi, en az öngörülen transit ve ikamet süresini içermeli ve tüm Schengen ülkelerinde geçerliliğe sahip olmalıdır. Seyahat sağlık sigorta poliçesinin asgari poliçe teminatı 30.000 euro olmalıdır ve minimum seyahat tarihlerini kapsamalıdır.
 • Covid 19 aşı kartı: Covid 19 aşı kartının Portekiz transit vizesine başvuran kişinin pasaport numarasına tanımlı halde olması gerekmektedir.
 • Maaş bordrosu orjinali: Maaş bordrosu belgesi, Portekiz transit vizesine başvuran kişinin çalıştığı kurumdaki firma yetkilileri tarafından imzalanmış, son 3 aya ait, orjinal ve kaşeli olmalıdır.
 • Davetiye: Vize başvuru dosyası içerisinde Portekiz transit vizesine başvuran kişinin ziyaret edeceği firmadan alınmış, ziyaretin tarihleri ve sebebinin belirtildiği bir davetiye bulunması gerekmektedir. Davetiye belgesi firma yetkilisi tarafından imzalanmış ve kaşeli olmalıdır. Davet yazısında davetiyeyi gönderen kurum veya kişinin e-mail adresinin bulunması gerekmektedir.
 • Liman yazısı: Gemi ile seyahat edecek olan ve Portekiz transit vizesine başvuran kişilerin limana geminin yanaşma ve ayrılma tarihleri açıkça belirtilmelidir. Gemide olacak olan kişi veya kişilerin isimleri de bu belgede bulunmalıdır.
 • İşveren izin yazısı: Portekiz transit vizesine başvuran kişinin çalıştığı kurumdan aldığı, firma yetkilileri tarafından imzalanmış, kaşeli ve antetli kağıda basılmış işveren izin yazısı bulunmalıdır. İşveren izin yazısında işveren kişinin seyahat tarihlerini, seyahat amacını ve çalışanın belirtilen tarihlerde izinli sayılacağını belirtmeli ve orjinal olmalıdır.
 • SGK işe giriş bildirgesi: Portekiz transit vizesine başvuran kişinin işvereninden alınmış olmalıdır. SGK işe giriş bildirgesinin güncel ve barkodlu olması gerekliliği bulunmaktadır. Kişiler sözleşme ile çalışıyor ise vize belgeleri arasında sözleşmenin orjinali ve fotokopisinin sunulması gerekmektedir.
 • SGK hizmet dökümü: Portekiz transit vizesine başvuran emekli, işveren veya çalışan ayırmadan her başvuru sahibi SGK hizmet dökümü belgesini sunmalıdır. SGK hizmet dökümü belgesinin E-devlet’ten alınması ve barkodlu olması gerekmektedir.
 • Emekliliği gösteren belge: Portekiz transit vizesine başvuran emekli kişinin E-devlet hesabı üzerinden alınmış ve kişinin emekliliğini kanıtlayan belgenin barkodlu olacak biçimde ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Şirket evrakları: Portekiz transit vizesine başvuran kişinin şirket evrakları arasında son 6 ay içerisinde alınmış faaliyet belgesinin orjinali, şirketin unvan ve ortaklarının açıkça belirtildiği ticaret sicil gazetesi, vergi levhası ve şirket yetkilisinin bulunduğu şirket imza sirküleri bulunmalıdır.
 • Nüfus cüzdan fotokopisi: Portekiz transit vizesine başvuran kişinin nüfus cüzdanının fotokopisi bulunması gerekmektedir. Başvuru dosyasında sunulan nüfus cüzdanında kişinin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası bilgisinin yazması gerekir.
 • Pasaport fotokopileri: Portekiz transit vizesine başvuran kişinin kimlik bilgilerinin yazılı olduğu bilgi sayfası ile birlikte pasaportundaki tüm işlem görmüş sayfaların eksiksiz bir şekilde fotokopisi belgeler arasında bulunmalıdır. Portekiz transit vizesine başvuran kişinin birlikte seyahat edeceği kişilerin de pasaport ve vize fotokopileri vize işlemleri için gerekmektedir.

Portekiz transit vize başvurularında Portekiz transit vizesi için gerekli evraklar eksiksiz bir biçimde sunulmalıdır.

Portekiz Transit Vize Başvurusu Ne Zaman Yapılmalıdır?

Portekiz transit vize başvurusu Portekiz'e giriş tarihinden en az 15 gün önce yapılmalıdır.

Portekiz Transit Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Portekiz transit vize randevusu, Ankara Portekiz Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümüne yapılacak başvurularda konsolosluğa mail atılarak alınmaktadır. As Visa Solutions'a yapılacak başvurularda ise randevunun online olarak aracı kurum web sitesinden alınması mümkündür.

Vizem.net danışmanlığında yapılacak başvurular için randevular Portekiz vize departmanı tarafından alınmaktadır.

Portekiz Transit Vize Ücreti Ne Kadardır?

Portekiz transit vize harç ücreti kişi başı 80 eurodur. Portekiz transit vize ücreti 0-6 yaş arası çocuklar için ücretsiz iken, 6-12 yaş arası çocuklar için ise 40 eurodur.

Portekiz'e Transit Vize Kaç Günde Çıkar?

Portekiz’e transit vize yaklaşık 2 hafta içerisinde çıkmaktadır. Özel veya olağanüstü durumlarda ise vizenin çıkış süresi 45 güne kadar uzayabilir; bu nedenle başvuruların önceden yapılması önerilmektedir. Portekiz transit vizesine seyahat tarihinden en erken üç ay önce başvuru yapılabilmektedir.

Portekiz Transit Vize Ne Kadar Süre için Verilir?

Portekiz transit vize süresi vize türlerine göre değişiklik göstermektedir. Havaalanı transit Schengen vizesi 24 saat boyunca ve sadece bir Schengen havaalanının uluslararası transit bölgesinde geçerlidir. Transit bekleme bölgesinden ayrılınması veya bir günden fazla kalınması gerekiyorsa, transit vize yerine normal bir Schengen vizesine başvurulması gerekmektedir.

Denizciler, kaptanlar ve gemi amaları için transit Schengen vizesi, sahibinin Schengen bölgesinden ayrılmadan önce Schengen bölgesinde en fazla beş gün kalmasına izin verir. Portekiz’e gitmeden önce transit vize sürelerini dikkate alarak seyahatlerin planlamasını önerilmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: