Portekiz Aile Ziyareti Vizesi

Portekiz Aile Ziyareti Vizesi Başvuru ve Takip İşlemleri

Portekiz Cumhuriyeti vize rejim tablosuna göre Portekiz vizesine tabi olan ülke vatandaşlarının Portekiz’deki aile üyelerini, akrabalarını ya da arkadaşlarını ziyaret edebilmek için almaları gereken vize türüne Portekiz aile ziyareti vizesi denilmektedir. Aile ziyareti vizesi kısa süreli (C tipi) Schengen vizesi türüdür ve Portekiz Schengen vizesi hamiline 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şartı ile Portekiz’de kalma hakkı tanımaktadır.

Vizem.net, Portekiz’de yaşayan aile, akraba ve arkadaşlarını ziyaret etmek isteyen kişilerin vize başvurularında danışmanlık ve takip hizmeti sunan yüksek onay oranına sahip akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Aile ve Arkadaş Ziyareti Amaçlı Portekiz Vizesi Nereden Alınır?

Aile ve arkadaş ziyareti amaçlı Portekiz için vize işlemleri Ankara Portekiz Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü veya İstanbul Macaristan Başkonsolosluğundan ya da akredite acenteler aracılığı ile yapılabilmektedir.

Ankara'dan Portekiz Aile Ziyareti Vizesi Nasıl Alınır?

Ankara’dan Portekiz aile ziyareti vizesi almak için Ankara Portekiz Büyükelçiliğinden mail aracılığı ile randevu almak gerekmektedir. Verilen vize randevu gününe kadar başvuru sahibi vize için gerekli tüm evrakları hazırlamalıdır. Randevu gününde Portekiz vizesi Ankara başvuruları için büyükelçiliğe giderek evrak teslimi, biyometri işlemleri ve vize harcı ödemesi yapılmaktadır ve tüm işlemler bittikten sonra vize değerlendirme süreci başlamaktadır.

İstanbul'dan Portekiz Aile Ziyareti Vizesi Nasıl Alınır?

İstanbul’dan Portekiz aile ziyareti vizesi işlemleri için Ankara Portekiz Büyükelçiliği, İstanbul ve çevresinde ikamet eden kişiler için İstanbul Macaristan Başkonsolosluğunu yetkilendirmiş ve İstanbul Macaristan Başkonsolosluğu da vize başvuruları için As Visa Solutions’a yetki vermiştir. Portekiz vizesi İstanbul ilinden alınacaksa As Visa Solutions’tan telefon ile ya da website üzerinden online olarak vize randevusu alınmalıdır. Vize randevu gününe kadar vize için gerekli evraklar hazırlanmalı ve randevu gününde evraklar ilgili birime teslim edilerek biyometri işlemleri tamamlanmalıdır. Vize başvuru ücreti randevu gününde euro cinsinden nakit olarak ödenmeli ve vize başvuru süreci tamamlanmalıdır.

Portekiz Aile Arkadaş Ziyareti İçin Gerekli Vize Evrakları Nelerdir?

Portekiz aile arkadaş ziyareti için gerekli vize evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Seyahat dönüşünden sonra 3 ay daha geçerliliği bulunan, son 10 yıl içerisinde alınmış ve en az 2 sayfası boş olan pasaporta sahip olmak gerekmektedir.
 • Portekiz ziyaret v izesi başvuru formu: Aile, arkadaş ziyaret vize başvuru formunun eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurularak imzalanması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Portekiz vize fotoğraf ölçüsükriterlerine uygun olarak 35 mm genişliğinde, 45 mm uzunluğunda, arka fonu beyaz olan, 2 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • Ulaşım belgeleri: Portekiz gidiş ve dönüş uçak bileti rezervasyonları sunulmalıdır.
 • Otel rezervasyonu: Portekiz seyahati sırasında otelde konaklama yapılacak ise otel rezervasyonu sunulmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası: Portekiz seyahatinin tamamını kapsayan, tüm Schengen üyesi ülkelerde geçerli olan ve en az 30.000 euro teminatlı seyahat sağlık sigortası yaptırılmalıdır.
 • Maddi kanıt: Portekiz seyahat masraflarını karşılayabilecek kadar maddi kaynağa sahip olduğunu gösteren banka hesap dökümü gibi maddi kanıtların sunulması gerekmektedir.
 • SGK hizmet dökümü: Emekli, işveren ya da çalışan fark etmeksizin başvuru sahipleri e-devletten barkodlu bir şekilde SGK 4a hizmet dökümünü alması gerekmektedir.
 • Covid-19 aşı kartı: Başvuru sahibinin pasaportuna tanımlı aşı kartı olmalıdır.
 • Davetiye: Portekiz’de yaşayan aile üyesi ya da arkadaş tarafından ziyaretin amacı, süresi, başvuru sahibi ile ilişkisi, ev adresi ve bilgilerinin olduğu bir davetiye hazırlanmalıdır.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi: Başvuru sahibinin üzerinde T.C. kimlik numarasının yazılı olduğu nüfus cüzdanının fotokopisi gerekmektedir.
 • Pasaport fotokopileri: Pasaportta kimlik bilgilerinin yer aldığı ve işlem gören tüm sayfaların fotokopisi çekilmelidir.

Portekiz aile akraba ziyareti vizesi için istenilen standart evraklar yukarıda listelenmiştir. Gerekli görülen durumlarda ve başvuru sahiplerinin çalışan, öğrenci, işveren ve emekli olma durumlarında Portekiz vize başvurusu için gerekli evraklar yanı sıra ek belgeler de istenebilmektedir.

Portekiz Akraba Ziyareti Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Portekiz akraba ziyareti vize başvuru formu İngilizce dilinde, büyük harflerle, bilgisayarda ya da el ile eksiksiz ve doğru bilgiler vererek, okunaklı bir şekilde doldurulmalıdır. Vize başvuru formunda hiçbir alan boş bırakılmamalı ve başvuru sahibi tarafından mutlaka imzalanmalıdır.

Portekiz Schengen vizesi başvuru formu aşağıda verilmiştir.

Portekiz Akraba Ziyareti Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Portekiz Akraba Ziyareti Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Portekiz Aile Arkadaş Ziyareti İçin Vize Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Portekiz aile arkadaş ziyareti için vize davet mektubu, başvuru sahibinin Portekiz’de ziyaret edeceği kişi tarafından, konsolosluğa hitaben, resmi bir dilde yazılmalıdır.

Vize davet mektubunda ziyaret amacı, seyahat tarihleri, davet eden kişi ile başvuru sahibi arasındaki ilişki, davet eden kişinin kimlik kartı ya da pasaportu, kira sözleşmesi veya tapu belgesi gibi bilgiler ve belgeler yer almalıdır. Portekiz aile arkadaş ziyaret davet mektubu yazılırken özellikle seyahat ile ilgili tüm bilgiler detaylı ve doğru bir şekilde verilmeli ve davet eden kişinin belgeleri tam olmalıdır.

Portekiz vize dilekçe örneği görseli aşağıda verilmiştir.

Portekiz Aile Arkadaş Ziyareti İçin Vize Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?
Portekiz Aile Arkadaş Ziyareti İçin Vize Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Portekiz Ziyaret Vizesi İçin Sorumluluk Beyannamesi Nedir?

Portekiz ziyaret vizesi için sorumluluk beyannamesi, başvuru sahibini Portekiz’e davet eden arkadaş ya da aile üyesi tarafından doldurularak imzalanmalıdır. Sorumluluk beyannamesi vize davet mektubunun yanında bir ek olarak vize randevu gününde teslim edilmelidir.

Portekiz ziyaret vizesi için sorumluluk beyannamesi formunun görseli aşağıda verilmiştir.

Portekiz Ziyaret Vizesi İçin Sorumluluk Beyannamesi Nedir?
Portekiz Ziyaret Vizesi İçin Sorumluluk Beyannamesi Nedir?

Portekiz Aile Ziyareti Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Portekiz aile ziyareti vizesi başvuru ücreti kişi başı 80 eurodur. Bebekler ve çocuklar için ödenmesi gereken vize harcı değişmektedir; 0-6 yaş arası çocuklar için vize ücretsiz, 6-12 yaş arasındaki çocuklar için ise vize harcı 40 eurodur.

2022 yılı için vize harcı, otel ve uçak rezervasyon işlemleri, seyahat sağlık sigortası ve gerekli görülen durumlarda yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti dahil Portekiz ziyaret vizesi ortalama 185 euro tutmaktadır.

Portekiz Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

Portekiz aile ve arkadaş ziyareti vizesi takip işlemi başvuruların online olarak aracı kurumun vize takip sistemi üzerinden yapılabilmekte; büyükelçilikten ise mail yolu ile vize süreci hakkında bilgi talep edilebilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında başvurulan Portekiz aile ve arkadaş ziyareti vizesi için Portekiz vize takip ve sorgulama işlemi 5 aşamalı SMS servisi ile ve online olarak yapılabilmektedir.

Aile Ziyareti İçin Portekiz Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Aile ziyareti için Portekiz vizesi en az 2 haftada çıkmaktadır ve başvuru sahibinin özel durumuna göre bu süre 30 güne kadar uzayabilmektedir. Bazı istisnai durumlarda ise vize işlem süresi 60 güne kadar uzayabilmektedir.

Portekiz kısa süreli vizesinin gecikme durumundan kaçınmak için Portekiz seyahatinden yeterli zaman önce yapılmalıdır; başvurular en erken seyahat tarihinden 3 ay önce yapılabilmektedir.

Portekiz Akraba ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Ne Kadar Süre İçin Verilir?

Portekiz akraba ve arkadaş ziyareti vizesi Schengen vize kurallarına uygun olarak Avrupa için 6 ay içerisinde en fazla 3 aylık verilmektedir.

Portekiz Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi ile Hangi Haklara Sahip Olunur?

Portekiz aile ve arkadaş ziyareti vizesi hamiline yalnızca Schengen bölgesinde turizm ya da iş amaçları için en fazla 90 güne kadar kalma hakkı vermektedir. Aile ve arkadaş ziyaret vizesi kısa süreli bir vize türüdür ve başvuru sahibinin çalışmasına ya da oturma hakkı kazanmasına izin vermemektedir.

Aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvuru sahibine Schengen ülkeleri arasında serbest bir şekilde seyahat etmesine izin vermektedir. Portekiz’de okumak, çalışmak ya da yaşamak için bir aile üyesinin yanında kalmak isteniyor ise Portekiz aile birleşimi vizesi başvurusunu yapmak gerekmektedir.

Paylaş: