Portekiz Vizesi için Davet Mektubu

Portekiz Vizesi Davet Mektubu ve Davetiye Vizesi

Portekiz vizesi için davet mektubu aile ve arkadaş ziyareti, ticari, tedavi, kültürel ve sportif etkinlik gibi kısa süreli vizelerde ve eğitim ve çalışma gibi uzun sürelerde talep edilen zorunlu bir evraktır.

Davet mektubunun, başvuru sahibini ülkeye davet eden kişi veya kurum tarafından yazılması ve vize başvuru sahibinin seyahatinin detaylarını içermesi gereklidir.

Davetiyeyle portekiz’e gitmek için Portekiz vize başvuru süreci takip edilmelidir.

Portekiz davetiye vize başvurusu için: 0850 241 1868

Davet Mektubu Gerektiren Portekiz Vize Türleri Hangileridir?

Davet mektubu gerektiren Portekiz vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Portekiz resmi ziyaret vizesi
 • Portekiz aile, arkadaş ve akraba ziyareti vizesi
 • Portekiz ticari vizesi
 • Portekiz tedavi vizesi
 • Portekiz kültür vizesi
 • Portekiz sporcu vizesi
 • Portekiz öğrenci vizesi
 • Portekiz çalışma vizesi
 • Portekiz şoför vizesi
 • Portekiz transit vizesi

Portekiz Turist Vizesi için Davet Mektubu Gerekli Midir?

Portekiz turist vizesi davet mektubu gerekliliği, kişinin konaklama durumuna göre değişmektedir.

Portekiz’e yapılacak turistik amaçlı seyahatlerde vize başvuru sahiplerinin aile veya arkadaş yanında konaklayacak olması durumunda, ev sahibi kişi tarafından yazılan bir davet mektubunun vize başvurusunda sunulması gerekmektedir.

Otel, hostel veya kısa süreli kiralık ev gibi yerlerde konaklayacak kişilerin Portekiz vize başvurularında davet mektubu sunmalarına gerek yoktur.

Portekiz Vizesi için Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Portekiz vizesi için davet mektubu yazılırken resmi bir dil kullanılmalıdır. Davet eden kişi veya kurum tarafından Portekiz Büyükelçiliği’ne hitaben yazılan davet mektubunda davet eden kişi veya kurumun adı, ülkede bulunma statüsü, iletişim bilgileri ile vize başvuru sahibinin adı, iletişim bilgileri ve seyahat amacı ile tarih gibi seyahat bilgileri yer almalıdır. Kişi, şirket ya da kurumlar tarafından gönderilen davet yazılarında davetiyeyi gönderen kişi ya da kurumun e-posta adreslerinin bulunması zorunludur. Davet mektubu, gönderen kişi veya kurum yetkilisi tarafından imzalanmış ve mümkünse damgalanmış olmalıdır. Davetiye İngilizce veya Portekizce olarak yazılmalıdır.

Portekiz vizesi için davet mektubu örneği görseli aşağıda verilmiştir.

Portekiz Vizesi için Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?
Portekiz Vizesi için Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Portekiz Ticari Vize Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Portekiz ticari vize davet mektubu, iş amacıyla ziyarete gidilecek firmadan veya katılım sağlanacak etkinliği düzenleyen organizasyondan alınmış olmalıdır.

Davet mektubunda ziyaretin tarihi, sebebi, şirket adres ve telefon bilgileri belirtilmelidir. Davet mektubuna şirketin veya kurumun kaşesi basılmalı ve şirket yetkilisinin tam ismi yazılarak imza atılmalıdır.

Şirketler veya kurumlar tarafından gönderilen ticari vize davetiyelerinde, davet mektubunu imzalayan kişinin adı soyadı, adres bilgisi, telefon numarası ve e-posta adresi gibi bilgilerinin mutlaka yer alması gerekmektedir.

Portekiz Aile Ziyareti Vizesi için Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Portekiz aile ziyareti vizesi için davet mektubu, ziyarete gidilecek aile üyesi veya akraba tarafından yazılmış olmalıdır.

Davet mektubunda ziyaretin amacı, seyahatin hangi tarihler arasında gerçekleşeceği, davet edilen kişi veya kişilerin isimleri ve davet eden ile başvuru sahibi arasındaki yakınlık durumu belirtilmelidir.

Konaklama davet eden kişinin evinde olacaksa bu durum belirtilmeli ve davetiyeye ek olarak davet eden kişiye ait oturum kartı, kimlik/pasaport fotokopisi, vize fotokopisi, kira kontratı veya tapu gibi belgeler eklenmelidir.

Davet Eden Kişinin Yanında Konaklanması Halinde Gereken Belgeler

Portekiz’e davet eden kişinin yanında konaklanması halinde gereken belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Davet eden kişinin doldurup imzalamış olduğu “Termo de Responsibilidade” formu
 • Davet eden kişinin kimlik veya pasaport fotokopisi
 • Davet eden kişi Portekiz vatandaşı değilse Portekiz oturma izninin fotokopisi
 • Davet eden kişinin son 3 aylık güncel banka hesap dökümü

Portekiz’e davet eden kişinin vize başvuru sahibi adına yazdığı ve imzaladığı davet mektubu ile birlikte yukarıda listelenen belgeler hazırlandıktan sonra diğer tüm Portekiz vize evrakları ile birlikte vize başvuru işlemlerine başlanabilmektedir.

Termo de Responsibilidade form örneği aşağıda verilmiştir.

Davet Eden Kişinin Yanında Konaklanması Halinde Gereken Belgeler
Davet Eden Kişinin Yanında Konaklanması Halinde Gereken Belgeler

Portekiz Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi için Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Portekiz kültürel ve sportif etkinlik vizesi için davet mektubu, Portekiz’de bulunan ve etkinliği düzenleyen kurum tarafından gönderilir; davetiye mutlaka imzalı ve kurum tarafından damgalanmış olmalıdır. Etkinliğin gerçekleşeceği yer ve zaman bilgilerini içeren davetiyenin orijinalinin sunulması zorunlu değildir.

Portekiz kültürel ve sportif etkinlik vizesi için sunulacak davetiyede mutlaka vize başvuru sahibinin adı, soyadı, etkinliğin yapılacağı yer ve tarih yazmalıdır. Organizasyonu yapan kurum Portekiz adresli bir kurum değilse davetiyede, Portekiz’deki organizasyonun yapılacağı yerin adresinin yazılması gereklidir.

Portekiz kültürel ve sportif etkinlik vizesine başvuru konferans, workshop, seminer, fuar, eğitim gibi toplantılara katılmak için yapılacaksa davetiye ile birlikte etkinliğe ilişkin kayıt belgesi ve ücretin ödendiğine dair makbuz sunulmalıdır.

Portekiz'e Vize Başvurusu için Davetiyenin Orijinali Gerekir Mi?

Portekiz’e vize başvurusu için davetiyenin orijinali gerekmez; davet mektubuna ait 2 adet fotokopi, vize başvurusu yapmak için yeterlidir.

Davetiyeler mail ya da faks yoluyla temin edilebilir. Sadece resmi davetiyelerde davetiyenin orijinalinin başvuru esnasında mutlaka kişinin yanında bulundurulması gereklidir.

Esra Karataş Yazan:

Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: