Portekiz Vizesi

Portekiz Vize Türleri ve Başvuru Süreçleri 2024

Portekiz vizesi, Portekiz’e yapılacak seyahatlerde alınması gereken uzun süreli ve kısa süreli olmak üzere iki ana guruba ayrılan Schengen özellikli vizedir.

Portekiz vizesi için 2020 yılında Türkiye’deki dış temsilciliklere yapılan toplam vize başvuru, vize onay ve vize ret sayıları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Dış temsilcilikVize başvuru sayısıVize onay sayısıVize red sayısı
Ankara Büyükelçiliği93883981 (%8,64)

Vizem.net, Türkiye'den yapılan kısa ve uzun süreli tüm Portekiz vizesi başvurularında gerekli evrakların kontrolünden başvuru takibine dek tüm süreç için danışmanlık hizmeti sunan ve son 4 yılda Türkiye'deki en yüksek (%98,6) vize onay oranına sahip akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Portekiz Vize İstiyor Mu?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için Portekiz’e yapılacak seyahatlerde umuma mahsus (bordo) pasaport sahipleri Portekiz vizesine tabidir. Hususi (yeşil) pasaport, diplomatik (siyah) pasaport ve hizmet (gri) pasaportu hamilleri 6 ay içinde 90 gün süreyle Portekiz vizesinden muaftır.

Portekiz Yeşil Pasaporta Vize İstiyor Mu?

Yeşil pasaport, belirli şartlar yerine getirildiği takdirde devlet memurlarına ve devlet memurlarının ailelerine 5 yıllık süre ile verilmektedir.

Yeşil pasaport hamilleri için tanınan tüm haklar Portekiz vizesi için geçerlidir. Yeşil pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak şartı ile Portekiz’e yapacakları seyahatler ve Portekiz üzerinden yapacakları transit geçişler için vizeden muaftır.

Portekiz Vize Türleri Nelerdir?

Geçerlilik süresi ve veriliş amacına göre Portekiz vizesi türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Portekiz Schengen vizesi: Portekiz Schengen vizesi C tipi kısa süreli vize kapsamında hamiline Portekiz’de 180 gün içinde en fazla 90 seyahat etme imkanı sağlayan vize türüdür. Portekiz Schengen vizesi; turistik gezi, iş seyahati, aile ziyareti, fuar, konferans ya da kısa süreli staj programlarına katılma amacıyla alınabilmektedir.
 • Portekiz ulusal vize: Uzun süreliPortekiz D tipi vizekapsamında Portekizde 90 günden uzun kalmayı planlayan vatandaşlar için verilen vize türüdür. Portekiz ulusal vizesi, Portekiz’de uzun süreli ikamet etmek, çalışmak, araştırma faaliyeti yürütmek ve eğitim almak için Portekiz'e gitmeyi planlayan vatandaşların alması gereken vize tipidir.

Portekiz için tek girişli, çift girişli ve çok girişli multi vize mevcuttur. Tek girişli Portekiz vizesi hamiline belirlenen süre içinde Portekiz’e 1 kere giriş yapma hakkı tanıyan vize türüdür. Çift girişli Portekiz vizesi, talep edilen vize süresi kapsamında hamiline Portekiz’e 2 kere giriş yapma hakkı tanımaktadır. Portekiz çok girişli multi vize hamiline talep edilen vize süresi boyunca iki kereden fazla giriş yapma hakkı tanımaktadır.

Portekiz Schengen Vizesi Türleri Nelerdir?

Portekiz (Schengen) vizesi türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Portekiz turist vizesi
 • Portekiz aile arkadaş ziyareti vizesi
 • Portekiz iş vizesi
 • Portekiz kültürel- sportif etkinlik vizesi
 • Portekiz kısa süreli eğitim vizesi
 • Portekiz staj vizesi
 • Portekiz tır şoförü vizesi
 • Portekiz tedavi vizesi

Portekiz Ulusal Vize Türleri Nelerdir?

Portekiz ulusal vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Portekiz aile birleşimi vizesi
 • Portekiz öğrenci vizesi
 • Portekiz erasmus vizesi
 • Portekiz golden visa
 • Portekiz çalışma vizesi
 • Portekiz gönüllü hizmet vizesi

Portekiz Vize Şartları Nelerdir?

Portekiz vize şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Portekiz’de yaşam maliyetlerinin karşılayabileceği kadar kadar gelire, birikime ya da sponsora sahip olmak.
 • Başvuru sahibinin daha önce almış olduğu vizeler için süre aşımı, toplumun huzurunu bozma, iç güvenliği tehdit etme gibi herhangi bir vize ihlalinde bulunmamış olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin vize bitiş tarihinden önce kendi ülkesine döneceğine dair garanti belgesi sunulması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin adli sicil kaydında suç bulunmaması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin Schengen İstihbarat Sistemi’nde kaydının bulunmaması gerekmektedir.

Portekiz Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Portekiz vize başvurusu için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Son 10 yıl içinde düzenlenmiş olmalıdır ve en az 2 adet boş sayfası olmalıdır. Varsa geçerliliğini yitirmiş pasaportlar vize başvurusu sırasında beyan edilmelidir. Portekiz vizesi için beyan edilen pasaportun talep edilen vize tarihinin bitiminden itibaren en az 90 gün geçerli olması gerekmektedir. Pasaportun resimli sayfaları ve varsa daha önce alınmış tüm vizelere ait sayfaların fotokopileri sunulmalıdır.
 • Portekiz vizesi başvuru formu: Portekiz vize başvuru formu; İngilizce olarak başvuru sahibi tarafından bizzat doldurulmalı ve imzalanmalıdır. Portekiz vize başvuru formu bizzat el ile ya da bilgisayar ortamında doldurulabilmektedir. El ile doldurulan Portekiz vizesi başvuru formu büyük harflerle okunaklı bir şekilde doldurulmalıdır. Portekiz vizesi başvuru formu, 3 ayrı sayfa şeklinde, arkalı önlü olmayacak şekilde düzenlenmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf: Portekiz vizesi için biyometrik fotoğraf; beyaz fonlu, 35 mm x 45 mm boyutlarında, en geç 6 ay öncesine ait, biyometrik fotoğraf kurallarına uygun olacak şekilde olmalıdır.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi: Başvuru sahibine ait Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı belgesiPortekiz vize evraklarıarasına eklenmelidir.
 • Portekiz s eyahat sağlık sigortası: En az 30.000 Euro teminatlı tüm Schengen ülkelerinde geçerli olacak şekilde düzenlenmiş ve tüm acil durumları kapsar nitelikte olan seyahat sağlık sigortası yaptırılmalıdır.
 • Konaklama belgeleri: Seyahat süresi boyunca Portekiz’de konaklama yapılacak otelden alınmış, otelin adı, açık adresi ve iletişim bilgilerini içeren konaklama belgesi sunulmalıdır.
 • Ulaşım belgeleri: Planlanan seyahat başlangıç ve bitiş tarihlerini kapsar nitelikte alınmış uçak bileti belgeleri sunulmalıdır.
 • Banka hesap dökümü: Seyahat süresi boyunca başvuru sahibinin banka hesabında günlük en az 40 Euro olduğu kanıtlar nitelikte banka hesap döküm belgesi sunulmalıdır.

Yukarıda listelenen Portekiz vize belgeleri, Portekiz Konsolosluğu tarafından talep edilen standart vize evraklarıdır. Portekiz vizesi için standart vize evraklarına ek olarak sunulması gereken evraklar başvuru sahibinin durumuna göre değişiklik göstermektedir.

Portekiz vizesi gerekli evraklar, Portekiz Konsolosluğu tarafından belirlenen kurallara uygun şekilde düzenlenmelidir. Portekiz konsolosluğu tarafından talep edilen Portekiz vizesi için gerekli evraklar başvuru esnasında eksiksiz şekilde sunulmalıdır.

Portekiz Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Portekiz vize başvuru belgesi, İngilizce dilinde, okunaklı bir şekilde bizzat el yazısı ile ya da bilgisayar ortamında güncel ve doğru bilgilerle başvuru sahibi tarafından doldurulup imzalanmalıdır. Portekiz vize başvuru belgesi arkalı önlü olmayacak şekilde 3 sayfa doldurulmalıdır. Portekiz vize başvuru formunda başvuru sahibine ait kişisel bilgiler, seyahat amacı, seyahat tarihi bilgileri yer almalıdır.

Portekiz vize başvuru formu örneği görseli aşağıda verilmiştir.

Portekiz Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Portekiz Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Portekiz Vize Fotoğraf Ölçüsü Nedir?

Portekiz vize fotoğrafı 35 mm x 45 mm boyutlarında beyaz fonlu, son altı ay içinde çekilmiş ve rötuşsuz olmalıdır. Portekiz vizesi için talep edilen fotoğraflar, biyometrik fotoğraf özelliklerine uygun olarak nötr yüz ifadesi ile düzenlenmiş olmalıdır ve yüz bölgesinde saç, gözlük, şapka gibi cisimler bulunmamalıdır.

Portekiz vizesi için talep edilen fotoğrafa ait örnek görsel aşağıda verilmiştir.

Portekiz Vize Fotoğraf Ölçüsü Nedir?
Portekiz Vize Fotoğraf Ölçüsü Nedir?

Portekiz Vize Davet Mektubu Nasıl Yazılır?

Portekiz vize davet mektubu, Portekiz dış temsilciliklerine hitaben davet eden kişi ya da kurum tarafından yazılmış ve imzalanıp damgalanmış olmalıdır. Portekiz vize davet mektubunun içeriğinde başvuru sahibinin ad- soyad bilgileri, konaklama yeri bilgisi ve tarih bilgisi yer almalıdır.

Portekiz vize davet mektubuna ek olarak başvuru sahibinin sunması gereken ek belgeler arasında; katılım sağlanacak etkinliklere kayıt yapıldığına dair belgeler, staj programı için yapılacak seyahatlerde staj yapılacak kuruma dair bilgilerin yer aldığı ek yazı ve Golden Visa programına katılacak başvuru sahipleri için hangi Golden Visa seçeneğine katılacaklarını bildiren dilekçe yer almaktadır.

Portekiz’de seyahat süresi boyunca konaklama yapılacak yer otel ise otel rezervasyonu belgeleri, konaklama yapılacak yer ev ise Portekiz’de yanında konaklama yapılacak kişi tarafından doldurulmuş ve imzalanmış Termo de Responsabilidade formu sunulmalıdır. Termo de Responsabilidade belgesine ek olarak Portekiz’de yanında konaklanacak kişi tarafından yazılmış davet mektubu ve kişiye ait son 3 aylık geçmişi gösteren banka hesap döküm belgesi vize davet mektubuna eklenmelidir. Yanında konaklama yapılacak kişi Portekiz vatandaşı değil ise oturma izni belgesinin fotokopisi yollanmalıdır. Portekiz vizesine başvuruda bulunacak vatandaşların durumlarına göre gerekli olan tüm ek belgeleri sunması gerekmektedir.

Portekiz vizesi seyahat sağlık sigortası, seyahat süresi boyunca başvuru sahibinin maruz kaldığı acil durumlarda masraflarının karşılanması için yaptırılan sigorta türüdür. Portekiz vizesi için başvuru yapan her vatandaşın seyahat sağlık sigortası yaptırması gerekmektedir.

Portekiz seyahat sağlık sigortasının minimum 30.000 Euro teminatlı olması gerekmektedir. Tüm schengen ülkelerini ve seyahat süresi boyunca meydana gelebilecek kaza veya ölüm gibi acil durumları kapsayacak şekilde düzenlenmiş Portekiz seyahat sağlık sigortası süresi planlanan seyahat tarihinden 1 gün önce başlayacak ve planlanan seyahat bitiş tarihinden 1 gün sonra bitecek şekilde olmalıdır.

Portekiz vizesi için seyahat sağlık sigortası, Vizem.net sigorta birimi üzerinden en uygun fiyat garantisi ile alınabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Portekiz Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Portekiz vize harç ücreti; 6- 12 yaş için 40 euro, 12 yaşından büyük başvuru sahipleri için 80 eurodur. 0- 5 yaş arası çocuklar için Portekiz vize başvuru ücreti talep edilmemektedir. Portekiz vizesi için başvuruda bulunan Avrupa Birliği vatandaşlarının eşleri ve bakmakla yükümlü oldukları 18 yaşını doldurmamış çocukları talep edilen vize ücretinden muaftır. Portekiz dış temsilcilikleri tarafından talep edilen Portekiz vize ücreti başvuru yapılırken görevli memura ödenmelidir. (Harç ücretleri 11 Haziran 2024 tarihi itibariyle 90 EUR olmuştır)

2024 yılı için Portekiz vizesi ücreti; yeminli tercüme, seyahat sağlık sigortası, vize harcı ve danışmanlık ücreti dahil ortalama 240 Euro tutmaktadır. Vize harcı 11 Haziran 2024 tarihi itibari ile 80 EUR'dan 90 EUR'a çıkmıştır.

Portekiz Vizesi Nasıl Alınır?

Portekiz vize işlemleri için ilk olarak Portekiz dış temsilcilikleri tarafından talep edilen pasaport, biyometrik fotoğraf gibi vize başvuru belgelerinin tamamlanması gerekmektedir. Ardından Portekiz Konsolosluğu’nun mail adresi üzerinden vize başvuru randevusu alınmalıdır. Portekiz vize başvuru randevusu alındıktan sonra randevu günü ve saatinde Portekiz dış temsilciliğinde bulunulmalıdır. Portekiz Konsolosluğu’nda biyometri işlemleri yaptırılarak tüm evraklar teslim edilmeli ve başvuru işlemleri tamamlanmalıdır.

Çalışmayanlar ve Ev Hanımları için Portekiz Vizesi Nasıl Alınır?

Çalışmayanlar ve ev hanımları için Portekiz vizesi birinci dereceden bir aile üyesinin sponsorluğu dahilinde alınabilmektedir. Çalışmayanlar ve ev hanımları için sunulacak sponsorluk belgesinde; sponsor olacak kişi ve sponsor olunacak kişiye ait kişisel bilgiler, seyahat detayları, sponsorluk bütçesi, sponsor olan kişi ve sponsor olunan kişi arasındaki akrabalığı kanıtlar nitelikte belge, sponsor olacak kişinin gelir kaynakları ve sponsor olacak kişiye ait son 3 aylık banka hesap döküm belgesi sunulmalıdır.

Öğrenciler için Portekiz Vizesi Nasıl Alınır?

Öğrenciler için Portekiz vizesi alınırken gerekli evraklara ek olarak başvuru sahibinin eğitim gördüğü kurumdan alınmış imzalı ya da elektronik imzalı öğrenci belgesi sunulmalıdır.

18 Yaş Altı için Portekiz Vizesi Nasıl Alınır?

18 yaşından küçük başvuru sahipleri için gerekli olan standart vize evraklarına ek olarak her iki ebeveyni tarafından çıkarılmış noter onaylı muvafakatname belgesi sunulmalıdır. Portekiz vizesi için randevu alınırken randevu mailine anne ve babanın adı yazılmalı ve vize başvuru işlemleri için Portekiz Konsolosluğu’na her iki ebeveynin eşliğinde gidilmelidir.

Portekiz Vizesi Nereden Alınır?

Portekiz vizesi, Portekiz’in Ankara Büyükelçiliği’nden ya da akredite acenteler aracılığı ile alınabilmektedir. Portekiz kısa süreli vize işlemleri, İstanbul veya çevre illerde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için Portekiz ve Macaristan arasında imzalanan anlaşma gereğince Macaristan Konsolosluğu’nda yapılabilmektedir.

Portekiz vizesi için vize işlemleri Portekiz konsoloslukları üzerinden gerçekleştirilmektedir. Portekiz Konsolosluğu tarafından kabul gören tüm vize başvuruları için karar merci Portekiz’in Ankara Büyükelçiliği’dir. Portekiz vizesinin onaylanma durumuna ilişkin bilgilendirme Portekiz Ankara Büyükelçiliği tarafından mail yoluyla yapılmaktadır.

Portekiz vizesi başvurularında başvurunun onaylanmasının ardından vize başvuru belgeleri arasında yer alan pasaport belgesi başvuru sahibi tarafından Portekiz Ankara Büyükelçiliği’ne bizzat gidilerek ya da başvuru sahibi tarafından adına vekalet dilekçesi yazılmış bir vekil tarafından teslim alınmalıdır. Başvuru sahibi tarafından talep edilirse pasaport belgesi, Portekiz Ankara Büyükelçiliği tarafından başvuru sahibinin belirttiği adrese yollanabilmektedir.

VFS Global Portekiz Vize Başvurusu Alır Mı?

Hayır, VFS Global üzerinden Portekiz vizesi başvurusu alınamamaktadır. Portekiz Büyükelçiliği’nin vize işlemleri için yetkilendirdiği aracı kurum bulunmamaktadır.

Vizem.net, Portekiz vize başvuruları için evrak hazırlığı, gerekli durumlarda yeminli tercüme ve noter işlemleri, seyahat sağlık sigortası, randevu alma ve başvuru takip işlemleri için danışmanlık hizmeti sunan akredite acentedir.

Portekiz Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Portekiz vizesi için randevu ve detaylı bilgi Ankara Portekiz Büyükelçiliği’nin mail adresi olan sconsular.ankara@mne.pt adresine mail atılarak alınabilmektedir. Portekiz vize randevusu alınırken yazılan mailde başvuru sahibinin ad- soyad bilgileri, kaç kişi için randevu talep edildiği, Portekiz’e seyahat amacı ve seyahat tarihlerine dair bilgiler yer almalıdır.

Portekiz konsolosluğu randevu işlemlerinin sonuçlanması ortalama 2 gün sürmektedir. Başvuru sahibi tarafından Portekiz vize randevu talebi için gönderilen mail 2 gün içinde cevaplanmaz ise yeniden mail gönderilmelidir.

Vizem.net aracılığı ile yapılan başvurularda Portekiz vizesi için randevu alma işlemi danışmanlar tarafından yapılmaktadır.

Portekiz Vizesi İçin Parmak İzi Nerede Verilir?

Portekiz vizesi için biyometri işlenleri vize başvurusunun yapıldığı dış temsilcilikte başvuru sahibinin parmak izi örneği vermesi ile yapılmaktadır. Portekiz vizesi için gerekli olan biyometri işlemleri tüm Schengen ülkelerine girişte talep edilen parmak izi ile kimlik tanıma sistemidir.

Portekiz Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Portekiz vizesi kısa süreli vize başvurusu için 2 ile 7 gün arasında, uzun süreli Portekiz vize başvurusu için 2 hafta ile 4 hafta arasında sonuçlanmaktadır. Vize başvurusu sırasında eksik evrak sunulması ya da vize başvuru tarihinin resmi tatillere denk gelmesi durumunda vize sonuçlanma süresi uzayabilmektedir.

Portekiz Vize Başvuru Takip İşlemleri Nasıl Yapılır?

Portekiz vize başvuru takip işlemleri için Portekiz Büyükelçiliği’ne mail atmak gerekmektedir. Portekiz Büyükelçiliği, vize sonuçları için telefon yoluyla ya da online olarak takip sistemi üzerinden bilgi vermemektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Portekiz vize başvuruları için takip ve sorgulama işlemi 5 aşamalı otomatik SMS servisiyle ve online olarak gerçekleştirilebilmektedir.

Portekiz Vize Sonucu Nereden Öğrenilir?

Portekiz vize başvuru sonucu, başvuru sırasında vize başvuru formuna yazılan e- mail adresi üzerinden öğrenilebilmektedir. Portekiz vizesi sonuçlandığında vize başvuru formunda yer alan e- mail adresine mail gönderilmektedir. Portekiz vizesinin onaylanıp onaylanmama durumu ile ilgili bilgi almak için sconsular.ankara@mne.pt adresine mail atılabilmektedir.

Portekiz Vizesi Ret Nedenleri Nelerdir?

Portekiz vizesi ret nedenleri aşağıda listelenmiştir.

 • Geçerli bir pasaport sunulmaması
 • Portekiz vize başvuru belgelerinde yanlış ya da eksik bilgi beyan edilmesi
 • Başvuru sahibinin Portekiz seyahati boyunca yeterli geçim kaynağının bulunmadığının tespit edilmesi
 • Portekiz vize başvuru dilekçesinde seyahat amacının ve konaklama bilgilerinin detaylı şekilde açıklanmaması
 • Başvuru sahibinin Portekiz’in toplum sağlığı, savunma, güvenlik ve devlet düzenini tehdit edebilecek bir vatandaş olduğunun saptanması
 • Seyahat için yaptırılan seyahat sağlık sigortasının talep edilen şartları karşılamıyor olması

Portekiz vizesi için vize reddi alınması durumlarında yeniden vize başvuru ya da mevcut vize başvurusunun yeniden değerlendirilmesi için vize itiraz başvurusu yapılabilmektedir.

Portekiz Vize Reddi İtiraz İşlemleri Nasıl Yapılır?

Portekiz vizesi reddine itiraz işlemleri için başvuru sahibi tarafından vize reddinin açıklandığı günden itibaren 15 gün içinde Portekiz Dışişleri Bakanlığı’na vize reddi itiraz dilekçesi yazılmalıdır. Portekiz vizesi sonucuna itiraz etmek oluşturulan her yeniden değerlendirme talebi için 75 Euro ücret ödenmelidir.

Portekiz vize reddine itiraz dilekçesi başvuru sahibi tarafından Portekiz Dışişleri Bakanlığı’na hitaben yazılmalıdır. Portekiz vizesi reddi için sunulan gerekçeler detaylı şekilde açıklanmalı ve varsa eksik belgeler tamamlanmalıdır.

Portekiz'de Vize Uzatma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Portekiz vizesi uzatma işlemleri için Portekiz Göçmenlik Hizmetleri’nin ofislerine başvuruda bulunulması gerekmektedir. Portekiz vizesi yalnızca hastalık, ölüm, seyahat yasağı veya siyasi sebeplerden ötürü başvuru sahibinin ülkesine dönememesi gibi acil ve önemli durumlarda uzatılabilmektedir.

Portekiz Vizesi Schengen Özellikli Midir?

Evet, Portekiz vizesi Schengen özellikli bir vizedir.

Portekiz vizesi hamiline talep edilen vize süresi boyunca tüm Schengen ülkelerine giriş hakkı tanımaktadır. Portekiz vizesi alınırken planlanan seyahat güzergahında diğer Schengen ülkeleri yer alıyor ise Portekiz Schengen vizesi başvuru sürecinde beyan edilen vize talep dilekçesinde seyahat edilmesi planlanan diğer tüm Schengen üyesi ülkelere dair bilgi verilmelidir.

Portekiz Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidilir?

Portekiz vizesi ile 180 gün içinde 90 günü aşmamak şartıyla seyahat edilebilecek Schengen ülkeleri; Almanya, Polonya, Danimarka, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Estonya, Finlandiya, İsveç, Macaristan, Litvanya, İspanya, Slovenya, İtalya, Letonya, Lüksemburg, Malta, Portekiz, Slovakya, Hollanda, Yunanistan’dır.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: