slovenya c tipi vize nedir nasıl alınır

Slovenya C Tipi Vize Nedir?

Slovenya C tipi vize, kişilerin Slovenya’da 180 gün içerisinde maksimum 90 gün ikamet etmesine izin veren kısa süreli vize türüdür. Slovenya A tipi vizeler ve Slovenya C tipi vizeler, Schengen vizesi olarak bilinmektedir.

Slovenya C Tipi Vize Başvuru Evrakları Nelerdir?

Slovenya C tipi vize başvurusu gerçekleştirecek kişiler için genel vize evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Geçerli bir pasaport: Pasaport 10 yıldan eski olmamalı ve en az iki sayfası boş olmalıdır. Nüfus cüzdanı fotokopisi: Başvuru sahibinin T.C. kimlik numarasını içeren nüfus cüzdanı fotokopisi olmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: 3 aydan eski olmayan, güncel, 35’e 45 mm ölçülerinde, beyaz arka fona sahip biyometrik Slovenya vizesi fotoğrafı olmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası: Slovenya Cumhuriyeti’nde geçerli seyahat sağlık sigortası yaptırılmalıdır.
 • Uçak rezervasyonu belgeleri: Slovenya vizesi başvuru sahibinin gidiş-dönüş uçuş tarihlerini ve uçuş bilgilerini içeren belgeler olmalıdır.
 • Konaklama bilgileri: Kişinin Slovenya’da konaklayacağı otelin rezervasyon belgeleri, ev adresi bilgileri başvuru dosyasında yer almalıdır.
 • Slovenya vizesi başvuru formu: Eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurulmuş başvuru formu vize başvuru dosyasında yer almalıdır.
 • Mali yeterlilik belgeleri: Kişinin Slovenya’ya düzenleyeceği seyahat için yeterli fona sahip olduğunu kanıtlayan banka hesap dökümleri başvuru dosyasında yer almalıdır. Seyahat masrafları bir başkası tarafından karşılanacak ise masrafları karşılayan kişinin bilgileri dosyada bulunmalıdır.

Yukarıda listelenen C tipi vize belgeleri bütün C tipi Slovenya vize başvurularında talep edilen genel evraklardır.

Slovenya Kısa Süreli Vize (C Tipi) için Ne Zaman Başvurulmalıdır?

Slovenya kısa süreli C tipi vizeler için başvurular seyahat tarihinden en az 15 gün önce başvuru gerçekleştirmelilerdir. Denizciler için seyahat tarihinden en az 9 ay öncesinde Slovenya C tipi vize başvurusu gerçekleştirmeleri önerilmektedir.

Slovenya kısa süreli C tipi vize başvurularının seyahat tarihine yakın bir süreçte gerçekleştirilmesi vize işlemlerinin yetişmemesine sebep olabilmektedir.

Türk Vatandaşları Slovenya’ya Kısa Süreli Ziyaretlerde C Tipi Slovenya Vizesine Başvuru Yapmalı Mıdır?

Umumi (Bordo) pasaport hamili Türk vatandaşlarının Slovenya’ya kısa süreli ziyaretlerde C tipi Slovenya vizesine başvuru yapmaları zorunludur.

Diplomatik (Siyah), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) pasaport hamili Türk vatandaşları Slovenya’ya düzenleyecekleri kısa süreli ziyaretlerde 180 gün içerisinde maksimum 90 gün boyunca Slovenya’da vizesiz ikamet etme hakkına sahiptirler.

Siyah, Gri ve Yeşil pasaport sahipleri Slovenya’ya düzenleyecekleri maksimum 3 aylık seyahatleri için C tipi vize başvurusu gerçekleştirmek zorunda değildir.

180 gün içerisinde 90 günden uzun süre Slovenya’da ikamet edecek olan her Türk vatandaşı için Slovenya D tipi vize başvurusu zorunluluğu bulunmaktadır.

Slovenya C Tipi Vize Türleri Nelerdir?

Slovenya C tipi vize türleri aşağıda listelenmiştir:

 • Slovenya turist vizesi
 • Slovenya iş vizesi
 • Slovenya kültürel, bilimsel veya sanatsal etkinlik vizesi
 • Slovenya aile/arkadaş ziyareti vizesi
 • Slovenya havalimanı transit vizesi
 • Slovenya tır şoförü vizesi

Slovenya C Tipi Turist Vizesi

Slovenya C tipi turist vizesi, kişilerin Slovenya’ya bir seyahat acentesi ya da tur kapsamında gidecek ve turizm amaçlı seyahatler gerçekleştirecek olan kişiler için düzenlenen, Slovenya’da 180 günlük periyod içerisinde maksimum 90 güne kadar ikamet etme hakkı veren vize türüdür.

Slovenya C tipi turist vizesi kısa dönemli Slovenya vizelerinden biridir. Slovenya’ya kısa süreli turistik seyahatler gerçekleştirecek kişiler Slovenya turist vizesi başvurusu gerçekleştirmelidir.

Slovenya C Tipi Turist Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Slovenya C tipi turist vizesi başvuruları, Slovenya’ya kısa süreli turistik seyahatler düzenleyecek kişiler için gerçekleştirilmelidir. Slovenya turist vizesi başvurusu gerçekleştirmek için öncelikle online Slovenya vize başvuru formunu doldurmak gerekmektedir.

Slovenya vize başvuruları, Slovenya Konsoloslukları tarafından yetkilendirilen aracı kurum VFS Global üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Slovenya C tipi turist vizesi başvurusu gerçekleştirecek kişilerin Slovenya Konsoloslukları tarafından belirlenen evrakları bir araya getirerek VFS Global vize başvuru merkezlerinden evrakların teslimi için randevu oluşturmaları gerekmektedir. Slovenya turist vizesi evrakları vize başvurusundan önce eksiksiz bir şekilde hazırlanmış olmalıdır.

Slovenya turist vizesi başvuru sahipleri, vize başvuru merkezinden oluşturdukları randevu günü ve saatinde vize evraklarını teslim etmelilerdir. Vize başvuru merkezlerinin görevi yalnızca vize evraklarını Slovenya dış temsilciliklerine iletmektir. Vize başvuru merkezlerinin teslim edilen vize evraklarını değerlendirme ya da karar verme yetkisi bulunmamaktadır.

Slovenya turist vizeleri 15 takvim günü içerisinde karara bağlanmaktadır. Kişiler başvuru gerçekleştirdikten sonra 15 gün içerisinde Slovenya turistik vize başvurularının sonucunu öğrenirler.

Slovenya C Tipi Ticari Amaçlı Vize

Slovenya C tipi ticari amaçlı vizeler, Slovenya’yı 180 gün içerisinde 90 günden kısa süreli ziyaret edecek ve Slovenya’ya iş amaçlı seyahatler gerçekleştirecek kişiler için düzenlenmektedir.

Şirket sahipleri ve şirket çalışanları Slovenya’da iş sektörü ile alakalı fuarlara, etkinliklere, iş görüşmelerine katılmak amacıyla Slovenya ticari vizesi almalılardır.

Slovenya C Tipi Ticari Amaçlı Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Slovenya Ticari vizesine aşağıda sıralanan 4 adımda başvuru yapılabilmektedir.

 1. Slovenya ticari vizesi için vize başvuru merkezinden Slovenya’ya istenilen giriş gününden en az 1 ay öncesinde randevu alınmalıdır.
 2. Slovenya ticari vizesi için gerekli belgeler toplanmalıdır.
 3. Slovenya ticari vizesi için alınan randevu gününde belgeler vize için gerekli belgeler ile pasaport teslim edilmeli ve biyometrik işlemleri yaptırılmalıdır.
 4. Slovenya ticaret vizesi sonuçlandığında vize başvuru merkezine gidip pasaport vize sonucu ile teslim alınmalıdır.

Slovenya ticari vize başvuruları 15 gün içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Slovenya C tipi ticari vize başvuru ücreti 80 Euro’dur.

Slovenya C Tipi Aile/Arkadaş Ziyaret Vizesi

Slovenya C tipi aile/arkadaş ziyaret vizesi, Slovenya’da bulunan aile üyelerini, akrabalarını ve arkadaşlarını 180 günlük dilim içerisinde maksimum 90 güne kadar ziyaret edecek yabancı uyruklu kişiler için düzenlenmektedir.

Slovenya’da bulunan aile fertlerini ya da arkadaşlarını kısa süreli ziyaret edecek kişilerin Slovenya aile/arkadaş ziyareti vizesi başvurusu gerçekleştirmesi gerekir.

Slovenya C Tipi Aile/Arkadaş Ziyaret Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Slovenya aile/arkadaş ziyaret vizesi başvurusu için öncelikle Slovenya aile/arkadaş vizesi başvuru formu doldurularak aracı kurumdan ya da İstanbul Macaristan Konsolosluğundan randevu oluşturulmalıdır.

Randevu tarihinde Slovenya aile vizesi için gerekli evraklar hazırlanarak en yakın vize başvuru ofisine ya da İstanbul Macaristan Başkonsolosluğuna gidilerek Slovenya ziyaret vizesi için gerekli evraklar ve Slovenya aile/arkadaş vizesi harç ücreti ödeme dekontu beyan edilerek başvuru tamamlanır.

Aracı kurum evrakların incelemesini yaptıktan sonra başvuruyu ilgili Slovenya Büyükelçiliğine iletir. Slovenya ziyaret vize başvurularında tek karar merci Slovenya Büyükelçiliğidir.

Slovenya ziyaret vizesi için Vizem.net’in sunacağı hizmetler için 0850 241 1868 numarasını arayarak vize hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Slovenya C Tipi Tır Şoförü Vizesi Nedir?

Slovenya şoför vizesi tır şoförlerine Slovenya’ya giriş yapmaları için verilen vize türüdür. Slovenya şoför vizesi C tipi kısa süreli bir vize türüdür. Slovenya şoför vizesi lojistik ve nakliye şirketlerinin Slovenya’ya göndereceği çalışanı için alması gereken vize türü olarak bilinmektedir.

Slovenya şoför vizesi, şoförlerin tır ya da özel araçlarıyla nakliye yapılmasını sağlamaktadır. Slovenya şoför vizesi Schengen bölgesine giriş ya da geçiş imkanı sunmaktadır.

Slovenya C Tipi Tır Şoförü Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Slovenya C tipi tır şoförü vizesi başvurusu için aşağıdaki adımlar izlenmelidir:

 • Slovenya şoför vizesi başvuru formu doldurulur.
 • Slovenya C tipi şoför vizesi başvurusu için Slovenya vize merkezi VFS Global’den randevu alınır.
 • Slovenya şoför vizesi harç ücreti ödenir ve makbuzu belgeler arasına eklenir.
 • Slovenya şoför vizesi için gerekli belgeler temin edilir ve Slovenya şoför vizesi başvuru dosyası oluşturulur.
 • Slovenya şoför vizesi başvuru dosyası aracı kurum VFS Global’e daha önceden alınmış randevu tarihinde teslim edilir.

Slovenya C tipi tır şoförü vize başvuru ücreti 80 Euro’dur. Başvuru sahiplerinin teslim ettiği Slovenya şoför vizesi evraklarının konsolosluk tarafından değerlendirmeye alınmasının ardından 15 iş günü içerisinde vize başvurusu sonuçlandırılmaktadır.

Slovenya C Tipi Kültürel Veya Sportif Etkinlik Vizesi Nedir?

Slovenya kısa süreli kültürel sportif etkinlik vizesi yabancı ülke vatandaşlarına kültürel faaliyetler için 90 günden daha kısa süreliğine Slovenya’da ikamet etme imkanı sunan vize türüdür.

Kültürel veya sportif etkinlikler amacıyla Slovenya’yı ziyaret edecek kişiler Slovenya C tipi kısa süreli kültürel sportif etkinlik vizesi, almalıdır.

Slovenya C Tipi Kültürel Veya Sportif Etkinlik Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Slovenya kültürel sportif etkinlik vizesine planlanan seyahatten en az 20 gün önce başvurulması gerekir.

Slovenya kültürel sportif etkinlik vize başvurusu 3 adımdan oluşmaktadır:

 1. Slovenya kültürel sportif etkinlik vize başvurusu formu doldurulur ve Slovenya kültürel ve sportif etkinlik vizesi için gerekli evraklar toplanır.
 2. Slovenya Cumhuriyeti vize başvuru merkezi üzerinden randevu alınır.
 3. Slovenya kültürel sportif etkinlik vize başvurusu için gerekli evraklarla birlikte randevu tarihinde en yakın Slovenya vize başvuru merkezine gidilerek biyometri işlemleri yapılır ve gerekli evraklar teslim edilir ve Slovenya etkinlik vize ücreti ödenir.

Slovenya kültürel sportif etkinlik vize başvuru adımları sonrası vize onayı alınır. Slovenya kültürel sportif etkinlik vize onayı ardından başvuru sahibi tekrar aracı kuruma giderek Slovenya vizesi bulunan Türkiye Cumhuriyeti pasaportunu alabilir.

Vizem.net aracılığı ile yapılan Slovenya vize başvurularında randevu, form ve dilekçe doldurulması deneyimli danışmanlar tarafından yapılarak baştan sona tüm süreç takip edilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Slovenya C Tipi Eğitim ve Araştırma Programlarında Çalışma Veya Katılım Amaçlı Vize Nedir?

Slovenya’da 90 gün ve 90 günden daha kısa süren eğitim programlarında sertifika, dil ve benzeri eğitimlere katılım sağlayabilmek için C tipi Slovenya eğitim ve araştırma amaçlı öğrenci vizesi alınması gerekmektedir.

Slovenya C tipi vizesi Slovenya’da 90 gün süreye kadar kalmak için alınacak tüm vizeleri tanımlayan vize kategorisidir. Kişiler Slovenya eğitim vizesi kapsamında 180 gün içerisinde maksimum 90 güne kadar Slovenya’da bulunan eğitimlere katılma hakkına sahiptirler.

Slovenya C Tipi Eğitim ve Araştırma Programlarında Çalışma Veya Katılım Amaçlı Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Slovenya C tipi eğitim vizesi başvurusu aşağıda sıralanan adımlar takip edilerek yapılmaktadır.

 1. Slovenya’da eğitim alınacak üniversite veya eğitim kurumundan kayıt, kabul belgesi alınır.
 2. Slovenya’da konaklanacak kurum, yurt bulunur veya Slovenya’da bir evde konaklanacak; ev sahibi ile iletişime geçilir.
 3. Slovenya C tipi öğrenci vizesi başvurusu için Slovenya Cumhuriyeti tarafından gerekli görülen evraklar Slovenceye çevrilmiş bir şekilde tamamlanır.
 4. Türkiye’de; İstanbul, Ankara, Bursa, Edirne, İzmir, Gaziantep’te bulunan Slovenya Vize Başvuru Merkezlerinden internet sitesi veya çağrı merkezleri aracılığıyla randevu alınır.
 5. Verilen randevu tarihi dikkate alınarak Slovenya vize başvuru merkezine gidilir ve Slovenya C tipi öğrenci vizesi gerekli belgeleri teslim edilir.
 6. Slovenya vize başvuru merkezi tarafından ibraz edilen banka hesaplarına Slovenya C tipi öğrenci vizesi başvuru ücret harcı ve acente hizmeti ücreti yatırılır.

Slovenya C tipi araştırma programlarında çalışma veya katılım amaçlı eğitim vizeleri için başvuru harcı 80 Euro olarak belirlenmiştir.

Slovenya C Tipi Vize ile Hangi Haklara Sahip Olunur?

Slovenya C tipi vize ile kişiler Slovenya’da 180 gün içerisinde 90 güne kadar ikamet etme hakkına sahip olmaktadırlar. Slovenya C tipi vize ile sahip olunacak haklar, başvuru gerçekleştirilen vize türüne göre değişiklik göstermektedir.

Slovenya C tipi vizelerin türlerine göre vize sahibine sağladığı haklar aşağıda açıklanmıştır.

Slovenya Aile/Arkadaş Ziyareti Vizesi: Slovenya ziyaret vizesi hamiline Slovenya içerisinde seyahat etme, turistik faaliyetlerde bulunmaya hak tanımaktadır.

Slovenya ziyaret vizesi sahipleri Slovenya’da çalışamaz ve Slovenya Cumhuriyeti tarafından fonlanan hizmetlerden faydalanamaz.

Slovenya Turist Vizesi: Slovenya turist vizesi hamiline Slovenya’ya seyahat etme, Slovenya’da turistik geziler düzenleme hakkı tanımaktadır. Slovenya turist vizesi hamili, vize süresi kapsamında Schengen ülkelerine giriş yapma hakkına sahiptir.

Slovenya Tır Şoförü Vizesi: Slovenya tır şoförü vizesi hamilleri Slovenya’ya ve Schengen ülekelri arasında giriş çıkış yapma hakkına sahiptir. Slovenya tır şoförü vizesi sahipleri kısa süreli olarak Schengen ülkelerinde ikamet etme hakkına sahip olmaktadırlar.

Tır şoförü vizesi kişilere Schengen bölgesinde araç kullanma hakkı tanımaktadır. Slovenya tır şoförü vizesi kapsamında kişiler Slovenya vatandaşlığına başvuramaz, Slovenya’da kalıcı olarak ikamet edemez ve Slovenya’da maaşlı bir işte çalışamazlar.

Sovenya Eğitim Amaçlı Vize: Slovenya eğitim vizesi kapsamında Slovenya’da faaliyet gösteren özel kurs, ve dil kursu gibi eğitim merkezlerine katılım sağlanmaktadır. Eğitim amaçlı vize hamilleri Slovenya Cumhuriyeti’nin vatandaşlarının yararlanması adına fonladığı kurumlardan (Devlet hastanesi vb.) hizmet alamaz ve Slovenya’da herhangi bir işte maaşlı ya da maaşsız çalışamazlar.

Slovenya C tipi öğrenci vizesinin çok girişli alınması halinde vize hamilinin Schengen bölgesi ülkeleri 90 gün süreyle ziyaret etme hakkı bulunmaktadır.

Slovenya C Tipi Vizelerde Tekli ve Çoklu Vize Ne Anlama Gelmektedir?

Slovenya tekli ve çoklu giriş vizesi, kişilerin Slovenya topraklarına giriş yapma sayılarına göre düzenlenmektedir.

Slovenya tek girişli vize, Slovenya’ya 1 kez giriş yapabilme hakkı tanıyan Slovenya vizesi türüdür. Slovenya tek girişli vize, Schengen Bölgesi’nde bulunan vize hamilinin Schengen Bölgesi sınırları dışına bir kez çıkış yapması halinde Slovenya’ya veya Schengen Bölgesine dönüş yapmasına imkân tanımamaktadır.

Slovenya tek girişli vize geçerlilik süresi devam etse bile Schengen Bölgesi’nden ayrılınması halinde vize geçersiz hükmündedir.

Slovenya çift girişli vize, Slovenya’ya ve Schengen Bölgesi’ne iki kez giriş yapabilme imkânı veren Slovenya vizesi çeşididir. Slovenya çift girişli vize, Schengen Bölgesi’nde bulunmakta olan hamilinin Schengen Bölgesi sınırları dışına iki kez çıkış yapması durumunda geçerliliğini yitirir, tanımlanan vize süresi devam etse bile Slovenya’ya veya Schengen Bölgesi’ne geri dönülemez.

Slovenya çok girişli vize (Slovenya multi vize), hamiline Slovenya’ya ve Schengen Bölgesi’ne belirli bir süre kapsamında sınırsız sayıda giriş-çıkış yapabilme hakkı veren Slovenya vizesi türüdür.

Slovenya çok girişli vize, Schengen Bölgesi’nde bulunan hamilinin vize geçerlilik süresi dahilinde Slovenya ve Schengen Bölgesi sınırları dışına istediği kadar giriş-çıkış yapabilmesine izin verir.

Slovenya vize başvurusu gerçekleştirecek kişiler seyahat amaçlarına göre Slovenya tek girişli vize ve Slovenya çok girişli vize türlerinden kendilerine en uygun olana başvuru gerçekleştirmelilerdir.

Slovenya C Tipi Vize Reddi Nedir?

Slovenya C tipi vize reddi, Slovenya Konsolosluğu tarafından kişilerin Slovenya topraklarına giriş taleplerinin reddedilmesidir. Slovenya vize reddi, Slovenya Konsolosluğunun vize evraklarında eksiklik ya da yanlışlık tespit etmesi, kişinin Slovenya’ya düzenleyeceği seyahati için yeterli fona sahip olmaması sebeplerine dayanmaktadır.

Slovenya C Tipi Vize Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

Slovenya Cumhuriyeti, olumsuz sonuçlanan vize başvurularının ardından başvuru sahiplerine itiraz hakkı sunmaktadır. Slovenya C tipi vizesi başvuru reddi durumunda, Slovenya Konsolosluğu vize başvurusu sahibine ret sebeplerini açıklayan bir belge göndermektedir.

Slovenya Konsolosluğu’nun gönderdiği ret sebeplerini açıklayan belge üzerinde, kişilerin vize reddine itiraz edebilecekleri son tarih bulunmaktadır. Slovenya C tipi vizesi başvuru reddine itiraz, Slovenya Konsolosluğu tarafından gönderilen ret sebeplerini açıklayan mektup üzerindeki son itiraz tarihinden önce yapılmalıdır.

Slovenya C tipi vize reddi itirazları Slovenya Konsolosluğu’na yazılı bir dilekçe ile yapılmaktadır. Slovenya kısa dönemli C tipi vizenin reddedilmesi durumunda başvuru sahibine vize ücreti iadesi yapılmamaktadır. Slovenya C tipi vize başvuru ücreti, ret durumlarında yapılan itirazlarla yeniden inceleme masraflarını kapsamaktadır.

Slovenya C Tipi Vizesine Benzer Diğer Slovenya Vize Türleri Nelerdir?

Slovenya C Tipi vizesine benzer diğer vize türleri aşağıda listelenmiştir.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: