slovenya d tipi vize nedir nasıl alınır

Slovenya D Tipi Vize Nedir?

Slovenya D tipi vize, Slovenya Cumhuriyeti tarafından 90 günden uzun 1 yıldan az süreyle Slovenya’da bulunmak isteyen yabancı ülke vatandaşları için verilen vize türüdür. Slovenya D tipi vize, uzun süreli kalış vizesi olarak da bilinmektedir.

Slovenya D Tipi Vize Türleri Nelerdir?

Slovenya D tipi vize türleri aşağıda yer almakta olan listede görülebilir.

 • Slovenya D tipi aile birleşimi vizesi: Slovenya D tipi aile birleşimi vizesi, Slovenya’da yaşamakta olan Avrupa Birliği veya Slovenya vatandaşı bir aile üyesine sahip kişilerin aile birleşimi niyetinde olmaları halinde almaları gereken vize türüdür.
 • Slovenya D tipi diplomat – yönetici vizesi: Slovenya D tipi diplomat – yönetici vizesi, Slovenya’da görev alacak veya temsilcilik yapacak kişilerin alması gereken vize türüdür.
 • Slovenya D tipi eğitim vizesi: Slovenya D tipi eğitim vizesi, Slovenya’da uzun süreli üniversite, dil eğitimleri gibi eğitimlere katılacak kişilerin alması gereken vize türüdür.
 • Slovenya D tipi ticari vizesi: Slovenya D tipi ticari vizesi, Slovenya Cumhuriyeti’nde ticari amaçlar (iş kurma, ihaleye katılma, yatırım yapma vb) ile bulunmak isteyen kişilerin alması gereken Slovenya vizesi türüdür.
 • Slovenya D tipi bilimsel araştırmacı vizesi: Slovenya D tipi bilimsel araştırmacı vizesi, Slovenya’da bilimsel çalışmalara katılacak; yükseköğrenim öğrencileri ve akademisyenlerin alması gereken vize türüdür.
 • Slovenya D tipi antrenör – sporcu vizesi: Slovenya D tipi antrenör – sporcu vizesi, Slovenya sınırları içerisinde sportif faaliyetler gösteren kurumlara katılım sağlayacak antrenörlerin ve profesyonel sporcuların alması gereken vize türüdür.
 • Slovenya D tipi gazeteci vizesi: Slovenya D tipi gazeteci vizesi, gazetecilik faaliyetlerini Slovenya’da sürdürme niyetinde olan medya mensuplarının alması gereken vize türüdür.
 • Slovenya D tipi dini görevli vizesi: Slovenya D tipi dini görevli vizesi, Slovenya ile etkileşim halinde olan dini organizasyonlar tarafından görevlendirilen kişilerin başvurması gereken vize türüdür.

Slovenya D Tipi Vize ile Hangi Haklara Sahip Olunur?

Slovenya D tipi vize alınması halinde sahip olunacak haklar aşağıda listelenmiştir.

 • Slovenya D tipi vize ile Slovenya sınırları içerisinde 90 günden uzun süre düzenlenmiş vize ile yasal olarak ikamet etme hakkı.
 • Slovenya D tipi vize verilme sebebi doğrultusunda çeşitli faaliyetler gerçekleştirilebilir. (Üniversiteye, dil kursuna katılma; aile birleşimi, çalışma, ticari faaliyetler vb.)
 • Slovenya Cumhuriyeti’nde haftada maksimum 20 saat olmak üzere yarı zamanlı (part – time) olarak sınıflandırılan bir işte çalışılabilir.
 • Slovenya D tipi vizesinin çok girişli olarak alınması halinde Schengen bölgesi ülkeleri, her bir ülke için 6 aylık periyot içerisinde 90 gün boyunca herhangi bir ek vizeye ihtiyaç duyulmadan ziyaret edilebilir.

Slovenya D Tipi Vize Başvuru Evrakları Nelerdir?

Slovenya D tipi bize başvuru evrakları aşağıda yer alan listede görülebilir.

 • Slovenya’ya gitme sebebini kanıtlayan belge: Slovenya’ya gitme sebebini kanıtlayan belge, üniversite kabul belgesi, dil okulu kaydı, aile birleşimini gösteren evrak ve iş sözleşmesi gibi belgeler olabilir.
 • Slovenya D tipi vize başvuru formu: Slovenya D tipi vize başvuru formu, eksiksiz ve tamamen doğru bilgilerle doldurulmalıdır, Slovenya’ya gidiş sebebi doğru seçilmelidir, çok girişli veya tek girişli vize seçenekleri değerlendirilmelidir.
 • Pasaport: Slovenya seyahatinin bitiş tarihinden 3 ay sonrasına kadar geçerli, en az 2 sayfası boş ve son 10 yıl içerisinde alınmış olması gereken pasaport.
 • Fotoğraf: 2 adet, 45 mm yükseklik 35 mm genişlik ölçülerinde, biyometrik koşullar ile uyumlu, son 6 ay içerisinde çekilmiş vesikalık fotoğraf.
 • Daha önce alınmış Schengen vizesi var ise bu vizelerin fotokopileri.
 • Seyahat sağlık sigortası: Slovenya seyahatinin tamamını kapsayacak geçerlilik süresine sahip, en az 30.000 €’ya kadar faturalandırılan sağlık hizmeti masraflarını karşılama kapasitesinde olan seyahat sağlık sigortası.
 • Banka Hesap dökümü: Slovenya sınırları içerisinde kalınacak süre boyunca yaşam masraflarının karşılanması için yeterli miktarda maddi güce sahip olunduğunu belirten kişisel banka hesap dökümü.
 • Konaklama belgeleri: Slovenya’da bulunulacak süre boyunca konaklanacak bir mekâna sahip olunduğunu gösteren kanıt niteliğinde belge. (Otel rezervasyonu, yurt kaydı vs.)
 • Sabıka kaydı: Slovenya D tipi vize başvuranına ait Türk makamlarından alınmış sabıka kaydı.

Slovenya D tipi vize başvuru evrakları Slovence’ye çevrilmiş olmalıdır.

Slovenya D Tipi Dil Kursu Vizesi Nedir?

Slovenya D tipi dil kursu vizesi, 90 günden uzun süreyle Slovenya’da alınacak dil eğitimlerine katılım sağlayabilmek için başvurulması gereken vize türüdür. Alınacak dil eğitiminin 90 günden uzun süreceği belgelendiği takdirde Slovenya dil kursu vizesi D tipi Slovenya vizesi olarak alınabilir.

Slovenya D Tipi Dil Okulu Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Slovenya dil okulu vize başvurusu aşağıda listelenen adımlar takip edilerek yapılabilir.

 1. Slovenya’da öğrenim görülmesi planlanan dil kursu tarafından verilmiş kayıt, kabul belgesi alınır. Slovenya’da bir dil okulunda eğitim alınacağı kanıtlanamaz ise Slovenya dil okulu vize başvurusu reddedilir.
 2. Slovenya’da dil eğitimi alınacak sürenin tamamını kapsaması gereken, konaklama ihtiyacının karşılanması adına bir mekân ayarlanır.
 3. Slovenya D tipi dil eğitimi vizesi başvurusu için Slovenya makamları tarafından gerekli görülen belgeler Slovenceye çevrilmiş şekilde hazırlanır.
 4. Türkiye’de, Ankara’da bulunan Slovenya Büyükelçiliğine çalışma saatleri içerisinde randevuya ihtiyaç duyulmadan gidilir ve gerekli evraklar ile Slovenya D tipi dil eğitimi vizesi başvuru formu teslim edilir.
 5. Slovenya D tipi dil okulu vizesi başvuru ücret harcı ilgili banka hesaplarına yatırılır.

Slovenya dil okulu vize başvurusu ortalama 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır, bu süre teslim edilen evrakların eksik veya yanlış bilgiler içermesi, ilgili makamlarda oluşan yoğunluk gibi sebeplere bağlı olarak uzayabilir.

2021 yılı için Slovenya dil okulu vize başvurusu konsolosluk ücret harcı 77 € olarak belirlenmiştir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Slovenya D Tipi Aile Birleşim Vizesi Nedir?

Slovenya vatandaşı veya Slovenya’da yasal olarak ikamet etmekte olan bir aile üyesiyle birlikte Slovenya’da 3 aydan fazla süre boyunca kalmak isteniyorsa Slovenya D tipi aile katılım vizesine başvurulması gerekmektedir. Slovenya aile katılım vizesi ile Slovenya aile birleşim vizesi eşdeğer bir vize türü değildir.

Slovenya D Tipi Aile Katılım Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Slovenya D tipi aile katılım vizesi başvuru adımları aşağıda yer alan listede görülebilir.

 1. Slovenya’da katılınacak aile üyesinden davet mektubu alınır. Slovenya’da yasal olarak ikamet eden bir aile üyesine veya Slovenya vatandaşına sahip olunduğu kanıtlanamaz ise aile katılım vizesi başvurusu ilgili makamlarca reddedilir.
 2. Slovenya’da bulunulacak süre boyunca konaklama ihtiyacının karşılanması adına otel, pansiyon ve benzeri kurumlardan rezervasyon yaptırılır eğer katılınacak aile üyesine ait mülkte kalınacaksa bu durum ayrıca belirtilmelidir.
 3. Slovenya D tipi aile katılım vizesi başvurusu için Sloven makamları tarafından gerekli görülen evraklar toplanır.
 4. Türkiye’de, Ankara’da bulunan Slovenya Büyükeliliğine çalışma saatleri dahilinde randevuya ihtiyaç duyulmaksızın gidilir ve gerekli belgeler ile Slovenya D tipi aile katılım vizesi başvuru formu ilgili makama teslim edilir. Slovenya aile katılım vize başvurusu için biyometri işlemi Slovenya dış temsilciliklerinde yapılmaktadır.
 5. Slovenya D tipi aile katılım vizesi başvuru ücret harcı ilgili banka hesaplarına yatırılır.

Slovenya D tipi aile katılım vizesi başvurusu; eksik belge bulunması, ilgili makamdaki yoğunluk gibi faktörlere göre değişmekle birlikte ortalama 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Slovenya D tipi aile katılım vizesi başvurusu ücret harcı 2021 yılı için 77 € olarak belirlenmiştir.

Slovenya D Tipi Çalışma Vizesi Nedir?

Slovenya D tipi çalışma vizesi, Slovenya’da bir işte çalışma niyetinde olan kişilerin alması gereken vize türüdür. Slovenya D tipi çalışma vizesi alabilmek için en önemli faktör Slovenya’da faaliyet gösteren bir işveren tarafından alınmış iş teklifi veya halihazırda yapılmış iş sözleşmesidir.

Slovenya D tipi çalışma vizesi ve Slovenya oturum izni için tek başvuru yeterlidir, başvurunun olumlu sonuçlanması halinde Slovenya vizeleri ve oturum izinleri 1 yıl geçerlilik süresi ile verilir; ilerleyen zamanlarda 1 yıllık süre uzatılabilir.

Slovenya D Tipi Çalışma Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Slovenya D tipi çalışma vizesi için gerekli evraklar aşağıda yer alan listede görülebilir.

 • Slovenya iş sözleşmesi: Slovenya’da faaliyet gösteren bir işveren tarafından yapılmış iş teklifi veya iş sözleşmesi,
 • Slovenya D tipi çalışma vizesi başvuru formu: Slovenya D tipi çalışma vizesi başvuru formu, eksiksiz ve tamamen doğru bilgilerle doldurulmalıdır, Slovenya’ya gidiş sebebinin bir işte çalışmak olduğu belirtilmelidir, çok girişli veya tek girişli vize seçenekleri değerlendirilmelidir.
 • Pasaport: Slovenya seyahatinin bitiş tarihinden 3 ay sonrasına kadar geçerli, en az 2 sayfası boş ve son 10 yıl içerisinde alınmış olması gereken güncel pasaport.
 • Fotoğraf: 1 adet, 45 mm yükseklik 35 mm genişlikte, biyometrik şartları yerine getiren, son 6 ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf.
 • Geçmiş vizeler: Geçmiş dönemde alınmış Schengen vizesi var ise bu vizelerin fotokopileri.
 • Slovenya seyahat sağlık sigortası: Slovenya seyahatinin tamamını kapsaması gereken geçerlilik süresine sahip, sağlık hizmeti masraflarını en az 30.000 €’ya kadar karşılama kapasitesi olan seyahat sağlık sigortası.
 • Banka hesap hareketleri: Slovenya sınırları içerisinde bulunulacak süre boyunca yaşam masraflarının karşılanması için yeterli miktarda maddi imkana sahip olunduğunu gösteren kişisel banka hesabına ait döküm.
 • Slovenya konaklama belgeleri: Slovenya’da kalınacak süre kapsamında konaklanacak bir mekâna sahip olunduğunu gösteren kanıt niteliğinde belge. (Otel rezervasyonu, yurt kaydı, kira kontratı vs.)
 • Sabıka kaydı: Slovenya D tipi çalışma vizesi başvuranına ait sabıka kaydı.

Slovenya D Tipi Çalışma Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Slovenya D tipi çalışma vizesi başvurusu aşağıda listelenen adımlar izlenerek yapılabilir.

 1. Slovenya’da çalışılacak işe ait iş sözleşmesi veya iş teklifi alınır. İş sözleşmesi veya teklifi olmadığı durumlarda Slovenya D tipi çalışma vize başvurusu reddedilmektedir.
 2. Slovenya’da çalışılacak süre boyunca konaklama ihtiyacının karşılanması amacıyla bir konaklama seçeneği bulunur.
 3. Slovenya D tipi çalışma vizesi başvurusu için Slovenya Cumhuriyeti tarafından gerekli olarak nitelendirilen evraklar Slovenceye çevrilmiş biçimde hazırlanır.
 4. Türkiye’de, Ankara’da bulunan Slovenya Konsolosluğu’na çalışma saatleri içerisinde randevuya ihtiyaç duyulmaksızın gidilir ve gerekli evraklar ile birlikte Slovenya D tipi çalışma vizesi başvuru formu teslim edilir.
 5. Slovenya D tipi çalışma vizesi başvuru ücret harcı ilgili banka hesaplarına yatırılır.

Slovenya D tipi çalışma vizesi başvurusu, teslim edilen evraklar arasında eksik veya yanlış bilgi içeren belge olması ve ilgili makamdaki yoğunluk gibi değişkenlere bağlı olmakla birlikte genelde ortalama 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Slovenya D tipi çalışma vizesi başvurusu ücret harcı 2021 yılı için 77 € olarak belirlenmiştir.

Slovenya D Tipi Gönüllü Vizesi Nedir?

Slovenya gönüllü vizesi, Slovenya’da bulunan bir hayır kurumu, kâr amacı gütmeyen kuruluş veya gönüllü faaliyetlerde bulunan bir oluşumda gönüllü işler yapmak üzere Slovenya’ya gitme amacında olan kişilerin alması gereken vize türüdür.

Slovenya gönüllü vizesi, D tipi bir Slovenya vizesidir; D tipi vizeler Slovenya’da uzun süreli kalmaya imkân verir. Slovenya’daki gönüllülük projelerine başvuranlar için Slovenya gönüllü vizesi, en fazla 1 yıla kadar düzenlenir.

Slovenya D Tipi Gönüllü Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Aşağıda yer alan listede Slovenya gönüllü vize başvuru evrakları görülebilir.

 • Slovenya’da faaliyet gösteren bir hayır kurumu, kâr amacı gütmeyen kuruluş gibi yerlerden alınmış, gönüllülüğe kabul edinildiğini doğrulayan belge.
 • Slovenya D tipi gönüllü vizesi başvuru formu.
 • Pasaport.
 • 1 adet, 45 mm yükseklik 35 mm genişlikte, biyometrik şartları yerine getiren, son 6 ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf.
 • Geçmiş dönem vize bilgileri.
 • Seyahat sağlık sigortası.
 • Finansal yeterlilik kanıtı.
 • Slovenya’daki konaklama planı.
 • Slovenya D tipi vize ücretinin ödendiğine dair dekont

Slovenya D Tipi Gönüllü Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aşağıda yer alan listede Slovenya gönüllü vizesi başvuru işlemleri adım adım sıralanmıştır.

 1. Slovenya’da çalışılacak gönüllü işe ait kabul sözleşmesi veya mektubu alınır. Gönüllü kabul sözleşmesi veya mektubu olmadığı durumlarda Slovenya D tipi gönüllü vizesi başvurusu reddedilir.
 2. Slovenya sınırları içerisinde bulunulacak süre boyunca konaklama ihtiyacının karşılanması için bir konaklama seçeneği ayarlanır.
 3. Slovenya D tipi gönüllü vizesi başvurusu için Slovenya Cumhuriyeti tarafından gerekli olduğu belirtilen evraklar Slovenceye çevrilmiş şekilde hazır hale getirilir.
 4. Slovenya D tipi gönüllü vizesi başvuru ücret harcı ilgili banka hesaplarına yatırılır.
 5. Türkiye’de, Ankara’da bulunmakta olan Slovenya Konsolosluğuna çalışma saatleri içerisinde randevuya ihtiyaç duyulmaksızın gidilir ve gerekli belgeler, Slovenya D tipi gönüllü vizesi başvuru formu ilgililere teslim edilir.

Slovenya D tipi gönüllü vizesi başvurusu, teslim edilen evraklar arasında saptırılmış veya yanlış bilgi içeren belge veya eksik evrak olması ve ilgili makamdaki yoğunluğa göre değişebilmekle birlikte genelde ortalama 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Slovenya D tipi gönüllü vizesi başvurusu ücret harcı 2021 yılı için 77 € olarak belirlenmiştir.

Slovenya D Tipi Eğitim Vizesi Nedir?

Slovenya D tipi eğitim vizesi, Slovenya’da yalnızca iş ve mesleki gelişim amacıyla düzenlenen eğitimlere katılmak isteyenler için verilen Slovenya vizesi türüdür. 90 günden fazla süren eğitimler ve kurslar için Slovenya öğrenim vizesi verilir. Slovenya D tipi eğitim vizesi maksimum 1 yıl, minimum 90 güne kadar Slovenya’da bulunmaya imkân tanır.

Slovenya D Tipi Eğitim Vizesine Başvurmak için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Aşağıda bulunan listede Slovenya öğrenim vizesi evrakları görülebilir.

 • Slovenya’da öğrenim görülecek kuruluş tarafından verilmiş kayıt, kabul, davet belgesi.
 • Slovenya D tipi eğitim vizesi başvuru formu.
 • Pasaport: Slovenya seyahatinin bitiş tarihinden 3 ay sonrasına kadar geçerli, en az 2 sayfası boş ve son 10 yıl içerisinde alınmış olması gereken güncel pasaport.
 • 1 adet, 45 mm yükseklik 35 mm genişlikte, biyometrik şartları yerine getiren, son 6 ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf.
 • Geçmiş dönemde alınmış Schengen vizesi var ise bu vizelerin fotokopileri.
 • Slovenya seyahatinin tamamını kapsaması gereken geçerlilik süresine sahip, sağlık hizmeti masraflarını en az 30.000 €’ya kadar karşılama kapasitesi olan seyahat sağlık sigortası.
 • Slovenya sınırları içerisinde bulunulacak süre boyunca yaşam masraflarının karşılanması için yeterli miktarda maddi imkana sahip olunduğunu gösteren kişisel banka hesabına ait döküm.
 • Slovenya’da kalınacak süre kapsamında konaklanacak bir mekâna sahip olunduğunu gösteren kanıt niteliğinde belge. (Otel rezervasyonu, yurt kaydı, kira kontratı vs.)
 • Slovenya D tipi eğitim vizesi başvuranına ait sabıka kaydı.

Öğrenim görülecek kurumdan alınan kayıt veya kabul belgesi evraklar arasında mutlaka yer almalıdır ve Slovenya öğrenim vizesi evrakları Slovenceye çevrilmiş ve eksiksiz olmalıdır.

Slovenya D Tipi Eğitim Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aşağıda bulunan listede D tiği eğitim vizesi işlemi adımları yer almaktadır.

 1. Slovenya’da eğitim alınacak kurumdan kayıt, kabul veya davet belgesi alınmalıdır. Kayıt, kabul veya davet belgesi alınmadığı durumlarda Slovenya D tipi eğitim vizesi başvurusu olumsuz sonuçlanır.
 2. Slovenya’da öğrenim görülecek süre dahilinde konaklama ihtiyacının karşılanması için konaklanacak bir mekân rezervasyonu yapılır.
 3. Slovenya D tipi öğrenim vizesi başvurusu için Slovenya Cumhuriyeti tarafından gerekli oldukları belirtilen evraklar bir araya getirilir.
 4. Slovenya D tipi öğrenim vizesi başvuru ücret harcı ilgili banka hesaplarına yatırılır
 5. Türkiye’de, Ankara’da bulunan Slovenya Konsolosluğu’na çalışma saatleri içerisinde randevuya ihtiyaç duyulmaksızın gidilir ve gerekli evraklar ile birlikte Slovenya D tipi çalışma vizesi başvuru formu teslim edilir. Gerekli görülen durumlarda biyometri işlemleri Slovenya Konsolosluğu’nda yapılır.

Slovenya D tipi öğrenim vizesi başvurusu; eksik belge bulunması, ilgili makamdaki yoğunluk gibi faktörlere göre değişmekle birlikte ortalama 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

2021 yılı için Slovenya öğrenim vizesi başvuru ücreti 77 € olarak belirlenmiştir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Slovenya D Tipi Vizesine Benzer Diğer Slovenya Vize Türleri Nelerdir?

Slovenya öğrenci vizesine benzer diğer Slovenya vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Slovenya turizm vizesi: Slovenya turizm vizesi C tipi bir Slovenya vizesi olup Slovenya’ya turistik amaçlarla ziyaret düzenleme planı olan kişilerin başvurması gereken vize türüdür. Slovenya turizm vizesi 6 aylık periyot içerisinde 90 güne kadar geçerlidir.
 • Slovenya Erasmus öğrenci vizesi: Slovenya Erasmus öğrenci vizesi, bir Slovenya üniversitesinde Erasmus değişim programı öğrencisi olarak bulunmaya hak kazanmış kişilerin başvurması gereken vize türüdür. Slovenya Erasmus öğrenci vizesi D tipi bir Slovenya vizesidir. Slovenya Erasmus öğrenci vizesi, 5 yıllık periyot içerisinde 91 – 365 gün arası geçerlilik süresine sahiptir.
 • Slovenya etkinlik vizesi: Slovenya etkinlik vizesi C tipi bir Slovenya vizesi olup Slovenya’da düzenlenecek bilimsel araştırma, kültürel ve sportif faaliyetlerde yer alma planı olan kişilerin başvurması gereken Slovenya vizesi türüdür. Slovenya etkinlik vizesi 180 gün periyot içerisinde 90 güne kadar geçerlidir.
 • Slovenya fuar vizesi: Slovenya fuar vizesi C tipi bir Slovenya vizesidir. Slovenya fuar vizesi Slovenya Cumhuriyeti’ni fuar katılımı sebebiyle ziyaret edecek kişilerin başvurması gereken vize türüdür. Slovenya iş vizesi 6 aylık periyot içerisinde 90 güne kadar geçerlidir.
 • Slovenya tır şoförü vizesi: Slovenya tır şoförü vizesi, Slovenya sınırları içerisinden geçecek şoförlerin alması gereken Slovenya vizesi türüdür.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: