slovenya bayrağı ve anlamı

Slovenya Cumhuriyet Bayrağı Nasıldır, Anlamı Nedir?

Slovenya bayrağı, 1:2 (en:boy) oranında dikdörtgen formundadır, beyaz, mavi, kırmızı ve sarı renklerden oluşur. Slovenya bayrağı üzerinde ülkenin resmi arması bulunmaktadır. Slovenya resmi arması mavi bir arka plan, beyaz dağlar, deniz ve üç yıldızdan oluşur.

Slovenya Cumhuriyet Bayrağının Ölçüleri Nelerdir?

Slovenya bayrağı, 1:2 ölçülerinde olmalıdır. Yatay kenarı, dikey kenarı ile 1:2 oranında olmalıdır. Slovenya bayrağında yer alan renklerin her biri, bayrağın 1/3’ini kaplayacak boyuttadır. Slovenya bayrağının üzerindeki Slovenya resmi arması, beyaz rengin alt yarısı ile mavi rengin üst yarısı üzerine denk gelecek şekilde konumlandırılır.

Slovenya Cumhuriyet Bayrağının Renkleri Nelerdir?

Slovenya bayrağının renkleri beyaz, mavi, kırmızı ve sarıdır.

Slovenya bayrağı renkleri Pantone, Hex Triplet, RGB ve CMYK formatlarında aşağıdaki tabloda gösterilmiş olan kod değerlerine denk gelmektedir.

SchemeWhiteBlueRedYellow
Pantone000 C2387 C2347 C803 C
Hex Triplet#ffffff#005ce6#ff0000#ffe600
RGB(255, 255, 255)(0, 92, 230)(255, 0, 0)(255, 230, 0)
CMYK(0, 0, 0, 0)(100, 60, 0, 10)(0, 100, 100, 0)(0, 10, 100, 0)

Slovenya bayrağındaki renklerin Slovenya kültürü içerisinde anlamları bulunur.

Slovenya Cumhuriyet Bayrağının Anlamı Nedir?

Slovenya Cumhuriyeti bayrağının anlamı üzerindeki temel renkler (beyaz, mavi ve kırmızı), Slav halkları ile olan dayanışma ve beraberliklerini gösterme amacıyla Rusya bayrağından esinlenilmiştir.

Slovenya bayrağı üzerindeki armanın üzerindeki semboller: üç tepeli beyaz bir dağ ile Slovenya’nın en yüksek dağı olan Triglav Dağı’nı, sarı renkli üç yıldız ile ise gökyüzünü temsil etmektedir.

Slovenya Cumhuriyet Bayrağı İlk Olarak Hangi Tarihte Kabul Edilmiştir?

Slovenya bayrağı ilk olarak şair Lovro Toman ve Lovro Toman’ın izinden giden bir grup öğrenci tarafından, 1848 Devrimi döneminde ve 7 Nisan 1848 tarihinde, ulusların baharı olayı aracılığıyla Ljubljana bölgesinde dalgalandırılmıştır.

Slovenya Cumhuriyet Bayrağı Resmi Olarak Hangi Tarihte Kabul Edilmiştir?

Slovenya bayrak tasarımı zaman içerisinde çeşitli değişikliklere uğramıştır. Slovenya’nın günümüzdeki resmi bayrağı, 1991 tarihinde Slovenya siyaset yapısı tarafından kabul edilmiş ve resmi olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Slovenya Cumhuriyet Bayrağının Tasarımını Neler Etkilemiştir?

Slovenya bayrağının ilk tasarımı olan beyaz, mavi ve kırmızı çizgiler Rusya bayrağı renklerinden esinlenilmiştir. İlk Slovenya bayrağında kullanılan Rusya bayrağı renkleri, Slovenya halkının 1848 Devrimi döneminde Slav halklarına göstermek istediği dayanışma mesajının bir sembolüdür.

Bayraklarda üç renk kullanılması Avusturya makamları tarafından milliyetçi ve devrimci mesajlar için bir aracı olarak kabul ediliyor olsa da Slovenya bayrağı üzerinde üç renk kullanılmasına izin verilmiştir.

Avusturya makamları tarafından Slovenya bayrağı üzerinde üç renk kullanılmasına izin verilmesinin sebebi, Slovenya bayrağı renklerinin o zamanlar Yugoslavya çatısı altında beraber olan Slovenya ve Hırvatistan ülkelerinin ortak renkleri olarak görülmesidir.

1941 yılında, 2. Dünya Savaşı sırasında, Sloven Ulusunun Kurtuluş Cephesi tarafından kırmızı yıldızlı Slovenya bayrağı kullanılmıştır. 1945 yılından 1991 yılına kadar ise Sosyalist Slovenya Cumhuriyeti tarafından, üzerinde sarı ve kırmızı renkli bir yıldız olan Slovenya bayrağı kullanılmıştır.

Slovenya bayrağının Marko Pogačnik tarafından tasarlanan son hali 27 Temmuz 1991 yılında resmi olarak kabul edilmiştir.

Slovenya Tarihinde Kullanılan Slovenya Bayrakları Nasıldı?

Slovenya tarihi boyunca, Slovenya bayrağı farklı şekillerde kabul edilmiş ve kullanılmıştır. Slovenya bayrağının yıllar içerisindeki değişimi aşağıda verilmiştir.

İlk öne sürülen Slovenya bayrağı, Rus bayrağından esinlenilmiş ve üzerinde yatay olarak sırasıyla beyaz, mavi, kırmızı renkleri kullanılmıştır.

İlk Slovenya Bayrağı
İlk Slovenya Bayrağı

26 Eylül 1941 yılında Slovenya bayrağındaki beyaz, mavi ve kırmızı renkler üzerine kırmızı bir yıldız eklemiştir.

1941 Slovenya Bayrağı
1941 Slovenya Bayrağı

1945 ve 1991 yılları arasında tercih edilen Slovenya bayrağında, 1941 yılındaki bayrak modeli temel alınmış fakat 1941 yılında kullanılmış olan bayrağın üzerindeki kırmızı yıldız büyütülmüş ve kırmızı yıldızın etrafı sarı bir çizgiyle belirginleştirilmiştir.

1945 Slovenya Bayrağı
1945 Slovenya Bayrağı

1991 yılında resmi olarak kabul edilen Slovenya bayrağı; beyaz, mavi ve kırmızı renklerle hazırlanmış bir arka plan ile bayrağın sol tarafında bulunan Slovenya resmi armasından oluşmaktadır.

1991 Slovenya Bayrağı
1991 Slovenya Bayrağı

Ana tem çevresinde farklı bayrak tasarımlarına ev sahipliği olan Slovenya tarihi boyunca toplam 4 farklı tip bayrak kullanılmıştır.

Slovenya Bayrağına Benzer Bayraklar Hangileridir?

Slovenya bayrağına benzeyen bayraklar arasında Rusya bayrağı ve Slovakya bayrağı bulunmaktadır.

Rusya bayrağı; beyaz, mavi ve kırmızı renkleriyle Slovenya bayrağının armasız halinin aynısıdır.

Rusya Bayrağı
Rusya Bayrağı

Slovakya bayrağı, Slovenya bayrağı ile aynı şemayı paylaşmaktadır. Slovakya bayrağının Slovenya bayrağından farkı, üzerindeki armanın dizaynıdır.

Slovakya Bayrağı
Slovakya Bayrağı

Slovenya Bayrağı ile İlgili Protokol Kuralları Nelerdir?

Başka ülke bayrakları Slovenya bayrağı ile beraber sergilendiği zamanlarda Slovenya bayrağı, diğer ülke bayraklarının solunda dalgalandırılmalıdır.

Bir mekânda dalgalanan bayraklar arasında Avrupa Birliği bayrağı bulunuyorsa; Avrupa Birliği bayrağı Slovenya bayrağının sağ yanında dalgalanmalıdır. Eğer yabancı bir devlet başkanı ya da uluslararası bir kuruluşun yetkili temsilcisi Slovenya hükümetini ziyaret ediyorsa Slovenya bayrağı, Slovenya hükümetini ziyarete gelen yabancı ülkenin ya da uluslararası kuruluşun bayrağının sağında dalgalandırılmalıdır.

Slovenya bayrağı, resmi binalarda yas hali dışında göndere çekili halde durur. Slovenya hükümeti yas hali ilan ettiğinde, Slovenya bayrağı yarıya indirilir. Slovenya bayrağının katlanması gerektiği durumlarda Slovenya bayrağı, Slovenya marşı eşliğinde yapılan bir törenle indirildikten sonra yetkili kişiler tarafından katlanır.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: