Bosna Hersek İltica İstatistikleri

Bosna Hersek İltica İstatistikleri 2021-2022

Yaşadığı ülkede yaşamı tehlikeye sokan savaş, terör, iç karışıklık, ekonomik kriz, dini baskı ve zulüm gibi durumlarla karşılaşan kişilerin güvenilir olan başka ülkede sığınma talep etme hakkına iltica denir. Uluslararası yasalara göre iltica, her dünya vatandaşının siyasi bir hakkı olarak tanımlanmaktadır.

Can güvenliğine yönelik risklerle karşılaşan kişilerin Bosna Hersek sınırları içinde iltica başvuru yapmak hakkı bulunmaktadır. Bosna Hersek’te iltica başvurusunda bulunan yabancı uyruklu kişilerin başvuru evrakları değerlendirilir ve kişiler sözlü mülakata davet edilmektedir. Bosna Hersek’e yaptığı iltica başvurusu kabul edilen yabancı uyruklu kişiler, Bosna Hersek topraklarında uluslararası koruma ve iltica hakkına sahip olmaktadır.

Bosna Hersek, iltica başvurularını 1951 Mülteci Sözleşmesi’nin bir tarafı olarak ele almakta ve değerlendirmektedir.

Bosna Hersek İltica Başvurusu Kabul Ediyor Mu?

Evet, Bosna Hersek iltica başvurularını kabul eden bir ülkedir. Bosna Hersek sınırlarında bulunan bütün yabancı uyruklu kişiler, kendi ülkelerindeki can güvenliği tehlikeye sokan durumları gerekçe göstererek Bosna Hersek’e iltica başvurusunda bulunabilmektedir.

Bosna Hersek’e İltica Etmek için Geçerli Sebepler Nelerdir?

Bosna Hersek’e iltica etmek için geçerli sebepler aşağıda verilmiştir.

  • Sahip olduğu siyasi görüş veya dini inanış gereğince vatandaşı olduğu ülkede linç veya zulüm tehlikesi yaşayan kişilerin Bosna Hersek’e iltica başvurusunda bulunma hakkı vardır.
  • Yaşadığı ülkede işkence veya zulme uğrayan kişilerin Bosna Hersek’e iltica başvurusunda bulunma hakkı vardır.
  • Vatandaşı olduğu ülkede terörizm ve savaş gibi sebeplerle ölüm riski yaşayan kişilerin Bosna Hersek’e iltica başvurusunda bulunma hakkı vardır.

Bosna Hersek İltica Şartları Nelerdir?

Bosna Hersek iltica şartları aşağıda listelenmiştir.

  • Bosna Hersek iltica başvuruları Bosna Hersek Sınır Polisi’ne veya Bosna Hersek Yabancı Uyruklu Kişiler Servisi’ne yapılmaktadır.
  • Bosna Hersek iltica başvuruları şahsen yapılmaktadır. Bosna Hersek sınırları içinde bulunmayan kişiler, temsilen başka bir kişi tarafından iltica başvurusunda bulunamamaktadır.
  • Bosna Hersek’e iltica başvurusunda bulunan kişiler, sözlü mülakata davet edildiğinde bu sınavları geçmek durumundadır.
  • Bosna Hersek’e iltica başvuruları değerlendirilirken geçici bir statüye sahip olarak verilen Sığınma Niyetini İfade Ettiğine İlişkin Onay belgesi başvuru sahibinin yanında bulunması gerekmektedir.
  • 18 yaşından küçüklerin Bosna Hersek iltica başvuruları ebeveynleri tarafından yapılabilmektedir.

2020 Yılı için Bosna Hersek İltica İstatistikleri Nasıldır?

Dünya Bankası verilerine göre 2020 yılı için Bosna Hersek iltica istatistikleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

ÜlkeKabul edilen başvuruReddedilen başvuruBekleyen başvuruKabul oranı
Türkiye0039%0
Irak0572%0
Afganistan0531%0
Fas0517%0
Pakistan01917%0
İran01013%0
Suriye0010%0
Yemen057%0
Fransa13775657%1.6
Almanya041177%0
İtalya125946%16.9
İsveç02630%0
Belçika02525%0
İsviçre51015%33.3

2020 Bosna Hersek’e İltica Başvurularındaki Kadın Erkek Oranı Nedir?

Birleşmiş Milletler Mülteci Ajansı verilerine göre 2020 yılı için Bosna Hersek’e iltica başvurularındaki kadın erkek oranı aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Başvuranların cinsiyetiOranı
Erkek%88
Kadın%12

Bosna Hersek İltica Başvurusu Nereye Yapılır?

Bosna Hersek iltica başvuruları Bosna Hersek Sınır Polisi’ne veya Bosna Hersek Yabancı Uyruklu Kişiler Servisi’ne yapılmaktadır. Bosna Hersek’in Saraybosna şehrinde bulunna yabancı uyruklu kişiler, hafta içi 10:00 ile 14:00 saatleri arasında Ušivak Geçici Kabul Merkezi’nde bulunan Yabancılar İşleri Dairesi’ne iltica başvurusunda bulunabilmektedir.

Bosna Hersek Büyükelçiliğine İltica Başvurusu Yapılabilr Mi?

Hayır, Bosna Hersek Büyükelçiliği’ne iltica başvurusu yapılamamaktadır. Bosna Hersek iltica başvurusu için aranan şartlardan bir tanesi başvuru sahibinin Bosna Hersek sınırları içerisinde bulunmasıdır. Başka ülkelerde yer alan Bosna Hersek Büyükelçilikleri iltica başvurularını kabul etmemektedir.

Bosna Hersek İltica Prosedürü Nasıl İlerler?

Bosna Hersek iltica başvuruları, başvuru sahibinin Bosna Hersek sınırları içerisinde yer alırken mümkün olmaktadır. Bosna Hersek iltica başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin, Bosna Hersek Sınır Polisi’ne veya Bosna Hersek Yabancı Uyruklu Kişiler Servisi’ne giderek şahsen başvuru yapması gerekmektedir. Başvuru sahibinin Bosna Hersek’te iltica talebinde bulunma niyetinin kaydı tutulur ve buna yönelik bir beyanname formu doldurulmaktadır.

Bosna Hersek’te iltica talebinde bulunan kişiler, Bosna Hersek Yabancı Uyruklu Kişiler Servisi’nin belirlediği konaklama yerlerinde kalmayı seçebilirler. Bosna Hersek iltica başvuru sahipleri özel konutta ikamet ettiği takdirde doldurulan beyannamedeki adres kısmına açık adresin yazılması gerekmektedir. Bosna Hersek iltica başvurusunda bulunup özel konutta ikamet eden başvuru sahipleri ile özel konutun mülk sahibinin iltica başvurusunda hazır bulunması gerekmektedir. Adresi ve ikameti onaylanan Bosna Hersek iltica başvurusu yapan kişilere Beyaz Kart verilmektedir.

Bosna Hersek Yabancı Uyruklu Kişiler Servisi’ne yapılan resmi iltica başvurusundan sonra Bosna Hersek Güvenlik Bakanlığı tarafından mülakat daveti yapılmaktadır. Bosna Hersek iltica mülakatında Bosna Hersek Yabancı Uyruklu Kişiler Servisi memuru başvuru sahibine sorular sormakta ve kayıt altına almaktadır. Bosna Hersek iltica mülakatı esnasında başvuru sahibinin Birleşmiş Milletler’de görevli olan ücretsiz adli yardım ortağı ve avukatı talep etme hakkı bulunmaktadır. Bosna Hersek iltica mülakatı bittikten sonra başvuru sahibine ait pasaporta ve seyahat belgelerine iltica değerlendirme süresince geçici olarak el konulmaktadır.

Bosna Hersek’e yapılan iltica başvuruları değerlendirilirken başvuru sahiplerine geçici statüye sahip Sığınma Niyetini İfade Ettiğine İlişkin Onay Belgesi verilmektedir. Bosna Hersek iltica başvurusu ortalama 6 ay içerisinde sonuçlandırılmaktadır. İstisnai durumlarda Bosna Hersek iltica başvuruları 18 aya kadar uzatılabilmektedir. Bosna Hersek’in taraf olduğu 1951 Mülteci Sözleşmesi’ne göre değerlendirilen iltica başvuruları onaylandığı takdirde başvuru sahipleri Bosna Hersek’te uluslararası sığınma ve koruma sahibi olabilmektedir. Bosna Hersek’teki iltica hakkı en fazla 3 yıla kadar verilmektedir.

Bosna Hersek iltica başvurusu reddedilen kişilerin itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Bosna Hersek iltica başvurusunun sonucuna yapılan itirazlar 15 gün içerisinde tekrar değerlendirilmekte ve karar tekrar ele alınmaktadır.

Bosna Hersek Mülteci Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Bosna Hersek mülteci başvurusu ortalama 6 ay içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Bosna Hersek iltica başvurularında yetkili olan Bosna Hersek Sınır Polisi’nde veya Bosna Hersek Yabancı Uyruklu Kişiler Servisi’nde yaşanabilecek yoğunluklar sebebiyle mülteci başvurularının sonuçlanması en fazla 18 aya kadar uzatılabilmektedir.

Bosna Hersek’te Mülteci Hakları Nasıldır?

Bosna Hersek’te mülteci hakları kapsamında can güvenliğini koruyarak yaşama, ruh ve bedensel sağlığı koruma, bireysel özgürlük sahibi olma ve savunma hakkı, kişisel verilerin korunması hakkı, özel hayatın gizliliği hakkı, beslenme hakkı, barınma hakkı, eğitim hakkı gibi hakları bulunmaktadır.

Bosna Hersek’te yapılan iltica başvurusu sonuçlanana dek başvuru sahibinin Bosna Hersek’te bulunma hakkı vardır. Bosna Hersek’te iltica talebinde bulunan kişilerin, Bosna Hersek Yabancı Uyruklu Kişiler Servisi’nin özel olarak ayarladığı konaklama merkezlerinde ya da özel konutta ikamet etme hakkı bulunmaktadır.

Bosna Hersek’te mülteci olarak ikamet eden kişilere ücretsiz birinci derece sağlık hizmetleri ve Bosna Hersek Güvenlik Bakanlığı tarafından sağlanan yiyecek, barınma, tıbbi ve sosyal yardımlardan faydalanma hakkı sağlanmaktadır. Bosna Hersek’te mülteci olarak bulunan 18 yaşından küçük çocukların ilkokul ve ortaokul eğitimleri ücretsiz olarak sağlanmaktadır.

Bosna Hersek iltica başvurusu 9 ay içerisinde sonuçlanmayan başvuru sahiplerinin Bosna Hersek’teki yaşamını devam ettirebilmesi için çalışma izni verilmektedir. Bosna Hersek iltica hakkı edinmiş kişilerin diğer ülkeleri turist olarak ziyaret edebilmesi için seyahat belgesi başvurusunda bulunma hakkı tanınmaktadır.

Bosna Hersek’te İltica Başvurusu Kabul Edilen Kişiler Ailelerini Yanına Getirebilir Mi?

Bosna Hersek’te iltica başvurusu kabul edilen kişiler, ailelerini yanlarında getirme hakkına sahiptir.

Bosna Hersek iltica başvurusu kabul edilen yabancı uyruklu kişiler, aile bireylerini yanına getirebilmek amacıyla ayrıca başvuru yapabilmektedir. Bosna Hersek iltica hakkı sahibi olan kişilerin aile bireylerini Bosna Hersek’e getirebilmesi için başvurular her aile bireyi için ayrı ayrı yapılmaktadır. Bosna Hersek aile birleşimi vizesi sahibi olan kişiler Bosna Hersek’te iltica başvurusu yaparak ailesi ile beraber Bosna Hersek’e ikamet etme hakkına sahip olabilmektedir.

Bosna Hersek İltica Başvurusu Kabul Edilen Kişiler Bosna Hersek’de Çalışabilir Mi?

9 ay içerisinde yaptığı Bosna Hersek iltica başvurusu sonuçlandırılmamış olan kişilerin Bosna Hersek’teki yaşamını devam ettirebilmesi için çalışmasına izni verilmektedir. Bosna Hersek iltica başvurusu kabul edilen kişilerin çalışmak için başvuru yapmasına gerek yoktur. Bosna Hersek’te mülteci olan kişiler Bosna Hersek’te çalışma iznine sahiptir.

Bosna Hersek’te İltica Başvurusu Kabul Edilen Kişiler Bosna Hersek Vatandaşlığına Başvurabilir Mi?”

Bosna Hersek vatandaşlık kanun düzenlemelerine göre, Bosna Hersek’te iltica başvurusu kabul edilen kişiler Bosna Hersek vatandaşlığına başvuru yapabilmektedir.

Bosna Hersek’te iltica başvurusu kabul edilen kişiler, Bosna Hersek’te yasal olarak en az 5 yıl kesintisiz ikamet ettiği takdirde Bosna Hersek vatandaşlığı için başvuru yapabilmektedir.

Bosna Hersek Sığınma Talebi Hangi Kuruluş Tarafından Değerlendirilir?

Bosna Hersek’e yapılan sığınma taleplerini değerlendirmede sorumlu ve yetkili olan kuruluş Bosna Hersek Yabancı Uyruklu Kişiler Servisi’dir.

Paylaş: