Tayland Vizesi

Tayland Vize Türleri ve Başvuru Süreçleri 2023

Tayland vizesi, şahıslara başvuru sebebiyle örtüşecek şekilde Tayland’a ziyaret olanağı sağlamaktadır. Tayland ve Türkiye arasında diğer ülkelere nazaran daha esnek bir vize uygulaması bulunmaktadır. Tayland ve Türkiye vatandaşları 30 gün boyunca karşılıklı vizesiz olarak seyahat edebilmektedir.

Tayland elit vizesi; özellikle iş adamları, yatırımcılar ve göçmenler için hazırlanmış 5 yıla kadar kalma izni veren yenilenebilir türde bir vizedir. Statista verilerine göre Tayland 2020 yılında 2.398, 2019 yılında 2149 ve 2018 yılında 1679 elit vize vermiştir. Tayland elit vizesi hamillerinin %31’i Çinli, %8’i Japon, %6’sı Büyük Britanyalı, %6’sı Amerikalı ve %6’sı Fransızdır.

Vizem.net, Türkiye'den Tayland'a gidecek kişilere vize evraklarının hazırlanmasından vize takip işlemlerine kadar olan tüm süreç için kapsamlı vize danışmanlık hizmeti sunan akredite acentedir.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Tayland Vize İstiyor Mu?

Tayland bordo (umuma mahsus) pasaport hamillerinden 30 günlük seyahatleri boyunca vize talep etmemektedir. Yeşil (hususi), diplomatik (siyah) ve gri (hizmet) pasaport hamilleri ise 90 güne kadar Tayland ziyaretlerinde vizeden muaftır.

Tayland’da belirlenen sürelerden fazla kalmak isteyenlerin vize başvurusu yapması gerekmektedir.

Tayland Yeşil Pasaporta Vize İstiyor Mu?

Yeşil pasaport, devlet için çalışan memurlara ve belli şartlar karşılığında memur ailelerine verilen pasaport türüdür. Yeşil pasaport hamilleri pek çok ülkeye belirli bir gün sınırlaması içerisinde vizesiz olarak seyahat edebilmektedir.

Tayland yeşil pasaport hamillerine 90 güne kadar vizesiz seyahat hakkı tanımaktadır.

Bordo Pasaport ile Tayland'a Vizesiz Gidilir Mi?

Bordo pasaport ile Tayland’a vizesiz olarak 30 güne kadar seyahat edilebilmektedir.

Tayland Vize Türleri Nelerdir?

Tayland vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Tayland turist vizesi
 • Tayland iş vizesi
 • Tayland çalışma vizesi
 • Tayland evlilik vizesi
 • Tayland aile birleşimi vizesi
 • Tayland emeklilik vizesi
 • Tayland öğrenci vizesi
 • Tayland elit vize

Tayland Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tayland vize başvurusu şahsen veya akredite acenteler aracılığı ile Tayland dış temsilciliklerinden yapılmalıdır. Vize başvurusu öncesi Tayland dış temsilciliklerinden online randevu alınması zorunludur.

Randevu gününde Tayland Konsolosluğuna tüm belgelerin gerçeğe uygun ve eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi gerekmektedir. Vize ücretinin ödenmesi ile Tayland vize işlemleri tamamlanmaktadır ve vize başvurusunun sonucu beklenmelidir.

Online Tayland Vize Başvurusu Yapılabilir Mi?

Online Tayland vize başvurusu yapılabilmektedir. Tayland e-vize başvurusu, Tayland Dışişleri Bakanlığı’nın e-vize portalı üzerinden başlatılabilmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları online olarak sadece randevu işlemi yapabilmektedir, Tayland e-vize uygulamasından Türk vatandaşları yararlanamamaktadır.

Tayland Vize Başvurusu için Gereken Evraklar Nelerdir?

Tayland vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Aslı ile birlikte en az 6 ay geçerliliği olan ve karşılıklı 2 sayfası boş olan bir pasaport bulundurulmalıdır.
 • Tayland vize başvuru formu: Eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulmuş vize başvuru formu dosyaya eklenmelidir.
 • Fotoğraf: Son 6 ay içerisinde çekilmiş 40 mm genişliğinde 60 mm yüksekliğinde 2 adet fotoğraf bulundurulmalıdır.
 • Uçak biletleri: Tayland’a giriş ve ülkeden dönüş tarihini gösteren uçak bileti veya rezervasyonları teslim edilmelidir.
 • Konaklama belgeleri: Tayland’da geçirilecek süre boyunca kalınacak yere dair otel veya AirBnB rezervasyonu gibi belgeler gerekmektedir.
 • Banka hesap dökümü: Kişinin Tayland’da kalacağı süre boyunca kendi kendine geçinebileceğini kanıtlayan son 6 aylık, tek girişli vizelerde en az 800 dolar ve çok girişli vizelerde en az 5.700 dolar bulunan hesap dökümü dosyaya eklenmelidir.
 • Oturma izni belgesi: Eğer Tayland’a vize başvurusunu Türkiye’den yapan kişi yabancı uyruklu ise Türkiye oturma izninin olduğunu kanıtlamalıdır.

Tayland vizesi için belirtilen belgeler standart belgelerdir. Tayland vizesinin türüne, kişinin meslek durumuna ve yaşına göre Tayland vizesi için gerekli evraklar değişiklik gösterebilmektedir. Tayland vize başvurusunda beyan edilen tüm belgelerin her sayfası, başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır.

Tayland Krallığı Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Tayland Krallığı vize başvuru formuna, büyükelçiliğin resmi internet sitesi üzerinden ulaşılabilmektedir. Tayland vize başvuru formu çıktısı alındıktan sonra İngilizce olarak elle doldurulmalıdır.

Eksiksiz doldurulması gereken Tayland vize başvuru formunda; kişisel bilgiler, iletişim bilgileri, pasaport bilgileri ve vize türüyle ilgili bilgiler istenmektedir. Doldurulan Tayland vize başvuru formu üzerine fotoğraf eklenmeli ve imzalanmalıdır.

Tayland Krallığı Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Tayland Krallığı Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Tayland Vizesi için Sağlık Sigortası Gerekli Midir?

Tayland vizesi için sağlık sigortası şart değildir. 1 Temmuz 2022 itibariyle Tayland vizesi için seyahat sigortası zorunluluğu kaldırılmıştır ancak emekli vizesi için talep edilmektedir.

Seyahat sigortası zorunlu olmasa da, Tayland seyahati sırasında olabilecek sağlık problemlerine veya risklere karşı yaptırılması önerilmektedir.

2022'de Tayland seyahati için en uygun fiyat garantili Tayland seyahat sağlık sigortası, Vizem.net'in sigorta birimi tarafından yaptırılabilmektedir.

Güncel sağlık sigortası fiyatları için: 0850 241 1868

Tayland Vizesi için Banka Hesabında Ne Kadar Para Olmalıdır?

Tayland vizesi için banka hesabında; tek girişli vize başvuruları için kişi başı 800 USD ve aile ile yapılan vize başvurularında en az 1.600 USD; çok girişli vize başvurularında ise 5.700 USD bulunması gerekmektedir. Tayland vizesi için alınacak banka hesap dökümünün son 6 aylık hareketleri göstermesi gerekmektedir.

Tayland Vize Başvurusu Nereden Yapılır?

Tayland vize başvurusu, Ankara’da bulunan Tayland Büyükelçiliği’nden yapılmaktadır.

Tayland Büyükelçiliği, Çankaya Köşkü’nün yakınında bulunmaktadır. Gaziosmanpaşa, Koza Sokak. No:87, 06700 Çankaya/Ankara adresinde bulunan Tayland Büyükelçiliği telefon numarası 0312 437 43 18’dir.

Tayland Vize İşlemleri için Aracı Kurum Var Mıdır?

Tayland vize işlemleri için aracı kurum bulunmamaktadır.

Tayland için Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Tayland için vize randevusu https://rteankara.setmore.com adresi üzerinden online olarak alınabilmektedir. Başvuru yapılacak Tayland vizesi türünün seçilmesinin ardından istenen saat ve tarih belirlenmelidir. Kişi Tayland vize randevu portalında isim-soyisim, telefon, mail adresi, ikamet adresi gibi kişisel bilgilerini girdikten sonra randevu oluşturabilmektedir.

Tayland için Vize Randevusu Nasıl Alınır?
Tayland için Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Tayland Vize Randevusu İptal Edilebilir Mi?

Tayland vize randevusu iptal edilebilmektedir. Tayland vize randevusu oluşturulduktan sonra şahsa yollanan mail üzerinden iptal ve erteleme seçeneği seçilerek erteleme işlemi yapılabilmektedir.

Vizem.net danışmanlık hizmeti ile başvurulan Tayland vizelerinde randevu iptali veya tarih değişikliği için ilgili vize danışmanının mail veya telefonla aranarak bilgilendirilmesi yeterli olmaktadır.

Tayland Vize Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Tayland vize başvuru ücreti, vize türüne ve giriş-çıkış hakkına göre değişiklik gösterebilmektedir.

Tayland vize fiyatları için tek girişli iş vizesi 80 USD, tek girişli Tayland çalışma vizesi 80 USD, çok girişli çalışma vizesi 200 USD, çok girişli emeklilik vizesi 200 USD, tek girişli aile birleşimi ve evlilik vizesi 80 USD, tek girişli turist vizesi 40 USD, çok girişli turist vizesi 200 USD ve tek girişli öğrenci vizesi 80 USD olarak belirlenmiştir. Randevu gününde Tayland vize ücreti Tayland Büyükelçiliğine dolar cinsinden ödenmelidir.

2022 yılı Tayland vize başvurularında; vize harcı, başvuru formu doldurma, otel ve uçak rezervasyonları, seyahat sağlık sigortası, gerekli görüldüğü durumlarda yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti dahil olmak üzere toplam masraflar ortalama 210 dolar tutmaktadır.

Tayland Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Tayland vizesi genellikle 2-3 iş gününde çıkmaktadır. Vize işlem süreci; konsolosluğun yoğunluk durumu, ek evrak istenmesi ve tatil günleri gibi durumlara göre uzayabilmektedir.

Tayland Vize Takip ve Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Tayland vize takip ve sorgulama işlemi için konsolosluklarda herhangi bir sistem bulunmamaktadır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan vize başvurularında, talep edilmesi halinde dış temsilcilikler ile iletişim kurulmakta ve başvuru sahiplerine SMS servisi ile bilgilendirme yapılmaktadır.

Tayland Vize Başvuru Sonucu Nasıl Öğrenilir?

Tayland vize başvuru sonucu, başvuru sahibinin pasaportu teslim alması ile öğrenilmektedir.

Tayland Konsolosluğu vize işlemi tamamlandığında başvuru sahibini e-posta aracılığıyla bilgilendirmektedir. Bilgi e-postasını alan kişi pasaportunu almak için konsolosluğa gidebilir veya kurye aracılığıyla pasaportunu alabilmektedir.

Tayland Vize Uzatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Tayland vize uzatma işlemi, Bangkok’ta bulunan Tayland Göçmen Bürosundan şahsen yapılmaktadır.

Tayland vize uzatma işlemi için; vize uzatma formu, pasaport kopyası ile 4 cm genişliğinde ve 6 cm yüksekliğinde fotoğraf gerekmektedir. Tayland vize uzatma işlem ücreti 1900 Tayland bahtıdır.

Tayland vize uzatma işlemi için gerekli olan evrak değişiklik gösterebilmektedir.

Tayland Vize Başvurusu Neden Reddedilir?

Tayland vize başvurusu; başvuruda yanlış bilgi verildiğinde, eksik veya sahte belge verildiğinde, iletişim bilgileri verilen kişilere ulaşılamadığında, yeterli mali kaynak olmadığında veya yanlış kategorideki vizeye başvurulduğunda reddedilebilmektedir.

Tayland Vize Ret Kararına İtiraz Edilebilir Mi?

Tayland vize ret kararına itiraz edilebilmektedir.

Tayland vize ret kararına itiraz edebilmek için kişinin konsolosluğa hitaben bir vize reddi itiraz mektubu yazması gerekmektedir. İtiraz mektubunda başvuru sahibi, şahsı adına alınan ret kararının neden hatalı bir karar olduğunu kanıtları ve sebepleriyle birlikte açıklayıcı bir dilde sunmalıdır. Tayland vizesi için ret kararına itiraz süreci 2 ay ile 6 ay arasında sonuçlanmaktadır, ancak zorlu bir süreç olduğu için çoğu kişi genellikle yeniden vize başvurusu yapmaktadır.

Tayland Vizesi Almak Zor Mudur?

Tayland vizesi almak; vize başvuru formu, rezervasyon belgeleri ve banka hesap dökümü gibi gerekli belgeler eksiksiz ve doğru hazırlandığı sürece kolaydır.

Sık Sorulan Sorular

Tayland vizesi ve vize başvuru işlemleri hakkında merkezimize en sık sorulan sorulara ve yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Tayland Vizesiz Kaç Gün Ziyaret Edilebilir?

Tayland vizesiz olarak en fazla 30 gün boyunca ziyaret edilebilmektedir.

Tayland Phuket Vize İstiyor Mu?

Tayland Phuket Vize İstiyor Mu?
Tayland Phuket Vize İstiyor Mu?

T.C. vatandaşlarının 1 aydan kısa süreli ziyaretlerinde Tayland Phuket vize zorunluluğu bulunmamaktadır.

Phuket, Tayland’ın en büyük ve en ünlü adasıdır. Tayland’ın en popüler turist bölgelerinden biri olan Phuket; sahilleri, dalış olanakları ve ulaşımın kolay olması sebebiyle tatil için sık tercih edilmektedir.

Tayland Pasaport İstiyor Mu?

Evet, Tayland’a giriş yaparken geçerli bir pasaport sunmak gerekmektedir. Tayland pasaport kontrolünü tamamlayan kişiler, belirlenen süre içerisinde Tayland’ı ziyaret edebilmektedir.

Tayland'a Girişte COVID-19 Kısıtlamaları Sürüyor Mu?

Tayland’a girişte Covid-19 kısıtlamaları olan; Tayland pass, karantina, sağlık sigortası, PCR testleri 1 Temmuz 2022 tarihinde kaldırılmıştır. Tayland’a girişte aşı kartı ve negatif bir Covid-19 testi sonucu göstermek gerekliliği devam etmektedir.

Tayland’a varmadan en fazla 72 saat önce negatif COVID-19 test sonucu alınmış olmalıdır. Tayland’a gitmek için gerekenler arasında olan aşılar; Sinovac (2 doz), AstraZeneca (2 doz), BioNTech (2 doz), Janssen (1 doz), Moderna (2 doz), COVILO (2 doz), Sputnik V (2 doz), Covaxin (2 doz), Novavax (2 doz), Medigen (2 doz), Turkovac (2 doz), Sputnik Light (1 doz) ve Cansino Bio (1 doz) şeklindedir.

Tayland Krallığı Elit Vize Nedir?

Tayland Krallığı elit vizeyi 2003 yılında tanıtmıştır. Elit vize; genellikle varlıklı kişileri, iş adamlarını, yatırımcıları ve göçmenleri Tayland’a çekmek için verilmektedir.

Tayland elit vize 5 yıllık ve çok girişli olarak verilmektedir, ancak kişi elit vizeyle her Tayland’a girişinde azami olarak 1 yıl kalabilmektedir. Sadece belirli kriterlerin karşılanması durumunda Tayland elit vize alınabilmektedir.

Bangkok Aktarmalı Uçuşlarda Vize Gerekli Midir?

Bangkok aktarmalı uçuşlarda T.C. vatandaşları için vize gerekli değildir.

Pasaport sahibi Türk vatandaşları 30 gün boyunca vizeden muaf oldukları için Tayland başkenti Bangkok vize olmadan aktarmalı olarak ziyaret edilebilmektedir.

Tayland Kapıda Vize Veriyor Mu?

Evet, Tayland kapıda vize vermektedir ancak T.C. vatandaşları kapıda vize uygulamasından yararlanamamaktadır.

Tayland için Butan, Bulgaristan, Çin, Kıbrıs Cumhuriyeti, Etiyopya, Fiji, Gürcistan, Hindistan, Kazakistan, Malta, Meksika, Nauru, Papua Yeni Gine, Romanya, Suudi Arabistan, Tayvan, Özbekistan ve Vanuatu kapıda vize veren ülkeler arasında yer almaktadır.

Tayland Krallığı Express Vize Veriyor Mu?

Tayland Krallığı express vize uygulaması bulunmamaktadır.

Tayland Vatandaşları Türkiye Vizesi Almalı Mıdır?

Tayland vatandaşları Türkiye vizesi almak zorunda değildir. Tayland vatandaşları Türkiye vizesi almadan 30 gün boyunca Türkiye’ye seyahat edebilmektedir.

Tayland Vize Danışmanlık Hizmeti Nasıl Alınır?

Tayland vize danışmanlık hizmeti; akredite danışmanlık şirketi olan Vizem.net’ten, Türkiye’den Tayland’a yapılacak tüm vize başvurularında evrak hazırlanmasından takip işlemlerine kadar tüm süreç için alınabilmektedir.

Tayland vizesi başvuruları için; İstanbul, Ankara, Bursa, Kocaeli ve Mersin’deki Vizem.net ofislerine şahsen veya çağrı merkezi aracılığıyla ulaşılmalıdır.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Tayland Vizesi için Danışmanlık Ücreti Ne Kadardır?

Tayland vize başvurularında danışmanlık hizmeti, başvurulacak vize türüne göre belirlenmekte olup 70- 110 dolar arasında değişmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: